Radni podjęli decyzję o likwidacji Straży Miejskiej

87
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na czerwcowej sesji Rady Miejskiej samorządowcy podjęli uchwałę o rozwiązaniu Straży Miejskiej. Za rozwiązaniem formacji było 8 radnych, a 5 głosowało przeciwko. 2 radnych było nieobecnych. 

Dyskusja o zasadności funkcjonowania Straży Miejskiej przetacza się przez Polskę od momentu narodzin tej służby czyli od 1994 roku. Wiele samorządów podjęło już decyzję o jej likwidacji. Kolejne z nich czynią ku temu przygotowania prawne.

[democracy id=”26″]Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały o rozwiązaniu tej komórki Urzędu „Funkcjonująca na terenie Miasta i Gminy Nowa Dęba Straż Miejska w obecnej formie nie spełnia należycie podstawowych zadań do których została powołana, co budzi niezadowolenie zdecydowanej większości mieszkańców. Uzasadnieniem dla rozwiązania Straży Miejskiej w Nowej Dębie są również wysokie koszty utrzymania tej instytucji, które stanowią znaczne obciążenie budżetu Miasta i Gminy Nowa Dęba. Środki przekazywane do tej pory na Straż Miejską mogą i powinny zostać wykorzystane na inne cele służące zaspokojeniu potrzeb mieszkańców Miasta i Gminy Nowa Dęba„.

Zdaniem przewodniczącego Rady Miejskiej Damiana Diektiarenki od lat było powszechnie wiadomo, że Straż Miejska nie cieszy się dobrą opinią w społeczeństwie jednakże ani burmistrz, ani poszczególni komendanci nie zrobili nic by te nastroje zmienić: –Koszty utrzymania straży miejskiej są bardzo wysokie. Do tej pory gmina rok rok je systematycznie ponosiła. Jednakże, jeszcze wyższe są oczekiwania społeczne wobec strażników miejskich. Oczekiwania których przez lata swojego funkcjonowania ta formacja nie spełniła. Pan burmistrz Ordon i poszczególni komendanci musieli zdawać sobie sprawę że ich praca przez większość mieszkańców jest oceniana tak, a nie inaczej. Mieliście państwo bardzo dużo czasu aby podjąć działania mające na celu zmianę wizerunku wśród mieszkańców. Niestety takich działań nie podjęliście. Oczywiście wiem, że nie wszyscy będą w tym momencie z tej decyzji zadowoleni. Taka już jest konsekwencja podejmowania jakiejkolwiek decyzji. Niemniej trzeba mieć odwagę by tych wyborów dokonywać. Myślę, że środki budżetowe zaoszczędzone ze straży miejskiej zostaną przesunięte na działania inwestycyjne, również takie które przyczynią się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.

W obronie formacji występował burmistrz Wiesław Ordon: – Likwidacja Straży Miejskiej wpłynęłaby na jakość bezpieczeństwa mieszkańców gdyż Policja zostałaby zalana sprawami porządkowymi i sanitarnymi. Straż Miejska w Nowej Dębie spełnia swoje zadania o czym świadczą wyniki jej pracy. – mówił burmistrz. Nie zgadzał się on również z argumentami ekonomicznymi: – Roczne utrzymanie tej formacji stanowi 0,67% budżetu Gminy na rok 2019.- podkreślał burmistrz

Ze słowami burmistrza nie zgadzał się radny Tomasz WolanUtrzymanie Straży Miejskiej roczny koszt około pół miliona rocznie. Do końca naszej kadencji zostało jeszcze 4 lata czyli mówimy o kwocie 2 milionów złotych, którą można naprawdę bardzo dobrze wykorzystać na inne cele w tym poprawę bezpieczeństwa.

Ostatecznie po burzliwiej dyskusji zapadła decyzja o rozwiązaniu Straży Miejskiej. Podjęta na wczorajszej sesji uchwała trafi teraz na biurko wojewody. Jeżeli ten nie doszuka się powodów by ją unieważnić, wówczas zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego i wejdzie w życie w terminie 14 dni od momentu publikacji. Zgodnie z prawem strażnikom przysługuje 3 miesięczny okres wypowiedzenia, oraz odprawa.

