W TARNOBRZEGU BĘDĄ OGRZEWAĆ WODĘ W FONTANNACH. TO Z POWODU LEGIONELLI

22

W Tarnobrzegu podjęto działania profilaktyczne, wyłączono fontanny,  podgrzewana będzie woda.

Z uwagi na pojawianie się coraz nowych przypadków zakażeń bakterią Legionella pneumophila na terenie województwa podkarpackiego, a także odnotowywanie zakażeń także w innych województwach, na prośbę prezydenta Tarnobrzega zarówno Tarnobrzeskie Wodociągi Sp. z o.o. jak i ECO Tarnobrzeg zdecydowały o podjęciu działań profilaktycznych, które mają zminimalizować ryzyko zakażenia się bakterią w Tarnobrzegu.

Do zakażenia bakterią może dojść wyłącznie poprzez wdychanie mikroskopijnych kropli, w postaci tzw. areozolu, wody zawierającej bakterie Legionella. Aerozol tworzy się m.in. w wyniku puszczenia silnego strumienia wody z kranu czy prysznica, spłukiwania toalety czy z bąbelków generowanych w wannach z hydromasażem. – W przestrzeni publicznej pewnym zagrożeniem mogą być fontanny, dlatego zwróciłem się od Wodociągów o wyłączenie fontanny na placu A. Surowieckiego oraz fontanny na placu B. Głowackiego – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. Jednocześnie włodarz prowadził rozmowy z firmą ECO Tarnobrzeg, w gestii której jest podgrzewanie wody w miejskiej sieci, a jak informują służby sanitarne, wysoka temperatura może być sprzymierzeńcem w walce z bakterią.  O ile bowiem temperatura wody od 20 do 50 stopni Celsjusza to idealne środowisko namnażania się bakterii, w tym bakterii Legionella, to już w wodzie o temperaturze 70 stopni Celsjusza wszystkie bakterie Legionella zostają natychmiast unieszkodliwione. – Uznaliśmy, że podgrzanie wody do wysokich wartości będzie skutecznym działaniem profilaktycznym w obecnej sytuacji – zaznacza prezydent Bożek.

ECO Tarnobrzeg informuje że od poniedziałku 4 września br. od godz. 7.00 do wtorku 5 września br. do godz. 20.00 podwyższone zostaną parametry wody w tarnobrzeskiej sieci ciepłowniczej. Jest to działanie profilaktyczne mające na celu dezynfekcję instalacji centralnej ciepłej wody. Podczas jego przeprowadzania temperatura ciepłej wody w tarnobrzeskiej sieci ciepłowniczej podwyższona zostanie do ok. 70 – 75 st. C przez maksymalnie 30 min. ECO Tarnobrzeg zwraca się do administratorów budynków, w których znajduje się węzeł cieplny, o zgłaszanie chęci podniesienia temperatury ciepłej wody użytkowej. Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 1 września br. do godz. 12.00.

Przypominamy także o obowiązku dbania o stan urządzeń wodno-kanalizacyjnych we własnych gospodarstwach domowych, a także szczególną ostrożność po dłużej nieobecności, gdy doszło do zastoju wodnego.

Warunki sprzyjające rozwojowi bakterii Legionella to bowiem:

– zastój lub wolny obieg wody,

– duże stężenie drobnoustrojów,

– obecność biofilmu, kamienia, osadu, mułu, rdzy lub innej materii organicznej,

– zniszczone elementy sieci dystrybucji wody.

/ UM TBG

22 KOMENTARZE

 1. A czy można wchodzić do lasu, czy lepiej unikać takiego ryzyka? Bo na cmentarz na bank nie pójdę. Zakupy też będę robił w godzinach 11:00 12:30. I dam wam dobrą radę. Nie myjcie rąk – dbajcie o siebie i innych. A tak na serio to panie redaktorze skasuj ten tekst bo jak burmistrz go podłapie to znowu wyśle strażaków żeby ludziom komunikowali, aby nie używali wody w trosce o dobro publiczne.

 2. Czy maseczki i przyłbice chronią przed legionellą? Czy są już w aptekach testy ? Czy będą godziny mycia się dla seniorów? Czy jest już bezpieczna, w pełni przebadana i skuteczna i oczywiście jednodawkowa szczepionka przeciwko legionelli? Kiedy zostaną wprowadzone paszporty legionellowe i kwarantanna? Czy nasz burmistrz psika już ulice dęby spirytusem? Czy otaśmował już place zabaw?

 3. Czy starosta Jerzy Sudoł zorganizuje jakąś akcję szczepień na legionelle. Bo wybieram się w niedzielę do Kościoła i przy okazji bym się zaszczepił jednodawkową szczepionką. W pażdzierniku przyjmę drugą dawkę i w styczniu, żeby na ferie do Grecji polecieć przyjmę trzecią dawkę. Wali mnie to że jak przylecę będę musiał być tydzień na kwarantannie.

  • beda szczepic od razu 10 dawek naraz !!! a za miesiac dawki 10 przypominajace !!! juz pseudoszamani od pseudocovida sie o to postaraja ! niech zyje biurokracja !

  • Bełkot anonima wskazuje że się juz zainfekował tą bakterią. Ale z koleji szczepionka u niektórych wywołuje podobne reakcje..

   Trzeba by zapytać kogoś z psychiatryka. Oni go tam znają i będą wiedzieć….

 4. Jest gdzieś oficjalna przypinka na zdjęcie profilowe na fejsa z tą nową pandemią? Dla żony pytam bo od czasów modnej flagi zza wschodu nie zmieniała profilowego. A teraz fajnie by pasowało obok błyskawicy, tęczowej flagi, zostań w domu chroń siebie i innych, pierwszy się zaszczepię, flagi ukrainy taka przypinka z nowej modnej pandemii

 5. Czy to na pewno potwierdzona informacja? Bo nie wiemy czy mamy nowy układ taneczny przygotowywać? Pizze jak ktoś będzie zamawiał nam i lekarzom to prosimy z kurczakiem i sosami. Czosnkowy i pomidorowy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here