SONDA: Czy popierasz protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej?

48
Zdjęcie autorstwa Anete Lusina z Pexels

Od kilku dni trwają protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. W wielu miastach dochodzi do ataków na świątynie katolickie. Mimo sytuacji epidemiologicznej na ulice polskich lat wyszło setki tysięcy ludzi. Czy w tej sprawie możliwy jest kompromis?

[democracy id=”32″]Wszystko zaczęło się od orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. Konstytucja Rzeczypospolitej stworzona przez lewicowego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i przyjęta w referendum przez Polaków stanowi, że „Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia„. Grupa posłów powołując się na ten zapis, skierowała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie czy dotychczasowy „kompromis aborcyjny” jest zgodny z ustawą zasadniczą. Ten orzekł, że w części tak, a w części nie. – Trybunał Konstytucyjny orzekł wyłącznie w kwestii przesłanki eugenicznej uzasadniającej przerywanie ciąży. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży nadal dopuszcza możliwość przerywania ciąży w przypadku, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego m.in. gwałtu – powiedziała prezes Trybunały Julia Przyłębska w rozmowie z PAP. Mimo tych tłumaczeń, ruszyła lawina ruszyła.

 

Protestujący nie mają jednego katalogu żądań. Wśród nich są osoby, które popierają aborcje na żądanie, jak również osoby które są błędnie przekonane, że „kobiety będą zmuszane do rodzenia dzieci z gwałtu”. Świadczy to tylko o tym, że ogromne emocje jakie narosły wokół tego tematu nie sprzyjają prowadzeniu debaty publicznej, a obie strony barykady nastawione są na rozwiązanie uliczne.

Protesty nie ominęły „biastionu PiS” czyli Podkarpacia. Na ulice wyszli mieszkańcy okolicznych miejscowości w tym Kolbuszowej i Tarnobrzega. Jak się zakończy ta sytuacja? Nie wiadomo. Chcieliśmy jednak umożliwić na naszym portalu dyskusję, która miejmy nadzieję, będzie pozbawiona niepotrzebnej agresji.

 

48 KOMENTARZE

  • Nie do końca. Wiele prawników w tej kwestii się spiera. Likwidacja tej ustawy zrobi z lekarzy kryminalistów, którzy przy biopsji będą mogli mieć spokojnie stawiane zarzuty. Prawo do życia także chroni kobiety, które podczas takich ciąż są często zagrożone utratą życia. W tej kwestii największe zdanie powinni mieć ginekolodzy. Kwestia moralna jest ważna ale nie aż tak ważna jak życie ciężarnej osoby.

  • Panie „redaktorze”…, protestujący nie mają jednego katalogu żądań?….co Pan pisze !!! otóż mają i jest to PRAWO WYBORU!!! Twoja religia jak i sumienie jest przeciwko aborcji, nie rób tego, ale nie narzucaj innym jak mają czuć, myśleć i czy mogą decydować jak żyć ! Polska jest ustawowo państwem świeckim a władza narzuca wszystkim katolickie wartości, nie każdy w tym kraju jest wierzący (choć większość tych niewierzących ma większe poczucie tego co dobre a złe niż wielu pseudo katolików,fanatyków, których jest pełno w Polsce jaki i naszym mieście). Wiec jeszcze raz , żeby Pan i Pańscy koledzy z PiS zrozumieli, w tym wszystkim chodzi o PRAWO DO WYBORU!!!o nic więcej!

 1. „Prawo do życia” to dla osoby powyżej widocznie zmuszanie kobiet do rodzenia dzieci, które mają wady genetyczne uniemożliwiające przeżycie choćby dnia. Ale o psychikę kobiety, która musi takie dziecko donosić, nie dba już nikt? To, żeby pomagać osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom też waszego rządu nie interesuje. Dbacie tylko o to, żeby zmusić kobiety do rodzenia, tak dla zasady kościelnej (a przypominam, że nasze państwo jest ustawowo państwem ŚWIECKIM). Nie obchodzi was za to potem w ogóle, co się z takim dzieckiem stanie (przepełnione domy dziecka i ciągłe internetowe zrzutki na osoby niepełnosprawne mówią same za siebie). Rada ode mnie – jeżeli chcecie się wypowiadać w danym temacie, zacznijcie o tym czytać, patrzeć na badania (które mówią jednoznacznie o tym, że w krajach, gdzie aborcja jest legalna, a edukacja seksualna jest dobrze rozwinięta PRZEPROWADZANYCH ABORCJI JEST MNIEJ). A przede wszystkim SŁUCHAJCIE KOBIET, bo finalna decyzja zawsze zależy od nich. To są ich ciała. To są ich moralne wybory i ich życia – nie wasze.

