18 PUŁK ARTYLERII W NOWEJ DĘBIE ZAMIESZKA NA STAŁE. SŁUŻYĆ W NIM BĘDZIE NAWET 3 TYS ZOŁNIERZY xnowe

46

Decyzją Ministra Obrony Narodowej 18 pułk artylerii im. płk. Witolda Sztarka będzie miał swoją lokalizację w Nowej Dębie. Specjalna sesja Rady Miejskiej poświęcona rozwojowi struktur wojskowych na terenie gminy miała na celu nie tylko ucięcie wszelkich spekulacji na ten temat, ale również poinformowanie mieszkańców co  w tym kontekście czeka naszą społeczność w najbliższych latach.

– Gdy rok temu ważyły się losy zlokalizowania 18. Pułku Artylerii podejmowaliśmy, na miarę naszych możliwości, działania, których celem było zatrzymanie wojska w strukturach miasta i gminy Nowa Dęba. Pukaliśmy do drzwi wielu gabinetów, prosząc by Nowa Dęba była postrzegana nie tylko jako poligon, ale także jako dobre miejsce do mieszkania i życia dla żołnierzy i ich rodzin. Coś co dla wielu wówczas wydawało się tylko marzeniem, dzisiaj staje się faktem. Ogromna w tym zasługa naszych parlamentarzystów, władz państwowych i wojskowych, za co z tego miejsca pragnę wszystkim bardzo gorąco podziękować – powiedział we wstępie przewodniczący Damian Diektriarenko.

Następnym punktem uroczystości było wystąpienie burmistrza Wiesława Ordona, który w swojej prezentacji przypomniał o znaczeniu i istocie tematu poruszonego na sesji. Przedstawiona została historia naszego miasta i wskazano czynniki świadczące o jego fundamentalnym powiązaniu ze strukturami wojskowymi. Wystąpienie zawierało także informacje o szansach i wyzwaniach stojących przed lokalnym samorządem w związku z utworzeniem 18. Pułku Artylerii. Burmistrz przybliżył działania prowadzone przez gminę dla zapewnienia jak najlepszych warunków infrastrukturalnych przy nowodębskim poligonie. Wśród szans wymienione zostały m. in. perspektywy na rozwój demograficzny miasta, a co za tym idzie wzrost popytu na usługi i inne możliwości rozwoju gospodarczego. Na zakończenie burmistrz wyraził satysfakcję z decyzji wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka o lokalizacji 18 pa. w Nowej Dębie, a także życzył pułkownikowi Męczyńskiemu, aby skutecznie doprowadził do końca realizację tego projektu.

Szczegółowych informacji na temat rozwoju 18 pułku artylerii w Nowej Dębie udzielił Dowódca jednostki pułkownik Piotr Męczyński. W swojej prezentacji zawarł informacje dotyczące zarówno umiejscowienia pułku w strukturze sił zbrojnych RP, omówił zadania jednostki, jak również zmiany technologiczne (modernizacje sprzętu) obejmujące wojska artyleryjskie. Planowo do 2028 roku w pułku ma służyć do 3 tysięcy żołnierzy. Bez wątpienia 18 pułk artylerii stwarza nowe okienka możliwości dla rozwoju gospodarczego naszej gminy.

Pojawia się jednak pytanie ilu żołnierzy z tej puli na stałe zamieszka w naszym mieście płacąc tutaj podatki, posyłając swoje dzieci do szkół, korzystając z usług miejscowych firm?  Pułkownik Męczyński nie ukrywa, że chciałby aby ta liczba była jak największa gdyż w ten sposób w razie konieczności będzie miał swoich żołnierzy „pod ręką”.

Obecna na sesji dyrektor Agencji Mienia Wojskowego Małgorzata Skrzypek poinformowała, że na te chwilę AMW zakupiła w Nowej Dębie 8 mieszkań, jednak nie wyklucza kolejnych inwestycji. Podkreśliła, że żołnierze służący w pułku otrzymują dodatki mieszkaniowe dzięki czemu są w stanie znaleźć zakwaterowanie na wolnym rynku. W najbliższym czasie na działce sąsiadującej z ośrodkiem poligonowym ruszy budowa internatu na potrzeby wojska.

