Starosta zabiera głos w sprawie kolejek do rejestracji pojazdów

25

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o inicjatywie miejscowego stowarzyszenia PRZYJAZNY SAMORZĄD dotyczącej utworzenia w Nowej Dębie filii Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego. Ruch ten – w ocenie wnioskodawców – usprawni obsługę petentów i zmniejszy kolejki do rejestracji pojazdów. Do sprawy odniósł się również obecny starosta Jerzy Sudoł. Ale zacznijmy od początku.

– Gmina Nowa Dęba jest największą gminą w naszym powiecie. Nic nie stoi na przeszkodzie aby w naszym mieście utworzyć filie Wydziału Komunikacji i Transportu by załatwiać obsługę interesantów na miejscu. Będzie to duże udogodnienie dla mieszkańców Nowej Dęby i bez wątpienia skróci kolejki w starostwie, z czego skorzystają również mieszkańcy pozostałych gmin powiatu – mówi Marek Ostapko, prezes Przyjaznego Samorządu.

Filia mogłaby powstać na bazie już istniejącej infrastruktury gminnej lub powiatowej: – Myślę, że zarówno pan burmistrz jak i pan starosta  nie będą mieć problemu ze znalezieniem lokalu w którym można utworzyć tę filię. Może być to zarówno urząd miasta jak również puste pomieszczenia w liceum czy siedziba zarządu dróg powiatowych. Opcji jest wiele i mam nadzieję, że będziemy je mogli omówić na Komisji Skarg, Wniosków i Petycji która będzie zajmowała się naszą sprawą – mówi Tomasz Wolan, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Nowej Dębie, współautor petycji i członek stowarzyszenia.

LUDZIE USTAWIAJĄ SIĘ W KOLEJACH OD ŚWITU

Pomysłem stowarzyszenia Przyjazny Samorząd szybko zainteresowały się lokalne media, co otworzyło publiczną dyskusję na temat obsługi w starostwie. Prasa informowała o tworzących się od świtu kolejach. Pierwsi ludzie ustawiają się pod budynkiem starostwa już o 4 rano: „Ten kto się załapie powinien być gdzieś w ciągu dnia obsłużony. Numerków jest jedynie 20 i tylko tyle pojazdów rejestruje się w Tarnobrzegu dziennie. Ten, kto pomimo czekania nie załapie się na numerek musi szukać szczęścia w inny dzień. Aby nie było wszystko takie proste, to sprawy załatwiane są dopiero od godziny 9, więc należy sobie zarezerwować cały dzień. Rejestrujący pojazdy mówią, że to już ich któreś podejście do załatwienia swojej sprawy, i że należy to traktować jako kilkudniową przygodę. Sugeruję, aby kierownik tego wydziału zadzwonił do sąsiednich powiatów i podpytał jak sobie radzą z interesantami, ponieważ w Kolbuszowej, Mielcu i innych powiatach takich scen nie ma.” – czytamy w gazecie Echo Dnia.

STAROSTA JERZY SUDOŁ: TO WINA KORONAWIRUSA

W ocenie starosty Jerzego Sudoła obecne zamieszanie spowodowane jest… epidemią koronawirusa. – W dniach od 18 marca do 1 kwietnia 2021 roku bieżąca praca Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego została poważnie zakłócona przez ognisko zakaźnej choroby wirusowej COVID – 19. W związku z nieobecnością kilku pracowników Wydziału powstały zaległości m.in. w rejestracji pojazdów, które są aktualnie sukcesywnie odrabiane. Apeluję do pt. Petentów o nie zajmowanie przed budynkiem Starostwa w godzinach nocnych kolejki do rejestracji pojazdu. Wszystkim zgłaszającym się po otwarciu budynku zostaną wydane bilety kolejkowe. W przypadku niemożności zarejestrowania wszystkich pojazdów niezrealizowane bilety zachowają ważność w następnym dniu roboczym. Po unormowaniu się sytuacji bilety do rejestracji będą wydawane, tak jak przed wystąpieniem zachorowań, w ciągu całego dnia. Będzie także możliwość zarezerwowania miejsca telefonicznie (15 3067010 w.140) i odbiór biletu w Punkcie Informacyjnym na portierni Starostwa. Za zaistniałą sytuację wszystkich zainteresowanych przepraszam i proszę o zrozumienie, że nie jest ona przejawem zlej woli pracowników Starostwa, ale wystąpiła na skutek splotu wyjątkowych, losowych zdarzeń. – czytamy w komunikacie włodarza powiatu.

