UDANY ROK DEZAMETU

7

Ponad 280 milionów złotych to wartość zamówień zrealizowanych w 2021 roku przez Zakłady Metalowe DEZAMET S. A., spółka zbrojeniowa z Nowej Dęby wchodzi w kolejny rok z mocnymi fundamentami ekonomicznymi dającymi jej szansę na dalszy rozwój w przyszłości. 

Okres noworoczny to czas podsumowań i celebrowania sukcesów. Zakłady Metalowe DEZAMET S. A. w Nowej Dębie mają czym się chwalić. W ciągu minionego roku zrealizowano szereg zamówień istotnie wpływających na kondycję finansową Spółki.

Na zeszłoroczny sukces składa się miedzy innymi dostawa 15 000 sztuk amunicji przeciwpancernej PG-15W. 73 mm przeciwpancerne naboje rakietowe są jed­nym z pod­sta­wo­wych typów amu­ni­cji sto­so­wa­nej w bojowych wozach piechoty BWP-1, uzbro­jo­nych w gładkolufową, niskociśnieniową armatę 2A28 Grom. Pojazdy te są na wyposażeniu większości batalionów zmechanizowanych Wojsk Lądowych. Bojowa wer­sja PG-15W służy do zwal­cza­nia celów opan­ce­rzo­nych. Należy podkreślić, że Zakłady Metalowe DEZAMET S.A. to jedyny producent tego typu amunicji w kraju. Sprzedana amunicja to część większego zamówienia wynikającego z podpisanej umowy, obejmującej 39996 sztuk tego typu pocisku. Kolejne dostawy naboi PG-15W zostaną zrealizowane w 2022 roku.

Pod koniec sierpnia 2021 roku DEZAMET S. A.  dostarczył 5500 sztuk 120mm naboi moździerzowych odłamkowo-burzących zmodernizowanych wykorzystywanych w moździerzach samobieżnych M120 RAK. – Z uwagi na rosnącą liczbę Kompanijnych Modułów Ogniowych RAK w Siłach Zbrojnych RP  zwiększa się także zapotrzebowanie na amunicję do tego rodzaju broni. Zmodernizowany przez naszą Spółkę nabój o kalibrze 120mm jest pociskiem wykorzystywanym przez załogi zespołów operujących moździerzami samobieżnymi M120– wyjaśnia Jerzy Deruś, Prezes Zarządu Zakładów Metalowych DEZAMET  S. A. Realizacja tego zamówienia jest pokłosiem umowy zawartej końcem 2020r. pomiędzy DEZAMET S.A., a Inspektoratem Uzbrojenia. Kontrakt ten obejmuje modernizację i dostarczenie do Sił Zbrojnych RP 10,5 tys. szt., 120 mm naboi moździerzowych odłamkowo-burzących OF-834BM. Realizacja umowy nastąpi w 2022 roku.

W grudniu 2021r. Spółka dostarczyła 3000 szt. 155 mm naboi wykorzystywanych  w armatohaubicach KRAB. Sprzedana amunicja to część zamówienia obejmującego 24 000szt. pocisków. – Nabój ten uzbrojony jest w zapalnik uderzeniowy podwójnego działania, to znaczy o działaniu natychmiastowym lub z krótką zwłoką czasową. Spełnia on wszystkie wymagania bezpieczeństwa określane przez normy NATO.  W skład naboju oprócz pocisku wchodzą także samospalające się ładunki modularne – tłumaczy Jerzy Deruś, Dyrektor Generalny DEZAMET S.A. Kolejne zamówienia tego rodzaju amunicji zostaną zrealizowane w 2022 roku.

Oprócz wyżej wymienionych produktów w ramach umów zawartych z Inspektoratem Uzbrojenia DEZAMET S.A. zrealizował zamówienie na 300 kpl 40 mm granatników podwieszanych GPBO-40, a także dostarczył 1000 sztuk Lotniczej Bomby Ćwiczebnej LBĆw-10. Sprzedany wyrób to część większego zamówienia zakładającego sprzedaż 5800 sztuk bomby, a jej kolejne dostawy są zaplanowane na rok bieżący. Dostarczona została również kolejna partia 60mm naboi moździerzowych z pociskiem odłamkowym w ilości 4042 sztuk.

Produkcja amunicji realizowana przez Zakłady Metalowe DEZAMET S. A. w Nowej Dębie spotyka się z uznaniem w kraju i zagranicą. Tylko w minionym roku Spółka została wyróżniona szeregiem nagród i odznaczeń takich jak LIDER BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA czy Złoty Certyfikat Jakości. Zakład znalazł się również w rankingu 100 największych firm Podkarpacia stając się  liderem w kategorii dziesięciu podkarpackich przedsiębiorstw o największej dynamice przychodów. Firma osiągając w 2020r. wzrost o 191,86% w stosunku do roku 2019, zdecydowanie wyprzedziła wiele podmiotów z naszego regionu

7 KOMENTARZE

  1. Program unijny z funduszu Kapitał Ludzki Województwa Podkarpackiego

    „Odrywanie od pługa granatem – Wsparcie roli spółki Dezamet w procesie urbanizacji Polski Południowo-Wschodniej”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here