Wojewoda o sytuacji epidemicznej: Notujemy wzrost zachorowań

2

Aktualna sytuacja epidemiczna w naszym regionie była tematem wczorajszego briefingu prasowego wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.

Spotkanie poprzedziło posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w czasie którego analizowano sytuację w województwie i diagnozowano bieżące problemy związane ze wzrostem zachorowań na Covid-19.

W konferencji prasowej uczestniczył podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor, który podkreślił, że sytuacja na Podkarpaciu jest dynamiczna. – Od czterech tygodni notujemy wzrost zachorowań. Kolejny tydzień będzie decydujący, jeśli chodzi o rozwój epidemii w naszym regionie, dlatego apeluję o przestrzeganie zaleceń sanitarnych i stosowanie zasady dystans, dezynfekcja, maseczka. W tej chwili jest to kluczowe do zahamowania wzrostu zakażeń – powiedział dr Adam Sidor.

W związku z niekorzystną sytuacją epidemiczną nastąpił przyrost pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Różnica w przyroście jest znaczna. O ile w połowie lutego mieliśmy hospitalizowanych 790 pacjentów, to na dzień dzisiejszy – po dwóch tygodniach – w szpitalach przebywa 1 245 pacjentów. Ta sytuacja wiąże się z ogromnym wysiłkiem ze strony lekarzy i białego personelu. Apeluję, aby w trosce o własne bezpieczeństwo i osób nam najbliższych, stosować się do wymogów sanitarnych – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Na ten moment sytuacja z zabezpieczeniem dostępu do łóżek szpitalnych w regionie jest dobra. Mamy do dyspozycji, z decyzji wojewody, 1772 łóżka przeznaczone dla pacjentów z COVID-19. Jest to bezpieczny zapas łóżek dedykowanych zakażonym pacjentom, którzy wymagają hospitalizacji. Sytuacja jest analizowana na bieżąco, będziemy reagować adekwatnie do potrzeb – zapewniła wojewoda.

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here