Klub Senior+ gotowy!

28

4. grudnia włodarze miasta i gminy symbolicznie przekazali klucze Klubu Senior +, mieszczącego się przy ul. 1 Maja w Nowej Dębie, administrującemu go kierownictwu Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Klub “Senior+” powstał w ramach programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Złożony przez gminę wniosek uzyskał akceptację najpierw Wojewody Podkarpackiego, a później ministra. Dzięki temu w centrum miasta powstało miejsce pobytu dla osób nieaktywnych zawodowo, w wieku 60+. Celem działalności placówki będzie inicjowanie współpracy i łączenie inicjatyw lokalnych, które pomogą aktywizować seniorów oraz włączać ich w życie lokalnej społeczności. Za funkcjonowanie klubu będzie odpowiedzialny Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Dębie. Niemniej bardzo mocno w funkcjonowanie klubu chce się włączyć Rada Seniorów miasta i gminy Nowa Dęba, która mobilizowała władze gminy do utworzenia tej placówki.

Jesteście ważni

– Cieszę się, że wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom​ naszych seniorów – mówił podczas oddania do użytku pomieszczeń burmistrz Wiesław Ordon: – Szanowni Seniorzy, jesteście dla nas ważni i od zawsze staraliśmy się wspierać Wasze potrzeby w bardzo różny sposób. W Samorządowym Ośrodku Kultury działa Klub Złotego Wieku, na terenie miasta funkcjonują organizację skupiające seniorów, jak Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów czy Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Na terenach wiejskich działają natomiast Kluby Wiosny i Jesieni. W mieście jednak istniała potrzeba stworzenia instytucjonalnego rozwiązania, służącego wsparciu najstarszych mieszkańców naszego miasta. Dostrzegała to także Rada Seniorów, w poprzedniej jak i obecnej kadencji, która występowała z takim pomysłem. A pomysł można było zrealizować dzięki funduszom rządowym, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni decydentom. Dzięki dofinansowaniu mogliśmy wyremontować i wyposażyć miejsce w niezbędne urządzenia, dzięki czemu w przyszłym roku będziemy się starać o fundusze na prowadzenie Klubu Seniora, o pieniądze m.in. na instruktorów, osoby prowadzące codziennie zajęcia artystyczne, ale też rehabilitacyjne. Burmistrz podkreślał, że obiekt jest ważny także ze względów integracyjnych, na prowadzenie obrad Rady Seniorów, tudzież realizowaniu dodatkowych pomysłów.

Funkcjonalny i dostępny

Jak podkreślał zastępca burmistrza Leszek Mirowski, Klub Seniora nie jest metrażowo ogromny, ale został zaadaptowany tak, by stwarzać maksymalną funkcjonalność. – Ten klub idealnie uzupełnia ofertę instytucji, nakierowanych na pomoc osobom starszym, często potrzebującym, a już funkcjonującym na terenie miasta i gminy: Domu Pomocy Społecznej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W Klubie będą prowadzone zajęcia terapeutyczne, rehabilitacja społeczna i zdrowotna, poprzez rehabilitację zajęciową oraz terapię środowiskową, polegającą także na społecznej integracji. Obiekt będzie dostępny dla wszystkich – mówił L. Mirowski. Jak dodał, ma on służyć różnego typu akcjom społecznym na rzecz seniorów. – Jesteśmy w przededniu szczepień, nie ma żadnego problemu, by to właśnie tu były one wykonywane. Argumentami za jest m.in. fakt, że pomieszczenie jest na parterze, dostępne dla niepełnosprawnych ruchowo, poruszających się na wózkach, dodatkowo: w samym centrum miasta – podkreślał zastępca. Zastępca zwrócił uwagę na fakt, że na dzień dzisiejszy ściany klubu są puste, niezagospodarowana jest także piękna, przeszklona witryna. Wszystko to zostanie wypełnione i wypięknieje pracą rąk seniorów, m.in. podczas różnego typu zajęć artystycznych: to podopieczni placówki stworzą obrazy, prace artystyczne, które będą zdobić i pozwolą na utworzenie takiej „okiennej galerii prac”.

To dobrze rokuje

Kierownik MGOPS Maria Tomczyk odebrała klucze z rąk włodarzy. Ta właśnie jednostka będzie zarządzała obiektem. – Dziękuję za zorganizowanie tak pięknego miejsca. Teraz najważniejszy etap: otwarcie, z wieloma ograniczeniami, wynikającymi z sytuacji epidemiologicznej. Będziemy się starać, by oficjalnie już pierwsze aktywności ruszyły z początkiem Nowego Roku. Wspieramy seniorów od zawsze i mamy nadzieję na coraz lepszą i bliższą współpracę – mówiła kierownik Tomczyk.   Przewodniczący Rady Seniorów Stanisław Hałka, któremu tego dnia towarzyszyła Danuta Tomczyk, radna Rady Seniorów, dziękował wszystkim samorządowcom, dzięki którym powstał Klub Seniora. – Nawet sobie nie wyobrażałem, że to miejsce będzie tak ładnie zaprojektowane i wykonane. Jako Rada Seniorów od lat współpracujemy z kierownictwem MGOPS i jest to współpraca pierwszorzędna. Wielką życzliwość mamy także ze strony gminy, co jest dla nas symptomatyczne i bardzo dobrze rokuje na przyszłość. Zdajemy sobie sprawę, że obecne ograniczenia epidemiologiczne nie pozwalają na pełne wykorzystanie miejsca, ale to powoli minie.

