Morawiecki: od 1 marca znosimy większość obostrzeń

11

Dziś widzimy po wielu konsultacjach medycznych i obserwacji tego, co się dzieje w innych krajach, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące. Znieść te restrykcje, które towarzyszyły nam właściwie przez wiele miesięcy – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dodał, że wprowadzane zmiany są skonsultowane z Radą do spraw COVID-19. Od 1 marca zostanie zniesionych większość obostrzeń, a zostaną te, które są konieczne.

Zniesienie niektórych obostrzeń od 1 marca

Od 1 marca rząd znosi niektóre zasady bezpieczeństwa, które obowiązywały do tej pory. Co się zmieni? Przestaną obowiązywać m.in. wszystkie limity osób – w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia.

Ważne! Od 1 marca wciąż będziemy musieli przestrzegać niektórych obostrzeń. To m.in. zasady dotyczące noszenia maseczek, izolacji, kwarantanny dla współdomownika oraz kwarantanny przyjazdowej (dla osób bez ważnego UCC).

  • Zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczki w przestrzeniach zamkniętych

Pamiętaj, że maseczkę musisz nosić w takich miejscach jak autobus, sklep czy kino. Obecnie nos  i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem!

  • Izolacja w przypadku zakażenia COVID-19

Jeśli zachorujesz, bez zmian będziesz musiał poddać się izolacji. Izolacja to odosobnienie osoby zakażonej COVID-19 z pozytywnym wynikiem testu.

Izolacja trwa 7 dni, jeżeli nie wystąpiły u Ciebie objawy COVID-19. Lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli Twój stan zdrowia będzie tego wymagał.

Inne zasady izolacji obowiązują Cię, jeśli wykonujesz zawód medyczny, jesteś żołnierzem lub funkcjonariuszem. Twoja izolacja trwa:

  • 7 dni (od dnia uzyskania  pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2),
  • lub 5 dni (jeżeli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny).

 

  • Kwarantanna dla współdomownika osoby zakażonej COVID-19

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, z powodu ryzyka zakażenia. Takie ryzyko istnieje, jeśli mieszkasz z osobą, która jest zakażona koronawirusem.

Jeśli mieszkasz z osobą chorą, Twoja kwarantanna trwa tyle, ile izolacja Twojego współdomownika.

Przez 30 dni od zakończenia choroby osoby, które zakończyły izolację lub hospitalizację nie zostaną objęte kwarantanną z powodu zamieszkiwania z osobą objętą izolacją.

Co ważne:

  • jeśli jesteś zaszczepiony i uzyskałeś negatywny wynik testu, zostaniesz zwolniony z kwarantanny,
  • jeśli nie jesteś zaszczepiony, możesz zostać zwolniony z kwarantanny w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu po zakończeniu izolacji osoby, z którą mieszkasz.
  • Kwarantanna przyjazdowa (dla osób bez ważnego UCC)

Kwarantanna obowiązuję Cię także kiedy wracasz z zagranicy (tylko w sytuacji, kiedy nie masz ważnego UCC) i trwa 7 dni.

11 KOMENTARZE

  1. Mam nadzieję, że dodatki kowidowe pozostaną na niezmienionym poziomie bo dzięki tej wspaniałej pandemii spłaciłam prawie cały kredyt na budowę domu. Pandemio trwaj!

  2. Ja tam nie widzę żadnej różnicy wobec tego co było, tyle że pokazali Matołusza Kłamliwego bo mało o nim ostatnio

    kagańce dalej trza nosić ze strachu przed milicją, to jakie zmiany ?

  3. Różnicowanie zasad kwarantanny osób zaszczepionych i niezaszczepionych nosi znamiona represji w stosunku do tych drugich gdyż nie ma żadnych dowodów, że zaszczepieni trudniej się zarażają. Powiem więcej, kto myśli może sam sprawdzić po statystykach Google, że liczba zachorowań we wszystkich krajach jest wprost proporcjonalna do ilości osób zaszczepionych. Nie mylić z liczbą hospitalizacji i zgonów. Choć i w tych ostatnich statystykach taki Gibraltar, który ma ponad 100% zaszczepionych jest na tym samym poziomie co Polska. Nie wierzysz to sprawdź. Nie słuchał propagandy. Zacznij szukać samodzielnie. Polecam dane Google…

  4. Polecamy szukać danych na: https://news.google.com/covid19/map
    Można tam nakładać na siebie poszczególne wykresy z różnych krajów zaznaczając przy danym kraju „ptaszka” w okienku po lewej stronie. Najlepiej oglądać dane na milion mieszkańców, wtedy można porównywać dane z poszczególnych krajów.

    • Jest jeszcze jedna intrygująca rzecz na wykresach liczby zachorowań w przeliczeniu na milion mieszkańców. Zobaczcie we wszystkich krajach kiedy gwałtownie prawie pionowo zaczęła rosnąć liczba zachorowań. Czy nie jest to styczeń 2021? Czy to nie wtedy rozpoczęły się szczepienia na całym świecie? Sprawdź dane, poszukaj w wyszukiwarce Google, myśl…..

    • Ja nie nosiłem , nie noszę i nie będę nosił, chodź gościu i wymierz mi karę, spróbuj!

  5. Czyżby przeterminowe wybory? Dziękujemy ci bardzo, drogi „łaskawco”. Przyczyna i skutek. Coś musi za tym stać.

    • jak sobie trochę prześledzisz prace Konfederacji to znajdziesz wpis i przemowę potępiającą atak Rosji na Ukrainę! To takie trudne?!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here