Radna chciała obniżki diet, a teraz skarży się że nie starcza jej na dojazdy

75
Plakat wyborczy radnej Heleny Tłustej z wyborów parlamentarnych z 2019 roku

Na biurko Wojewody Podkarpackiego trafiła skarga radnej Heleny Tłustej na uchwałę dotyczącą obniżki diet samorządowców. Radna w piśmie żali się, że dieta w wysokości 18 zł miesięcznie nie starczy nawet na pokrycie kosztów związanych z dojazdem do Urzędu Miasta. W sprawie nie byłoby nic dziwnego gdyby nie fakt, że to właśnie radna Helena Tłusta była jednym z autorów uchwały drastycznie obniżającej uposażenia samorządowców…

Na początku kwietnia w artykule pt: „Radni wnioskują o drastyczne obniżenie diet” informowaliśmy o inicjatywnie uchwałodawczej szóstki samorządowców: Marka Kopcia, Mariana Tomczyka, Tomasz Gazdy, Stanisława Skiminy, Stanisława Rawskiego i Heleny Tłustej w sprawie zmniejszenia diet samorządowców do kwot rzędu od 18 do 81 złotych miesięcznie. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze miały zostać przeznaczone na walkę z negatywnymi skutkami gospodarczymi epidemii COVID-19.

Na posiedzeniu Rady Miejskiej w dniu 12 kwietnia 2021 roku do przedstawionego projektu uchwały wniesiono poprawki zgodnie z którymi diety członków prezydium i przewodniczących komisji pozostają na nie zmienionym poziomie. Jednocześnie radnym którzy nie zasiadają w żadnej komisji pozostawiono diety w wysokości jakiej domagali się wnioskodawcy czyli 18 zł. Następstwem wniesionych poprawek była sytuacja w której dokonano radykalnej obniżki diet, z tym że objęła ona tylko tych którzy o nią wnioskowali. Czytaj również „Rada Miejska oszędzi 50 tysięcy złotych na dietach. Będzie mniej członków komisji”.

Od sprawy nie minął jeszcze pełen miesiąc (innymi słowy: jeszcze nie przyszła pierwsza obniżona dieta), a radna Helena Tłusty napisała skargę do Wojewody Podkarpackiego w której domaga się … unieważnienia uchwały dotyczącej obniżki diet. Radna twierdzi, że uchwała jest niesprawiedliwa, godzi w zasadę równości radnych, oraz nie rekompensuje kosztów jakie ponosi radny w związku z piastowaniem mandatu. -„Jeśli chodzi o koszty poniesione w związku z wykonywaniem mandatu radnego Rada Miejska w Nowej Dębie nie wzięła pod uwagę zapisów art. 25 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym, który stanowi że radnemu przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowych, a tym samym że kwota 18 zł dla 4 radnych może nie wystarczyć na skompensowanie dojazdu do siedziby gminy w Nowej Dębie„- czytamy w skardze.

Volenti non fit iniuria  – chcącemu nie dzieje się krzywda

Trudno nie zgodzić się ze skarżącą, że dieta radnego w wysokości 18 zł jest żenująco niska i bez wątpienia nie starcza na pokrycie kosztów związanych z pełnieniem funkcji radnego. Rzecz jednak w tym, że  nie kto inny a właśnie pani radna Helena Tłusty podpisała się pod projektem uchwały według którego dieta radnego nie będącego członkiem żadnej komisji wynosi 18 zł. Mówiąc brutalnie: pani radna otrzymuje dietę według stawek, które sama zaproponowała. Minęło raptem dwa tygodnie od przyjęcia kontrowersyjnej uchwały a pani radna Tłusta sama po sobie zobaczyła, że w systemie który wraz z kolegami wymyśliła nie da się prawidłowo funkcjonować…

Kto pod kim dołki kopie ten sam w nie wpada

Zarobki polityków od zawsze budzą medialne emocje. Każdy kto wystąpi z populistyczną ideą „zabrania władzy pieniędzy” może liczyć na zainteresowanie gazet i telewizji. Fakty są jednak takie, że diety nowodębskich samorządowców (tej i poprzednich kadencji) są ustalone na bardzo niskim poziomie.

Radny nie będący członkiem żadnej komisji przed obniżką otrzymywał  286 zł miesięcznie, pod warunkiem, że brał udział w sesji. Przewodniczący poszczególnych komisji otrzymywali 716 zł. Z kolei na konto przewodniczącego rady wpływało 1395 zł. Nie są to kwoty wygórowane zwłaszcza, że przepisy prawa pozwalają dietę w wysokości 2013,10 zł. „Szeregowy radny” dostawał więc zaledwie 14% tej kwoty.  Przewodniczący komisji  tylko 35%.

