Kłopoty z Mieszkaniem Plus. Obiecywano złote góry a wyszło jak zwykle

25

Na początku marca 2019 roku na InfoNowaDeba.pl opublikowaliśmy artykuł pt. „Mieszkanie Plus czyli cztery kąty dla bogatych”. w którym relacjonowaliśmy dyskusję przeprowadzoną podczas obrad Rady Miejskiej z której wynikało iż miesięczny koszt utrzymania 50 metrowego mieszkania może sięgać grubo ponad 2 tysiące złotych. Obserwując losy programu w innych miastach widać, że nie spełnił on oczekiwań mieszkańców.

MIESZKANIE DLA BOGATYCH

Miały powstać 3 mln mieszkań, później obiecywano 1 mln, a teraz słyszymy, że to będzie 100 tys. mieszkań i nie w tym roku, ale w ciągu 10 lat – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Jacek Furga, prezes AMRON. Z programu Mieszkanie Plus pozostała tylko część komercyjna, z której będą mogli skorzystać przede wszystkim ci, których prawdopodobnie stać na kupno mieszkania od dewelopera.  Najgorsze jest to, że wydawało się, że wymarzone cztery kąty mające powstać w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus” będą lokalami dostępnymi dla każdej potrzebującej rodziny. Okazuje się jednak, że czynsz za 50 metrowe mieszkanie może wynieść nawet 1500 zł miesięcznie (25zł za m2). Do tego trzeba doliczyć koszty opłat za gaz, prąd, ogrzewanie, wodę i kanalizację oraz wywóz śmieci. Całość będzie kosztować ponad 2 tysiące miesięcznie. Będzie to zatem mieszkanie dla bogatych.

KOSZTOWNY BUBEL

Przekonali się o tym mieszkańcy Białej Podlaskiej, którzy otrzymali przydział lokalu w ramach programu „Mieszkanie Plus” a teraz nie stać ich na opłaty. Wielu z nich chce zrezygnować z otrzymanych mieszkań -Mamy bardzo drogi czynsz jak na województwo lubelskie. Obiecywano nam złote góry, a teraz jesteśmy w ciemnej dziurze. W tej chwili płacimy 13,75 zł za m kw., a zgodnie z informacjami zawartymi na głównej stronie programu Mieszkanie Plus, czytamy, że najem miał wynosić 7,11 za m kw. a z dojściem do własności 10,16 zł. Teraz okazuje się, że ów czynsz wyniesie po podpisaniu umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności 18,75 zł za m kw. To bardzo duża kwota – mówi dla portalu Podlasiak jedna z kobiet. Co ciekawe okazuje się, że bloki zostały wybudowane z wadami wykonania. Wciąż wychodzą jakieś niedogodności i okazuje się, że powstających usterek nie można pokryć z ubezpieczenia OC, które większość mieszkańców zdecydowała się zawrzeć. – Ono nic nie daje. Jak ktoś sam sobie nie ubezpieczy dodatkowo mieszkania, to w sytuacji powstania szkody musimy jej koszty pokryć z własnej kieszeni – mówi mężczyzna. Więcej o sytuacji w Białej Podlaskiej można przeczytać tutaj >>> „Lokatorzy Mieszkań Plus: Czujemy się oszukani”.

[democracy id=”27″]Podsumujmy:  „Goły czynsz” w Białej Podlaskiej to 18,75 zł za m2 czyli 937,5 zł za 50 metrowe lokum. W Nowej Dębie będzie jeszcze drożej bo już teraz mówi się o 25 zł za m2, co oznacza że za 50m2 zapłacimy 1250zł „gołego czynszu” do którego będziemy musieli doliczyć wszystkie pozostałe opłaty. Nie wiemy również jaki będzie standard wykonania lokali, ale należy przypuszczać że aby w nich zamieszkać trzeba będzie zainwestować sporą sumkę na ich wykończenie. Większość najemców będzie musiała posiłkować się kredytem, którego miesięczną ratę należy doliczyć do całkowitych kosztów utrzymania mieszkania. Kogo zatem będzie stać na partycypacje w tym programie? I czy przy takich kosztach jest sens dalszego w nim uczestnictwa?

25 KOMENTARZE

 1. 2 klocki miesięczne za klitę w bloku. Jakość wykonania bloku będzie pewnie taka sama jak murków na plantach. Bareja nakręcił o tym kiedyś serial. Nosił tytuł „Alternatywy 4”.

 2. Wiechu ma dar do fuszerek. Czuję że blok wybudowany przez naszego sołtysa byłby ponadregionalną atrakcją turystyczną. Nie mogę się doczekać!

 3. NARESZCIE INFO NAPISAŁO COŚ KONKRETNEGO. LUDZIE MYŚLELI, ŻE DOSTANĄ MIESZKANIE Z „FRICO” NIESTETY NIE RZĄD NIE MA PIENIĘDZY NA FINANSOWANIE TEJ OBIETNICY I TO JEST ODPOWIEDŻ DLA NOWODĘBSKICH RADNYCH , KTÓRZY STALE MAJĄ O TO PRETENSJE DO BURMISTRZA

 4. Przecież radni tego pomyslu nie pchali. To temat burmistrza z tamtej kadencji. I wciąż brak decyzji czy robi czy nie. Jak zwykle malo wiarygodny.

