To będzie „inwestycyjny” budżet

49

Przedstawiony przez burmistrza budżet na 2024 r., po korektach, został przyjęty przez Radę Miejską na sesji 30 stycznia.

Istotną wiadomością jest to, iż budżet w części inwestycyjnej jest niespotykany do tej pory. Ponad 37 mln zł na zadania inwestycyjne może robić wrażenie. Z tej kwoty 24 mln zł to pieniądze pozyskane z różnych funduszy, zaś 13 mln zł pochodzić będzie z kredytu.

Ponad 6 mln z powyższej kwoty zostanie przeznaczone na drogi. Przebudowa ul. A. Krzywoń w Os. Dęba kosztować będzie 2,5 mln zł – na to zadanie pozyskaliśmy 100-procentową dotację z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Podobnie wysoką dotację w wysokości 1,6 mln zł (98% wartości zadania) pozyskaliśmy na budowę dróg w Alfredówce z Polskiego Ładu. Do przebudowy drogi powiatowej na ul. 1 Maja gmina przeznaczy 200 tys. zł. W planie jest jeszcze rozpoczęcie budowy chodnika i parkingu przy ul. Strażackiej w Chmielowie (200 tys. zł), drogi na ul. Kwiatkowskiego czy modernizacja części ul. Strażackiej w Porębach Dębskich. Planujemy zakończyć przebudowę dróg na Osiedlu Północ TSM z kwotą blisko 400 tys. zł czy budowę drogi na Os. Leśna w stronę kościoła. Z kolei na wykup nieruchomości, w tym pod drogi, przewidzieliśmy 1 mln zł. Na przebudowę zjazdu na ul. Tetmajera wraz z przyległym parkingiem przeznaczona została kwota 220 tys. zł.

Prawie 6,6 mln przeznaczymy w tym roku na inwestycje w ochronę przeciwpożarową. Zbudujemy nową remizę w Osiedlu Dęba wraz  z częścią socjalną, a także przebudujemy remizy w Tarnowskiej Woli i Alfredówce. Środki na ten cel będą głownie pochodzić z programu Polski Ład (6,5 mln zł).

W sferze oświaty zaplanowane zostały wydatki na 6 mln  zł, z których 1,8 mln zł przeznaczone zostanie na budowę boiska wielofunkcyjnego przy SP 2 w Nowej Dębie. Z kolei 4 mln zł kosztować ma hala „Olimpia” przy szkole w Tarnowskiej Woli. Gmina chce także wesprzeć szpital w jego rozbudowie. Na pierwszy etap przeznaczy 300 tys. zł z własnego budżetu.

W dziale ”Gospodarka komunalna” prawie 1,6 mln zł przeznaczamy na przebudowę przepompowni magistralnych ścieków, gdyż wymagają tego coraz bardziej dekapitalizujące się urządzenia. Tu także Polski Ład jest główną składową tej inwestycji. Także na program rozbudowy sieci kanalizacyjnych i wodociągowych przeznaczymy niebagatelną kwotę 2,3 mln zł. Planowane są budowy parkingów przy kościele w Chmielowie (300 tys. zł), Cyganach (140 tys. zł). Z Polskiego Ładu zbudowany zostanie plac zabaw w Budzie Stalowskiej za 200 tys. zł.

Na dwa zabytki: kościoły w Chmielowie i Tarnowskiej Woli przeznaczymy po 700 tys. zł z rządowego programu Polski Ład – to jest 98% wartości zadania, reszta to wkład parafii.

Jednakże największą pozycję finansową w zakresie inwestycji będą stanowić wydatki na sport. Prawie 11,5 mln zł przeznaczonych zostanie na budowę obiektów szatniowych na stadionie SOSiR w Nowej Dębie oraz w Chmielowie (zadania na ukończeniu). Za ponad 100 tys. zł przygotowany zostanie projekt na budowę wodnego placu zabaw z niecką rekreacyjną na basenie odkrytym. Na wykonanie tego zadania złożymy w tym roku wniosek o środki z funduszy unijnych.

UMiG

49 KOMENTARZE

  • Ma gość tupet. Przypisuje sobie Śmiśniewicza i nawet teraz basenem się promuje mimo że to za jego kadencji został zamknięty a budować chciał muzeum tylko radni mu nie pozwolili. Mam nadzieję, że na wiosnę banda Ordon-Sudoł-Chmielowiec dostanie kopa w nos od mieszkańców.

  • Co druga lampa oświetleniowa w mieście się nie świeci,o plantach nie wspomnę. Taki to gospodarz .

  • Chmielowiec ma wy…e bo już go wybrali
   dociągnie do bogatej emeryturki nic nie robiąc

   news z wczoraj Don Orleone Obajtek ma z podkarpacia do europarlamentu starować

   I to jest news
   Nie ma to jak potraktować podkarpacie jak debili i napluć im w twarz

  • Zz:
   Zasłużył u swoich, Podkarpacie to pewniak, pisowcy dostają tu mandaty w ciemno, a jemu bardzo przyda się immunitet

 1. W przedstawionym rekordowym budżecie znowu te same szatnie co w roku ubiegłym. Połowy budżetu nie zrealizował ten nieudolny urzędnik i przełożył wykonanie na ten rok, ale ogłasza sukces, że rekordowy budżet. Pozostałe rzeczy na kredyt i Damian będzie musiał spłacać. Taki to mądry zarządca.