Demagogiczne zagranie z radykalną obniżką diet trafiło na medialny grunt, a o Nowej Dębie znów zrobiło się głośno w lokalnej prasie. Wnioskodawcy publicznie zaprzeczali, że ich intencją jest zemsta za „wyrzucenie” niektórych z nich z komisji stałych w efekcie czego wysokość ich diet spadła z około 700 zł do 290 zł. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że tak naprawdę autorzy uchwały chcieli postawić swoich kolegów pod ścianą: jeśli nie zagłosują za obniżkami diet to wyjdą  w oczach opinii publicznej na pazernych. Jeśli zaś przyjmą uchwałę to będą mieć tak same diety jak my, a wtedy „zobaczą jak to jest”. Kopiąc dołek pod swoimi kolegami zapomnieli o właściwym zabezpieczeniu wykopu. Nie wzięli pod uwagę faktu, że Rada Miejska może wprowadzać poprawki do przedstawionych jej projektów uchwał. Rządząca w radzie koalicja spełniła więc marzenia wnioskodawców, obniżając diety tym, którzy o te obniżkę zabiegali. Bo kto mieczem wojuje, od miecza ginie…

 

75 KOMENTARZE

  • Wbrew pozorom myślenie przyczynowo-skutkowe nie jest mocną stroną ludzi. Ciekawe kiedy do pani radnej dotarło, że jak obniży diety to będzie musiała dopłacać do tego interesu z własnej kieszieni? Ile trwał u niej ten proces myślowy? Kiedy ją olśniło że za 18zł diety będzie ciężko zalać bak? Czy ten proces myślowy został poprzedzony głęboką medytacją lub modlitwą? Z perspektywy badacza to bardzo ciekawe wątki

 1. Pani Helena tak już ma. Najpierw wnioskowała by dać burmistrzowi najniższe wynagrodzenie, a później chciała by przegłosować mu podwyżkę do maksimum. Co tam się w jej głowie dzieje, nie wiem.

  • Określona aktywność w te lub inną stronę może być uzależniona od faz księżyca jak również kolorów ornatu w poszczególnych etapach roku liturgicznego.

 2. Helce nie starczy 18 zeta na dojazdy, ale chciała żeby przewodniczący rady który ma zdecydowanie więcej roboty niż ona, miał diete w wysokości 81 złotych. I chciała żeby mu to starczyło. Jak sama dostała 18zł to teraz mówi, że mało. To już nawet nie jest śmieszne. I takich ma współpracowników nasz wójt.

  • Chyba na budowie by doglądać . Nie widać po rękach by pracował Przewodniczący i czy kiedyś wogole pracował ….

 3. Pani radna troszkę przesadza. 18 złotych to nie tak mało, zwłaszcza że gmina uruchomiła linie autobusową z Alfredówką i Budą Stalowską. Jeśli się nie mylę to emerytom przysługują zniżki. Zbliża się lato. Można rowerkiem do gminy podjechać. Z Alfredówki to zaledwie kwadrans. Można się również na wachę zrzucić z panem Marianem i byście razem sobie państwo pomykali. Albo niech wam radny Wolan ufunduje ze swojej diety taki rower dla dwóch osób, tandem się ten rower nazywa. Powiedziałbym, że byście mogli razem pedałować ale przy radnej której zawdzięczamy gminę wolną od LGBT nie wypada używać takich słów. Wracając do zasadniczej kwestii mojego wywodu to uważam, że jak się mądrze zagospodaruje te 18 zł to można zrobić wiele dobrego.

 4. Zastawiam się skąd burmstrz Ordon który w gruncie rzeczy jest nie głupim facetem wytrzasnął takie indywidua jak pani Helena czy Marek Kopeć? Jak oni w ogóle się między sobą komunikują? Ja na miejscu pana Orddona bym sobie nie pozwolił żeby mnie sztorcowała pani Tłusta czy ten drugi radny z Cygan. To kwestia nawet nie tyle honoru co estetyki i dobrego smaku.

 5. Szanowna Pani Heleno. Popieram panią w całej rozciągłości. Proszę rozważyć taki pomysł, żeby teraz podwyższyć diety radnych i zabrać trochę burmistrzowi po to by później dać burmistrzowi podwyżkę a radnym obniżyć diety. Za pół roku znowu można dać radnym więcej po to by burmistrz miał mniej. Dla gospodarki dobrze jest żeby pieniądz krążył i był w obiegu.

 6. Artykuł prostacki zreszta nie pierwszy w tym miejscu gość udający redaktora powinien użyć głowy żeby zrozumieć sens skargi radnej a nie tylko liść tyłek innemu radnemu

  • ja bym bardzo chciał zrozumieć „sens skargi radnej”. podobnie jak zdecydowana większość społeczeństwa. obawiam się jednak, że możemy mieć tutaj przypadek nie tyle polityczny co medyczny przez co nikt o zdrowych zmysłach nie jest w stanie dostrzec tego głębokiego „sensu skargi radnej”

  • Sens jest taki że kosmita z Marianem wymyślili głupią zagrywkę z tą uchwałą o dietach i Rawski z Gazdą wyszli na tym jak Zabłocki na mydle. Helce szkoda tych dwóch neptyków więc robi z siebie pośmiewisko by uratować diety Gazdy i Rawskiego. Kto wie? Może wojewoda z PiS pomoże koleżance z listy partyjnej? Próbować nie szkodzi.

