W Chmielowie powstanie nowoczesny zakład karny. Wartość zadania to 48 milionów złotych! xvideo

18

Rozpoczynamy nowoczesną inwestycję. Powstanie pawilon mieszkalny, dom przejściowy oraz hala produkcyjna. Jesteśmy wzorem dla wielu państw zachodnich w zakresie resocjalizacji i readaptacji osadzonych – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł w Chmielowie na Podkarpaciu, gdzie powstanie najnowocześniejszy w Europie zakład karny dla kobiet.

Funkcjonować będzie tu między innymi oddział terapeutyczny dla kobiet uzależnionych od alkoholu. Jednostka będzie nowatorska także dlatego, że w części obiektu nie będzie krat w oknach, mają w nim być przyjazne pokoje do spotkań rodzinnych, część kompleksu nie zostanie również otoczona murem.

W Chmielowie powstanie pierwszy w Polsce dom przejściowy, gdzie kobiety kończące odbywanie kary będą mogły przygotować się do życia na wolności – we współpracy ze służbą kuratorską czy organizacjami pozarządowymi. Koszt inwestycji wyniesie około 50 milionów złotych i zostanie w pokryty z Funduszy Norweskich. Będzie to jeden z pięciu tego typu ośrodków w kraju. Pozostałe powstaną w Kamińsku, Koziegłowach, Sosnowcu i Radomiu. – Będą to ośrodki wzorowane na skandynawskiej myśli penitencjarnej – podkreślił Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński.

W nowym kompleksie penitencjarnym w Chmielowie znajdzie się hala produkcyjna, gdzie wykonujące wyrok kobiety znajdą zatrudnienie. Już teraz firmy deklarują współpracę w ramach programu „Praca dla więźniów”

Chmielów to największe sołectwo w gminie Nowa Dęba. Leży przy linii kolejowej Rozwadów-Dębica. Planowana jest też rozbudowa przebiegającej w pobliżu drogi ekspresowej. Ma to znaczenie dla transportu osadzonych tam w przyszłości kobiet oraz możliwości utrzymywania przez nie kontaktów z bliskimi. Budowa zakładu karnego w tym rejonie pozwoli na wykorzystanie kadry z aresztu w Nisku, który został zamknięty w ubiegłym roku. Będzie też szansą na znalezienie pracy dla innych mieszkańców regionu. W nowym obiekcie zatrudnionych zostanie około 100 osób. Nowoczesny zakład karny oznacza także dodatkowe możliwości rozwoju dla lokalnych firm usługowych i placówek handlowych

Radości z inwestycji nie krył burmistrz Wiesław Ordon:Serdecznie dziękuję za taką decyzję ministrowi, dyrekcji Służby Więziennej, czujemy się wyróżnieni. To wielkie wydarzenie dla gminy, wielkie wydarzenie dla Chmielowa, kolejny historyczny moment w rozwou społeczno-gospodarczym miasta i gminy Nowa Dęba. Nowoczesny ośrodek penitencjarny dla kobiet zapisuje się na kartach historii, ale przede wszystkim w życiu społeczno-gospodarczym naszej gminy. Była tu mowa o miejscach pracy, hali produkcyjnej, to ważne dla gminy. Z naszej strony nie było żadnych oporów, żadnego zwlekania z tym, by inicjatywę przekazaną samorządowi w 2018 r. przez ministra Warchoła podjąć i doprowadzić do szczęśliwego końca. To wydarzenie przywraca miejsce Chmielowa na mapie penitencjarnej kraju.

W podobnym tonie wypowiada się przewodniczący Rady Miejskiej Damian Diektiarenko: –Nowoczesny zakład karny bez wątpienia będzie dużym kooperantem na rynku lokalnym. Z tym wiążą się nowe szanse i nowe możliwości dla lokalnych firm usługowych oraz placówek handlowych. Jesteśmy przekonani, że wraz z rozbudową zakładu powstaną nowe miejsca pracy, a także nowa perspektywa rozwinięcia działalności gospodarczej dla lokalnych przedsiębiorców. Bez wątpienia zwiększy się również zapotrzebowanie na personel obsługujący więzienie i to również otwiera nowe możliwości przed mieszkańcami gminy Nowa Dęba.

