Pomoc dla kredytobiorców coraz bliżej. Rząd przyjął projekt ustawy

15

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

W projekcie zawarto pakiet zmian dla osób z kredytami hipotecznymi. Wśród rozwiązań są wakacje kredytowe, dopłaty do kredytów z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zasilonego dodatkowymi środkami oraz zamiennik dla wskaźnika WIBOR.
Dzięki temu rząd pomoże finansowo ok. 2 mln Polaków mających problemy ze spłatą kredytów z powodu inflacji.

Chcemy, by z naszych propozycji mogła skorzystać jak największa liczba Polaków posiadających kredyty hipoteczne, którzy mogą mieć problem z ich spłatą. Dlatego przygotowaliśmy kompleksowy pakiet rozwiązań złożony z trzech filarów. To możliwość przesunięcia spłaty rat kredytów dla wszystkich kredytobiorców hipotecznych posiadających kredyty w złotych polskich, dopłaty do kredytów dla osób, które znajdują się w ciężkiej sytuacji finansowej oraz zamiana wskaźnika WIBOR na nowy korzystniejszy wskaźnik, co pozwoli na obniżenie wysokości rat kredytowych. Z naszych szacunków wynika, że pozytywne skutki tego programu odczuje ok. 2 mln kredytobiorców hipotecznych – wskazuje minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

-Projekt w trakcie konsultacji spotkał się z szerokim zainteresowaniem. To potwierdza, że odpowiada na ważny społeczny problem, który pojawił się na rynku kredytów hipotecznych. Dzięki konsultacjom udało się doprecyzować rozwiązania zawarte w projekcie m.in. to, że z wakacji kredytowych będzie można skorzystać w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, a wniosek o zawieszenie wykonania umowy będzie można złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej w tym za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Chcemy, żeby przepisy umożliwiły sprawne działania banków i były jak najbardziej przyjazne dla kredytobiorców – wskazuje wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Wakacje kredytowe dla wszystkich

To możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych na 8 miesięcy. Kredytobiorcy będą mogli z nich skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku. Wakacje kredytowe będą dotyczyć zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty. Termin na spłatę zostanie przesunięty bez dodatkowych odsetek. Rozwiązanie będzie dostępne dla wszystkich kredytobiorców, którzy mają kredyty w polskich złotych. Dzięki temu, np. kredytobiorca którego miesięczna rata wynosi 2 400 zł zmniejszy swoje obciążenie o 19 200 zł.

Nowy wskaźnik zamiast WIBOR-u
Wysoki poziom wskaźnika WIBOR przekłada się na wzrost rat kredytu. Dlatego zamierzamy zastąpić go innym wskaźnikiem, który obniży wysokość rat kredytowych. Proces wyznaczenia zamiennika za WIBOR zostanie uregulowany ustawowo.

Procedura wyznaczenia zamiennika, po wystąpieniu zdarzenia uruchamiającego, określonego w unijnym rozporządzeniu BMR, będzie inicjowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. W proces zostanie zaangażowany Komitet Stabilności Finansowej (zrzeszający przedstawicieli wszystkich instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego) celem wypracowania jak najlepszego rozwiązania. Finalnie minister właściwy do spraw instytucji finansowych będzie mógł określić zamiennik w drodze rozporządzenia.

Jeżeli w ten sposób nie uda się doprowadzić do wyznaczenia zamiennika, wówczas ustawodawca przewidział możliwość wyznaczenia zamiennika za WIBOR na podstawie stawki POLONIA. Również on będzie mógł zostać określony przez ministra właściwego do spraw instytucji finansowych w drodze rozporządzenia. Dzięki zastąpieniu WIBOR innym wskaźnikiem w portfelach kredytobiorców zostaną dodatkowe środki – w sumie będzie to ok. 1 mld zł rocznie.

Dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców można korzystać już dziś. Dzięki proponowanym zmianom zostanie on jednak zasilony dodatkowymi środkami. Wskutek tego budżet Funduszu zwiększy się do ponad 2 mld zł w 2022 r. i będzie mógł zaoferować wsparcie jeszcze większej liczbie kredytobiorców hipotecznych. Złożenie wniosku o wsparcie z funduszu będzie możliwe online.

Aby skorzystać ze wsparcia trzeba spełnić jeden z warunków:

 • co najmniej jeden z kredytobiorców ma status bezrobotnego;
 • miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów;
 • miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytu nie przekracza w 2022 r. 1552 zł /os. w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1200 zł / os. w gospodarstwach wieloosobowych.
 • Wsparcie z Funduszu to kwota nawet 2 tys. zł wypłacana przez 36 miesięcy – co daje łącznie 72 tys. zł. dofinansowania. Spłata pożyczki rozpoczyna się po dwóch latach od ostatniej wypłaty – w 144 równych i nieoprocentowanych ratach. Część pożyczki może zostać umorzona. Warunkiem umorzenia jest terminowa spłata 100 pierwszych rat. Przy maksymalnym wsparciu (wynoszącym 72 tys. zł) umorzone zostać może 22 tys. zł pożyczki.