  • DO ANONIMA. TO BYŁ TEMAT RZĄDOWY. BURMISTRZ JAK WIELU INNYCH WŁODARZY MIAST ZOSTAŁ OSZUKANY. ALE TZW „ANONIM ” NIE MA O TYM POJĘCIA ALBO NIE CHCE O TYM WIEDZIEĆ BO TAK JEST MU WYGODNIEJ ALBO TAK MU MIEJSCOWI KAŻĄ MYŚLEĆ

  • Bogdan. Jak został oszukany to niech to powie publicznie a nie brnie w kłamstwa jak to wszystko będzie ładnie i pięknie bo to śmietnisko po kotłowni gdzie rkl-e w nocy wywożą odpady to wstyd i kompromitacja.

  • szanowny Bogdanie nikt burmistrzowi nie kazał być pionierem. A gadała takie banialuki do tv a wszyscy klaskali uszami. i co dzisiaj ? Jedna wielka porażka.
   Mógł poczekać chwilę, która dzisiaj nastąpiła i już by wiedział czy wejść w temat czy nie.
   Nadbereźny ze Stalowej praktycznie od razu się wycofał i nikt mu tego nie wyciąga. Młodszy a o wiele mądrzejszy.

 5. Burmistrz juz chyba 12 rok buduje blok. Najpierw miała budować gmina, potem mpgk, potem TBS a od kilku ostatnich lat bajdurzy coś o mieszkaniu plus. Ten pan nie jest w stanie niczego zbudować ale się do tego nie przyzna. Najchętniej przerzuciłby odpowiedzialność za swoją nieudolność na radnych. I do tego będzie zmierzał. Obróci kota ogonem jak to ma w obyczaju, nakłamie i zmanipuluje i przed naiwnymi wyjdzie na dobrego wujka.

 6. DLACZEGO „SZANOWNA” RADA NIE OKREŚLIŁA W SWYCH PLANACH FINANSÓW NA BUDOWĘ BLOKU ? MIAŁA TAKIE PRAWO. NIKT NIE PRZYWOZI ODPADÓW DO DOŁKA PO STAREJ KOTŁOWNI.

 7. Za te wszystkie kredyty które miasto zaciągnęło przez ostatnie lata i zmarnowano na m.in zalanie betonem plant. Można śmiało było postawić kilka bloków czynszowych bez żadnych programów rządowych.

 8. Ryłem jak wół z moją żoną żeby zarobić środki na budowę domu dla naszej rodziny!nigdy nie liczyliśmy na pomoc kogokolwiek a tym bardziej państwa.Udało się ,jesteśmy na swoim.Sukces tkwi w wielu czynnikach ale najważniejszym jest ciężka praca ,której tak wielu się boi bo to zbyt wiele wyżeczeń w dobie rozdawnictwa.Do roboty a uda się każdemu kto rozsądnie podejdzie do tematu bez oglądania się na deweloperów , państwo etc.pzdr

  • Oby się nie okazało, że za parę lat gmina będzie musiała dowozić twoje dzieci do szkoły, bo wybudowałeś się na przysłowiowym „zadupiu”. Obym się mylił.

  • Pewnie ze da się i szacun za to. Dwóch roszczeniowych pod Twoim komentarzem już ma ból dup¥ :-)

  • #lovelas Jak lubisz w kakao, to zmień portal. Nikt tu nie będzie czytał twoich zboczonych wypocin.

 9. A czego spodziwaliście się po tym burmistrzu. On, od dłuższego czasu, piastuje to stanowisko. Ludzi kompetentnych zwalnia albo marginalizuje a otacz się tzw BMW. Tak postępuje SATRAPA. W ostatnich latach łatwo jest pozyskać środki unijne na różne cele – rzecz w tym żeby je mądrze wydać. Planty – wszyscy widimy, zalew – co z tego, że zrobiono. o to trzeba potem dbać. czytam, że są też problemy z budową kanalizacji w Alfredówce. Czemu się dziwić jak te inwestycje prowadzi/ła ta sama osoba.

 10. Jak moga być dobrze realizowane inwestycje jak prowadza je osoby, które nie mają o tym pojęcia. proszę zwrócić uwagę na posesje wiceburmistrza-Romowie mają lepsze poczucie estetyki. Ten pan odpowiada za inwestycje w gminie [razem z kapusta]. Panie Leszku, piszę to na serio, jest Pan dobry w temacie opieki socjalnej -na inwestycjach sie Pan nie zna[a zwłaszcza mając do pomocy kapustę-porażka]. Proszę wrócić do mops, tam będzie Pan przydatny. W gminie jest Pan listkiem figowym.Mieszkaniec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here