[SONDA] Na kogo zagłosujesz w wyborach do Parlamentu Europejskiego ?

20
Zdjęcie autorstwa Element5 Digital z Pexels

Wybory do europarlamentu odbędą się w maju 2019 roku. W Polsce termin elekcji to 26 maja.

Do głosowania uprawnione są osoby mające co najmniej 18 lat. Tak jest prawie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Wyjątkiem jest jedynie Austria, gdzie na kandydata na europosła zagłosować mogą już 16-latkowie. Poza tym w Polsce, by wziąć udział w wyborach do europarlamentu, trzeba mieć pełnię praw publicznych i wyborczych. W lokalu wyborczym zaś trzeba mieć ze sobą dokument ze zdjęciem (dowód osobisty, paszport).

By kandydować w wyborach europejskich, trzeba mieć skończone 21 lat, nie być karanym za przestępstwo popełnione umyślnie, ścigane z oskarżenia publicznego, i od co najmniej pięciu lat mieszkać w Polsce albo innym kraju unijnym.

[democracy id=”14″] W wyborach do Parlamentu Europejskiego mandaty przysługujące danemu krajowi przydzielane są na podstawie liczby ludności poszczególnych państw członkowskich. Oznacza to, że im kraj ma więcej obywateli, tym większa jest jego reprezentacja w europarlamencie. Co ważne, wybory do europarlamentu są jedynymi bezpośrednimi wyborami do instytucji unijnych. Tym bardziej więc warto brać w nich udział.

Eurodeputowani zasiadają w PE według podobieństwa poglądów politycznych, a nie narodowości. Tzn. że frakcję tworzą deputowani o podobnych poglądach z różnych krajów. Nie jest więc tak, że np. wszyscy deputowani z Polski są w jednym ugrupowaniu.

Parlament jest przede wszystkim organem prawodawczym, który wspólnie z Radą stanowi akty prawne w toku różnych procedur legislacyjnych. Do funkcji prawodawczej Parlamentu należy też współudział w uchwalaniu budżetu oraz udzielanie Komisji absolutorium z jego wykonania. Parlament Europejski w przeciwieństwie do parlamentów krajowych nie posiada prawa inicjatywy ustawodawczej – na uprawnioną do inicjatyw Komisję może jedynie wpływać podejmowaniem niewiążących ją wezwań do działania.

Parlament Europejski może też kontrolować inne instytucje oraz posiada, do pewnego stopnia, uprawnienia kreacyjne (wyboru składu innych organów Unii):

 • zatwierdza Komisję i jej przewodniczącego;

 • ma prawo uchwalenia wotum nieufności wobec Komisji (większością 2/3 głosów);

 • ma prawo zadawania pytań komisarzom;

 • ma zwyczajową możliwość zadawania pytań Radzie;

 • Komisja jest zobowiązana do składania PE sprawozdań z działalności Unii;

 • Przewodniczący Rady Europejskiej składa Parlamentowi sprawozdania z posiedzeń Rady Europejskiej;

 • PE ma prawo do ustanawiania komisji śledczych na wniosek ¼ swoich członków;

 • powołuje Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Parlament dysponuje także szerokimi (lecz niewiążącymi innych instytucji) uprawnieniami opiniodawczymi. Konsultowanie Parlamentu jest obowiązkowe w przypadku niektórych procedur. Parlament ma też prawo niewezwany wydać opinię w dowolnej, wybranej przez siebie sprawie.

 

20 KOMENTARZE

 1. Panowie Radni Gminni,
  Będzie obiecany projekt budowlany nowej przychodni wraz z lokalizacją? Skończyły się wybory, zaczęło się życie

  • Żeby było tak jak było. czy o to ci chodzi ??? Czyli emerytura 67, bezrobocie 15 % i więcej , nie wspomnę o pomocy dla dzieciaków i osób starszych , czy nadepniecie na odcisk nadzwyczajnej kascie . No i wspaniały program Po- KO : , odsunac PiS od wladzy. Ha, ha , ha . W sam raz dla tzw. yntelygentow. Ktoś kiedys powiedział, że lepszy rozum bez wykształcenia niż wykształcenie bez rozumu. Miał rację.

  • chodzi mi o to że oszukują nas jak mogą niby „dają” ale naszym kosztem. Wypłata 1600 a masło 6 zł bo na 500+ muszą uzbierać.
   PS. PO też porażka…

  • W wyniku badań uniwersytetu w Oxford, największy odsetek osób które popełniają błędy ortograficzne jest wśród osób homoseksualnych

 2. Dość PO klęczącego przed Niemcami i PiSu klęczącego przed Żydami. Głosujcie na Koalicję Propolską (KORWiN + Ruch Narodowy + Skuteczni + Braun + Godek).

  • Tych wynikow teraz podawanych po Wyborach nawet ze swieca nikt nie znajdzie, Wiwat PIS Wiwat poparcie PISU na poziomie 38,8%

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here