Radości z rozwoju struktur wojskowych na terenie Nowej Dęby nie kryli Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus oraz Wiceminister Sprawiedliwości, poseł na Sejm RP Marcin Warchoł:

Gdy w maju ubiegłego roku wraz z wiceministrem obrony Marcinem Ociepą gościliśmy na sesji Rady Miejskiej poświęconej kwestii obronności  i rozwojowi struktur wojskowych na terenie miasta i gminy Nowa Dęba, powiedziałem że jest to historyczna chwila dla całej naszej społeczności. Wówczas wiele osób nie chciało wierzyć w te zapewnienia, zwłaszcza, że w sprawie lokalizacji pułku toczyło się wiele ożywionych dyskusji. – przypominał Marcin Warchoł i dodawał: Pamiętam jak wspólnie z przedstawicielami nowodębskiego samorządu zabiegaliśmy w Ministerstwie Obrony Narodowej o to aby  to właśnie Nowa Dęba była tym miejscem gdzie żołnierze nie tylko będą pełnić swoją zaszczytną służbę ale również będą mieć swój dom.  Pamiętam z jaką troską przewodniczący rady miejskiej Damiana Diektiarenko, podkreślał jak ważne dla rozwoju lokalnej społeczności  jest to aby gmina Nowa Dęba  odczuwała nie tylko negatywne  konsekwencje funkcjonowania poligonu takie jak huk i hałas podczas ćwiczeń, ale również  mogła z tego poligonu czerpać zyski, na które nie byłoby co liczyć gdyby  pułk zmienił swoją lokalizację. Dziś pewne jest, ze 18 pułk artylerii będzie ściśle związany z miastem i gminą Nowa Dęba.   To olbrzymia szansa dla lokalnej społeczności i lokalnej gospodarki. To nowi mieszkańcy którzy będą płacić tutaj podatki, korzystać ze sklepów i kawiarni, zasilać społeczną tkankę miejską. To również szansa na duże inwestycje infrastrukturalne w tym budowę i przebudowę ważnych strategicznie dróg i ulic. To podkreślenie znaczenia Nowej Dęby na mapie naszego kraju.  – mówił Marcin Warchoł.

Fot. SOK


SZTANDAR OD SPOŁECZEŃSTWA

18.Pułk Artylerii w Nowej Dębie, zgodnie z Decyzją nr 74/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 3 czerwca przyjął imię patrona – płk. Witolda SZTARKA. Witold Sztarka był ostatnim dowódcą 18. Pułku Artylerii Lekkiej z Ostrowi Mazowieckiej, którego dziedzictwo i tradycje z honorem kultywuje 18. Pułk Artylerii. Tradycja fundowania sztandaru wojskowego przez społeczeństwo pozwala zjednoczyć się żołnierzom ze środowiskiem lokalnym, z każdym, kto zechce wesprzeć 18.Pułk Artylerii w drodze do otrzymania tego znamienitego atrybutu jakim jest sztandar wojskowy.

Jak dokonać wpłaty?

Dowolną kotwę należy wpłacić na konto Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów:

79 1540 1304 2035 9114 2414 0002

W tytule wpłaty należy wpisać: ,,Sztandar 18.pa’’

46 KOMENTARZE

 1. Nowa Dęba jest atrakcyjna, ale dla osób w średnim wieku, starszych, ładne drogi, równe chodniki, czysto choć brakuje „poprzednich plant” znacznie bardziej zielonych. Żołnierze to wciąż młodzi ludzi z rodzinami, dziećmi i partnerkami, niestety tu zaczyna się problem w Nowej Dębie brakuje miejsc, w których można byłoby potańczyć czy wypić dobre piwo, obejrzeć mecz, brak rozrywki, szkoły też reprezentują obecnie kiepski poziom, większość młodzieży z Nowej Dęby wybiera szkoły w innych miastach. Brak życia towarzyskiego, miejsc spotkań czy infrastruktury mieszkaniowej spowoduje to iż być może żołnierze będą w Nowej Dębie pracować, ale mieszkać i żyć niekoniecznie. Gmina nie oferuje nawet lokali, które można by dzierżawić i otworzyć miejsca rozrywki dla ludzi. Poza dobrym zapleczem gastronomicznym nic tu nie ma.

  • #Prezes – W pełni się zgadzam z Twoją opinią – jeśli zawczasu nikt z magistratu nie pomyśli o tym (lokale mieszkaniowe, rozrywka/hobby, place zabaw i parki, kultura, edukacja, medycyna, gastronomia/puby/dyskoteka) to rozlokują się w TBG i KOLBET a tu nadal pozostanie huk i zapach prochu!

  • O bardzo dobrze że tak jest, to ma być zaścianek i wiocha. Jest spokój i cisza.

  • Najładniesza droga jest pod samą jednostką wojskową. Jest się czym pochwalić, trzeba było zaprosić wszystkich gości jak jest ogromna kałuża pod sama bramą wjazdową. Wizytówka na start.

 2. @Ładne drogi, Centrum miasta i poszczególne ulice są zadbane, o kawiarniach nie wspominałem natomiast bez wątpienia lokali gastronomicznych nie brakuje czy to serwujących fast food, czy typowe dania obiadowe. Dobre ciasto też zjeść można. Brakuje natomiast nocnego życia w mieście i dobrych szkół, co dla młodego człowieka jest tragiczne w dzisiejszych czasach.