Pozostałe rozwiązania

Projekt ustawy dostosowuje także polskie prawo do przepisów UE dotyczących działalności platform crowdfundingowych, tj. takich, które służą finansowaniu społecznościowemu dla przedsięwzięć gospodarczych.

Uregulowana zostanie działalność platform crowdfundingowych. Nadzór nad nimi obejmie Komisja Nadzoru Finansowego.Dzięki nowym przepisom zyskają małe i średnie przedsiębiorstwa, w szczególności start-up`y. Podniesione zostaną dla nich limity, które pozwolą pozyskiwać im większy kapitał, np. na inwestycje.

15 KOMENTARZE

 1. Gasić inflację dodrukiem pustego pieniądza i dopłatami do kredytów to jak walczyć z alkoholizmem poprzez picie kolejnej flaszki.
  Swoją drogą, ciekawe czy do wyznawców świętego kowida dotarło, że ta cała inflacja to wynik ich ukochanego kowida, ich ukochanych lockdownów ? Czy dociera do nich powoli, że teatr kowidowy to element większego planu w którym chodzi między innymi o zniszczenie gotówki i wprowadzenie nowego systemu rządów na świecie? Czy dalej uważają że to teoria spiskowa szurów?

 2. Przez dwa lata grupie minimum pięciu tysięcy mieszkańców będzie co miesiąc wypłacane 1300 złotych. Za to że są...

  Nosz kurna, inflacja dwucyfrowa, a tu nowe „tysiąc czysta plus”…

 3. Dopłaty do kredytów? To są chyba jakieś jaja i to z tych mniej śmiesznych. Ci ludzie wzięli sobie domy, samochody czy inne sprzęty i teraz reszta społeczeństwa ma się im dorzucać do raty? Przecież to żałość po całości. Nie stać cię na coś lub na ratę kredytu? Nie kupuj tego i nie zaciągaj kredytu.

 4. Grubo.
  -Wzięli kredyt na zerowej stopie procentowej.
  -20% inflacja (bo taka jest prawdziwa) im ten kredyt dewaluuje (czyli spłaca) czyli zarabiają na kredycie. Tracą ci którzy oszczędzają.
  -Kupili nieruchomości jak były tanie, wybudowali się jak było tanio. Teraz wartość ich nieruchomości wzrosła więc kolejny raz zarobili na kredycie.

  ale to ja, albo babcia z dęby wsi mamy im teraz za to wszystko zapłacić.

  Kurestwo.

 5. Proszę nie wprowadzać czytelników w błąd. Nowy wskaźnik zamiast WIBOR nic nie zmieni. Miał być niższy wskaźnik zamiast WIBOR. Tymczasem w projekcie ustawy pojawia się „korekta spreadu”, czyli zgodnie z rozporządzeniem BMR coś, co się stosuje „w celu uwzględnienia skutków zmiany lub przejścia z likwidowanego wskaźnika referencyjnego na jego zamiennik”.

  • No nie bardzo się z tobą zgodzę. Nowy wskaźnik będzie bardziej realny tzn będzie odpowiadał co się dzieje w danej sytuacji w gospodarce. Wskaźnik WIBOR jest dobry ale tylko dla Banków i nie odpowiada na bieżąco zmianom w gospodarce. Dla przykładu bardzo podobny mechanizm wskaźnikowy jest stosowany w Niemczech gdzie kredyty w bankach są przejrzyste i lepsze dla kredytobiorców.

 6. Ale rozumiem, że osoby, które będą mieć dopłatę do rat kredytu z pieniędzy podatników będą swoje domy, samochody i inne sprzęty, które wzięli na kredyt owym podatnikom udostępniać, tak?

 7. Rząd wyda setki milionów złotych na imprezę, o którą nikt nie zabiegał. W tle inflacja dwucyfrowa...

  Właśnie zaczęło się dostrzeganie wyborców. Igrzyska europejskie w Polsce czas zacząć…

 8. Jak dla mnie umowa kredytu jest umową między prywatną osobą i prywatnym podmiotem (bankiem) co państwu do tego. Ci którzy podpisali wiedzieli co podpisują. Dlaczego ja mam z własnych podatków pomagać komuś kto nie ogarniał co podpisuje. Ludzie obudźcie się.

 9. „Już widzę lawinę komentarzy Januszy, że „gdzie mają podziać się z bombelkami. Trzeba było myśleć wcześniej. Skoro nie jestem w stanie zagwarantować podstawowego bytu dzieciom/rodzinie to gdzie był zdrowy rozsądek?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here