To już pewne! Będzie rozbudowa więzienia w Chmielowie

30

Najnowocześniejszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie. O czym mowa? O zakładzie karnym dla kobiet, który powstanie w Chmielowie. Na najbliższej sesji 25. listopada radni Rady Miejskiej w Nowej Dębie podejmą uchwałę w sprawie przekazania gruntów na to zadanie, a na 30. listopada zaplanowane jest uroczyste podpisanie aktu notarialnego.

Działania związane z rozbudową Aresztu Śledczego w Nisku – Oddział Zewnętrzny w Chmielowie, podjęte zostały przez Radę Miejską w Nowej Dębie już w roku 2005. W drodze darowizny dla Skarbu Państwa, przekazane zostały wtedy działki o powierzchni około 1,3 ha. Decyzja o rozbudowie więzienia zapadła po wizycie wiceminister Beaty Kępy w Chmielowie. Jednakże po wyborach parlamentarnych w 2007 r., władze odstąpiły od rozbudowy więzienia w Chmielowie, na korzyść więzienia w Opolu Lubelskim.

   – Dziś wracamy do dawnej koncepcji rozbudowy więzienia. Gmina chce przekazać pod rozbudowę oddziału zewnętrznego kolejne działki, dla których przygotowaliśmy plan zagospodarowania przestrzennego, w uzgodnieniu ze Służbą Więzienną – mówi burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon.

– Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, aby rozbudowa więzienia w Chmielowie została zrealizowana, dlatego wyrazimy zgodę na przekazanie działek. To ważny aspekt rozwojowy dla naszej gminy, dlatego cieszę się, że jest determinacja ze strony wiceministra Marcina Warchoła, aby projekt zrealizować – puentuje temat przewodniczący RM Damian Diektiarenko.

 

460 osadzonych

Plan zakłada, że w Chmielowie powstanie pawilon mieszkalny dla kobiet o pojemności ok. 250 miejsc zakwaterowania. Łącznie z już istniejącymi oddziałami, jednostka będzie mogła pomieścić ok. 460 osadzonych. W budynku funkcjonować będzie również oddział terapeutyczny dla kobiet uzależnionych od alkoholu. Jednostka będzie nowatorska także dlatego, że w części obiektu nie będzie krat w oknach: mają w nim być przyjazne pokoje do spotkań rodzinnych. Fragment kompleksu nie będzie również otoczony murem.

W ramach inwestycji zostanie utworzony także dom przejściowy: nowa forma oddziaływań penitencjarnych, oparta o resocjalizację i samokontrolę osób pozbawionych wolności. Dom przejściowy zlokalizowany będzie poza murami jednostki, w systemie maksymalnie zmniejszonego dozoru. Podstawą pobytu będzie zatrudnienie, nauka i specjalistyczne oddziaływania resocjalizacyjne.

 

40 milionów

Na terenie zakładu karnego powstanie hala produkcyjna o powierzchni 1500 – 1700 m kw. W budynku hali planowane są pomieszczenia produkcyjne, magazynowe oraz szatnie, umywalnie i pokoje socjalne. Powierzchnię hali będzie można adaptować w taki sposób, aby umożliwić prowadzenie jednocześnie kilku rodzajów produkcji. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rozbudowanego zakładu powstanie kompleks pomieszczeń działu ochrony wraz z wejściem i bramą główną, poczekalnią dla osób odwiedzających, salami widzeń, punktami przyjąć osadzonych. Będą tam także magazyny depozytów osadzonych, pomieszczenia dla administracji, warsztaty i magazyny środków czystości i higieny.

Całkowity koszt rozbudowy oddziału szacowany jest na około 40 mln zł i ma być w znacznej części pokryty z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku i potrwać od dwóch do trzech lat.

 

Nowe możliwości

Nowoczesny zakład karny na terenie gminy Nowa Dęba będzie szansą i nowymi możliwościami dla lokalnych firm usługowych oraz placówek handlowych. To także nowe miejsca pracy, a także perspektywa rozwinięcia działalności gospodarczej dla lokalnych przedsiębiorców. Budowa zakładu karnego w tym rejonie pozwoli także na wykorzystanie kadry z aresztu w Nisku.

– Wedle zapowiedzi, w nowym obiekcie zatrudnionych zostanie około 100 osób. Nowoczesny zakład karny to także dodatkowe możliwości rozwoju dla lokalnych firm usługowych i placówek handlowych – nie kryje radości wieloletni radny z Chmielowa Stanisław Skimina.

/UMIG

30 KOMENTARZE

 1. No proszę. Zwykli obywatele plajtują, tracą pracę, ledwo wiążą koniec z końcem, a tutejsze władze nie mają na co innego pozyskiwać i wydawać pieniędzy i postanowili udogodnić pobyt kryminalistom. Brawo.

  • Przemówił wielki umysł, który nie potrafi czytać ze zrozumieniem. „Tutejsze władze” są inwestorem lecz ministerstwo sprawiedliwości. Kasa na budowę idzie z funduszy norweskich o których tak lewactwo piało, że będą odbierane. Brawo tuzo intelektu.

  • bezmyślne lewaki, obecnie są pilniejsze potrzeby niż udogadnianie odsiadki kryminalistom. Poza tym każdą inwestycję można wstrzymać. Kasy jeszcze nie przelali, więc nie masz się jeszcze do czego tasować.

