WĄTPLIWOŚCI MIESZKAŃCÓW CHMIELOWA WOKÓŁ BUDOWY SPALARNI ŚMIECI

36
Na zdjęciu spalarnia śmieci w miejscowości Wurzburg /Niemcy Fot. Pixabay

Rada Miejska w Nowej Dębie przyjęła stanowisko w sprawie usytuowania spalarni śmieci w sąsiedztwie granic naszej gminy. Celem samorządowców jest zapewnienie, aby planowana inwestycja nie stanowiła uciążliwości i zagrożenia dla mieszkańców Chmielowa. 

Od dłuższego czasu w Tarnobrzegu trwa spór wokół planów budowy spalarni odpadów komunalnych. Inwestycja austriackiej firmy FCC Environment ma powstać w okolicy jeziora i kosztować ponad 700 milionów złotych. Przedstawiciele inwestora twierdzą, że budowa zakładu przyniesie mieszkańcom m.in. obniżkę opłat za śmieci oraz rachunków za ciepło. Teraz do tego sporu dołączyli mieszkańcy Chmielowa.

Spór ten przeniósł się na forum samorządu. Podczas sesji absolutoryjnej z  apelem przeciwko budowie spalarni w sąsiedztwie wsi wystąpili chmielowscy radni, którzy namówili pozostałych samorządowców do przegłosowania apelu przeciwko usytuowaniu zakładu przetwarzania odpadów w sąsiedztwie wsi. Funkcjonowanie takiego obiektu w odległości 800 metrów budzi zaniepokojenie mieszkańców sołectwa. Sprzeciw wobec spalarni wyraziło 950 mieszkańców Chmielowa.

Nie jest to jednak sprzeciw bezwarunkowy, a przyjęcie apelu poprzedziła dyskusja: – Proponuję zorganizować wyjazd do takiej spalarni bo wydaję mi się, że nie bardzo wiemy o czym mówimy. Byłem w takiej spalarni w Kopenhadze, która jest położna w centrum miasta i nikomu nie przeszkadza. Zorganizowanie takiej wycieczki wiele nie kosztuje– powiedział radny Paweł Grzęda.

Mieszkańcy obawiają się jednej rzeczy. Wiem, że funkcjonują takie spalarnie bo sam byłem w jednej z nich w Wiedniu, ale to co jest planowane to jest olbrzymia spalarnia która na dobę będzie przetwarzała około 100 ciężarówek odpadów i do tego transport kolejowy. Mieszkańcy mieszkający w pobliżu boją się, że to pogorszy jakość ich życia a po drugie boją się, że transport śmieci będzie odbywał się przez Chmielów. Mieszkańcy nie są przeciwko inwestycji, ale są przeciwko jej lokalizacji – wyjaśniał radny Stanisław Skimina.

Jak zaznaczył przewodniczący Rady Miejskiej Damian Diektiarenko samorząd nie jest przeciwko budowie zakładu termicznego przetwarzania odpadów jako takiego, a największe kontrowersje budzi jego lokalizacja. – Sama spalarnia będzie nowoczesna i spełniała wszystkie normy, ale największym problemem na dzisiaj wydaje się transport tych odpadów bo jeżeli tak dużo ciężarówek z odpadami będzie przejeżdżało przez Chmielów to może to być duży problem.

Jeżeli chodzi o rozwiązania techniczne to wiemy, że takie rozwiązania istnieją na świecie, ale lokalizacja budzi kontrowersje jeśli chodzi o bliskość i transport. My też liczymy tutaj na obiecane przez prezydenta Tarnobrzega na spotkanie mieszkańców z inwestorem – dodawał radny Tomasz Dryka.

Z kolei radny Tomasz Wolan zwrócił się do radnych z Chmielowa by rzetelnie informowali mieszkańców sołectwa zarówno o minusach jak i plusach przedsięwzięcia: – Warto tłumaczyć, że przy dzisiejszych rozwiązaniach technicznych takie zakłady są bezinwazyjne i nie powodują uciążliwości. Jeśli spala się tony odpadów w centrach miast i to nikomu nie przeszkadza to warto się bliżej zapoznać z tą technologią. Dojazd do spalarni można zaplanować z drogi krajowej nr 9 dzięki mieszkańcy Chmielowa nie odczuliby uciążliwości z tego powodu, każdy z mieszkańców gminy zobaczy pozytywny efekt w obniżce cen śmieci.

Jeśli zgadzamy się z tym, że taka spalarnia sama w sobie nie emituje zapachów, pyłów i dymów to problemem do rozwiązania jest transport. Ale ja bym traktował to jako problem do rozwiązania, a nie powód żeby ta spalarnia nie powstała. Rozwiążmy problem dowozu odpadów do spalarni. – dodawał radny Paweł Grzęda.

Finalnie Rada Miejska poparła przez aklamację (jednomyślnie) apel przedstawiony przez chmielowskich radnych. Zostanie on przekazany parlamentarzystom, władzom miasta Tarnobrzeg oraz władzom wojewódzkim.

36 KOMENTARZE

 1. Potomki Tatarów nie obrażając nikogo to raczej Cygany Żupawa a Chmielów to raczej potomki Włochów .Starsi ludzie w ubiegłym wieku wspominali że dużo włoskich żołnierzy było w tych okolicach jak była Wiosna Ludów w Europie XIX wiek.

