Płaca minimalna w 2022 roku wzrośnie. Rząd przyjął propozycje

31
Grafika: pexels

Rada Ministrów przyjęła propozycję dot. minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. w kwocie 3000 zł oraz minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych w 2022 r. w kwocie 19,60 zł.

Zgodnie z propozycją Rady Ministrów proponowana kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrosłaby o 200 zł  w stosunku do kwoty obowiązującej  w tym roku  (2 800 zł), tj. o 7,1% . Natomiast minimalna stawka godzinowa dla pracujących na określonych umowach cywilnoprawnych wzrastałaby w stosunku do kwoty obowiązującej w bieżącym roku (18,30 zł) o 1,30 zł.

Powyższe propozycje Minister Rozwoju, Pracy i Technologii z upoważnienia Rady Ministrów przekaże do negocjacji Radzie Dialogu Społecznego. Proponowane kwoty będą przedmiotem negocjacji z partnerami społecznymi. Negocjacje powinny zakończyć się w ciągu 30 dni od dnia otrzymania propozycji.

Jeżeli  w tym terminie Rada Dialogu Społecznego  nie uzgodni ww. wysokości płacy minimalnej, wówczas decyzje w tym zakresie podejmie Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Ustalone przez Radę Ministrów kwoty nie mogą być niższe niż zaproponowane Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji.

31 KOMENTARZE

 1. Zwykły slogan. Nominalnie może i to fajnie wygląda, ale nim pensja wpłynie na konto to 1/3 jest zabierana. Tylko i wyłącznie piar. Grabią ludzi miesiąc w miesiąc, spora część idzie na wszelkiego rodzaju składki, a jak np. potrzebujesz pomocy medycznej to i tak idziesz prywatnie i płacisz drugi raz…Powinni zlikwidować te składki, ale oczywiście tego nie zrobią, bo nie mieliby z czegoś kraść i kręcić lewizny. Powinna być krótka piłka. Wizyta u lekarza – usługa – zapłata.

  Nie liczy się liczba nominalna, ale siła nabywcza pieniądza czyli co możesz sobie za to kupić. Z każdym rokiem coraz mniej. Tylko durnie bez szkoły łykają ten propagandowy kit.

  • Nie oczekuj po przeciętnym Polaku poziomu pragmatyzmu gospodarczego i ogarnięcia na chłodno podstaw ekonomii jak w przypadku innych rozwiniętych zachodnich nacji. Wszędzie się oczywiście trafia odchylenia jednak kwestia odsetka w całości a u nas niestety ten procent ciemnej masy nie potrafiącej myśleć perspektywicznie jest dość duży co politycy sprytnie wykorzystują i karuzela w tym całym cyrku się cały czas kręci. Taka mentalność i genetyka, tak samo jak krajowa piłka nigdy nie będzie na poziomie np niemieckiej , choć nadal wielu ta szopkę traktuje jako sport narodowy, tak też myślenie wielu osób szybko nie ulegnie zmianie tylko karmieni obietnicami będą patrzeć na tu i teraz, wybierać tych co dadzą i obiecają wincyj , bez umiejętności spojrzenia z dystansu na to wszystko. Pożyjemy, zobaczymy.

  • 3 000 x 12 = 36 000.

   I kto się załapie na tę kwotę wolną od podatku? Stażysta? Nie widzisz jak piarowymi zagrywkami robią ludzi na szaro? Niby powyższają kwotę wolną od podatku, ale po zwiększeniu minimalnej mało kto na tym skorzysta. Największymi beneficjentami będą świnie przy korycie, bo więcej wyciągną od ludzi poprzez większe składki i podatki.

  • Koperciarz- wiele bajek w życiu słyszałem, np o Maryji dziewicy która urodziła syna. Nikt ci tyle nie da co ci polityk obieca, zanim ci konar zapłonie z podniecenia poczekaj aż się zacznie 2022 i jakie będą fakty , czym uwarunkowane itp. Byloby miło, gdyby długoterminowo nie działało to na zasadzie damy ci 500, zabierzemy 700.

  • #Chcesz kopertę? Nie dla psa, a dla pana to!
   Przecież podatek będzie tylko od kwoty ponad 30000, czyli jak zarobisz 4500/m-c to jest 54000/rok. Podatek zapłacisz od różnicy 54000 – 30000, czyli tylko od kwoty 24000 zł.

 2. Sporo już chyba po drugiej dawce bo plecieta jak wyszczepiona gawiedź na ostatniej prostej:) Szczegolnie te które swój plugawy pysk ważą się zwrócić ku Najświętszej Maryji Pannie.

  • Stary, to ten Anonim co to co chwila zmienia sobie nick`a, i odpisuje na swoje posty… To jest jedna i ta sama osoba…

 3. Niektórzy, „myślą” że są wykształceni i z dużych miast bo to ich mentalność i genetyka. Całe szczęście, że procent ich nie jest dość duży.