 2. Gdzie sa teraz Ci od lgbtqxyz? Tak deklaracja przeciwko ideologii homoseksualizmu i innych dewiacji miała Gminie zaszkodzić a tu 40 milionów ze środków norweskich. Brawo ostojo normalności w tych podłych lewackich czasach.

 3. Proszę mi napisać w jaki sposób nasze firmy na tym skorzystają bo nie bardzo rozumiem. Pomijając okres budowy, wątpię żeby takie więzienie przynosiło jakieś korzyści. Nawet w nazwie będzie to Areszt Śledczy w Nisku. Chyba, że chcemy żeby przykleiło się do nas stwierdzenie Wiezienie Chmielów. Albo mniej prawdopodobne Więzienie Dęba tak jak dawniej stwierdzenie – „zawiozą Cię do Jarosławia.” Chodzi tu oczywiście o szpital psychiatryczny.

  • To jest niepojęte jaj można być takim ignorantem. W szkole powinni uczyć chociaż podstaw ekonomii.

   Ci ludzie będą żyć więc potrzebują chociażby jedzenia które nie będzie sprowadzane z Warszawy tylko z okolicy itd. Firmy z okolicy będą coś naprawiać we więzieniu, ludzie przyjadą w odwiedziny wiec gdzies muszą zajechać na obiad. Ktoś im ubrania będzie pral, ktoś na ich pracy która mają wykonywać zarobi i większość kasy zostanie w gminie.

  • Do Ciebie się zaraz przyklei zacofany. Najlepiej nic nie robić, ani obwodnicy ani więzienia, ani sklepów, szpitala a już psychiatryka to całkiem bo się przyklei łatka, ani poligonu. To jest plan na przyszłość niech nie będzie niczego.

  • Już to widzę jak Nowa Dęba na tym skorzysta. Nawet do szkół w mieście dowożone jest jedzenie że Stalowej Woli. To samo zresztą z innymi wykonawcami. Zejdźcie na ziemię.

 4. A czy nowa postępowa rada nie może przyjąć uchwałą że Nowa Dęba jest strefą wolną od WIRUSA. I problem rozwiązany będzie. I szpital da sobie radę. Aaaa i jeszcze jak chłopaki z rady zapatrują się na kulturę Glińskiego opartą o ,, majteczki w kropeczki” ? Macie już płyty w autach? WSTYD WAM BĘDZIE ZA TEN pis

  lusterka macie?

  • Oni już wierzą w słowa najwyżazego z rady że pandemi nie ma i bez masek się lansują

  • Ich wstyd zmniejsza się wprost proporcjonalnie do ilości zer na koncie, a im więcej zer tym większymi zerami się stają niestety…. Tak to działa, no i jeszcze są z tego dumni

 5. Do Debile – Człowieku , jaka obwodnica ???? Tarnobrzeg na obwodnicę wykłada 55 mln złotych , na naszą obwodnicę rząd chce przeznaczyć niecałe 2 mln złotych , więc chyba to będzie obwodnica dla rowerów . Po drugie o jakich ty sklepach mówisz , po co ktoś w tym zadupiu sklep otworzy , zeby zbankrutować ????

  • jakie 2mln
   coś nie dosłyszałeś czy jak???
   poprawnie ma być min 200mln.

   https://korso24.pl/wiadomosci/obwodnica-dla-nowej-deby-juz-bardzo-blisko/wtg3iOn2UeyoZuzEPI7T

   info z GDDiKA
   Obwodnica Nowej Dęby

   Obwodnica Nowej Dęby o długości ok. 7 km powstanie w nowym śladzie drogi krajowej nr 9 jako droga klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym). Zostanie zaprojektowana po wschodniej lub zachodniej stronie miejscowości, w zależności od wybranego wariantu.

   Celem budowy obwodnicy Nowej Dęby jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miejscowości. Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Nowa obwodnica ułatwi tranzyt w ciągu DK9 Rzeszów – Radom i będzie stanowiła jedną z dwóch nowych obwodnic w ciągu DK9 (planowana jest również realizacja obwodnicy Kolbuszowej). Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

   Obwodnica Nowej Dęby to nowe zadanie, dla którego proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna. Pierwszym etapem będzie opracowanie dokumentacji w zakresie studium korytarzowego, a kolejnym opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej oraz uzyskanie decyzji środowiskowej. Realizacja zadania została przewidziana w latach 2026-2028.

   Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

  • Już niedługo będziesz mlaskał ze zdziwienia jak ruszą te rzeczy z których się teraz śmiejesz.

 6. Jakie 200 ? Obwodnica Nowej Dęby w ciągu DK9

  12 października otwarto również oferty w przetargu na wykonanie studium korytarzowego, studium-techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R), uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla budowy obwodnicy Nowej Dęby w ciągu DK9.

  Ofert złożyło 5 firm. Najtańszą ofertę złożyło konsorcjum firm z liderem MPRB na kwotę 2 373 900,00 zł. Najdroższą ofertę złożyła firma Multiconsult Polska na kwotę 3 607 024,20 zł. Aktualnie trwa analiza złożonych ofert.

  • Nie wiele wymagam, ale czytanie ze zrozumieniem to postawa. Kwoty jakie wymieniasz to tylko koszty dokumentacji projektowo-technicznej a nie koszty budowy obwodnicy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here