Radni wnioskują o drastyczne obniżenie diet.

53

Pięcioro radnych, którzy nie tak dawno wnioskowali o podwyżkę pensji dla burmistrza Wiesława Ordona, złożyło nowy projekt uchwały. Tym razem domagają się  radykalnej obniżki diet samorządowych.

Pod projektem uchwały podpisali się radni utożsamiani z obozem burmistrza Wiesława Ordona: Helena Tłusta, Marek Kopeć, Tomasz Gazda, Stanisław Rawski, Stanisław Skimina i Marian Tomczyk. Pretekstem do obniżek i tak skromnych diet, mają być skutki ekonomiczne pandemii.

Jakie są „zarobki” radnych z tytułu diety? 

Radny nie będący członkiem żadnej komisji otrzymuje  286 zł miesięcznie, pod warunkiem gdy bierze udział w sesji. Przewodniczący poszczególnych komisji otrzymują 716 zł. Z kolei na konto przewodniczącego rady wpływa 1395 zł. Nie są to kwoty wygórowane zwłaszcza, żę przepisy prawa pozwalają dietę w wysokości 2013,10 zł. „Szeregowy radny” dostaje więc zaledwie 14% tej kwoty.  Przewodniczący komisji  tylko 35%. Warto dodać, że w tej kadencji rada miejska poczyniła już oszczędności na dietach poprzez zmniejszenie liczby członków komisji stałych. Ruch ten został zaskarżony do wojewody i sądu przez …. tych samych radnych którzy teraz domagają się obniżek.

Zgodnie z propozycją złożoną przez „ekipę burmistrza” radni otrzymywaliby 36zl diety, a przewodniczący rady 81 złotych.

Co z sołtysami i urzędnikami?

Jeżeli akcja grupy radnych ma na celu realne oszczędności, a nie tylko polityczną i medialną awanturę, warto by rozszerzyli swój postulat również o sołtysów i urzędników. Warto zastanowić się nad sensem utrzymywania stanowiska wiceburmistrza, oraz radcy prawnego. Taki poszerzony ruch mógłby przynieść wymierne zyski.

Pójdźmy dalej! Poszukajmy oszczędności w oświacie!

Warto dokonać również przeglądu szkół, a zwłaszcza szkół w Alfredówce i Cyganach. W przypadku tej pierwszej placówki mówimy o rocznym wydatku w kwocie 426 tyś na 12 uczniów, a w przypadku tej drugiej  jest to już 870 tyś na 29 dzieci z czego 9 odjedzie w tym roku). Wydaję się więc, że tym bardziej należy docenić inicjatywę grupy radnych i wyjść jej na przeciw. Warto poszerzyć pakiet oszczędności aby finalnie zyskać nie 10 czy 20 tysięcy złotych rocznie, ale prawie 100 razy więcej czyli 2 miliony. Tylko czy inicjatorzy uchwały pójdą za ciosem i będą mieć odwagę aby podjąć te trudne tematy? Wówczas będzie wiadomo, czy ich uchwała była wynikiem troski o finanse publiczne czy tylko kolejną polityczną zagrywką nastawioną na toczenie nic nie wnoszącej „wojenki”.

 

53 KOMENTARZE

 1. Radny Tomczyk juz nie wie co robić, żeby zaistnieć w eterze. Startuje z Wiosny Biedronia, popiera uchwale lgbt, chce podnieść pensje burmistrzowi i szuka oszczędności. Czyli teraz nie ma mowy 9 takoej uchwale w sp. Burmistrza. Jak globus kręci sie w kazda stronę świata…

  • Dzięki byciu radnym niektórzy załatwili sobie pracę w DEZAMECIE. Bo jakoś ogłoszeń o naborze do pracy za biurkiem to tam nie ma. Wszyscy dostają się w dziwnych okolicznościach.

 2. Najpierw chcą podnieść burmistrzowi potem chcą obniżyć sobie. I to w imię oszczędności ;) . takie coś tylko Helena T. Może wymyślać. 12 dzieci i prawie pół miliona to też się za tą szkołę ktoś powinien zabrać.

