O przyszłych planach dla Podkarpacia z amerykańskim konsulem

2

Polonia jest dla mnie bardzo ważna, bo posiadam polskie korzenie – mówił nowy Konsul Generalny USA w Krakowie – Patrickiem T. Slowinski podczas rozmowy z marszałkiem Władysławem Ortylem. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, spotkanie miało formę telekonferencji.

Dziękując za możliwość spotkania, konsul przekazał, że „nie doszło do niego wcześniej ze względu na fakt, iż wszyscy byli zajęci walką z pandemią Covid-19. Obecnie, gdy wychodzimy już z pandemii, konsulat chciałby odnowić kontakty z władzami wojewódzkimi”.

Podkarpackie jest szczególnym miejscem dla konsula Słowińskiego, gdyż stąd właśnie, z miejscowości Łęki Dolne koło Pilzna, pochodził jego dziadek, który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.

Dla mnie Polonia jest bardzo ważna, posiadam polskie korzenie, a właściwie podkarpackie, dlatego zawsze relacje z Narodem polskim będą mi bliskie. Ponadto urodziłem się w Milwaukee, gdzie mieszka dużo Polaków.

Konsul był kuratorem wystawy „Polscy Amerykanie. Amerykańscy Polacy”, poświęconej historycznemu, naukowemu i kulturalnemu wkładowi Polonii w rozwój Ameryki, która była prezentowana m.in. w Rzeszowie, Krośnie i Przemyślu.

W dalszej części spotkania konsul zwrócił się z zapytaniem o najważniejsze priorytety rozwoju województwa podkarpackiego, szczególnie w obecnym czasie, gdy gospodarka zaczyna się otwierać.

Przede wszystkim musimy uporządkować najważniejsze sprawy i szczegółowo określić priorytety działań. Temu ma służyć nowy Polski Ład, który ogłosił Pan Premier. (…) Temu ma służyć krajowy plan odbudowy, czyli środki Unii Europejskiej. Do tego mają służyć też fundusze na nową 7-letnią perspektywę finansową Unii Europejskiej – mówił Władysław Ortyl.

Wśród kluczowych inwestycji na najbliższe lata w obszarze służby zdrowia Marszałek wymienił szpital uniwersytecki oraz Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka. W obszarze gospodarczym podkreślił, że ważne jest, aby nakierować środki na badania i rozwój technologii, m.in. w branży lotniczej, która została bardzo dotknięta podczas pandemii. W ten trend wpisuje się utworzenie na podkarpaciu pierwszej w Polsce Doliny Wodorowej, co podkreśla innowacyjność i otwarcie województwa podkarpackiego na nowe wyzwania. Najważniejszą inwestycją w obszarze infrastruktury drogowej pozostaje Via Carpatia, która wprowadzi nowy impuls rozwojowy w Europie na kierunku północ-południe.

Zapytany o sektor turystyczny, Marszałek Ortyl zaprosił konsula do odwiedzenia Bieszczad i skosztowania smacznych, ekologicznych wyrobów podkarpackich. Wspomniał również o najdłuższej trasie rowerowej w Polsce – szlaku Green Velo – która biegnie przez 5 województw, o możliwości łączenia tras rowerowych z trasami kajakowymi i jeździeckimi, a także odniósł się do rozbudowy infrastruktury campingowej.

W dalszej części rozmowy Konsul Slowinski był zainteresowany zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Rzeszowie oraz kwestiami związanymi z prawami człowieka oraz wolnością osobistą. Konsul podkreślał, że polityka nowego prezydenta USA Joe Bidena zobowiązuje wszystkie agencje działające za granicą do wzmocnienia wysiłków na rzecz zwalczania wszelkiej nietolerancji. Marszałek Ortyl zapewnił, że na Podkarpaciu, historycznie będącym miejscem spotkań wielu kultur, religii oraz różnorodności, tolerancja wpisana jest w nasze wartości. Równie ważne jest przywiązanie do tradycji oraz dziedzictwa przodków. Marszałek wspomniał o działaniach zapobiegających jakiejkolwiek dyskryminacji.

Na zakończenie spotkania konsul Slowinski wyraził nadzieję na serdeczną współpracę i zadeklarował pomoc pracowników konsulatu.

USA i Polskę łączą silne relacje oparte na wspólnych wartościach. Nowa administracja będzie nadal silnie angażować się w działania na rzecz Europy i wspólnoty transatlantyckiej – powiedział Konsul. Dodał również, że nie może się doczekać przyjazdu na Podkarpacie.

Marszałek Ortyl ponowił swoje zaproszenie, jednocześnie podkreślając, jak kluczowe znaczenie dla regionu mają inwestycje dużych firm amerykańskich.

Województwo podkarpackie związane jest z branżą lotniczą. Obecność firm takich jak Sikorski, Lockheed & Martin, czy Pratt &Whitney stwarza niepowtarzalne możliwości dla regionu i jego mieszkańców. Będziemy chcieli to wszystko pokazać, ale nie zabraknie też czasu na nasze urokliwe Bieszczady.

/UMWP

2 KOMENTARZE

 1. A co z bezpośrednimi lotami Rzeszów-Detroit?
  To nie sprawa konsula tylko LOTu, ale bardzo niezrozumiała.
  Otwiera się zupełnie bezsensowne trasy, takie jak do Los Angeles, a nie ma bezpośrednich lotów do drugiego największego w Stanach skupiska Polonii.
  Co ważniejsze – największego skupiska biznesów i firm. Połowa to producenci części samochodowych z których wielu ma filie w Polsce, w tym wokół Rzeszowa i w samej Jasionce.
  To są klienci przez okrągły rok z których masa lata w klasie biznes.
  A Rzeszów ma piękne i zupełnie nie wykorzystane lotnisko. Co za marnowana szansa. Bezpośrednie loty do amerykańskiego centrum przemysłu samochodowego i wielu innych high-tech automatycznie stworzyło by warunki do tworzenia filii tych firm właśnie na Podkarpaciu.
  W czasie takim jak pandemia ta linia przynosiła by zyski bo biznes musi podróżować.
  Nie ogarniam…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here