Zmiany w komisjach stałych Rady Miejskiej i nowy przewodniczący Komisji Rewizyjnej

21

Rada Miejska w Nowej Dębie, uchwałą z dnia 1 lipca 2020 roku dokonała zmiany przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Marka Kopcia zastąpi Tomasz Dryka. Dokonano również dopasowania składów pozostałych komisji do wymogów znowelizowanego Statutu Gminy.

Komisja rewizyjna pełni w gminie funkcje kontrolne. W bieżącej kadencji samorządu pod kierownictwem przewodniczącego Marka Kopcia, komisja przeprowadziła jedną spektakularną kontrole w Domu Kultury i właściwie więcej o jej działalności nie było słychać. Brak inicjatywy i pomysłu na prowadzenie komisji to główny zarzut jaki stawiany jest obecnemu przewodniczącemu. Poniżej zamieszczamy pełną treść uzasadnienia uchwały:

Ostatni punkt uzasadnienia nawiązuje do wydarzeń jakie odbyły się na przełomie wiosny i lata bieżącego roku w nowodębskim samorządzie. Będący w mniejszości radni z obozu burmistrza Wiesława Ordona zamierzali przeciągnąć na swoją stronę dwóch radnych z konkurencyjnej frakcji i w ten sposób przejąć władzę w organie uchwałodawczym. Jedną z głównych ról w tym planie odgrywał właśnie Marek Kopeć, który jak wiele wskazuje, po nowym rozdaniu miał zostać nowym przewodniczącym Rady Miejskiej. Aktywność ta spowodowała utratę zaufania do radnego wśród większości pozostałych samorządowców.

Określenia „pucz” i „ciamajdan” nawiązują do Kryzysu sejmowego w Polsce z przełomu 2016 i 2017 roku, kiedy to „totalna opozycja” wspierana przez uliczne bojówki Komitetu Obrony Demokracji (KOD), próbowała obalić rząd. Działanie opozycji było tak groteskowe, że ironicznie określono je mianem puczu, i ciamajdanu.

Przed próbą objęcia większości w radzie „opcja burmistrza” liczyła 7 szabel. Po przeprowadzeniu „puczu” stan posiadania zmniejszył się do 6 radnych. Jako, że działanie stronników burmistrza przyniosło efekt odwrotny od zamierzonego, poprzez analogię do „Kryzysu Sejmowego”, zostało ironicznie nazwane puczem i ciamajdanem.

Uchwała o zmianie składu komisji rewizyjnej była ostatnią uchwałą w porządku obrad. Po odczytaniu uzasadnienia na podstawie wniosku jednego z radnych o zakończenie dyskusji, podjęto uchwałę o powołaniu Tomasza Dryki na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

Jednocześnie samorządowcy dopasowali składy pozostałych komisji stałych do wymogów Statutu Gminy, który 10 czerwca został opublikowany w Dzienniku Urzędowym przez Wojewodę Podkarpackiego. Nowe regulacje ograniczają liczebność komisji, stanowiąc że w ich skład wchodzi od 3 do 8 radnych. Konieczny stał się więc wybór nowych składów, a tego dokonuje Rada Miejska. W następstwie przeprowadzonego głosowania przyjęto następujące składy:

Komisja Budżetowa:
1. Paweł Grzęda – przewodniczący
2. Łukasz Serafin
3. Hubert Kopeć
4. Tomasz Dziemianko
5. Michał Chmielewski
6. Tomasz Kopeć
7. Tomasz Dryka
8. Tomasz Wolan

Komisja Gospodarki Przestrzennej, Inwestycji, Ochrony Środowiska i Rolnictwa:
1. Tomasz Dziemianko – przewodniczący
2. Łukasz Serafin
3. Hubert Kopeć
4. Tomasz Dryka
5. Tomasz Kopeć
6. Tomasz Wolan
7. Tomasz Gazda
8. Damian Diektiarenko

Komisja Oświaty i Kultury:
1. Hubert Kopeć – przewodniczący
2. Łukasz Serafin
3. Paweł Grzęda
4. Tomasz Kopeć
5. Tomasz Wolan
6. Tomasz Dryka
7. Tomasz Gazda
8. Stanisław Rawski

Komisja Sportu, Zdrowia, Spraw Statutowych i Społecznych:
1. Tomasz Kopeć – przewodniczący
2. Paweł Grzęda
3. Michał Chmielewski
4. Tomasz Dziemianko
5. Damian Diektiarenko
6. Tomasz Gazda
7. Stanisław Rawski
8. Tomasz Wolan

 

21 KOMENTARZE

 1. Panie burmistrzu! Nie wstyd panu wspierać ciamajdan? Pensja ważniejsza niż dobre rządzenie? No to pana kosmita sprowadził na manowce.

