STOWARZYSZENIE NAGRADZA, ALE POBIERA TEZ SKŁADKĘ

47
Fot. Tadeusz Poźniak, Źródło: Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych

Miesiąc temu informowaliśmy o wyróżnieniu jakie z rąk Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla otrzymał starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł. Chodzi o Odznakę Honorową Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych w Rzeszowie.  Internauci pytali czy władze powiatu wspierają finansowo to Stowarzyszenie. Postanowiliśmy zbadać ten wątek.

Przypomnijmy. Na początku czerwca opublikowaliśmy na naszym portalu notkę prasową dotyczącą wyróżnienia jakie otrzymał starosta Jerzy Sudoł. Link do tekstu znajduje się >>>tutaj<<<. W komentarzach jeden z czytelników o pseudonimie „Ciekawski” dopytywał: „Czy powiat z naszych podatków płaci składki na organizację która przyznała staroście tę nagrodę? Bo jakoś zabrakło tej informacji w tekście„. Postanowiliśmy zbadać ten wątek.

Z pozyskanych przez nas dokumentów wynika, że Powiat Tarnobrzeski co roku wpłaca na rzecz Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych (PSST) składkę członkowską, a jej wymiar uzależniony jest od liczby mieszkańców powiatu. W latach 2018-2023 wymiar składki przedstawiał się następująco:

ROK WYSOKOŚĆ SKŁADKI
 

2018

 

 

2 136,52 ZŁ

 

2019

 

 

2 662,50 ZŁ

 

2020

 

 

2655,75 ZŁ

 

2021

 

 

2643,55 ZŁ

 

2022

 

 

2626,70 ZŁ

 

2023

 

 

2 568,20 ZŁ  (płatne w 2 ratach, druga rata płata do 15.09.2023 r.)

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu

Z zebranych danych wynika, że w bieżącej kadencji samorządu władze powiatu tarnobrzeskiego wpłaciły na rachunek Stowarzyszenia ok. 14 000 złotych.

Za co starosta Jerzy Sudoł otrzymał Złotą Odznakę stowarzyszenia, którego kierowana przez niego jednostka, jest członkiem i płatnikiem składek? W regulaminie PSST czytamy, że odznaka „stanowi zaszczytną formę wyróżnienia i  podziękowania dla osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju samorządności na poziomie lokalnym i regionalnym”.

Niestety, nie udało nam się ustalić w jaki „szczególny sposób” starosta Jerzy Sudoł przyczynił się do „rozwoju samorządności na poziomie lokalnym i regionalnym„. Być może Państwo macie jakiś pomysł? Czekamy na Wasze komentarze.

47 KOMENTARZE

  • Ja myślę, że to za budowę Mickiewicza. Mam oczywiści na myśli ten pseudo pomnik pod domem chłopa, bo przecież ulicy Mickiewicza pan starosta nie potrafi wyremontować.

 1. towarzysz broniarz jest dumny ze ma swoich ludzi w terenie i ze otrzymuja rozne nagrody za ciezka prace na rzecz społecznosci lokalnej ,np; za filie wydz komunikacji,itd
  kasta jest dumna oraz ich guru.

 2. Ta nagroda to za wydział komunikacji, ulicę Mickiewicza i 1 Maja, za kamień zwany obeliskiem, za gigantyczne podwyżki diet i pensji starostów, za kiepską sytuację szpitala, za aukcję na jego rzecz, za upadek liceum nr 1 i wiele innych tego typu osiągnieć. Gratulacje panie starosto!

 3. A ja się chętnie dowiem kto płaci panu redaktorowi za te artykuły o staroście, które mają jedynie negatywny wydźwięk?

  • To redaktor kazał staroście kamień na Kościuszki stawiać albo zwalniać pracowników w szpitalu? To redaktor mu nakazał dać sobie ogromną podwyżkę? To redaktor mu zabronił wyremontować Mickiewicza i zrobić wydział komunikacji? Starosta potyka się o własne nogi. Niech ludzie poznają jego „osiągnięcia”.

   Napisz artykuł z pozytywnym wydźwiękiem. Myślę że info chętnie opublikuje, a my mieszkańcy chętnie poczytamy, bo obiektywnie patrząc ciężko znaleźć coś pozytywnego. To że poszedł na jedną czy drugą wieczornicę i wygłosił usypiające przemówienie nie jest godnym uwagi osiągnięciem.

  • Kolego, zamiast artykułu o sukcesach starosty, wymień proszę w punktach chociaż 5 sukcesów Pana starosty Jerzego Sudoła w tej kadencji. Podaj 5 powodów dla których warto ponownie wybrać 70 letniego gentlemana na starostę. Jaką wizję rozwoju nam pan Jerzy prponuje?