Ponad 100 tysięcy

Dla realizacji projektu zaadaptowany i wyposażony został lokal w istniejącym budynku mieszkalno-usługowym przy ulicy 1 Maja (dawny sklep spożywczy). Położony na parterze budynku Klub Senior+ został w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Nad jakością i tempem prowadzenia remontu czuwał Marek Powrózek, inspektor ds. utrzymania budynków i urządzeń komunalnych z Referatu Spraw Komunalnych UMiG, dzięki któremu w obiekcie próżno szukać niedoróbek. W ramach prac w obiekcie o powierzchni użytkowej 67,39 metrów kwadratowych zmodernizowane zostały instalacje: wodno-kanalizacyjna, c.o. i elektryczna oraz wymieniona została stolarka drzwiowa. Adaptacja lokalu pozwoliła na wyodrębnienie szatni, aneksu kuchennego oraz ogólnodostępnej sali o powierzchni blisko 39 m2. Do dyspozycji seniorów jest także WC męski i damski, z ułatwieniami dla niepełnosprawnych. Obiekt został wyposażony w niezbędny sprzęt audio-wizualny, a także podstawowe wyposażenie kuchenne.

Łączny koszt zadania to blisko 101 tys. zł, zaś ministerialna dotacja wyniosła 81 tys. zł. Prace remontowo-adaptacyjne wykonała firma budowlana „Kominex” z Nowej Dęby.

/UMiG

28 KOMENTARZE

  • Bardzo potrzebny, latem ci co przezyja wirusa beda sie pluskac w fontannie popijajac piwko o alkocholu juz nie wspomne

 1. Nie mam nic przeciwko, ale rodzi się jedno pytanie. Jeśli już zrobimy w jednym miejscu klub seniora, a w drugim klub młodzieży a w trzecim klub dziecka to czy zamkniemy dom kultury który co do zasady powinien skupiać w sobie to wszystko co wymieniłam? Całuję gorących seniorów.

  • #Sonita. Jest jedna rzecz o której pewnie nie wiesz. SOK jest własnością „Króla Kryspina”, to on tam sprawuje wszechwładztwo i Wiesiek nie może mu ot tak wsadzić tam rozbrykanych seniorów aby mu robili rozgardiasz i harmider!? Tam jest bowiem „Oaza ciszy i spokoju oraz panuje Wiekuisty Ład i porządek”. Seniorzy u „Króla Kryspina” mogą co najwyżej zagrać rolę pasterzy trzody wystawianej na tarasie Szopki lub „Trzech Mędrców ze Wschodu” na Jasełkach. Amen

  • Sonita,

   Po co robić coś w mieście co jest potrzebne skoro można kasę wydać dwa razy na to samo :) Zero myślenia u „władz” i takie kwiatki wychodzą.

 2. Na co to komu skoro aktywizują się codziennie w sklepach i marketach, urządzając sobie pogaduszki z jednoczesnym tarasowaniem alejek?

 3. To bedzie poczekalnia dla tych co wirus do nich nie dotarl, a szczepil bedzie Weteryniarz obok na koncu Puzio z Proboszczami odwiaza ich do klubu na ul Cmentarnej

  • Anonim co ty pitolisz, wirusa nie ma, nikt nie umiera, Seniorzy czuja sie bezpiecznie pod opieka Nowadebskich Lekarzy

 4. A jak tam mażoretki z Chmielowa? Udostępnił im salę widowiskową na próby ten nasz dyrektor SOK-u? Przy odrobinie chęci z jego strony i reżimie sanitarnym (DDMW) można by im udostępnić salę widowiskową. I najważniejsze będzie wietrzenie sali widowiskowej poprzez otwarcie przed i po próbach mażoretek, wyjść ewakuacyjnych, włączenie chociaż na jakiś czas klimatyzacji bo w innym wypadku zrobi się totalny grzyb, pleśń i smród i do tego pluskwy i uj wie co jeszcze. Po otwarciu kin na wiosnę lub lato, ludzie uczuleni na jakiekolwiek alergeny będą mieli armagedon. Pozdrawia kinoman.

  • @Mohertozlo,biedaku,nie masz czym,nie masz z kim to i ruchanie ciągle masz na myśli.Zastanawia mnie jedno,dlaczego ruchanie tylko w tylko w d…pę, czyżby zboczenie, dewiacja? Radzę myć się i kąpać codziennie,zadbać o siebie a i dobry seksuolog byłby w Twoim przypadku ,skutecznym rozwiązaniem.
   A tak na marginesie.Na pieszczoty,choćby samego diabła to trzeba sobie zasłużyć,biedaku.

 5. Jak widać na filmie niektórym pracownikom UM chyba trzeba zrobić szkolenie jak nosić maseczki bo mi by było wstyd w tak założonej maseczce występować w TV. A co do sensowności tworzenia w tym miejscu takiego punktu to uwarzam że w tym grajdole są lepsze miejsca!

 6. Popieram Sonitę. Sok w obecnym stanie to porażka. Burmistrzowie o tym wiedzą i udają, że planują go zburzyć. Rzadzcie tak dalej a le w lustro nie patrzcie bo honor i uczciwa rozwiazywanie problemow sa wam obce,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here