Sąd unieważnił uchwałę o likwidacji Straży Miejskiej

49

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uchylił uchwałę Rady Miejskiej w Nowej Dębie o rozwiązaniu Straży Miejskiej. Skargę na likwidację formacji złożył do Sądu jeden ze strażników, oraz radna, która była przeciwko uchwale.

Powodem do złożenia skargi było stwierdzenie jakoby Rada Miasta nie zapoznała się z wymaganą prawem opinią komendanta wojewódzkiego policji w sprawie rozwiązania straży. Co ciekawe taka opinia na wniosek przewodniczącego rady została przez komendanta wydana i odczytana na sesji. Jednak zdaniem skarżących niewłaściwy był sposób uzyskania tejże opinii. W ich ocenie zwrócenie się do komendanta policji o wyrażenie zdania w temacie rozwiązania „rangersów” winno nastąpić w drodze uchwały o wydanie opinii, a nie poprzez pisemny wniosek jak to miało miejsce w opisywanej sprawie. Autorzy skargi wywodzą z tego, że przedstawiona na sesji opinia… nie była opinią, a skoro tak to uchwałę o likwidacji podjęto bez opinii komendanta…

Na chwilę obecną nie znamy oficjalnego uzasadnienia sądu. To zostanie sporządzone na piśmie w terminach przewidzianych prawem. Wyrok nie jest prawomocny. Od orzeczenia WSA w Rzeszowie przysługuje skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.

Sytuacja jest o tyle „zabawna”, że byli strażnicy miejscy zostali zatrudnieni przez burmistrza miasta i gminy na innych stanowiskach urzędniczych. Legalności uchwały nie podważał ani gminny mecenas, ani wojewoda podkarpacki który sprawuje nadzór nad aktami prawa lokalnego. Czy NSA w Warszawie podtrzyma decyzję sędziów z Rzeszowa? Czy straż miejska zostanie „przywrócona”, a jeśli tak to czy będzie ponownie likwidowana ? O sprawie będziemy informować.

49 KOMENTARZE

 1. Typowa decyzja polityczna. Natomiast strażnik pięknie „odwdzięczył się” za zagwarantowanie w budżecie pieniędzy na jego etat i pensje.

  • Widać, że cokolwiek chce się zmienić w tym mieście to jest przez wierchuszkę broniącą wójta blokowane. Czyżby znowu Kolbuszowa zadziałała w „niezależnych” sądach?

 2. Panowie to chyba żarty. Teraz trzeba uruchomić znajomości z Panem Warchołem. Straż miejska wam smak życia odbierze , a S… się będzie z was śmiać .

 3. Pierdzielicie że mecenas, że sekretarz, że radni. Wyrok sądu jest absurdalny. Komendant wydał opinie. Została odczytana. Teraz sąd mówi że opinia komendanta nie była opinią. Tylko w naszym bantustanie coś takiego może mieć miejsce.

 4. Ale nie ma się co stresować. Jak by mieli przywrócić to wątpię czy z byłych strażników chciałby wrócić. Chociaż z drugiej strony to burmistrz ich zatrudnił i może ich zwolnić, ale wtedy do było by przegięcie.

 5. @Znd masz rację i jako jeden z nielicznych umiesz czytać ze zrozumieniem i masz pojęcie jak funkcjonują sądy w naszym kraju. A @Iwonie gratuluję cebularstwa na światowym poziomie.

 6. No jak to skomentować??? Masakra ?¿ ale z której strony ?¿trudno powiedzieć.?¿ Czy to piekiełko w piekle ?¿ Czy Święty spokój to rzecz Święta ?¿. Czy lewa strona nie różni się od prawej a czy prawa strona to już ta sama co lewa ?¿ A czy w ogóle lewa istniała ?¿ czy mamy dwie prawe ?¿ Kto to PIS ?¿ w PISIE?¿ a kto się nim zasłania ?¿ Tragedia ?¿ Czy komedia ?¿

 7. A tak grzmiało,były czarne chmury,i co wyszło sloneczko.
  Rada poniżona w Rzeszowie.
  To jest tak ,jak dzieci bawią się w dorosłych.

 8. Kolejny raz powtarzam! Uchwała napisana była dobrze! Nie wiem kto ją fizycznie stworzył, ale była napisana dobrze. Sąd twierdzi że jest nie ważna bo została podjęta bez uzyskania opinii komendanta co jest nieprawdą bo opinia została odczytana na sesji. W imieniu komendanta wojewódzkiego czytał ją komendant miejski. Oto link do nagrania z sesji:
  https://youtu.be/b0XMOIg4i8I

 9. NIE MA UZASADNIENIA WYROKU A NOWODĘBSKA GAWIEDŻ TAK Z JEDNEJ JAK I Z DRUGIEJ STRONY JUŻ SIĘ POPISUJE. A INFO LUBI ZASKAKIWAĆ I WYWOŁYWAĆ FERMENT . CZY NIE KULTURALNIEJ BYŁO BY ZAMKNĄĆ KOMENTARZE W TYM TEMACIE ? KOMU TO JEST POTRZEBNE ? PISMAKOM ?

 10. Były strażniku, który napisałeś tę skargę. Skontaktuj się ze mną. Będę chciał żebyś mi coś pdoradził. I mam kilka pytań odnośnie tego gdzie to trzeba i komu. No wiesz takie tam niuanse. Możesz zostawić namiary w kasie kina. Pozdrawiam.

 11. Wyzucic z urzedu Ordona niech placi tucj co zatrudnil na stanowiskach urzedniczych darmozjadow bedziemy utrzymywac ,w innych zakladach jak likwiduja stamowiska to nikogo to ieobchodzi gdzie będzie pracował a ordon porobil im stoleczki. Malo jeszcze w tej gminie urzedasow ?

  • 100% racja !!! ale pamietaj Anonim; Kruk krukowi oka nie wykole ! to sa skutki wieloletnich układów !!!

 12. Pyskujecie, pyskujecie….. A kto pozwolił na wybranie ordona na następną kadencję ? WY ! Bo woleliście siedzieć w domu, zamiast pójść , nawet w ramach spaceru do urny wyborczej. Bo powtarzaliście sobie aby się rozgrzeszyć, że jak jednego, waszego głosa mniej będzie to nic wielkiego się nie stanie. I to dzięki wam wiocha wybrała ordona.

 13. Parodia. Osoby które założyły sprawę to sabotazyci. Nic oprócz niepotrzebnych kosztów dla GMINY (czyli mieszkańców) nie wyniki. Proszę o konkretne informacje kto i dlaczego zaskarzyl sprawę, co gminą zyska jeśli straż miejska wróci, co sie sie zmieni, czy będziemy bezpieczniejsi? Co mieli w interesie ludzie którzy poszli do sądu?????????

  • Jakbys mial choctroche oleju w glowie to bys sam sprawdzil na stronie orzeczen sadu kto za tym stoi…

 14. tu jest rada winna te gnojki co rządzic nie potrafia zaczeli wojne pismaki im sie nic nie podoba na waz każdy mówi zajmijcie sie soba wy odejcie a od Ordona wara odczepcie sie od niego .

 15. Fakt nie zaprzeczalny, komandant straży jak i strażnicy niedokształceni. Nie znają aktów prawnych i przepisów prawa i ustaw,a pouczają i wypisują mandaty. Większość z nich nie wie jak powinna być zawieszona flaga państwowa. Jeśli straż miejska, wiejska, czy jak tam ją nazwać ma istnieć i działać zgodnie z prawem to należy najpierw wykształcić komendantów i innych strażników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here