 3. Za te parę stówek co dostają radni to by mi się nie chciało nawet do urzędu wchodzić, a co dopiero załatwiać różne sprawy ludzi ze swojego okręgu. Przecież nie zwróciłoby to kosztów paliwa, telefonu i papieru do drukarki nie mówiąc o poświęconym czasie który mogę przeznaczyć na relaks albo zarabianie pieniędzy.

  • Ja myślałem ze chociaż z 1500 zl. jest za bycie radnym. Ze też komuś sie chce za pare groszy z ludem użerać.

 4. Urząd zamknięty, urzędasy siedzą w domu na zdalnym i biorą kasę, trzynastki, nagrody. Tutaj dopiero można zrobić oszczędności. Cała ta pandemia pokazała, że pół urzędu jest niepotrzebne. Panie Tomczyk do dzieła, a lud pana wreszcie pokocha i będzie pan wreszcie poważnym politykiem a nie komediantem

  • Strzał w dychę. I nie tylko w Nowej Dębie. Teraz faktyczna praca urzędników to na pół gwizdka albo i mniej i bez stresu. Tak więc proporcjonalnie i płaca w dół. Ma to sens i mocne uzasadnienie, bo pandemia i wiele innych potrzeb dla ludzi, którzy takiego komfortu pracy nie mają. Ponadto obecne warunki pracy w izolacji weryfikują efektywność urzędu i strukturę etatową. Zatem nie bacząc na skowyt poniektórych, ciąć etaty i zmieniać strukturę organizacyjną.

  • Zgodnie z propozycją złożoną przez „ekipę burmistrza” radni otrzymywaliby 36zl diety, a przewodniczący rady 81 złotych.

   Brawo! Popieram! Proszę obniżyć teraz sołtysom, urzędnikom i w PGKIM. Będzie kasa na nową remizę w Cyganach!

 5. Ciagle tylko slysze tomczyk tlusta kto to jest tak naprawdę. Awanturnicy polityczni . Tzw. Krokodyle duza buzia do gadania małe raczki do roboty widze!!!

 6. Pytanie redaktorku to dlaczego ta 6 nie jest w komisjach powiem Ci bo ci uważający się z zadzacych nie dopuściła pozostałych do komisji pisz prawdę redaktorku

 7. Przecież widać golym okiem ze chca sie odegrać chcą dalej podgrzewać wojne w urzedzie przez tych marianow to tylko Gmina traci. Juz mi sie nie chce nawet czytać o tej społce nieporadnych

 8. Jak Marian z Helą szukają oszczędności to niech nie zapominają o pgkim i sosirze. Tam to dopiero w covidzie zasuwają aż się pot po dupie leje. Zwłaszcza ratownicy i sprzątaczki na basenie.

 9. A ja bym wrócił tam Panne Helenę może by przynajmniej zrobiła całodobowy zakaz sprzedaży alkoholu i moze jakiś
  LGBT plus czy cos w tym stylu

 10. Nie znam się na polityce nawet takiej małej miejskiej ale czy ja dobrze rozumie że radni burmistrza chcą uchwały która zablokuje na amen podwyżkę dla ich burmistrza ???????

 11. ja proponuję aby każdy radny wziął 15 tysięcy kredytu i przekazał ten hajs na szpital powiatowy którym kieruje sudoł i barzycka z wysokimi apanażami. ordon też mógłby się dołączyć aczkolwiek nie wiem czy z tą pensją ma jakąś zdolność kredytową. zawsze zostaje łonga kom albo u bociana. Oddać taką dietę to pryszcz. Niech dadzą coś od siebie. 15 tysięcy kredytu będzie dobrą opcją. Tzn jak ktoś by chciał wziąć więcej to nie widzę przeciwskazań. Ale 15 tysięcy to tak na dobry początek wystarczy.

  • Sudoł i Barzycka to nazwiska i piszemy je z dużej litery, tak że jest to albo brak kultury albo braki w edukacji.

