Mijają dwa lata od utworzenia Centrum Zdrowia Psychicznego

4

Pomoc w ciągu 72 godzin bez kolejek do psychiatrów, psychologów i terapeutów. Asystenci zdrowienia i leczenie w środowisku pacjenta – to tylko niektóre zalety korzystania z Centrum Zdrowia Psychicznego działającego w Nowej Dębie przy Szpitalu Powiatowym. Minęły właśnie dwa lata od kiedy pacjenci powiatu tarnobrzeskiego, i samego Tarnobrzega mogą korzystać z pomocy „po nowemu”.

– Z nowych zasad leczenia chorób psychicznych od początku tego roku mogą też korzystać mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego – podkreśla dr Marek Gronkowski, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowej Dębie. – To ważne, szczególnie w czasach pandemii, która budzi stany lękowe nawet u osób bez dolegliwości psychicznych, a pacjenci z chorobami psychicznymi bardzo źle znoszą tę sytuację.

Centrum Zdrowia Psychicznego, które proponuje nie tylko pacjentom, ale też ich rodzinom całkiem nową opiekę, działa w Nowej Dębie od 1 października 2018 roku i podobnie jak 30 innych centrów w Polsce powstało w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Centrum składa się z oddziału stacjonarnego, oddziału dziennego, poradni zdrowia psychicznego, zespołu leczenia środowiskowego, zaś głową odpowiedzialną za wszystko jest Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny. To strefa frontowa, do której może przyjść każdy pacjent z problemem, albo jego rodzina. Cała idea punktu łamie bariery dostępności do opieki psychiatrycznej, które istniały w starym modelu opieki.

Dziś sytuacja jest znacznie korzystniejsza niż ta poprzednia, bo jak podkreśla Koordynator Centrum Zdrowia Psychicznego Dorota Bielecka, na pomoc nie trzeba czekać dłużej niż 72 godziny, ale co najważniejsze, leczenie przeniosło się w głównej mierze do miejsca zamieszkania pacjenta. Pomocą objęte są też rodziny chorych. To dla nich wszystkich, dla chorych i ich bliskich, przy Punkcie Zgłoszeniowo – Koordynacyjnym, w każdy dzień powszedni, od godz. 8.00 do 18.00 działa telefon.

– Kiedy pojawia się problem, pacjent nie musi przychodzić do nas osobiście – podkreśla Dorota Bielecka. – Na początek wystarczy telefon, bo w punkcie mamy dyżury psychologów, lekarzy, pracowników socjalnych. Jeżeli sprawa może poczekać umawiamy pacjenta do poradni, do lekarzy, czy psychologa. Ale jeśli trzeba działać od razu – pomagamy.

Choć dla pracowników CZP priorytetem jest tzw. leczenie środowiskowe, w razie potrzeby pacjenci mogą korzystać także z oddziału psychiatrycznego. – Kiedy pacjent trafia na oddział, staramy się by był na nim jak najkrócej, a kiedy wychodzi ze szpitala zostaje mu przydzielony koordynator opieki, który nadzoruje dalsze leczenia pacjenta, oczywiście za jego zgodą – mówi dr Gronkowski.

Jak podkreślają specjaliści z nowodębskiego CZP, ważne jest, by nie zwlekać z kontaktem w sytuacji, gdy dostrzegamy u siebie lub u naszych bliskich symptomy choroby. Nieleczona choroba psychiczna może mieć tragiczne w skutkach następstwa. Kiedy więc szukać pomocy?

– Wystarczy, że u osób które nie miały nigdy kłopotów z zasypianiem pojawi się bezsenność, albo pojawią się objawy rozdrażnienia, czy lęku – wylicza Marek Gronkowski. – Zaburzenia depresyjne, dotyczą ok. 35 proc. populacji. Każda zwłoka w udzieleniu pomocy może mieć fatalne skutki w niezbyt odległym czasie.

Jak znaleźć pomoc dla siebie i swoich bliskich.

NOWA DĘBA:

Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny , ul. M.C. Skłodowskiej 1 A, tel. 888 289 431, czynny od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, w godz. 8.00-18.00.

Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. M.C. Skłodowskiej 1 A, tel. 15-846-26-51 wew. 148.

KOLBUSZOWA:

Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny ul. Tyszkiewiczów 2, tel. 572 357 528 lub 17 223 03 71, czynny od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, w godz. 8.00-18.00.

Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Tyszkiewiczów 2, tel. 572 357 528 lub 17 223 03 71.

TARNOBRZEG

Przychodnia Specjalistyczna Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. 1 Maja 1, tel. 15-822-21-11.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Specjalistyczna Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. 1 Maja 11, tel. 15 822-61-62.

 

4 KOMENTARZE

  1. Mijają 2 lata i??? ile osób zostało skutecznie wyleczonych?, przecież tam tylko nieskutecznie tłumi się objawy a nie leczy chorobę przyczynowo. grunt to naćpać pacjentów do tego stopnia by ślina z ust ciekła i by spał 24h, potem taki wychodzi i za 2 tyg wraca….i się kręci kabarecik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here