87 KOMENTARZE

 1. Nasz sołtys Ordon zajmuje się jedynie obroną straży miejskiej, obroną faktur i schodów dyrektora Rzemienia, obroną ścieków pana prezesa Kapusty i zamiataniem wszystkich tych spraw pod dywan. Czy zajmie się w końcu rozwojem miasta i gminy Nowa Dęba? Jakoś wątpię.

 2. Słusznie. Naprawdę mieliście państwo mnóstwo czasu na reformę straży miejskiej i zmianę wizerunku wśród mieszkańców, ale mieliście to daleko w poważaniu bo myśleliście, że układ pana Ordona będzie rządził wiecznie więc się nie staraliście. Pycha i pewność siebie was zgubiła. Wiem, że to smutne co pisze ale niestety prawdziwe.

 3. Bardzo to ciekawe – jednym z głównych argumentów za tym, żeby zlikwidować straż miejską są oczywiście pieniądze. Tu i ówdzie mówi się ile się zaoszczędzi pozbywając się tej formacji. Podobno obowiązki straży mają przejąć urzędnicy. Jakoś nie wydaje mi się, żeby z uśmiechem na twarzy podjęli się nowych obowiązków (chyba, że zostaną im obiecane podwyżki). Jeśli nie oni to kto? Zatrudnieni zostaną nowi pracownicy? To o jakich oszczędnościach mówicie? Po zlikwidowaniu straży, to policja będzie wzywana do błahych spraw, w efekcie czego inne, bardziej istotne sprawy ulegną zaniedbaniu. Co z bezpieczeństwem mieszkanców? Jakie nowe pomysły na poprawę tego stanu po zlikwidowaniu straży panowie proponują? Według mnie pomyliliście kolejność działania – najpierw przedstawia się pomysły rozwiązań danego problemu, a dopiero potem wprowadza się zmiany. Ja rozumiem, że ludzie się ucieszą z waszej decyzji i zyskacie w ich oczach, tyle że nie zapominajcie o tym, że część z tych, którzy tak wam wiwatują są bardzo krótkowzroczni i na rękę jest im brak w okolicy osób, które mogłyby zwrócić uwagę na ich niestosowne zachowanie.

  • Tak policja nie będzie miała czasu żeby czepiać się kierowców którzy 200 m jadą bez zapietych pasow. Zajmą się ważnymi sprawami. Brawo dla radnych za decyzję.

 4. Tutaj zgoda w przeszlosci mielismy problem ze S M jeden ze straznikow zachowal sie jak .. …….. r odwolania i skarga nie odniosly skutku nawet do wladz wyzej tego straznika uratowalo to ze swiadkowie zdazenie nie chcieli zeznac co widzieli . Bylo to pare lat temu a auto sluzylo im na zakupy do tarnobrzega i transport rodzinny osobiscie to widzialem na wlasne oczy.

 5. Słabo. Myślę, że ta decyzja odbije się jednak na mieszkańcach. Kto teraz będzie zajmował się rzeczami którymi zajmowała się straż miejska? Trudno oczekiwać aby strażnicy zarabiali sami na siebie, albo żeby ich działania przynosiły zyski w budżecie miasta. W każdym mieście, w którym działa SM wydatki na nią są większe od wpływów z tytułu ich działania. Ale nie na tym rzecz polega. Życzę radnym i mieszkańcom powodzenia. Szybciej odczujecie brak straży miejskiej niż się wam to wydaje.

 6. Ja oczekuję aby Panowie radni (te 8 osób) którzy głosowali ZA podali swoje prywatne numery telefonów- będziemy do Was dzwonić jeśli będzie potrzeba interwencji. Jako mieszkaniec oczekuję od radnych dbałości o bezpieczeństwo, likwidując straż miejska rozumiem że sami temu społeczeństwu będziecie służyć. Proszę o podanie tych telefonów!!!!- pokażcie Panowie że potraficie wziąć odpowiedzialność za swoje decyzje. Będziemy dzwonić do Was szczególnie w tych sprawach w których nie radziła sobie SM – będziecie mieli okazję się wykazać.