  • Niezgodne z konstytucją? Gdzie w konstytucji nie ma jednoznacznie napisanego, od kiedy „Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia” – czy od momentu poczęcia, czy od urodzenia. Nie jest również zaakcentowane, od kiedy człowiek jest człowiekiem, a o to trwają spory nawet wśród lekarzy – czy jest nim od momentu połączenia komórki jajowej z plemnikiem, czy dwa dni po podzieleniu zygoty, czy może od momentu uformowania się układu nerwowego u płodu. Obecny zapisek uchwalony przez TK również nie jest zgodny z konstytucją, bo także łamie prawa obywatelskie takie jak wolność od tortur i okrutnego, nieludzkiego, poniżającego traktowania (tutaj artykuł przybliżający ten problem https://amnesty.org.pl/dostep-do-aborcji-tu-chodzi-o-prawa-czlowieka/). Najważniejszym jest, żeby nie spłycać tematu aborcji do takich komentarzy, jakie widać poniżej (ale taki a nie inny poziom wypowiedzi na info to nic nowego…). Jest to temat bardzo kompleksowy, na który trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, która zadowoli przy okazji całe społeczeństwo polskie. Życzę miłego wieczoru.

 2. Wasze szczęście, że Wasze matki Was urodziły i nie były takie do przodu i Was nie usunęły… postępowe Panienki, czego wczesniej tak nie strajkowalyscie, nawet slowa nie bylo w mediach o braku Waszych praw. Żenada…

  • Był kompromis, więc nie było powodu, by ktoś protestował. Z dnia na dzień bezżzenny i bezdzietny krasnal postanowił wszystko wywrócić od tak i decydować za ludzi. Śmiech. Niech dalej wystaje na ul. Asnyka.

  • Najweselej będzie, jak po śmierci Kaczyńskiego okaże się, że po różnych miejscach miał porobionych mnóstwo małych najduchów, prywatną kolekcję wyścigowych wozów, kilkanaście kont, tyle że w Szwajcarii, Luksemburgu i Monako, a nie w Banku Spółdzielczym. Na to by wskazywała logika jego położenia społecznego.

   Przy okazji. Jego wzrost nie różni się specjalnie od wzrostu Tuska i Kwaśniewskiego.

  • Nie interesuje mnie to co ma schowane i co wydarzy się po jego śmierci. Fakty są takie, że oficjalnie nie ma dzieci i po dziś dzień jest kawalerem, a śmie wtryniać się w życie obywateli nie dając sam przykładu.

   To tak jakby sztangista pouczał łyżwiarzy odnośnie techniki jazdy. Totalny bezsens.

 3. Hippisi, punkowcy i inni kolczykowco-dredziażo-alternatywni. Wszyscy kończą zawsze tak samo. Jako żule grające na rozj…ym akustyku „Whiskey moja żona”, zbierając na wino i wnerwiając przechodniów

 4. Świnie z Wiejskiej pozują na „obrońców” życia, a jednocześnie skazują na śmierć ludzi z rakiem i innymi chorobami, którzy nie mogą podjąć normalnego leczenia przez koronacyrk. Śmiech na sali. Zwykli atencjusze i nic więcej. No i dodatkowo mają wybieg na kogo zwalić wzrost niby zakażeń. To się nazywa dwa kebaby na jednym ogniu.

 5. Widzę, że same gadające głowy, które zamiast zająć się własnym życiem chcą na siłę układać je innym.

  Tacy z was obrońcy wszelakiego życia, więc mam dwa krótkie pytania. Ile razy w życiu byliście w ośrodku dla dzieci z niepełnosprawnościami? Ile? Czynnie pomaganie tego typu placówkom? Zaadoptowalibyście niepełnosprawne dziecko? Odpowiedzcie sobie szczerze na te pytania. Może drobna refleksja spowoduje, że zobaczycie zawiłość tematu. Tej kwestii nie można stawiać zero – jedynkowo.

  Gdy na spacer wybiera się rodzina, gdzie jest ktoś niepełnosprawny to zachowujecie się jak sępy i bombardujecie spojrzeniami jakby to była atrakcja turystyczna, a nie człowiek. Nie wstyd wam? Pewnie w głębi siebie cieszycie się, że to was ominęło, więc może pora nie wyśmiewać tych osób i dać im spokojnie żyć skoro już żyją? Tacy z was obrońcy życia, ale do wyśmiewania to pierwsi jesteście. To się nazywa hipokryzja. Jedno myślicie, drugie mówicie, a trzecie robicie. Tak jak w kościółku. Znak pokoju, a po wyjściu z mszy to pierwsi jesteście to obgadania sąsiada.

