Powiat: Wiele osób i firm zadeklarowało pomoc uchodźcom z Ukrainy

24
Fot. Źródło, Powiat tarnobrzeski, tarnobrzeski.pl

Naradę z udziałem przedstawicieli służb mundurowych, powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego oraz kierowników jednostek, dla których organem założycielskim jest starostwo powiatowe zwołał dziś, 25 lutego, starosta powiatu tarnobrzeskiego Jerzy Sudoł.  Narada została zorganizowana w zawiązku z atakiem Rosji na Ukrainę i potwierdziła gotowość powiatowych instytucji do pomocy uchodźcom oraz tym, którzy pozostali na Ukrainie i liczą na wsparcie.

Do dziś chęć pomocy uchodźcom z Ukrainy potwierdziły trzy z czterech gmin powiatu tarnobrzeskiego. Są to gminy Nowa Dęba, Gorzyce i Baranów Sandomierski. Gotowość niesienia pomocy zgłosili też strażacy i policjanci.

W ramach naszych aktualnych działań wysłaliśmy duży namiot do punktu zbornego komendy miejskiej PSP w Rzeszowie, która gromadzi tego rodzaju namioty do działań logistycznych – mówił komendant miejski PSP w Tarnobrzegu Marian Róg, i dodał że do pomocy w tym trudnym czasie zgłosiły się też jednostki OSP z powiatu tarnobrzeskiego, które uciekinierom z Ukrainy zaoferowały dach nad głową. Są to  jednostki  OSP z miasta i gminy Nowa Dęba, Baranów Sandomierski i z gminy Gorzyce, których druhowie  we własnych świetlicach, strażnicach, czy nawet  domach ludowych, deklarują zorganizowanie punktów czasowego pobytu dla uchodźców. Każdy z tych punktów może  przyjąć od 15 do 30 osób.

Komendant Miejski Policji Marek Pietrykowski poinformował, że całe województwo, w tym powiat tarnobrzeski są objęte operacją „Granica”, jednak główne działania są prowadzone w powiatach przygranicznych przy granicy z Ukrainą, gdzie w punktach recepcyjnych już są przyjmowani uchodźcy wojenni. – W tej chwili powiat tarnobrzeski jest wolny od tego typu działań, my tylko udzielamy wsparcia komendantom z terenów przygranicznych  – zapewnił Marek Pietrykowski. – Gdyby jednak ta sytuacja eskalowała, to oczywiście jesteśmy przygotowani do działania.

Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Grębowie Janusz Galiniak zaoferował wygospodarowanie miejsc dla potrzeb uchodźców i umieszczenie w placówce około dziesięciu osób, z pełnym ich wyżywieniem. Gdyby była taka potrzeba, szkoła może też przejść na zdalne nauczania i wtedy uczniowie zwolniliby cały internat, który byłby do dyspozycji dla osób potrzebujących schronienia.

W najtrudniejszej sytuacji jest w tej chwili Zespół Szkół w Gorzycach, do którego uczęszczają uczniowie z Ukrainy. Ich sytuację przedstawił dyrektor placówki Krzysztof Komórkiewicz. – Mamy 89 uczniów w z Ukrainy i 30 z Białorusi – mówił K. Komórkiewcz. – Po feriach zimowych przyjechało już do Polski 34 uczniów. Wczoraj, wspólnie z kierownikiem internatu, odwiedziliśmy wszystkich tych uczniów i rozmawialiśmy z każdym z osobna. Większość z nich ma kontakt ze swoimi rodzinami. Wszyscy się bardzo martwią, oglądają na bieżąco wiadomości. Jeden z nich jest z ukraińskiej części Donbasu, gdzie wszystko zostało zbombardowane. Jego rodzina jest w schronie. Ten uczeń chciałby wracać do domu.

Jak się okazuje, nie wszyscy uczniowie z Ukrainy będą mogli wrócić do szkoły. Ci którzy nie dotarli jeszcze do Polski, a skończyli już 18 lat, zostali objęci powszechną mobilizacją i będą musieli zostać w swoim kraju.

Gdyby rodziny naszych uczniów chciały tu przyjechać będą miały taką możliwość. Swoją pomoc zadeklarował dziekan parafii Gorzyckiej Mariusz Kozłowski, który do dyspozycji oddał  budynek z 20 miejscami noclegowymi. Pomoc zadeklarował też urząd gminy w Gorzycach, który także, w pierwszej kolejności, chce pomóc rodzinom uczniów – dodał Krzysztof Komórkiewicz. Pomoc zaoferował też właściciel gorzyckiej betoniarni, mówiąc, że gdy on miał problem z pracownikami w czasie wakacji, pomogli mu Ukraińcy. Teraz chce się odwdzięczyć i pomóc im.

