Samorządowców będziemy wybierać po nowemu. Jakie zmiany szykują rządzący?

2
Zdjęcie autorstwa Element5 Digital z Pexels

Likwidacja okręgów jednomandatowych w wyborach do rady gminy, zniesienie wyborów dwudniowych oraz wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – to przykładowe zmiany jakie przewiduje złożony przez Prawo i Sprawiedliwość projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego.

Jak podkreślają twórcy projektu, ograniczenie w zakresie liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, oznaczać będzie, że kandydatem na wspomniane stanowiska nie może być osoba, która była już dwukrotnie wyłoniona w wyborach do sprawowania wymienionych wyżej funkcji. Co jednak istotne, do wspominanego okresu nie zostaną zaliczone już odbyte kadencje, a pierwszą, która będzie brana pod uwagę jest kadencja liczona od 2018 r.

Inną istotna zmianą przewidzianą w projekcie jest wprowadzanie w odniesienie do rad gmin wyborów proporcjonalnych. Na skutek zmian, w gminach do 20 tys. mieszkańców nie miałby obowiązywać próg wyborczy. Ponadto, w wyborach do organu stanowiącego gminy i województwa, w każdym z okręgów wyborczych wyłonionych ma zostać od 3 do 7 radnych. Zdaniem twórców projektu, należałoby wprowadzić również zakaz jednoczesnego kandydowania na stanowisko burmistrza oraz do rady powiatu/ sejmiku województwa

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here