 7. Likwidacja Straży nie wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców ponieważ oni żadnego bezpieczeństwa nie gwarantowali. Mam wrażenie, że sami wymagali opieki. I to intensywnej.

 8. Nie gwarantowali bezpieczeństwa ciekawe.. dziwne że nikt nie wziął pod uwagę tego co mówił ten komendant z tbg że tylko nasza gmina dzięki wspólnym patrolom z strażnikami mogła zachować całodobowa ciągłość . Czyli rozumiem że radni gdy policja będzie zamknięta będą sami mieszkańcom pomagać w nagłych przypadkach . Dziękuję panowie bezradni

  • Kiedy Cię człowieku ta kochana straż obronila albo w czym Ci tak pomogła. Ja tu tyle lat żyje i nie słyszałam by ktoś im cokolwiek zawdzięczal, no chyba , że był z tzw. debskich elit albo przydupasow p. Ordona.. Ale to się nie liczy , raczej.Gimnazja ostatnio w Polsce polikwidowali , kupa nauczycieli straciło prace i nikt ich nie broni ani za inimi nikt nie płacze. Przez wiele lat wcześniej też nie było straży, a policjant był jeden Sar się nazywał i porządek był. . Pycha kroczy przed upadkiem i tak też tym razem było. Brawo rada.

  • Komendant TBG to niech sie zastosuje do deklaracji Ministra MSW ze Komisariaty maja byc calodobowe a nie uprawia demagogi

 9. Wiem że leżącego się nie kopie ale jeśli leżący jeszcze drze japę jaka to wielka strata dla bezpieczeństwa mieszkańców to nie ma zmiłuj. Jakie bezpieczeństwo mógł mi zagwarantować każdy z tych panów? Chłopaka z truskawkami spod filarów mają odwagę przegonić a 200m dalej królowie żulerki doją tanie wina i ekipa się boi do nich podejść. Straż przed niczym mnie nie była w stanie obronić. To mieszkańcy musieli bronić się przed nimi. Ja wiem, że ktoś straci pracę. Rozumiem ból. Ale czy ktoś się mną przejmuje? Ktoś dba o fuchę dla mnie lub moje zusy?? Takie życie.

  • Nowa Dęba taka niebiezpieczna jest? Bez naszych dzielnych i bohaterskich strażników pewnie zapanuje teraz anarchia na ulicach. Proponuję nie likwidować w takim razie. Skoro niebezpieczeństwo, gangi, itd grożą naszemu miastu to proponuję jeszcze utworzyć specjane jednostki antyterrorystyczne.

 10. Burmistrz powinien odejść razem ze swoimi przydupasami, ale kto by chciał go i ich gdziekolwiek zatrudnić? To wina burmistrza że straż poszła w odstawkę. To burmistrz jest kierownikiem urzędu. Mógł wszystko zrobić by jakoś poprawić notowania straży wśród mieszkańców ale tego nie zrobił. Kto sieje wiatr ten zbiera burzę. To pan panie burmistrzu odpowiadał i odpowiada za tych ludzi. Proszę się stuknąć mocno w pierś i wyrazić żal że nie podjął pan żadnych reform.

 11. Ja myślę ze Pani blądi najbardziej gwarantowała bezpueczeństwo. Przepraszam ale nie moglem sie powstrzymać od tego komentarza. Bez urazy naprawde :)

 12. Olaboga! mam pytanie, czy pan Wolan będzie teraz patrolował Jadachy? Łapał groźne psy i sprawdzał stan drogi gminnej? A jest taka która zarasta i właściciele sąsiednich posesji nie obcinaja drzew. Tylko straż tam od czasu do czasu wpadała i wymuszała obcinanie tych drzew

  • Niesamowita wręcz interwenja. Naprawdę warta tych pieniędzy z budżetu. Biedni Ci mieszkańcy Jadachów. Bez dzielnych strażników miejscowość zarośnie krzakami, w okolicy będą grasowac watahy psów. Jak Wy tam teraz żyć „będzieta”?