 12. Nie powinni nic dostawać Panowie „lowelasi” z PIS, którzy zajmują się plotkarstwem i poniżaniem kobiet. Żeby im się szybciutko kariera polityczna nie skończyła, razem z nieposzlakowaną opinią, która może przekreślić jakąkolwiek karierę. Nie mówiąc już jak bardzo mogliby zaszkodzić swojemu „guru” Panu Ministrowi Warchołowi, szczególnie w czasie jego kampanii. Proponuje zająć się bardziej troskliwie swoimi małżonkami Panowie.

  • Tez jestem za. Kto chce być radnym to powinien dawać coś gminie. Choćby 1 tys. Idzie na radnego to powinien nie mieć rodziny!

  • Dobrze powiedziane tym lowelaskom naprawdę dużo jeszcze brakuje, oj co się stanie jak ich guru nie wyjdzie w Rzeszowie co oni biedni zrobią, zginą jak ciotka w Czechach.

 13. A dlaczego w artykule odrazu jest odwołanie do szkół ?? Co mają radni do szkół ?? Jeśli chodzi radnym o dobro gminy i są naprawdę społecznikami to niech mają te 30 Zeta i niech się wykazują . Nie widzicie że redaktor chce takimi wyjściami na szkoły podburzyć innych żeby tylko nie było mowy o obniżce .

 14. Swieta swieta i po swietach trza coś zadymić bo coś cicho ostatnio w urzedzie. Awanturnicy jedni. marian daj juz chlopie na wstrzymanie nudne to sie robi serio.

 15. Czytając powyższe stwierdzam się w przekonaniu żeby nigdy w życiu nie być radnym czy sołtysem. Kasy z tego żadnej a obsmaruja ;);) powodzenia dla tych którym soe chce.

  • Prawda jest taka ze oni przez te lata dostawali za nic nie robienie. Teraz im sie urwało i szukają dzialaja jak by wrocic do tego co bylo kiedyś kwiaty na sesjach uściski ordery wywiady. A tu cyk koniec rządzenia wioski . Nawet burmistrza mamy z wioski. To ciągnie swój do swojego.

 16. W poprzedniej kadencji pan Jan Flis zgłosił o podwyżkę dla rady na jednej z sesji. Wtedy pan Tomczyk z Flisem nie chcieli oszczędzać aby robić nikomu niepotrzebna remize. Teraz flisa już niema:) I tomczyka też braknie w kolejnej kadencji. Adijo wyborcy sa czujni :)

 17. Zwolnić wuefistów i podpisać usługi na wychowanie fizyczne z klubami sportowymi. Niech rodzice wybierają klub i sekcję sportu, na jaką chcą dziecko posłać

 18. Jak już gadamy o szkołach to może warto by było wskazać jak te koszty wyglądają w innych placówkach? W budżecie gminy znalazłem pozycje – milion złotych na stołówki szkolne i przedszkolne, nie kojarzę stołówki w Cyganach i Alfredówce.

 19. Uzupełnię, skąd brać pieniądzę? Ano z SOKU, Z CKL……Kierownicy NIC NIC NIC,,,, nie robią. Nudzą się czy nie mają Pomysłów.? Nie mają? to po pensji. Ochłapy z masarni nie pomogą.

 20. Weźcie ludzie się obudźcie, radni w innych gminach obniżyli diety i jakoś nie puszcza z tego powodu, to co w tym złego, żeby obniżyć te diety i u nas,jakoś tam odzew był pozytywny a u nas jak zwykle jad…

 21. A jak tam światełka koło MDK ? Sprawa zakończona czy w toku ? Atesty, certyfikaty, świadectwa dopuszczały do zastosowania ? A rękojmia, gwarancja, itp, bo mieszkańcy chcą widzieć panie Ostapko.

  • W sprawie światełek musisz udać się na ul. Rzeszowską 3 w Nowej Dębie i odwiedzić niejakiego pana Ordona. Pan Ordon ci wyjaśni dlaczego wydał 5,5 mlna złotych na wykarczowanie plant, budowę krzywych i obskurnych murków oraz podróbki światełek. Daj znać jak sobie porozmawiacie.

 22. Moje zdanie jest następujące. Kto startował na radnego to myślał o tym żeby działaś dla gminy i swojego osiedla. Tak więc jest za tym żeby obniżyć stawki radnym. Okaże się kto jest radnym dla kasy a kto jest radnym z powołania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here