  • Też uważam, że artykuł wybitnie tendencyjny .Ma na celu jedynie ośmieszenie i wyszydzanie p Tłusty , co gawiedź ochoczo podchwyciła jak widać.Nigdy powtarzam nigdy nic wspólnie nie zbudujemy ( zbuduje za to wiadomo kto czerpiąc odpowiednie zyski ) w ten sposób działając.Potem jest nam przykro i wstyd, że dalismy się kolejny raz jako naród czy miejscowa spolecznosc tak pięknie ograć.Co się z nami stało Polacy ???

  • Czy poda ktoś tekst projektu Uchwały wg p. Tłusty i tekst jaki uchwaliła większość? Będzie możliwość samodzielnej oceny tematu.

 7. obłuda obłuda wielka obłuda wszystkich co tu piszą. Pani Radna bardzo trafnie wszystko określiła razem z panem Skiminą a teraz piszecie głupoty i dajecie jakieś plusy , wy świętoszki śmiecie jeszcze pisać o jakieś wojence którą ciągniecie i wzniecacie .Ich wypowiedzi były wyważone i mądre widać ze ludzie wykształceni proponuję do szkoły aby nabyć kultury wypowiedzi .Ludzie powinni zrozumieć jacy kłamcy jesteście , nie macie za grosz wstydu aby pisać takie prostackie wypowiedzi . ,co was teraz boli ze małe diety że ,oj jacy dobrzy/ ha ha/ PIS ze się martwi o tych pozostałych dajcie spokój tym prostackim wypowiedziom tak przekłamujecie ,dlaczego wyrok nie byŁ przeczytany od A do Z mącicie Następnym razem też powinni iść do Sądu a wy straszycie że podatnik zapłaci tak oczywiscie a wam by pasowało żeby nikt nigdzie się nie odwołał .O pani Radnej można ,o panu przewodniczącemu nie i tu wasza demokracja tfu Piszecie Skąd burmistrz wziął tych jaki nie jest takim głupim facetem a raptem do tego artykułu a w innych w cześniejszych wypowiedziach co było trzeba wrócić i poczytać i przypomnieć Aby wszyscy byli tacy inteligentni jak Ci z opozycji to naprawdę te Sesje wyglądały by inaczej i milej by był słuchać .A nie jeden powie a reszta kle kle kle kle kle i pod biurkiem rusza nogą bo już nie wiem co może a co nie może powiedzieć i w imię sprawiedliwości niby a pożniej Wyrok Sądu

 8. Być mogło, że rzucili na stół kwit z propozycją obniżki diet z pewnością, że owa propozycja przepadnie w głosowaniu. A tu zonk. Klasyczny strzał w stopę

 9. Radna Tłusta,na twoim miejscu wzialbym sie za prace na rzecz Alfredowki bo to nie po katolicku tak sie zachowywac,zreszta pani zachowuje sie jak opetana przez diabla a nie Pana Boga.

  • @Mirek Rodzyn 30 kwietnia 2021 at 18:50
   Z Twojego wpisu wynika, że jesteś głęboko wierzącym i praktykującym katolikiem, opętanym przez Pana Boga. Pan Bóg jeszcze nikogo nie opętał. Ty masz szczęście być pierwszym. Gratuluję, i życzę dalszego rozwoju.

 10. Kiedyś byłem radnym w Nowej Dębie. Żaden radny nie dostawał grosza za udział w posiedzeniach rady. TO BYŁA NAPRAWDĘ PRACA SPOŁECZNA. .Teraz jest walka o forsę. Gdzieś zaginęła kultura z tamtych posiedzeń. Teraz sesja to „jarmark” . Wzajemne ubliżanie jeden drugiemu. Prym w tym wiedzie grupa większościowa. Wygląda to bardzo żałośnie. słuchają tego mieszkańcy nie tylko z naszego miasta i gminy. TO JEST POŚMIEWISKO. . Czy nasz rada musi brać przykład z zachowania się naszych posłów ? PANOWIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ . TO NAPRAWDĘ WSTYD. . WIECZNIE NIE BĘDZIECIE RADNYMI

 11. Alfred teraz modny jest wirus a dostaniesz go wszedzie ale uwazaj bo jest zabojczy o czym swiadcza klapsydry na tablicach