 13. SM niby co robila bo jeszcze do tej pory nie rozumie….jezdzila sobie autem z klima …po zalewie po dzialkach i wlepiala mandaty oro nie przechodzil po pasach i tyle bylo ich widac i czuc…..
  Jezeli byli potrzebni nikt ich nigdy nie widzial….
  Jedyny kto dba o bezpieczenstwo nowej deby to Pan Poloczek jest wszedzie gdzie go nie ma .

 14. Dlaczego jak ktoś zadaje konkretne pytania o dalsze plany naszych wspaniałych reprezentantów w wyprasowanych koszulach, podając logiczne argumenty jest przez was (komentujących na tej stronie) od razu wrzucany do worka z napisem „obrońcy burmistrza”? Może czas w końcu zacząć samodzielnie myśleć i oczekiwać profesjonalizmu od tych, którzy pchali się na te stołki? Mam wrażenie, że lubicie bić pianę -żeby się tylko nie okazało, że jesteśmy świadkami tworzenia się kolejnej „elity” tyle, że pod innym przewodnictwem. Może lepiej od samego początku patrzeć na poczynania (i ręce) nowej rady, żeby potem nie płakać, że takie piękne idee im przyświecały, a teraz nie chcą faktur pokazać. Historia lubi się powtarzać.

 15. Od dbania o bezpieczeństwo jest państwo czyli policja. Od tego mamy burmistrza Ordona, posła Chmielowca i marszałka Ortyla aby załatwili nam tyle etatów na komisariacie ile trzeba. Obciążanie nowodębian kosztem pół miliona złotych rocznie na utrzymanie straży miejskiej to tak naprawdę utrzymywanie dodatkowych etatów policji w innych miastach. Bo taki komendant wojewódzki myśli sobie tak: Skoro brakuje mi ludzi w całym województwie a ci frajerzy z dęby mają straż miejską to dam etat do tego miasta gdzie tej straży nie ma. W efekcie nie mamy policji, płacimy pół bańki a poziom bezpieczeństwa się od tego nie zwiększa.

 16. Piszecie że likwidacja SM wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców. To ja się pytam jakie oni zapewniali bezpieczeństwo? takie że pisali mandaty za zle zaparkowane auto czy np za przeganianie dzieciaków grających w piłkę na trawniku… No naprawdę bohaterzy co nawet nie potrafią przegonic żulów z Plant.

 17. Sporo interwencji było na telefon jednej starej babki przeciw samochodowi syna innej starej babki. Że jednym kołem stoi na uschnietej trawie.

 18. Myślę ze calkowita likwidacja nie jest do końca sensowna. Bardziej przebranżowienie w służby porządkowe oraz jako strach na drobnych pijaczków i wysyłać ich w miejsca takie gdzie np mpgkim nie sięga. Mowa o słynnym nowodębskim LasVegas i terenami miedzy zalewem a unimetem. Istne wysypiska śmieci i żulernia. Tym powinni się zająć. Powinni zadbać o czystosc oraz tam wprowadzić namiastkę bezpieczeństwa. No ale juz za późno na zmiany :)

 19. Ciekawe jak radni w ND będą się tłumaczyć kiedy w mieście wzrośnie ilość drobnych wykroczeń i wandalizm. Zamiast zreformować te formacje i nakierunkować likwiduje się. Zagranie pod publiczkę i populizm

  • Bo akurat SM strasznie zwalczała i przeciwdziałała takim wykroczeniom. Przecież oni się własnego cienia bali. W lasku to wieczorem nigdy ich nie widziałem. No ale jak tak? W lasku, przecież ciemno i niebezpiecznie. Oni tylko dzieciaki potrafili straszyć, starsze osoby handlujące jajkami czy tam innym serem pod filarami przeganiać. Tyle lat w mieście i zero korzyści. Nie rozumiem naprawdę tej postawy obronnej wobec tej formacji.

  • Naprawdę ubawiłem się czytając Twoje argumenty, bo naprawdę myślisz, że ktoś kto np. chce w nocy – dajmy przykład – rozwalić ławkę pod blokiem, pomyślał sobie – „nie nie zrobię tego” – przecież straż miejska mnie złapie. Niemniej szanuję Twój punkt widzenia.