Dach na głową dla około 20 osób znajdzie się też w   Centrum Wsparcia i Rehabilitacji Społecznej w Gorzycach – zapewnił dyrektor ośrodka Mirosław Kopyto.

Schronienie dla mieszkańców Ukrainy zadeklarowała też dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nowej Dębie, Bogumiła Małajowicz, która zaproponowała  nie tylko miejsca w szkole, ale także w swoim domu.

Pomoc dla dzieci z Ukrainy czeka również w Domu Dziecka w Skopaniu, którego dyrektor Damian Szwagierczak, zadeklarował nie tylko miejsca dla dzieci, ale też miejsce dla całej rodziny w tzw. mieszkaniu chronionym.

Wiesława Barzycka, dyrektor Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie, zapewniła że uchodźcy, którzy do Polski mogą trafiać w różnym stanie zdrowia,  mogą też liczyć na pomoc medyczną.

Obecna na spotkaniu Krystyna Rusin, przewodnicząca Rady Powiatu Tarnobrzeskiego, zadeklarowała w imieniu swoim i radnych pomoc finansową dla mieszkańców Ukrainy. Jej szczegóły oraz inne  propozycje pomocy dla mieszkańców Ukrainy poznamy w poniedziałek, po zebraniu Zarządu Powiatu Tarnobrzeskiego.

Ponadto starostwo postanowiło wysłać pomoc rzeczową dla Fundacji Świętego Antoniego w Drohobyczu.

/Powiat

24 KOMENTARZE

  • Anonim, po co ci schrony ? Przecież nie dotrą na Podleśną, bo smród twojego rozrzutnika ich zatrzyma...

   Tylko nie wiem czy używanie tej twojej broni biologicznej jest humanitarne…

  • Ale kratki i murki w piwnicach pomiędzy klatkami można by było czasowo zlikwidować. W razie „W” nie będzie drogi ucieczki.

  • Nie dowcipkuj, jak ci zasypie schody w piwnicy, albo nie daj Bóg wybuchnie pożar, to jedynym wyjściem będzie ucieczka przez drugą klatkę.

 1. Do Polski przybyły tysiące uchodźców wojennych, a poseł Konfederacji Grzegorz Braun uważa, że grozi nam „radykalna zmiana struktury ludnościowej RP”. Aż trudno uwierzyć, że naprawdę to powiedział, podobnie przeciera się oczy ze zdumienia, gdy patrzy się na szturm, jakiego dokonał na szpital. To słowo nie jest przesadzone, bowiem używał siły wobec lekarza.

  • A nie zmieni się struktura – zmieni się i to akurat jest prawda. Co prawda zaistniałe zjawisko nastąpiło z przyczyn niezależnych od obu narodów. Oczywiście że należy pomagać, to nawet nie podlega dyskusji, ale zaistniałe zjawisko jest faktem. Pan Braun dużo mówi , ale niestety tylko nie duża grupa rozumie , albo chce wysłuchać i zrozumieć tego człowieka. Przypomnę że to On pierwszy w parlamencie zauważył że z Covidkiem coś jest nie tak. Jeszcze w 2020 roku wydał książkę FAŁSZYWA PANDEMIA w której to pokazał te ponadnarodowe machinacje , a bazując nadanych statystycznych pokazał – że covidek nie jest taki śmiertelny jak go elyty malują.

 2. A ja słyszałam od znajomych z Przemyśla, że większość tych uchodźców z Ukrainy to ciemnoskórzy „studenci” z Somalii, Syrii itp. zamiast kobiet i dzieci. Jak to jest???????

  • A ja słyszałem, że w Przemyślu ludzie obierają kapustę obieraczkami do ziemniaków. Masz informacje – sprawdź je dokładnie. Żyjemy w erze dezinformacji.

 3. TERAZ WSZYSCY MAJA PRAWIE FLAGI UKRAINY NA FEJ….cie …CO ZA DEBILE A Wiekszosc to nawet grosza nie dala Ale jaka solidarnosc A znam takich ………..Ale nich wszysy WIDZA jak to ja za Ukraina Patologia na fe…sie

  • Jak to nie dała? A za czyje pieniążki jest ta cała pomoc państwowa? Przecież to nasze podatki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here