  Macie własne życia i własne sumienia, więc nimi się zajmijcie. Każdy odpowiada za swoje czyny. Ktoś zrobi źle i nie pójdzie to na wasze konto, więc co was to tak interesuje?

  Jak ktoś coś chce zrobić to zrobi. Zakazy czy prawo nic nie zmienia. W kodeksie są kary za morderstwa czy inne przestępstwa, ale czy sam zapis powoduje, że waszelaka przestępczość znikła? Nie, więc zajmijcie się sobą, hipokryci.

 6. Cisną mi się same kur.. na usta. Jak można być tak głupim. Widać kobiety mogą. PiS od marca zabiera wam i nam wolność. Mówi kiedy i gdzie i w jakiej odległości można chodzić. Mówi w czym chodzić. Z dnia na dzień zamyka wam firmy, lasy, szkoły i placówki zdrowia. Ale to nic to nie jest odbieranie wolności. Dopiero jak trybunał orzekł, że kobieta nie może zabijać dziecka w łonie to niby to jest wasz brak wolności (200 przypadków rocznie) . Co za płytkie myślenie. !!! Dobrze wam tak. Ps. Wybrać to możecie sobie co zjecie na kolację a nie czy dziecko ma żyć. Czym jest psychika kobiety w stosunku do ludzkiego bezbronnego życia?

 7. Cmentarze i groby .
  Do wszystkich komuchów i atakujących kościoły . Zlikwidujcie krzyże z grobów z waszych rodzin i postawicie swastyki sierpa i młota bo krzyż jest dla ludzi kochających Boga a nie dla lewackich bolszewików,

  • Wiesław! Przecież ty w radzie programowej jesteś czy czymś takim. Panie Ordon, członku PiS. Wykorzystaj swoją pozycję i ratuj kobiety.

 8. Co ty piszesz „redaktorku” populizm i dezinformacja, karygodne skróty myślowe, wycinki i manipulacja – wstyd!!! Brak wiedzy czy nakaz partyjnych guru?

 9. duża część mieszkańców widzę na protestach w miejscowościach obok:mielec, Tarnobrzeg, stalowa. Wstyd tylko się przyznać że się jest z deby gdzie sami pisowcy mieszkają.

 10. Nawet RKL potrafi zrobić protest A tak się z nich śmiejecie. Wstyd mi że u nas nikt nie jest w stanie wyjść ja ulice i walczyć o wolność wyboru.

 11. Bardzo mi zal niedouczonych dziewczyn. Powinny sie zastanowic co stanie sie z ich zyciem po usunieciu kielkujacego nowego zycia.Wypowiadajac wojne nie wiedza co znaczy wojna.Poza tym jakiego rzadu chca.

 12. Po co wy te szkoły pokończyli, skoro takie durnoty wypisujecie… Daliście się omamić facetom w czarnych sukienkach, którzy wymyślają tylko jak was dalej wydoić z kasy, wciskając wam kit o ich 'boskiej’ misji wśród ludzi, co jest niby to powodem aby mieli nad wami władzę i aby ich utrzymywać. Najlepiej w dostatku i luksusie. Aby skuteczniej ściągać od was ten haracz, między innymi uderzają w wasze emocje, przypisując naturalne elementy życia człowieka ( jak w tym przypadku -poród ) jakiemuś , bliżej nieokreślonemu boskiemu pochodzeniu. I że niby to oni są 'strażnikami’ tego 'boskiego porządku’…. Sprytne, bo nikt tego nie udowodni, że tak jest naprawdę… Ostatnie wydarzenia jasno określają ze ich władza jest zagrożona, więc stąd ten ich medialny kwik i skowyt strachu przed utratą raju w jakim żyją… Tak wiec zapytam jeszcze raz – po co wy te szkoły kończyli ? No, chyba ze nie kończyli , to wtedy wszystko wyjaśnia…..

  • A tymczasem jedna małolata pewnie z opuchniętą du** chodzi. A ojciec po providentach kasę pożycza na gwałt.

 13. Te protesty były z góry zaplanowałem organizatorzy wiedzieli że wyrok trybunału to będzie zapalnik żeby uderzyć w rząd.Organizatorka tej rozpierduchy ma na zbiórce już ponad miliona także otwórzcie oczy bo tu wystarczyło żeby wszystkie ugrupowania siadły zmieniły konstytucję i po problemie.Zacznijcie ludzie myśleć bo wiedzą wasza z mediów o obcym kapitale sprowadza was na bardzo niski poziom dyskusji.

 14. Temat zastępczy ABORCJA

  Dziwię się że ludzie nie manifestują w kwestii noszenia „maseczek”, które nic nie dają,
  odbierania nam wolności, przepychanie ustaw nie zgodnych z konstytucją, przymus szczepień na jakiś covid.
  MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR ⚠️⚠️⚠️

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here