  • jakie nocne zycie???jakie piwo??? po 22.00 w mieścinie panuje prohibicja !!! żałosne ale prawdziwe !!!

 3. Po jaką cholerę ten pułk w Nowej Dębie? Taka spokojna mieścina, a będzie na pewno lanie juchy bo przecież zawodowcy wielcy żołnierzyki sobie dmuchać w kaszę nie dadzą. Ale z drugiej strony dać im taki wycisk na ćwiczeniach żeby nie mieli czasu na nic.

 4. Ale statystykę ilości mieszkańców sie podniesie o te trzy tysiące, i jako "większe" miasto będzie pobierać większe dotacje...

  nawet anonim by to dostrzegł, że o 'toruńskim’ nie wspomnę, pomimo że ten Grodzkim oraz pedofilią wiecznie zainteresowany…

  • Kupuj teraz i sprzedasz z zyskiem a nie miauczysz.
   I tak jest taniej niż w kolbecie i tarnobziku.

 5. Wydać jak nasi bezRadni już myślą gdzie by tu interes zrobić co by tu zamknąć po szkołach może szpital i zrobić hotel dla wojska Szypowski IV.

 6. Wtedy kiedy burmistrz wycinał dęby to mógł pomyśleć o zrobieniu na plantach zjeżdzalni wodnej i sztucznej plaży, po ćwiczeniach artylerzyści mogliby sobie tam wypocząć.

 7. Ale statystykę ilości mieszkańców sie podniesie o te trzy tysiące, i jako „większe” miasto będzie pobierać większe dotacje… —– będzie się w dupę włazić władzy bez wazeliny to i dotację będą . Przecież przy obecnej władzy nie ważne ile miasto ma mieszkańców tylko czy władza danego miasta bez mydła wchodzi w dupsko władzy centralnej . Jak wchodzi to jest dotacja a jak przy wchodzeniu jest opór to i przy przyznaniu dotacji jest opór

 8. A jak myślicie, kto blokuje sprzedaż terenu nad zalewem na budowe restauracji? Przecież teren jest gotowy do sprzedaży. Idealne miejsce. Juz dawno miasto powinno ogłosić przetarg.

  • skoro masz taką wiedzę to musisz zgłosić to niezwłocznie odpowiednim służbą . a nie pisać tu na forum. na co czekasz . piszesz żeby siać ferment ?

  • Chodza sluchy ze sex to choroba po ktorym sie glupieje wiec jak najszybciej sie wykasruj tak jak wacek

  • budrys, „służbą”? Skończ chociaż podstawówkę i dopiero potem wchodź do dyskusji.

   SŁUŻBOM, gołąbku.

 9. To chyba jakiś żart, nie potrzebujemy tu wojska na stałe, żeby zadowolić garstkę osób która na tym skorzysta. Mam nadzieję, że się na to nie zdecydują.

 10. Czy na każdej imprezie musi być ta cała Draus ??? Do imprezek pierwsza tak samo jak Chmielowiec płacić podatki po to żeby się gziły za nasze

  • Wolę Draus czy Chmielowca. Niż np. Poncyljusza. Posła z naszego regionu. Kto kolwiek widział kto kolwiek wie. Czy on w czymś pomógł? Czy był chociaż raz u nas w mieście? . On dopiero jest darmozjadem bierze kasę za nic . Pewnie przyjedzie przed wyborami. Widzę już się uaktywnili platformerskie gnidy. Typu baner. A całą kadencję ani palcem nie ruszyli w naszym regionie . Zero pomysłu jeden cel. KORYTO

 11. Dojna zmiano niech POsel Nitras wezmie sie za tych ktoorzy doili kkase za majoca powstac elektrownie atomowa. Wydoili kase trzykrotnie wieksza niz wartosc Ostroleki.Psel NItras sam niech odda imunitet wraz ze swoja POselka Jacira, jeszcze tym coprzewracalsie biegajac z reklamowka na grenicy Polsko Bialoruskiej i jeszcze wieloma innymi.

 12. Powstaje 18pa, na poligonie coraz więcej ćwiczeń i różnych wojsk. A jedyna droga dla ciężkiego sprzętu to ul. Wojska Polskiego gdzie mamy jeszcze Groszka, stacje paliw, muzeum bombki choinkowej i skład budowlany, a między tym wszystkim plątaja się DZIECI z pobliskiej podstawówki. Brak chodników, brak przejść. Wszędzie Jelcze, Stary, Autokary, Cysterny, Niskopodwoziówki i inny sprzęt tuż przy Szkole…. A będzie tego jeszcze więcej…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here