 2. Ma być nowa droga do Jeziora Tarnobrzeskiego tzw opaskowa dookoła jeziora według planów magistratu to do nowej spalarni będzie dojazd no i nowe atrakcje do oglądania smieciarki ekologiczne 100 na dobe.

 3. No taka fajna inwestycja niech sobie radny Wolan radny Diektarenko i radny Grzęda w szczególności pod samym domem wybudują jestem za. Taka nowoczesna nie będzie przecież przeszkadzać prawda.

 4. W Rzeszowie też obiecywali tańsze opłaty za śmieci i tanie ogrzewanie, zapytajcie jak PGE się wywiązało z tych obietnic:)

 5. NIE CHCECIE SPALARNI – to nie kupujcie niczego w plastikowych butelkach, w plastikowych opakowaniach. Szkło, puszki – to nie – bo ciężkie. Żebyście chociaż czyścili te opakowania żeby nadawały się do recyklingu, ale nie, najlepiej wywieźć i zostawić pod śmietnikami przy blokach – niech się miastowe martwią. Sąsiad fotografuje tych podrzucaczy śmieci razem z ich samochodami – pokazał mi – pięknie widać numery rejestracyjne i osoby podrzucające śmieci. Mam nadzieję że przekaże tę kolekcję gdzie trzeba.

  • Niech pan przekazuje i to szybko, takich przestępców trzeba natychmiast zutylizować !!! A kto to widział żeby zużytych opakowań nie prać w pralce??? To się nadaje tylko do prokuratury , ba i i powiadomić ABW by chyba należało.

 6. A i pisiory długo miały z czego dostać pińćset plus, gdy dorwały się do pieniędzy, które jego rząd zostawił po sobie

  • Święta prawda. Pisiory długo żarły socjal z pieniędzy, które zostały po rządzie Tuska. I przeżarły

  • Do Anonim 11 lipca 2022 at 08:55.
   Przeżarły? Przecież tych pieniędzy nie było, no chyba, że były zakopane…

  • @chyży rój 12 lipca 2022 at 10:42
   Nie mogły być zakopane, bo nie były jeszcze wydrukowane.

  • Tusk jak przegra Wybory po ogloszeniu bedzie spiewal Jarkowi, z toba nie umiem wygrac a obecni z placzem beda wturowac mu refren

 7. Udało się zaparkować na ul Mickiewicza. Gdy wróciłem, jakiś koleś czekał na mnie z poleceniem abym więcej nie parkował tam gdzie to zrobiłem, bo to jego miejsce…

 8. Widziałem kilka wielkich ciężarówek z przyczepami załadowanymi na maxa drewnem, wyjeżdżających z poligonu bramą obok strzelnicy piechoty. Kilka innych pustych stało na drodze 872 tarasując ją, gdy czekały na możliwość wjazdu na poligon. Nie dali rady Puszczy Białowieskiej, to się wzięli za lasy gdzie nikt ich nie będzie kontrolował. Aby tylko udrzeć kasy, bo wiedzą ze za chwilę już nie będą mieli okazji

 9. W latach 2008-2015 ile wyborów Jarek wygrał z Donaldem ??? Czemu ten Twój Jareczek nie chce wyjść do debaty z Donaldem ????? Co – w pory narobił ??? Czemu Prezydent Duda w swojej ostatniej kampani tylko w swojej propagandowej telewizji występował i dziennikarze ustawione pytania mu zadawali . Czemu nie poszedł do Polsatu , TVN ???? W pory narobił ??????

 10. Nastepny zabor austriacki wytruc spoleczenstwo bo sami nie chca sie truc a w nocy beda przywozic odpady z austri do spalenia u nas i tak kasa wygra mimo sprzeciwu ludzi a podatki za ekologie he jeszcze bedziemy doplacac do uni

 11. Jasne , że bedziemy dopłacac jak tak dalej nasi posłowie będą izby dyscyplinarne nam wstawiać . Trzeba tylko wybrać odpowiedni parlament , rząd i kasa strumieniem z uni dalej będzie płynąć . Tak to gówno mamy z tej izby dyscyplinującej i kasy też nie ma . Do tej pory izby nie było i jakoś żeśmy żyli

 12. Tak jest! Nie było pieniędzy po Tusku. PiS musiał ciężko pracować aby je dodrukować.

 13. sam taki jestes i całe pis i waz trzeba wyleczyc Tusk to dobry mądry chłop za PO żyło sie dobrze było wszystko tanio dostęp do wszystkiego , spalarnie niech sobie wybuduja w tarnobrzegu w srodku miasta jak tak chca

 14. Radni mówią że dowóz tych śmieci ma się odbywać nie przez wieś Chmielów tylko krajową 9 a czy oni wiedzą ile samochodów przejezdza prze Chmielów ta drogą nr.9 a jak jeszcze 100 cięzarówek na dobę dojdzie to będzie zupełna katastrofa, ja jakos nie wierzę że nie będą jezdzić przez centrum Chmielowa obecnie są zakazy a i tak ciężarówki się pchają….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here