 12. nikt tutaj nie podpisuje sie wlasnym nazwiskiem, wiec najpierw zacznie ktos? W latach wczesniejszych tez nie bylo chamskich moherwilow, Mohery byly i byli’ Dzieki tym wlasnie Moherom macie nie tylko wolnosc, wypowiadane swoich nie zawsze madrych mysli i „robicie co chcecie” Nosza Rada POddala sie i dziala POd wplywem tylko jednego „wodza”.Tylko ci bardziej inteligentni i nie poddajacy sie „wodzowi” sa ustawicznie atakowani. Pani Heleno prosze sie nie przejmowac tymi chamskimi i prostackimi wpisami’

  • Helenka czuje u Pani wojewody piniadz, placze ze na benzyne nimo, Pani wojewoda odpisuje ze tez nimo

  • No dobra, dawaj stary. Ja się nazywam Stanisław Bober, mam 60 lat i nie jestem alkoholikiem…. Teraz ty… Nazywasz się…. Tylko pisz prawdę bo będziemy chcieli weryfikować z listą wcześniejszych radnych, gdzie ponoć byłeś jednym z nich…

 13. jestem zażenowany zachowaniem tej grupki, uchwałę Anty-LGBT Rada musiała odkręcać, bo w przeciwnym razie nie byłoby środków z funduszy norweskich na budowę więzienia w Chmielowie a teraz to ośmieszanie się ws. diet..

  • Raz piszesz że byłeś radnym , teraz się wypierasz… W takim razie to i te twoje nazwisko jest nieprawdziwe. A skoro się wstydzisz nazwiska to znaczy że go nie masz, jak dawniej chłop pańszczyźniany. Czyli jesteś kmiotkiem, któremu Pan może nadać nazwę, taką jak na przykład bździkot czy psikutas… Stosownie od okoliczności…. Ale nie martw sie , bo w demokracji ludowej jaka od nowa następuje pod wezwaniem mesjasza kaczyńskiego, takie nazwy stają się nazwiskami. Więc sobie wybierz jakieś gustowne , adekwatne do twojego poziomu, bynajmniej nie intelektualnego… Gdybyś miał z tym trudności, to istnieje taki portal -wiocha.pl, i tam na pewno znajdziesz jakąś pomoc….

 14. Pani radna to wróg radnego Grzędy bo kiedyś publicznie zapytała za co brał pieniądze z Mpgk zasiadając w radzie nadzorczej

  • Za zasiadanie w radzie nadzorczej. Grzęda nie jest tak głupi, żeby pracować za darmo

 15. Robiła całe życie na ekipę, która na koniec kopnęła ją w szanowną. Pieniądze z materiałów planty/lasek/zalew skasowane, pieniądze z militariad skasowane, pieniądze z unijno-żołędziowych projektów skasowane. Czarno-czerwona mafia wiejsko-transformacyjnego burdelu siedzi z tylu najedzona i stopniowo schodzi na pozycje rentiersko-emerytalne. Tymczasem na froncie została kobiecina, której się naiwnie wydaje, że jej rolą było coś więcej niż podnoszenie ręki na rozkaz. Tymczasem zasuwała za przyzwoitkę, kiedy jej duchowi patroni robili całe życie wały w tle. To jest wszystko. Tam nic więcej nie ma. Zrozumienie tego będzie dla kobieciny życiową katastrofą.

 16. No właśnie, za co brał?
  W ND wszyscy wiedzą za co.
  Może zainteresowany nie wie… a redaktorek objaśni

  • Tak to właśnie jest jak się 'anonimowe’ kmiotki za politykę biorą, zamiast rozsiewać obornik na polu…

 17. Jednej rzeczy nie rozumię:
  Inicjatywę obniżenia diet przyjęto, ale objęto nią tylko część radnych?
  I nikt tego nie komentuje?
  Czy to jest wogóle legalne?
  Nie widzę w artykule by propozycja zmniejszenia diet miała objąć jedynie część radnych. Czy ja dobrze czytam że wniosek był aby diety wynosiły między 18 do 81 zł w zależności od stanowiska? Skoro wniosek przyjęto to skąd 1395 zł dla przewodniczącego?

  Więcj pytań nie mam. Ktoś mi wyjaśni? Bo nie jestem pewien kto tu z siebie błazna robi.

  • Nie rozumnego blazna z siebie robi Maniek, 6 Radnych wystapilo o obnizenie diety do 18 zl. i pozostali Radni poszli im na reke

  • Maniek kto pyta nie błądzi ale po pierwszej części wypowiedzi powiem tak: błądzisz w ciemnościach – karbidówka by się przydała.

 18. Czyli Poranku, jeśli wystąpię o wprowadzenie płatnych studiów w Polsce, to zatwierdzą wniosek i wprowadzą płatne studia wyłącznie dla mnie?
  Mówiąc krótko – Polska. Dziękuję, teraz rozumię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here