  • Otóż to, co najciekawsze mają nas za złodziei, alkoholików, kombinatorów i tepych umysłowo. Najwieksze bezrobocie właśnie było u nas i największe zacofanie podwzgledem infrastruktury, dróg, itp.
   Psy dupami szczekaja gdzie niegdzie do dzisiaj.

 4. Goni to sie suka i takie czerwone tęczowe,wypatroszone barachło co byle co zeżre i na byle co wlezie.
  Może czuć się dumne ze nie zostało olane.
  Ale to był wyjątek byś zaznało inności,bo karcenie cię ukształtowało- to widać w każdej zgłosce.
  Możesz zwracać tę żółć o gównianym pH i kalać się w tym.To masz wpisane w genotypie.

 5. Rząd nas dyma na każdym kroku.
  Powinni nie podwyższać pensje a obniżać podatki, bo co z tego że Wam więcej do kieszeni wpadnie jak jest taka inflacja, że i tak wydamy więcej. Ludzie otwórzcie oczy. Pseudomandemie i namawianie do szczepionek po przez loterie. Telenowele (czy teleporady) skoro lekarze zaszczepieni to dlaczego nie można się dostać poza wizyta prywatna. Popuszczanie obostrzeń a po wakacjach powtrka będzie z zeszłego roku będzie. Testy na ludziach i co najdziwniejsze zaraz na dzieciach. Nie łudźcie się ze będzie lepiej dopiero najciekawsze przed nami :) z gorącym akcentem jak dzisiejsza pogoda. Nie pozdrawiam :)

  • Zrozum, nie wpadnie więcej do kieszeni. Podam banalny przykład.

   Masz państwo A: Gdzie pensja wynosi 2500
   Masz państwo B: Gdzie pensja wynosi 6000

   Pensja dotyczy tej samej pracy w tym samym wymiarze godzinowym. Gdzie chciałbyś mieszkać?

   Patrząc tylko i wyłącznie na wartości nominalne spora większość, jak nie wszyscy wybrałaby życie w kraju B. Jednak bywa to złudne.

   Ceny w kraju A:
   Chleb: 2
   kg pomidorów: 5
   rachunek za prąd: 200
   bak benzyny: 300

   Ceny w kraju B:
   Chleb: 20
   kg pomidorów: 50
   rachunek za prąd: 2000
   bak benzyny: 3000

   I co, dalej chciałbyś żyć i pracować w kraju B? Nie liczy się wartość nominalna pensji tylko relacja względem płacy, a cen produktów czy usług. Trzeba patrzeć na siłę nabywczą pieniądza i ile można sobie za to kupić, a nie na same cyferki na podstawie, których ludzie mogą wyciągać błędne wnioski.

   No i przykład kolejny.

   Niemcom spada PKB, a Polsce rośnie, przykładowo. Jaką narrację prezentują politycy w mediach? Że Polska idzie do przodu i dogania Niemcy. To zwykłe mydlenie oczu, gdyż Niemcy wielokrotnie przebijają Polskę pod tym względem i nawet jeśli Niemcy zaliczą słaby rok czy dwa pod tym względem to pomimo spadku i tak nadal będą kilka długości przed Polską, ale ludzie, którzy nie myślą, nie interesują się światem i nie mają wykształcenia dają się łapać na takie ściemy, gdzie rachunek jest prosty, że Niemcy notując spadek i tak są i będą przed Polską.

 6. To jak ludzie wierzą w ten dobrobyt, pokazali w wyborach w Rzeszowie.
  Domek z kart sie sypie, a tak nawiasem mówiąc to nadal ani słowa o „sukcesie Warchoła” i ogólnie zjednoczonej prawicy ?

  • A czy kiedykolwiek w Rzeszowie był prezydent z PiS albo z tych środowisk? NIE. Nic się nie sypie. Ludzie wybrali po prostu człowieka, który tam działał od lat i był wszystkim znany i nikt się nie nabrał na podrabiańców w stylu „warchoła”. To bardzo proste.

  • Co pokazali, zeby Pani Ewa zostala nadal Wojewoda, Pan Warchol byl nadal Ministrem , Fiolek jako doradca Pana Ortyla objal to stanowisko ,a filmowca olali ale pozostalo pytanie gdzie ten wieczny kandydat teraz wystartuje

  • Po takich ” sukcesach” i byciem przydupasem Ziobry to lepiej aby – nieliczni, wiemy o kogo chodzi- radni odpuścili chyba kontakt i PRowe mydlenie oczu poprzez słitaśne focie z cukiernikiem Warchołem. Podobno dostał propozycję jako ambasador krówki opatowskiej w ramach docenienia za sprawne rozdawanie słodkości podczas wieców .

 7. Ciekawei mnie czy WYKAD wie jak daleko przed Polska byl caly zachod jeszcze w 2010 roku,i czy nasza „sila nabywcza”byla wyzsza? Jak wysokie bylo bezrobocie? Kto i dlaczego Wypszedawal przemysl? itd,itd….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here