 20. Nie jestem za rozwiązaniem SM i argumenty radnych były wręcz śmieszne mimo tak długiego przygotowywania do tej sesji, ale również argumenty burmistrza nie miały nic wspólnego z wolą porozumienia co dla zewnętrznego obserwatora było widać bardzo wyraźnie, natomiast bez dwóch zdań Straż Miejska akurat w warunkach Nowej Dęby powinna funkcjonować. Niestety argument finansowy w zakresie bezpieczeństwa jest już całkiem śmieszny bo idąc tym tokiem rozumowania to powinnyśmy zlikwidować np. policję i zastąpić ją kamerami.
  Ktoś pisze, że już za późno bo uchwała podjęta, ale jak szybko można podjąć uchwałę tak szybko można ją zmienić musi być tylko wola wszystkich zainteresowanych.
  Z innej beczki …występ komendanta SM, który zarzuca np. sondzie internetowej nierzetelność, po czym sam się kompromituje przedstawionymi podpisami za ….”śmieci” o których mówi, że były za Strażą Miejską przypomina najlepsze czasy poprzedniego ustroju w stylu „podpiszta a my se już tytuł listy dorobimy” :)

  Niestety jak kiedyś pisałem problem nie leży w samej SM jako formacji tylko w niektórych ludziach w niej zatrudnionych i tych, którzy nią zarządzali czego dobitny przykład mieliśmy na ostatniej sesji.

  A wystarczyło tylko ze sobą rozmawiać …

 21. Dobre komentarze, że można było przecież zreformować, ale przez 13 lat Ordon nie zreformowal, proste? A jakie Rada ma możliwości reformowania, kiedy burmistrz wojuje z rada? Nawet Domu Klultury nie pozwala zreformować!

 22. Dlaczego żule piją na plantach od 6 rano do późnych godzin nocnych a straż miejska nie ogarnia tego tematu? Szkoda hajsu na takie coś.

 23. Jejku, jejku co to teraz będzie w naszym miasteczku jak zabraknie naszych herosów z SM? Jak obrońcy płaczą, jakie oczka popuchnięte od litrów wylanych łez. Pewnie wszystko się posypie. Na zakupy to trzeba będzie chodzić w grupach uzbrojonych bo dziekie bandy w biały dzień napadać będą. Podobno wandale to już łapki zacierają na te wszystkie ławki, kosze na śmieci i witryny sklepowe. Ludzie trzeba błagać wojsko, żeby uzbrojone patrole na ulice wysłało. Czołgi, drony co tylko się da. Ja nie wiem, normalnie będzie apokalipsa jakaś. Dzikie hordy, anarchisci i bandyci już podobno zmierzają do naszego miasta. Słyszalem również, że gdy nasi herosi odejdą to już nigdy nie zaświeci słońce. Tak słyszałem. Może w SOK-u zorganizujcie jakiś ostatni punkt oporu, bastion przed barbarzyńcami zmierzającymi do naszego miasta. Wieści już się rozchodzą. Zło już czycha na zakręcie. Oj biada biada nam.

 24. Zero pochlebstwa dla tej organizacji, wiadomo policja ich głaszcze, bo dzięki kamerkom wyskakiwali, a głównie jeden nadgorliwiec mieszkający za domem weselnym i ładował mandaty nawet za chwilowe zatrzymanie się, resztę roboty robił a ni h Poloczek, który nawet po nocach wszelkie zakątki miasta kontrolował Kolbuszowa, nawet Tarnobrzeg dobrze sobie bez S. M. radzą więc tym panom już dziękujemy… Ciekawe, komu te stare dewoty teraz donosić będą

  • Mieszkańcu, kto mnie ukarze jak się zatrzymam i utrudnię tobie przejazd?
   Wożę „korbę” pod siedzeniem.

  • Akurat bo dzwoniłbyś na SM. Zanim nasze kodżaki obudzili by się ze snu i ruszyli by się z tyłów garaży przed przejazdem kolejowym na cmentarz to już dawno winowajca by auto przestawił.

