Pomoc dla bezdomnych

2

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego PUW działa bezpłatna i całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje m. in. na temat placówek noclegowych oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.

Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje 27 placówek udzielających tymczasowego schronienia, tj. 15 schronisk dla osób bezdomnych, 3 schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, 5 noclegowni i 4 ogrzewalnie (poza tym funkcjonują także inne placówki zapewniające miejsca noclegowe dla osób bezdomnych, działające poza systemem pomocy społecznej). Placówki noclegowe mają do dyspozycji 857 miejsc statutowych, natomiast w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo 90 osób, co daje łącznie ok. 947 miejsc.

Lista placówek znajduje się tutaj .

Według badania liczby osób bezdomnych przeprowadzonego w nocy z 13 na 14 lutego 2019 r. w naszym województwie przebywało łącznie 933 osoby bezdomne. W porównaniu do danych z ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych przeprowadzonego w 2017 r., liczba osób bezdomnych w województwie podkarpackim spadła o 14,5 %

2 KOMENTARZE

    • Często zdarza się, że ludzie bezdomni nie chcą pomocy i decydują się na taki los z własnej woli. Nie można nikogo na siłę do czegoś zmusić. Większość pewnie korzysta z wszelkich metod pomocy typu ośrodki czy noclegownie, ale tam nie można chlać, więc automatycznie osoby z problemem alkoholowym wolą się tułać byle gdzie, bo nie ma zakazów czy nakazów. Oczywiście są to jednostkowe przypadki. Rozsądni ludzie w takiej sytuacji szukają pomocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here