 4. Jak mi starosta sypnie 14 tysi to mu sprezentuje nawet 3 takie statuetki: złotą, srebrną i brązową. Bukiet kwiatów i kosz słodyczy w gratisie.

 5. Ale Info kręci aferę. Czekam na artykuł pt. Radny X ochrzcił syna, a ksiądz pobrał też składkę. Radna Y odebrała dokumenty w USC, ale opłaciła też opłatę urzędową. Burmistrz Z kupił 10 kg ogórków na targu, a rolnik pobrał za to opłatę.

  Czy radny Paweł jest dalej radnym? To jest sprawa dla reportera.
  I czy przewodniczący jest dalej poszukiwany? Temat numer dwa.

  • Radny Paweł dalej jest radnym, donos na przewodniczącego jest analizowany, kupowanie sobie usług np chrztu za własne pieniądze to prywatna sprawa, a opłacanie składek z kasy publicznej to sprawa publiczna. To jureczek się pierwszy pochwalił nagrodą. Info tylko sprawdziło i pokazało że dostał nagrodę od instytucji której płaci hajs. Fajna taka nagroda. Taka niezależna i obiektywna. Cieszę się że mogłem pokryć jej koszty że swoich podatków.

  • Porębanin, czy etyczne jest chwalenie się nagrodą wręczoną za bliżej nie znane zasługi od organizacji, której przelewasz na konto 14 tysięcy? Od jakiej kwoty można mówić o „aferze” ? Czy 50 tysięcy już byłoby aferą czy dopiero afera zaczyna się od 100 tysięcy? Nie mam nic przeciwko jak sobie ktoś pośrednio czy bezpośrednio kupuje takie nagrody za prywatne pieniądze. Nie podoba mi się jak to się dzieje za pieniądze podatników czyli nas wszystkich. Dobrze, że infonowadęba to opisało.

 6. Pięć sukcesów Starosty:
  1. Irytowanie redaktora tego portalu.
  2. Irytowanie redaktora tego portalu.
  3. Irytowanie redaktora tego portalu.
  4. Irytowanie redaktora tego portalu.
  5. Irytowanie redaktora tego portalu.

  • CBA jest na tropie ale bieżnia w korty z tym się zgodzę… kto te inwestycje nadzorował z ramienia gminy wie ktoś ? .. dla kolegi pytam ?

 7. Zostałem uznany za najlepszego piłkarza na świecie przez Stowarzyszenie, którego jestem członkiem i któremu przelałem 14 kafli. Wygrałem z Lewandowskim i Messim. Proszę o brawa, a kto się ośmieli podważyć mój tytuł ten jest małostkowy i złośliwy.

 8. Mam 130 cm wzrostu w kapeluszu, nos krzywy jak klamka od zakrystii, jedną nóżkę krótszą od drugiej i lekki zarost na języku oraz garba na plecach. Ale jestem jednocześnie członkinią stowarzyszania o nazwie PIĘKNO TO JA, któremu płacę 14 tysięcy rocznie za członkostwo. Dosłownie przed chwilą otrzymałam niespodziewaną wiadomość, że stowarzyszenie przyznało mi tytuł MISS POLSKI. Cóż za niespodzianka, cóż za radość. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali mnie na drodze do tego sukcesu.

  • Piszta skarge! Żal Wam doope ścisko, że starosta ma złoto, a Wy ściernisko.

 9. Nie jestem fanem Pana Starosty j Burmistrza, ale wiem jedno opluwaniem przeciwników wyborów się nie wygrywa i pomimo skowytu redaktora wraz z zleceniodawcą Jurek i Wiesiek dalej będą na stołkach a Wam zostanie tylko przyglądanie się jak gaszą światło w mieście.

  • Ja nigdzie opluwania nie widzę. Póki co obserwuje obnażanie smutnej prawdy w sprawie dokonań leśnych dziadków. Gdyby jakiś artykuł zwierał kłamstwo to możesz być pewien że leśne dziadki szybko by próbowali usadzić redaktora w zaprzyjaźnionym sądzie.

 10. Od czasu do czasu uczęszczam na kółko teatralne do miejscowej remizy. Kolega założył stowarzyszenie o nazwie Aktorzy Roku. Wpłacam na nie rocznie 14 000. Ku mojemu zaskoczeniu otrzymałem wyróżnienie AKTOR ROKU 2023. Pokonałem Borysa Szyca i innych polskich aktorów. Czyż to nie sukces?

