KORONAWIRUS: 235 niepożądanych odczynów poszczepiennych

29

Od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 235 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 188 miały charakter łagodny – czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwałą bolesność w miejscu wkłucia. Wśród oficjalnych zgłoszeń pojawiło się również wystąpienie udaru mózgu i napady padaczki.

Zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki – to oficjalna definicja niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). Wyjątkiem jest podanie szczepionki przeciwko gruźlicy. W tym przypadku kryterium czasowe jest dłuższe niż cztery tygodnie. Uogólniając zatem, niepożądany odczyn poszczepienny to niepożądany efekt – pogorszenie stanu zdrowia (często chwilowe i łagodne), który wystąpi w określonym czasie wskutek szczepienia.

Niepożądane odczyny poszczepienne mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. Najczęściej spotykamy się z łagodnymi przypadkami. Co to oznacza w praktyce? Pacjenci po podaniu szczepionki mają podwyższoną temperaturę, a miejsce ukłucia można rozpoznać po zaczerwienieniu. Te objawy znikają same po krótkim czasie.

Inne objawy NOP to wysypka, kaszel, biegunka czy dreszcze. To lekarz określa, czy dany symptom, odnotowany po podaniu szczepionki, jest niepożądanym odczynem poszczepiennym. W Polsce NOP-y odnotowywane są średnio raz na 10 000 przypadków. Ryzyko wystąpienia niebezpiecznej reakcji anafilaktycznej (to silna reakcja po kontakcie z substancją uczulającą) występuje raz na 1 000 000 przypadków. Jest znacznie rzadsze niż ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań czy zagrożenia życia przy niektórych chorobach zakaźnych.

Pełna lista stwierdzonych oficjalnie NOP na dzień 20.01.2020 r.

29 KOMENTARZE

 1. W słoiku masz 100 cukierków, ale jednej z nich jest zatruty. Jego zjedzenie powoduje kalectwo lub zgon. Czy podasz swojemu dziecku ten słoik by się poczęstowało losowym cukierkiem?

  • jakoś nie masz tych dylematów gdy kupujesz jajka. Masz świadomość że Każde z nich może zawierać salmonellę, ale nie sprawdzasz tego bo wierzysz że zrobił to ktoś inny kto ma na ten temat wiedzę i sprzęt. Możesz co najwyżej w akcie desperacji wierzyć w niekoniecznie prawdziwą informację że ich umycie zmyje tą salmonellę. No bo jak to sprawdzisz ?

 2. Jeśli obok mam drugi słoik będący przymusową alternatywą dla tego słoika, w którym proporcje są o wiele mniej optymistyczne (patrz: koronawirus statystyki), to tak.

  • To bierz Kasiu z tego słoika pełnymi garściami, ale normalnym ludziom dajcie spokój. Możesz wziąć dodatkowego cukierka z mojej puli skoro tak boisz się choroby której śmiertelność wynosi 2% zachorowań. W cudowny sposób w tym sezonie zniknęła grypa. Jest tylko covid. Oczywiście nie dostrzegasz tej podmianki tylko wierzysz, że grypę zatukło psiukanie łapek spirytusem i fetysz maseczek. Niektórzy wierzą że folia na twarzoczaszcze uchroni ich przed kosmitami.

 3. Pytanie:
  Czy możliwe jest że informacje o ilości i skutkach NOP są w większości zatajane?

  Odpowiedź:
  O tym co jest NOP a co nie jest decyduje lekarz. Jak wiadomo lekarze nie lubią kopert i brzydzą się łapówkami. Nie dostają wycieczek i prezentów od koncernów farmaceutycznych. Dlatego szczerze i skrupulatnie zgłaszają każdy NOP , niczego nie bagatelizując.
  Np. taki Profesor Grześkowski czy jakoś tak, zapytany o przypadki zgonów po szczepionce powiedział, że to nie szczepionka ich zabiła lecz choroby współistniejące. Tak więc u takiego profesora nigdy żaden NOP nie wystąpi.

  • Skoro pytasz, to możliwe są rzeczy o których nie śniło się filozofom. Należy zapytać o to co się faktycznie dzieje, na co są dowody a nie czyjś pogląd, opinia.

 4. Te wirus, ty już nawet nie jesteś śmieszny, jesteś żałosny, zakończ tą tenelowelę, bo nawet po pijaku tego nie zniesę

 5. Z tego co wiem szczepienia zostaly dopuszczone tymczasowo i warunkowo w Unii, są bowiem w fazie testowania, niech każdy kto chce się zaszczepić ma świadomość, że bierze udział w eksperymencie medycznym! Ludzie szukajcie alternatywnych mediów czytajcie, szukajcie informacji bo w tv nikt wam prawdy nie powie.

 6. A ja dzisiaj ulepie mohero bałwana na nowodebskich plantach symbol debilowatych pisiorow kaczorów starych komuchow i ubeckich ziobrystow

 7. MOHERVIL Ty kim jestes? POpapancem? ZSLowcem wiesniakiem? itp itd PO Twoim wpisie widac ze teraz jestes NIKIM. Czekam na ciebie balwanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here