PETYCJĄ PRZYJAZNEGO SAMORZĄDU ZAJMIE SIĘ RADA POWIATU

Faktem jest jednak, że olbrzymie kolejki tworzyły się również przed wystąpieniem pandemii i nie wszystko da się „przykryć” koronawirusem. Obecna sytuacja tylko uwypukliła problem, który musi zostać rozwiązany – mówią przedstawiciele Przyjaznego Samorządu. W świetle obowiązujących przepisów nic nie stoi na przeszkodzie by taka filia powstała. Petycja została wysłana i musi zostać oficjalnie rozpatrzona. Czy filia w Nowej Dębie powstanie? Wszystko zależy od dobrej woli Rady Powiatu, która będzie zajmowała się petycją. Jeśli nawet Rada Powiatu negatywnie rozpatrzy petycję Przyjaznego Samorządu to ostateczna decyzja będzie należała do starosty tarnobrzeskiego Jerzego Sudoła, który jest kierownikiem urzędu i odpowiada za jego organizację. Wydaje się więc, że starosta których pochodzi z Nowej Dęby powinien być przychylny tej sprawie. Do tematu będziemy wracać.

25 KOMENTARZE

 1. Panie Sudoł. Wiem, że wiek już podeszły to i głowa wolniej pracuje. Powiedział pan i tu cytat „W przypadku niemożności zarejestrowania wszystkich pojazdów niezrealizowane bilety zachowają ważność w następnym dniu roboczym.” Czy pan siebie słyszy? Ile mam wziąć dni urlopu żeby zarejestrować auto? Dwa czy od razu wczasy pod gruszą?

 2. Jakoś w sławetnych biedronkach ludzie rano nie ustawiają sie w kolejkach, a tam jest nie 20 klientów a tysiące. Żarty sobie urzędasy z nas robią!

 3. Wprowadzić jeden nr rejestracyjny na stałe, przy zmianie właściciela jedynie zmiana nazwiska a nie całego nr. Cały ten proces można by zamknąć do paru kliknięć myszą bez wychodzenia z domu. No ale wtedy całej bandy urzedasow nie dałoby się wykarmić.

 4. To jest jakaś masakra 4 dni urlopu wykorzystane i dalej nie zarejstrowałem motoroweru,w innych powiatach taką rejestrację można zrobić przez profil zaufany bez wychodzenia z domu i wystawania pod urzędem po kilka godzin i to bez pewności czy będzie się obsłużonym. Mamy 21 wiek dziwne ze starostwo nazywa się e urzędem chyba tylko po to by wyrywać dotacje.Niestety komuna nie odeszła ze starostwa a petenci są traktowani jak bydło które nie ma nic do roboty jak jeżdzic po kilkanaście kilometow i tracic swoje urlopy na załatwienie tak banalnej sprawy. Starosta mówi o Covid-19 więc niech pomyśli czy stanie kilkudziesięciu osób w jednym miejscu jest bezpieczne.

 5. Panie starosto i panie burmistrzu, o ile sie nie myle topanowie swoje samochody rejestrowaliscie w Nowej Debie, Do niedawna jedna z kobiet pracujacych w Ternobrzego rejestrowala samochody w Nowej Debie. Komu przeskadzal wydzial rejestracji w naszym miescie?

 6. Ale ludzie 15 czy 20 aut w jeden dzien zarejestrować
  Przeciez one nie klepia młotkami tablic na zapleczu
  Taka czynnosc zajmuje 10 max 15 minut
  Poza tym zdaje się że tam nie pracuje jedna osoba.

  Ale jak kto s do komuny i tumiwisizmu przyzwyczajony to tego nie zmienisz chocby nei wiem co

 7. Wy tak nie naskakujcie na tych urzędników (przepraszam-panów urzędników) bo ci się dogadają ze skarbówką, i trzeba będzie wypełniać dodatkową rubrykę- skąd posiadasz środki na zakupione autko ? I gdy przyjdzie sprawdzić czy pisaliście prawdę , to se wtedy poczekacie….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here