  P.S. Mi historia z nagrodą starosty przypomina historię Natali Janoszek, która tez dostawała nagrody w Indiach i którą zdemaskował Krzysiek Stanowski z Kanału Sportowego

 11. Odznaczanie pana Sudoła, którego sukcesów nikt do tej pory w komentarzach nie wymienił przypomina mi wybory na Miss Holandii. Jak nie wiecie o co chodzi, to sprawdźcie w wyszukiwarce

 12. dlaczego pisanie prawdy jest odbieranie jako atak na Sudołą czy tam ordona itd.. prawda w oczy kole poprostu , najlepiej jak sie ma swój tygodnik zaprzyjaźniony który się sowicie opłaca z naszych pieniędzy podatników ,i same pochwały i sranie na opozycje.. to wtedy można tak ? a figę z makiem pisać info ND jak najwięcej obnażać tych spasionych kotów polityki lokalnej bez wyjątku ….

  • gdybyś pisał coś mądrego, to pewnie nikt by się ciebie nie czepiał. A tak to ciebie wszędzie pełno, i pełne gacie bzdetów…

 13. Panie redaktorze, proszę uzupełnić powyższy artykuł o odpowiedzi na poniższe pytania;
  – Czy wszystkie powiaty Województwa Podkarpackiego są członkami PSST ?
  – Czy wszystkie powiaty zrzeszone w PSST odprowadzają składkę do PSST ?
  – Czy wszyscy Starostowie powiatów odprowadzających składkę zostali wyróżnieni ?
  Panie Starosto gratuluję wyróżnienia.

  • Panie redaktorze, postarałem się sprawdzić odpowiedzi na pytania pana ciekawszego.
   -Nie wszystkie powiaty są zrzeszone w PSST;
   -Wszystkie zrzeszone odprowadzają składkę – na tym polega ta zabawa :D
   – Niestety nie aktualizują na stronie PSST wykazu odznaczonych, więc nie odpowiem. Redaktor musi napisa do PSST, może mu odpowiedzą.

   Teraz ja mam pytanie do ciekawszego. Napisz proszę jakie to szczególne osiągnięcia pana starosty Sudoła zasługiwały na te jakże cenną odznakę. Wielu o to już pytało w komentarzach i żaden klakier pana Sudoła nie jest w stanie udzielić wyczerpującej odpowiedzi. Myślę, że to też o czymś świadczy, a najbardziej o tych osiągnięciach pana starosty.

  • ty na poważnie zadajesz te pytania ? przecież Ordon też odbierał takie wyróżnienia i był najlepszym samorządowcem województwa do momentu kiedy rada przestała wpłacać składkę. I tak od 5 lat już przestał być tym najlepszym. Jak myślisz dlaczego ? chyba, że słowo „myślisz” cię przerasta

  • @skarbnik marszałka 14 lipca 2023 at 09:21
   Jeżeli prawdą jest to co napisałeś, to ja myślę że pan Ordon nie przestał być najlepszym, tylko przestał być ocenianym. To tak jak „skarbnik marszałka”, przestałby posyłać swoje dziecko do szkoły, żeby nie dostawało w szkole „pał”.

   @Osint Biały wywiad 14 lipca 2023 at 09:15
   W PSST zrzeszonych jest szesnaście powiatów.
   Zarząd Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych wyróżnił Odznakami Honorowymi  Stowarzyszenia Samorządowców, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju samorządności na poziomie lokalnym i regionalnym. Złotą Honorową Odznakę otrzymał Jerzy Sudoł – Starosta Tarnobrzeski pracujący w samorządzie już od siedmiu kadencji. Srebrną Honorową Odznaką odznaczeni zostali: Robert Bednarz – Starosta Niżański i Jan Paczek – starosta przemyski. Na szesnastu Starostów, tylko jedno wyróżnienie Złotą Honorową „jakże cenną odznaką”. Jeżeli pan Sudoł jest tak miernym Starostą jak „nieklakierzy” tu piszą, to co by pisali o tych nie wyróżnionych. Panie Starosto, jeszcze raz gratuluję wyróżnienia.

  • Wiesiek… arp też cie wyróżniło tylko za co? Za to że mają w dupie Nowa Dębe ? Jesteś dla nich tak samo dobrym gospodarzem jak i dla marszałka. Siedź cicho, wykonuj grzecznie rozkazy, nie pozwól by cokolwiek Nowa Dęba chciała, a my w zamian damy Ci statuetkę :)

  • Minister Czarnek w październiku tego roku wręczy specjalne nagrody dla radnych, którzy zlikwidowali szkołę w Alfredówce. Nazwa wyróżnienia: Mecenas destrukcji edukacji.

  • Jerzy Zbigniew Sudoł otrzyma w tym samym czasie od tego samego ministra Czarnka wyróżnienie: Menadżer Edukacji, za upadek liceum ZS1, z kolei minister Niedzielski wręczy mu tytuł Menadżera Zdrowia za sposób zarządzania szpitalem i DPS-em.

