Zaproszenie na X Rajd Rowerowy „Burza – wyprawa z historią w tle”

8

Samorządowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie organizuje w sobotę 2 września 2023 X Rajd rowerowy Burza.

Rajd organizowany jest dla upamiętnienia przygotowanych i zrealizowanych przez Armię Krajową działań dywersyjnych pod kryptonimem Akcja Burza.  Był to rodzaj zbrojnego powstania lub wzmożonej dywersji przeciwko okupantowi niemieckiemu. Z militarnego punktu widzenia „Burza” była próbą współpracy polsko-sowieckiej w walce z Niemcami, natomiast w wymiarze politycznym jej celem było skłonienie Sowietów do uznania polskich praw do ziem II Rzeczypospolitej, na które wkraczała Armia Czerwona. W sumie w akcji wzięło udział ponad 100 tys. żołnierzy. Ok. 20-30 tys. osób zostało wywiezionych w głąb ZSRR, z czego większość nigdy nie wróciła do kraju. Na skutek działań NKWD uwięziono ok. 50 tys. żołnierzy AK uczestniczących w akcji „Burza”.

Żołnierze AK w obwodzie Tarnobrzeg przystąpili do Akcji Burza 27 lipca 1944 roku. Największą operacją na tym terenie był atak w dniu 29 lipca na stację kolejową w Dębie, ważny węzeł kolejowy. Niestety znaczne liczniejsze odziały niemieckie nie pozwoliły na sukces naszych żołnierzy. W wyniku działań poległo trzech mieszkańców Dęby: Czesław Szulc, Krzysztof Teofilak i Wacław Wawrzyniak. Co upamiętnia tablica na ścianie kościoła MBKP umiejscowiona staraniem ówczesnego proboszcza Ks. dr Mieczysława Wolanina.

Tym razem zaplanowaliśmy wycieczkę rowerową z Nowej Dęby do  Koprzywnicy. Trasa wiedzie przez Alfredówkę, Stale. Ocice, Tarnobrzeg przeprawę promową przez Wisłę do Ciszycy
i Koprzywnicy. Przewidujemy pokonać dystans ok. 30 km w jedną stronę. Na miejscu zwiedzimy zabytki Koprzywnicy i po posiłku i odpoczynku wracamy tą sama trasą do Nowej Dęby.

Zapisy do dnia 29 sierpnia 2023 r.

Szczegółowe informacje w załączonym poniżej regulaminie.

Karty zgłoszeniowe do pobrania poniżej.

Regulamin – TUTAJ

Karta zgłoszeniowa uczestnika niepełnoletniego – TUTAJ

Karta zgłoszeniowa uczestnika pełnoletniego – TUTAJ

8 KOMENTARZE

    • Eh ale czepiacie się tego Marcina. Przynajmniej działa a nie jak Zbychu tylko z imprezki na imprezke

  1. Kto niby działa ??? Marcin z Niska ??? Jak niby działa ??? Czy zabieranie pieniędzy z funduszu sprawiedliwości które miały być przeznaczone na rekompensaty dla osób poszkodowanych i dawanie tych pieniędzy na koła gospodyń wiejskich i jeżdzenie po piknikach i się lansowanie to jest praca ???????? Ty chyba uczciwej pracy jeszcze nie widziałeś . Jak by uczciwie pracował to może i byłby prezydentem Rzeszowa , a że nie pracuje tak jak się powinno pracować to i też wybory przegrał

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here