 2. ja myślę że burmistrz ma niezłą ekipę do gospodarzenia w gminie : Helena tłusta -Alfredówka , Marian Tomczyk -Cygany, Stanisław Skimina Chmielów , Stanisław Rawski Tarnowska Wola, (Obóz Polityczny Wiesława) !! dlaczego się Nowa dęba wyludnia i uciekają z ND ?

 3. Nie udał się nam jeden pucz, to teraz będzie drugi. Nie damy się. Do gry wjedzie poseł Zbyszek, marszałek Ortyl. Zrobimy nowy PiS. Rzemyk będzie skarbnikiem. Nawet kosmita, wiosenny Marian i Staszek LGBT będą mogli być tym nowym PiSem. Ale to po wyborach prezydenckich. Czy to coś da? Najwięcej nowemu skarbnikowi :)

 4. Jeśli jakiś radny nie zasiada w trzech komisjach to traci kasę. jego dieta z ok. 600 zł spada na ok 300.
  Widzę że z ekipy Wiesława do komisji załapali się radni Gazda i Rawski. Reszta będzie miała capnięte złotoweczki jak ich wódz. Zastanawiam się tylko czym tych dwóch się tak zasłużyło że zostali oszczędzeni?

  • Tak glosowala za obnizeniem ale i skladala wniosek o podwyzszenie straszac ze zrezygnuje z komisji wiec teraz Rada wysluchala jej i wykopala

  • i tak oglądając te sesje nie miała nic ciekawego do powiedzenia. Także szkoda tlenu żeby zabierala

 5. Obawiam sie ze intelekt nowego radnego z Chmielowa stoi pod znakiem zapytania jeśli nie zrozumiał jak jest rozgrywany

  • Podoba mi się komisja od szkół , przedszkoli i tzw. i kultury .Zacny skład, sami fachowcy . Bardzo
   ciekawe jak im szlo w tej szkole ( obawiam się, że jednak nie najlepiej ), no bo.z codzienna kulturą mają pewien kłopot zaiste .Co widać choćby po składzie tej komisji i pozostalych zresztą również . Przypomnę szanownym panom radnym , że to nie Wasze widzimisię i Wasze ambicje decydują kto w radzie zasiada. Nie jest to prywatne towarzystwo wzajemnej adoracji , lecz wybrani przedstawiciele mieszkańców .Swoje żałosne gierki i ustawiki możecie rozgrywać w swoim ! domu ze swoją ! żoną pod warunkiem , ze na to sobie pozwoli i jeśli ja rzecz jasna macie

 6. od komisji oświaty jeden od ciastek , drugi od samochodów następny od malowania baniek na choinkę inni ciężko wyczuć albo nie wiadomo i to ma być dobrze

 7. Wczoraj wieczorem zamieściłem komentarz dot. m.in. komisji oświaty oraz postawiy znacznej części radnych Nikogo tam nie obraziziłem, nie użyłem słów powszechnie uważaych za wulgarne, nikogo personalnie nie obrazilem ani nie ocenilem. Poniewaz znam Pana osoviscie Panie Marku od wielu wielu lat i zawsze wyrażalem jak najlepsze zdanie o Panu jest mi tym bardziej przykro , że Pan ocenzurowal mój komentarz.Dobrze jest jak mniemam , gdy można poczytać różne spojrzenia na przedstawiony temat , to tylko dobrze nam wszystkim służyć będzie. A wykluczenie radnych odbieram jak wykluczenie poza nawias tych , którzy ich wybrali. Pozdrawiam

 8. Jedyny człowiek w radzie który ma głowę na karku i wykształcenie to Kopeć Marek, nie daj się tym nieukom.

 9. I czuli zagrożenie dla siebie i i zgodnie z literą prawa pozbyli się i to jest demokracja w ich mniemaniu
  brawo panowie , brawo, brawo.

 10. Mieszkancu, to tak samo jak z Wieskiem Miasto go na Burmistrza nie wybralo a Burmistrzem jest,choc ja uwazam se to teraz zwykly WOJT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here