MARCIN WARCHOŁ: KREDYTOBIORCY BĘDĄ MOGLI OSZCZĘDZIĆ NAWET 500 ZŁ MIESIĘCZNIE

25
MS

Polacy będą mogli korzystać z tańszych kredytów hipotecznych. Sejm jednogłośnie przyjął dziś przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizację ustawy – Prawo bankowe. Dzięki niej kredytobiorcy będą mogli zaoszczędzić nawet 500 zł miesięcznie.

Przywracamy elementarną przyzwoitość w traktowaniu kredytobiorców. Banki będą zwracać wszystkie dodatkowe opłaty poniesione w czasie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej – podkreśla wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który nadzorował prace nad ustawą.

Ministerstwo Sprawiedliwości skutecznie zareagowało na liczne sygnały – zarówno od mediów, jak kredytobiorców – o problemach związanych z wpisem hipotecznym do księgi wieczystej. Pytano, jak tę procedurę zmienić, by obywatele nie ponosili nadmiernych kosztów.

Koniec z kosztami „za czekanie”

Dodatkowe opłaty dla banków przy zaciąganiu kredytu hipotecznego mają charakter nadzwyczajnego „ubezpieczenia” ryzyka kredytowego. Tymczasem w praktyce niemal w każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem. A więc zakładanego przez banki ryzyka praktycznie nie ma. Skoro zatem ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie istnieje, nadzwyczajna opłata powinna być swoistą kaucją.

Nowelizacja kończy z naliczaniem przez bank dodatkowego kosztu kredytu „za czekanie”. Po dokonaniu wpisu zabezpieczenia do księgi wieczystej bank zwróci kredytobiorcy pieniądze lub zaliczy je na poczet jego zobowiązania kredytowego. Nowe przepisy zapewniają w ten sposób ochronę konsumentom.

Wielkość oszczędności związanych z kredytem będzie sprawą indywidualną, zależną od poszczególnych umów z bankiem.

Krótsze oczekiwanie na wpis

Jednocześnie Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło działania, które skrócą oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej. Będzie to możliwe m.in. dzięki powierzeniu notariuszom takich wpisów jak wyodrębnienie nowej nieruchomości lokalowej i wpis hipoteki.

To rozwiązanie pozwoli na szybsze załatwienie sprawy, a sądy odciąży od nadmiaru postępowań. Będzie dobrowolne. Każdy zainteresowany albo – jak dotychczas – za pośrednictwem notariusza złoży do sądu wniosek o wpis do księgi wieczystej, albo – korzystając z nowej możliwości – wystąpi do notariusza, aby ten dokonał wpisu. Wpis sporządzony przez notariusza będzie tożsamy w skutkach z wpisem dokonanym przez referendarza sądowego.

Usprawnimy w ten sposób pracę najbardziej obciążonych wydziałów wieczystoksięgowych i zmniejszamy czas oczekiwania na wpis do księgi.

Mniejsze obciążenie sądów

Ponadto nowe regulacje przyznają notariuszom prawo wydawania tzw. notarialnych nakazów zapłaty, co zmniejszy obciążenie sądów.

Zakończyły się już konsultacje społeczne, opiniowanie i uzgodnienia międzyresortowe tego projektu zmian w prawie o notariacie. W najbliższym czasie zostanie on przedstawiony Radzie Ministrów.

25 KOMENTARZE

 1. Panie Marcinie czegoś się Pan najadł ze Pan tak bredzisz? W pewnym momencie myślałem że to obstrukcja gastryczna wystąpiła u naszego ministra ale to poprostu galaretka truskawkowa zamiast mózgu w jego głowie

 2. „– Przywracamy elementarną przyzwoitość w traktowaniu kredytobiorców. Banki będą zwracać wszystkie dodatkowe opłaty…”

  Drogi panie, po co to mydlenie oczu akurat tuż przed wyborami? Każdy świadomy człowiek wie, że banki to nie są organizacje charytatywne czy działające non profit i w jakiś sposób będą chciały sobie odbić brak tych pieniędzy, ale o tym obywatelom nie powiecie :)

  Opary absurdu przekroczyły masę krytyczną

 3. Tak dzięki tak światłym ludziom w naszym rządzie mamy masło po 15zł, chleb po 5, benzynę po 7zł, cukier po 6zł. Polska ma być biedna ale katolicka, chorzy ludzie.

  • Katolicka na pokaz. NieRżąd ma gębę wytartą sloganami o wierze i katolicyźmie, a rozwody kościelne, kochanki, kochankowie, okradanie obywateli jest tam czymś normalnym. Zwykli obłudnicy, ale niestety jest gro osób, które im wierzy w te wszystkie bajeczki.

 4. Dzisiaj Anna Moskwa, ministerka żondu pisowskiego, ogłosiła gotowość Polaków do oszczędzania gazu i prądu...

  No przecież nie po to głosowałem na PiS, aby teraz oszczędzać. Niech se PO oszczędza. Ja miałem żyć na poziomie…

 5. Masłowska, posłanka PiS, "... Tysiąc złotych podwyżki dla posła to naprawdę niewiele..."

  No bo przecież im się to po prostu należy

 6. Panie ministrze z Niska , obiecywaliście darmowe leki dla osób po 75 roku życia , jest parę tych leków darmowych za resztę trzeba płacić . Obiecywaliście mieszkania plus , jeden blok miał stanąć w Nowej Debie , gdzie ten blok się znajduje bo nie mogę do niego trafić , Miałbyć Polski Ład i mniejsze podatki , podatki żeście obniżyli , składkę zdrowotną podnieści i teraz nawet Ci zarabiający ok 4 tys. miesięcznie płacą większe podatki . Czego się nie dotkniecie to rozpier…… . Więc teraz nie mydl nam Pan oczu jakimiś tańszymi kredytami . Bański kolega Bankster i tak nas wyroluje i za michę ryżu będziemy zapier…..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here