 25. „Podpisz bo to za śmieci” – hmm… cała esencja działania SM straży miejsckiej w Nowej Dębie
  Pozdrawiam cieżko pracujących

 26. I gdzie oni teraz biedni pracę znajdą, szczególnie ci bez wykształcenia, a i tacy stołki d*pą grzali w tej niby służbie ojczyźnie w Polfarmie np. mandatami srać nie będzie

 27. Mam pytanie, ile kosztuje utrzymanie sekcji piłki noznej. Chodzi mi o koszt za rok. Jaki sens ma dotowanie klasy Okręgowej, nie ma wyników, nie ma nawet szans na polepszenie tego stanu. Ale słyszałem ze jest plan zwiększenia kasy na kopaczy. A sa dyscypliny z wynikami. Proszę o odpowiedz. Co z tym zrobią tych kilku co decyduje za 18000.

  • Trzeba trzy dni srac na odleglosc,potem dac na msze a na koncu skoczyc z trampoliny do pustego basenu i czekac

 28. Kto od tej pory bedzie się zajmował zbieraniem z ulic miasta bezdomnych zwierząt? Mam dzwonić do radnych? Dla policji to będzie raczej żaden powód do interwencji. A w przypadku awantur, do których często dochodzi wieczorami, policja z Tarnobrzega zdąży dojechać, przecież komenda w Nowej Dębie o tej porze już zamknięta. Straż zawsze była na czas, wiem bo korzystałam z ich pomocy.

  • nie siej zamętu. policja całodobowo jest na terenie gminy i w kilka minut mogą się wstawić u ciebie.
   do tego nie potrzebny komisariat, chyba że zawsze zgłaszasz u nich w budynku. proponuje wykorzystać telefon i nr 997 – tam zapewniam cie ze odbierają i reagują.

  • Bezdomnymi zwierzętami będzie sie zapewne jak zawsze zajmowała pani Bożenka i jej wolontariusze. To ona wyłapuje psy, szuka je i wozi za własne pieniądze, ona się nimi opiekuje. Straż miejska to się tylko panią Bożenką wysługiwała i notowała statystyki. Natomiast pan weterynarz co sieje KODowską propagandę niech powie ile zarabia na tych bezdomnych psach to będziecie wiedzieć dlaczego tak broni burmistrza i jego strażników.
   czekamy na budowę obiecanego przez wszystkich schroniska. mam nadzieję ze dyrektorem będzie Pani Bożena.

  • Dzisiaj widzialem grzesia w pelnym rynsztunku,ludzie co on na sobie mial , mundur z OSP, czapke z Policji, nadajnik z lacznosci,buty saperki i wiele inych rzeczy dyndajacych mu u pasa

 29. CZYSTE WARIACTWO JAK MOŻNA MIEĆ TYLE NIENAWIŚCI DO LUDZI JEŻELI WYPISUJECIE TAKIE RZECZY TO MIEJCIE ODWAGĘ SIĘ PODPISAĆ

  • No tak, dzień bez POlitycznego jadu, to dzień stracony. Tak wygląda demokracja wg opozycji totalnej?

 30. Od 5 dni na terenie miasta w okolicy rzeszowskiej, Jana Pawła, al. Zwycięstwa i Krasickiego grasują dwa agresywne psy, które ktoś wyrzucił bądź te zerwały się z łańcucha. Atakują małe dzieci oraz właścicieli z ich pupilami i co??? Niby Straż Miejska taka potrzebna bo regulują napływ bezpańskich psów szlajajacych się po mieście?! O proszę, tak regulują, że strach wyjąć z dzieckiem lub psem na spacer!!!! Tylko im w głowach wycieczki do Tarnowskiej Woli!!!

  • Już bardziej durnowato nie dało się napisać? Przecież jest wręcz odwrotnie, Straż Miejsca nadal jest, nadal działa, jeszcze prawie 3 miesiące. To że takie psy teraz chodzą znaczy właśnie jak niepotrzebna jest straż miejska bo nic nie zrobili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here