 2. Fale Dunaju powinien poprawic wykonawca, wydatki zatwierdza komisja budzetowa. Basenu prosze nie spaprac!!! nawiasem wkwietniu sa wybory i przepytamy kandydatow jakie maja plany na 2024

  • Gdzie ten obiecywany przez Pana Ordona od 2010 blok komunalny? Co kampania to obiecuje bloki. W zeszłym roku przestał się już patyczkować i obiecał budowę osiedla na niżańskiej. Gdzie to osiedle? No tak, tam gdzie ten 1 blok czyli w d…

  • A pamietacie ze miało byc miasteczko ruchu drogowego dla dzieci nad zalewem? Most na wyspę? Ścieżki rowerowe? Bloki? Nowe drog? Gdzie to wszystko?

 3. Ordon= dom opieki zamiast Lidla. Ordon =muzeum zamiast basenu który to sam zamknal. Panie Ordon nie oszukasz już ludzi tymi. Postami na FB. Zaorales basen a teraz wielce bohater tfuuu. Ty już planty i zalew robiłeś i musieliśmy oddać kary milion zł za fuszerke. Weź chłopie daj nam żyć w tej deie

 4. Chciałem auto zarejestrować. Kolejka dwa tygodnie. Ale będą mówić, że wydział komunikacji w nowej dębie nie potrzebny. Brawo panie Sudoł i brawo panie Ordon. Jesteście rewelacyjni. Kiedy uroczyste otwarcie jakiegoś obelisku? Bo przecież nie ma innych ważniejszych dla mieszkańców spraw niż poświęcenie kamora.

  • Burmistrz chciał zrobić kasy w pomieszczeniu przeznacznym na wydzial komunikacji. Tak chciał zamknąć temat. Radni nie pozwolili. Działo się to na dzisiejszej sesji.

  • Jeżdżę ul. Strażacką i załatanie jej w zupełności wystarczy. Nie wiem komu tak zależy na położeniu nowej nawierzchni???? Może pomyślcie o miejscach gdzie mieszkańcy nie mają w ogóle utwardzonej drogi????

 5. Ja od 30 lat głosuję na pana burmistrza Ordona, na pana starostę Sudoła i na pana posła Chmielowca. Ja po prostu lubię jak mi się dzieje krzywda. Lubię jak mnie piecze…

 6. Do Anonima
  Wspomniałeś że w mieście co druga lampa świeci. W osiedlu Dęba wszędzie wygaszone tylko na ul. Konopnickiej świeci się całą noc.jak robimy oszczędności to róbmy te oszczędności

 7. Piszesz ze co druga lampa sie swieci,od unimetu w kierunku tarnobrzega od 24 ciemno jak wd….ie bo twierdził ze co druga lampa bedzie się swiecic w ramach oszczędności tylko zapomnial ze lampy sa tylko co drugi słup wiec ciemno .

 8. Wczoraj był odbiór techniczny śmiśniewicza. Droga została odebrana. Będą poprawki na chodnikach, przy znakach itp ale droga nadaje się do użytkowania. Nie ma jeszcze kwitka z PKP o odbiorze przejazdu kolejowego. Kwitek będzie na dniach i wtedy będzie można puścić ruch. Swoją drogą ta droga dużo mówi o Nowej Dębie. Sołtys Ordon nigdy by nie wpadł na to, że ona może powstać. Gdy młodzi radni powiedzieli że trzeba ją zrobić to się wszyscy stukali w czoło a przydupasy Ordona krzyczały że się nie da, że nie ma pieniędzy. Młodzi załatwili 5 baniek na budowę drogi z kasy rządowej i od lasów. Pokazali że się dało. Zmierzam do tego, że dziadki na fotelach burmistrza nie są w stanie nic nowego zaproponować mieszkańcom. Sołtys Ordon chciał muzeum budować za 7 baniek zamiast basenu. Tam gdzie dzisiaj stoi lidld to Ordon chciał robić dzienny dom pomocy za kolejne 8 milionów. Całe szczęście że była nowa rada i go zablokowali z tymi chorymi pomysłami. Jeśli Ordon wygra wybory i wygra radę to będzie te swoje głupkowate i szkodliwe pomysły wcielał w życie.

 9. Jak można nawet 1 zł przekazywać kościołowi w Chmielowie??? to co wyprawia ten ksiądz to głowa mala. Co 2 miesiace wysyła ludzi , żeby zbierali kasę po domach!!!! nic się nie robi, a nowe auto trzeba kupić bo poprzednie rozbił !!!!!!