 14. Minister Czarnek to mógł przywieść pieniądze na szkołę w Alfredówkę a nie pieniądze ministerstwa pakować na willę dla swojej partii

  • Liceum: jest, działa
   Szpital: jest, działa
   Remonty dróg (Jana Pawła, 1 Maja): są
   Szkoła w Alfredówce: nie ma

  • Oczywiście działo się to po konsultacjach społecznych i drobiazgowej wizycie lokalnej w Alfredówce:)

 15. Czy to tylko zawiść na tego tam starszego Pana starostę. Ameryki w tym artykule nie odkryto w dzisiejszych czasach tak to sie odbywa i tyle. Oskary finansuje sie z wpłat producentów filmowych na rzecz akademii, Fryderyki czesc nagród finansuje ZAIKS do którego dokłada sie każdy wykonawca, i tak idąc w dół powstała cała masa bardziej lub mniej potrzebnych organizacji które w zamian za składkę oferują po pierwsze przynależność do danego zrzeszenia co jest częścią PR daje możliwości uczestniczenia w konferencjach, seminariach spotkaniach, czasami bardziej poważnych rzeczy przynależność do grup działania które aplikują o różne środki unijne budżetowe i ta przynależność składkowa jest punktowana więc bardzo dużo firm samorządów zapisuje sie do jakiś tam związków żeby spełnić jakieś tam kryteria. Jedną z praktyk tych organizacji zrzeszających tak je nazwijmy jest przyznawanie nagród wyróżnień i to jest dziś dużo bardziej powszechne niz to załóżmy to że w jakimś tam landzie w Niemczech jakaś tam przedsiębiorcza kobieta ma na swój użytek: pseudo portal informacyjny, telewizje, radio, większość w radzie landu.może i .Bürgermeistera a jakby się dało to i…staroste…wojewodę..marszałka .przedsiebiorczyni z kasą przyciąga jak magnes polityków ministrów kanclerza co sprawia że jest nietykalna a na terenie tego landu ma nieograniczone możliwości..publiczno prywatnego partnerstwa :-) dla nabicia swojej kieszeni.może postawić w takim swoim landzie albo co lepsze to land jej postawi co i gdzie sie jej podoba np. szwalnie, szklarnię, przedszkole, pomnik, drzewo, żłobek, drogę, chodnik, ulice myjnie, basen, kort tenisowy, siłownie, fabrykę papieru toaletowego, wioske Majów,blok osiedle, market, kopalnie diamentów, kasyno, elektrownie, spalarnie śmieci lub tak pokierować sprawą że ktoś inny tego nie postawi..kogoś tam się codziennie obsmaruje w swoich lojalnych mediach. Swoje marionetki natomiast się pochwali wyniesie na piedestał to i wygrają wybory, obsadzi sie nimi land…nie muszą być tytanami intelektu ważne co by byli ładni mieli bujne czupryny ładne uśmiechy i byli popularni.mogą nawet hharpać w gałę…bo przecież to nie oni mają decydować..a nasza Niemka nie lubi rozgłosu.bo może zaszkodzić są ładniejsi…od czasu do czasu zrobi sie .jakiś octoberfest dla ludu co by nie był smutny i właściwie zagłosował.przyjedzie na niego kanclerz sam nabije swoje słupki..załóżmy że strumień kasy ta nasza Niemiecka przedsiebiorczyni miała by praktycznie nieograniczony no np. z brudnej kasy kolegów europarlamentyrrzyystów których całkowicie niesłusznie oskarża się o łapówki..i muszą je gdzieś wyprać..zalegalizować..choć ich w ogóle nie dostają..chcą sobie też odwiedzić ten swój piękny land.pobrać swoją dolę..od przyjaciółki przedsiębiorczyni i żyć dalej na bogato…inaczej mówiąc gdyby istniał taki land w Niemczech (oczywiście nie istnieje) to dopiero by było coś niesłychanego sensacyjnego wartego uwagi dużo ciekawszego niż to że ktoś płaci składki i dostaje nagrodę rolnika roku, samorządowca roku czy kogo tam sie wam podoba…chyba dużo gorzej byłoby mieszkać w takim teoretycznym oczwiście niemieckim landzie marionetek, wyzysku, propagandy, gówno-boburzzy manipulacji, nieustannej hipokryzji i bezprawia a to że ktoś tam dostał jakąś nagrodę i zapłacił składkę rzędu dwa koła i to w dodatku na raty w ogóle nikogo nie rusza to jak ziarnko piasku w piaskownicy śmierdzącego gnoju…

  • No i co , że szkoła i szpitalł działa, jak ledwo to zipie , ciągle na kroplówkach..Mój stary rower też działa, tylko świateł, hamulców i siedzenia nie ma.

 16. Takie ujadanie na Ordona , na Sudoła przyniesie odwrotny skutek . Oni na stołkach nadal będą , a Damianka już nie . Więc redaktorku artykułem jednym i porządnym ugryż jak pitbull a nie kąsaj jak kundelek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here