Plaga komarów. Czy będzie przeprowadzone odkomarzanie?

24

Obfite opady deszczu i lokalne podtopienia stworzyły idealne warunki do rozwoju licznych insektów, a w szczególności komarów które na mokradłach znalazły idealne warunki do rozmnażania.

[democracy id=”22″]- Proszę poruszyć temat oprysków na komary i kleszcze – prosi jeden z czytelników InfoNowaDeba. Jak mówi radny Hubert Kopeć w tej sprawie dzwoniło do niego wielu mieszkańców Osiedla Poręby Dębskie. Problem jest ogromny i dotyczy on zarówno miasta jak i sołectw. Wystąpienie zjawiska przewidywał radny Tomasz Wolan który podczas majowych obrad Rady Miasta wnioskował do burmistrza Wiesława Ordona o zajęcie się tym tematem: – Chciałem prosić pana burmistrza aby zobligował odpowiedni referat w Urzędzie aby zorientował się w temacie oprysków na komary. Bo ostatnie deszcze i postoje wód skutkuje dynamicznym lęgiem komarów i będzie to uciążliwe dla mieszkańców. Gminy stosują opryski i chciałbym wiedzieć jak to wygląda cenowo i jakie to ma skutki dla środowiska np. dla pszczół. Bo ten problem na pewno wystąpi. Zdaniem burmistrza Wiesława Ordona opryski mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów: – Myśmy raz robili oprysk gminnych terenów. Byliśmy wtedy włączeni do procesu zwrotu tych środków przez Urząd Wojewódzki. Wyznaczonych było kilkadziesiąt hektarów wzdłuż cieków wodnych. To było takie minimum jakie sobie wtedy wyznaczyliśmy. 7-8 lat temu kosztowało to około 50 tysięcy złotych lub więcej. Więc musielibyśmy dzisiaj wydać ze 100 tysięcy złotych.

Radny Tomasz Wolan jako przykład stawia Gminę Dębica, która za 95 tysięcy złotych zakupiła specjalne urządzenie do walki z komarami. Mało tego, że przyniosło to ulgę mieszkańcom to samorząd zaczął świadczyć usługę sąsiednym miejscowościom, a dzięki temu zwrócił mu się koszt zakupu maszyny. Zobacz tekst: „Gmina zakupiła odkomarzacz. I zarabia”.

A jakie jest Państwa zdanie na ten temat?

24 KOMENTARZE

 1. Jak zwykle u nas nic się nie robi w Sandomierzu automatycznie po deszczach kto te były zostało zrobione odkomarzanie A w Dębie wieczorem można odbijać je rękoma jak piłeczkę pimpongową

 2. Nie da się wyjść na pole posiedzieć , ani na spacer, bo komary chlaja i to boleśnie, sa chmary tak bardzo duze , że się ogonić nie mozna! I pora dnia nie gra roli! Kiedy coś z tym będzie zrobione??, przecież płacimy podatki, i pieniądze na to powinny być i to jak najszybciej spryskać, dzieci mają ogromne bomble po ukaszeniach! Koniecznie trzeba zablokować następną plage.

 3. Komarów jest masa, nie da się wyjść z domu..żrą żywcem ! :(
  Wszędzie odkomarzają ( TBG , Stalowa, Mielec) . Chmielów także czeka na odkomarzanie.. i oby szybko, ponieważ nie da sie funkcjonować.

 4. Jadachy mają szczęście i umiejętność dokonywania dobrych wyborów bo radny Tomasz Wolan wam się naprawdę udał.

 5. pan burmistrz zorganizował otwarte dni dawcy krwi dla komarów i to już za tydzień w weekend. Militariada to ten dzień kiedy burmistrz pozbędzie sie problemu z komarami tj. wszystkie tego dnia zostaną zneutralizowane i pokonane – wystarczy że tego dnia wszyscy wyjdą na imprezę za przyzwoleniem Ordona spożyją odpowiednią ilość alkoholu i pozwolą się dobrowolnie gryźć i kąsać ! I oto w taki spośób nasz wielki wójt upiecze dwie pieczenie na jednym ogniu. Brawo Wielki nam panujący BRAWO !!!

 6. Ordon zrób że coś a nie siedzisz na dupce i kipisz. Nie da się funkcjonować przez te komary. Na działce nie da się usiedzieć a nad zalewem to dopiero masakra. Nie spać, zwiedzać, zapierd….!!!

 7. Plagi egipskie.. Powodzie.. Komary.. Zaraz szarańcza nadejdzie..
  Dziwić się że społeczeństwo na trzeźwo już nie daje rady żyć..A wątroba też tylko jedna..

 8. Odkomarzanie powinno objąć teren CAŁEJ GMINY A nie tylko Nowej Deby. Podatki są pobierane od wszystkich mieszkańców oraz firm także w druga stronę chyba też się coś należy… Nie tylko pod swoim nosem i u swoich! A druga sprawa jest taka, że to powinno być już zrobione A nie prowadzić na ten temat debaty bo może akurat się uda, że ludzie się nie będą upominać więc pieniążki pójdą na „inny” cel.

 9. Kupmy samolot do oprysków , a co tam jak szaleć to szaleć , taki kurort to komary trzeba tępić.
  Wyciąć lasy w promieniu 10 km by się tam nie wylęgały …

 10. O i proszę , znalazły się pieniążki na odkomarzanie… a tak się prężył, tak wykręcał kiedy to radny na wcześniejszej sesji zapytał o to, wtedy nie było , a nagle po wtopie jaką było zanieczyszczenie wody pieniążki się znalazły !
  Więc pytam, czy Szanowni Radni mają kontrolę nad funduszami miejskimi bo słuchając obrad sesji wynika że raz mają a innym razem nie ?
  Jak to się dzieje że przesuwane są pieniądze z konta na konto (wg jakiego klucza, schematu lub algorytmu, jak to jest ,ze dzisiaj nie ma funduszy na takie cele a następnego dnia cudownie się znalazło ?

 11. Po prostu wyrzucenie pieniędzy „w błoto”.Nic nie poprawi sytuacji to odkomarzanie, komary wieczorami tną i będą nadal kąsać. Ale dla świętego spokoju gmina uległa części radnym i przeprowadzi ten zabieg,który nic nie zmieni sytuacji.Takie są prawa natury i my tego nie zmienimy. Dawniej nikt nie odkomarzał i jakoś osiedle żyło.
  Zostaną wydane z kasy gminy grube pieniądze a komary będą nadal zmorą. Te kilkadziesiąt tysięcy można by wydać na inne cele,np.dożywianie w szkole.
  Cóż rada szuka oszczędności a tu tyle pieniędzy zmarnują.

  • Komary powinny byc od Wielkanocy do Bozego Narodzenia sa skuteczniejsze na meneli jak Straz Miejska

 12. Rzeka Lubcza co wpływa do Wisłoka ,płynie szambo truje ryby i komary straszne plagi to nieda się wytrzymać ,zwracam się do wszystkich urzędów odpowiedzialnych za ten stan odnośnie środowiska ,prosimy o pomoc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here