 10. Na szpital 300tys. a na dwa kościoły 700tys. . Kościoły to niech sobie biskupi finansuje , ich stać na to . Gminy na to nie stać . Albo niech napiszą o dotacje do ojca tadeusza

  • Te pieniądze przyznał rząd na ochronę zabytków. To nie są pieniądze gminne. Gmina jest tylko i aż operatorem wniosku o dofinansowanie. Kasę przyznało państwo.

 11. Głosujcie na Diektiarrnkę jeśli ogłosi że będzie kandydował na fotel burmistrza.
  Szczurze pisiory chcą teraz przejąć władzę w samorządach, więc trzeba ich zderatyzować jak najszybciej bo się znów namnożą. Nie dajmy się dziadersom typu Ordon W. i Sudół. Dość lizodupstwa po linii Kolbuszowej.

 12. Rok wyborczy, to i budżet inwestycyjny . Stara gwardia pojawi się w tej, czy tamtej remizie, zrobi sobie zdjęcie na tle we wozu gaśniczego, zasponsoruje miejscowemu kołu gospodyń garnki nierdzewne wątpliwej jakości, czy komplet krzeseł i już głosy są pewne i można się szykować na kolejną kadencję. A po drodze od czasu do czasu odsłoni się jakiś głaz lub zorganizuje aukcję na wspieranie szpitala o podwyżkach diet dla siebie i swojej świty nie zapominając.

 13. Brawo dla radnych z terenu osiedla Dęba przez okres kadencji nie zrobiliście nic dla osiedla, od północy do siódmej rano to strach z domu wyjść ( ciemno jak w d**je)chodnik przy krajówce jest nie do przyjścia dziura na dziurze, każda ulica na terenie osiedla nadaje się do remontu nikt nie zadba, nie przejedzie się sprawdzić co się dzieje, nikt nawet nie zapyta ludzi co potrzeba, Tylko ładujecie kasę w OSP( biedne dzieci nie mają gdzie się bawić bo zlikwidowaliście jedyny plac zabaw na osiedlu)a jedyna rzecz jaką robi nasze drogie OSP to siedzenie i picie pod remizą, taki przykład dają dziecia, wstyd dziecka puścić do MDP bo prędzej w alkoholizm popadnie, panowie Kopeć wam już dziękujemy.

  • A no tak nasi radni się starali jeden miał głęboko gdzieś, nieinteresowało nic, drugi zaś interesował się zalatwiał ale to co jemu pasowało najbardziej zabiegał o ulice A. Krzywoń ale też można podziękować gospodarzowi Osiedla też przecież to widział i nic z tym nie zrobił. Także miejmy nadzieję że to wszystko się zmieni

 14. Lansowanie się na temacie budowy basenu to ściema , dla nie znających w większości wyborców.
  Pseudo basen o wymiarach pokoju, do 1,4m głęboki.Większy mam na podwórku.Wyrzucanie pieniędzy w błoto.
  ,,Uchwaliła nasza rada” 1/3 budżetu to kredyt a po wyborach będzie larum że burmistrz wpędził miasto w długi.

  • chyba między Jadachami a Chmielowem bo do Alfredówki nie ma po co jechać. A w lecie nad Jezioro dużo dzieci rowerami jeździ i strach tym śmiesznym poboczem jechać jak jeżdzą pod 100 kh/h !!

 15. A dlaczego na kościoły „nie” a na szpital pieniądze”tak”. Pani dyrektor gdy sprawowała rządy w okresie covidu i wszystko było pozamykane to jeszcze jednych swoich koleżanek z administracji nie wysłała na emerytury, choć dawno powinny iść,a na te same stanowiska przyjmowała nowe, dublując etaty tymczasem w administracji nic się nie dało załatwić bo dokumenty „się sezonowały” czyt.przechodziły kwarantannę. Drugie „dobre” posunięcie to 70 lecie szpitala, tu ogromne długi, personel medyczny bez docenienia a „administracja”-tak.

  • Lepiej dać na szpital w Nowej Dębie niż na kościoły. Te czarne jak smoła diabły utrzymają się same. Szpital choćby był zadłużony to trzeba wspierać.

  • ….personel medyczny bez docenienia a „administracja”-tak….

   Nie tylko to,Szanowna Pacjentko.Proszę zobaczyć,jeżeli macie możliwość,w wydanym albumie o tytule 70 lat Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie,na stronie 178 wykaz osób które otrzymały krzyże zasługi.Jak się czują wieloletni pracownicy szpitala powiatowego widząc listę odznaczonych ?

 16. Moja rada jest taka żeby mieszkańcy wybrali sobie na burmistrza człowieka który mieszka w Nowej Dębie i chodzi codziennie po mieście widząc potrzeby miasta.
  A nie gość który mieszka na obrzeżach albo w sąsiedniej miejscowości i nie wie nawet że chodnik na Jana Pawła jest tak poniszczony, że chodzić po nim ciężko.

  • Ty już se te rady zachowaj dla siebie. Już wybraliśmy takiego co chodził po chodnikach w Tarnowskiej i tak już siedzi chlop 20 lat a o istnieniu chodnika na Jana Pawła nawet nie wie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here