W uroczystości wzięli również udział: starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, prezes Z. M. Dezamet S. A. Tomasz Wawrzkowicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Wolan,  prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu Szymon Rożek, prokurator okręgowy Janusz Woźnik, komendanci Policji Marek Pietrykowski i Jerzy Lis.  – Dziękuję wszystkim Państwu za przybycie i zaangażowanie w powstanie i realizację tego projektu. Dziękuję również posłowi Zbigniewowi Chmielowcowi, który nie mógł być dzisiaj z nami – mówił minister Marcin Warchoł.

 

18 KOMENTARZE

 1. Na posterunek w ND 24/7 nadal nie ma kasy, ale na udogodnienia dla kryminalistów już tak. Potężna logika według narodowych czempionów. Panie warchoł czy to takie trudne z tym posterunkiem? Jak widać po wyborach i złapaniu ciepłej posadki doznał amnezji.

 2. buduja dla siebie pierwszy będzie warchoł siedział ale ministerek nie nadaje sie nie zna sie na niczym i wszyscy pisiory będa siedziec razem z kaczorkiem z a te przekręty złodziejstwa kłamstwa oszuści pora na nich

  • Koperta, aż tak cię boli? Przewalenie przez sasina 70 mln cię nie rusza? Wygaszanie polskiej gospodarki przez pis cię nie rusza? Podwyżki dla miernych, ale wiernych slugusow, gdzie w innych krajach politycy zmniejszają swoje pensje i podatki?

 3. po co ci radni pisiory się wpychaja wszędzie co gmine niszczą ,rzą dnajgorszy i partia na głupoty kase wydaja sie znalazła i następna pożyczkie wezma zadłużaja kraj same długi rza dmusi odejsc precz z nimi się rozlatuje i żadnych wyborów nie wygraja zniszczyli kraj

 4. „Do przodu po trupach” – a co tam, to nowe motto PIStoli? Się wydaje kaskę lekka ręką jak nie nasza, ale sukces będzie już nasz – o ile się uda. A jak nie, to trudno – była kasa nie ma kasy – motłoch sobie odrobi.

 5. Burmistrz chwali że nie blokował,nie był oporowy no kurwa sukces pana menadżera,ale tak na codzień to jest hamujący,nie wspiera przedsiębiorców lokalnych,robiacy same problemy w błachych sprawach,sprzepisy,zapisy to jego chleb codzienny.

  • Kto jeszcze slucha Wieska, no kto?, powiem wam ze tylko jego przydupasy, bo cale Miasto smieje sie i ma ubawu z jego wystapien

 6. „Jesteśmy wzorem dla wielu państw zachodnich w resocjalizacji i readaptacji osadzonych”Panie pseudo ministrze; proszę o konkretne przykłady!!! Które to państwa zachodnie skorzystały z wiedzy, doświadczenia i szeroko rozumianego kunsztu naszej wspaniałej władzy!?!?!?Typowy bełkot i pustosłowie!!!***** ***!!!

  • Chyba nie myślisz, że minister czyta infonowadeba.pl Napisz pytanie do kancelarii ministra, taka procedura, ale skąd lewacki leming może o tym wiedzieć.

  • Tak tak przyda sie dla Baski co placze ze Policjant ja slabo wypieprzyl,a i pewnie Samica Lamparta POpierana przez spacjalistow od WAT znajdzie tu przytulek i bedzie kombinowac jak wypieprzyc Jarka

 7. Jak mozna bylo nie zaprosic naszego Komendanta od Mateusza Nadinspektora Mozejko co to ma 100% wykrywalnosci i w calosci zapelni ten przybytek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here