Radni z Gorzyc i Grębowa: Pomóżmy szpitalowi ! Starosta: Szpital sobie znakomicie radzi.

27
Fot. Źródło, Powiat tarnobrzeski, tarnobrzeski.pl

Na poniedziałkowej sesji Rady Powiatu Tarnobrzeskiego padł wniosek byłego starosty Pawła Bartoszka, a obecnie radnego z okręgu Gorzyckiego, o przekazanie nowodębskiemu szpitalowi 100 tysięcy złotych pomocy. Wniosek poparła również radna Krystyna Kozieja i Dominik Szewc (okręg Grębów). Starosta stwierdził, że nie ma potrzeby zajmowania się wnioskiem bo… „szpital sobie znakomicie radzi”.

24 marca 2020 roku, dyrektor Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie, za pomocą środków masowego przekazu wystosowała apel o pomoc w którym informowała o braku funduszy na „konieczne środki ochrony dla personelu i pacjentów”, a także o braku leków. Pełną treść apelu możesz znaleźć >>TUTAJ<<. Na apel odpowiedziały osoby fizyczne (mieszkańcy i samorządowcy), a także firmy i stowarzyszenia. Jedni przekazują darowizny rzeczowe inni przelewają pieniądze na wskazane przez dyrektor Barzycką konto bankowe. Wsparcie finansowe zadeklarowały samorządy gminne z Nowej Dęby, Baranowa Sandomierskiego i Gorzyc.

PAWEŁ BARTOSZEK: JEST MI WSTYD, ZA SYTUACJĘ SZPITALA
Fala pomocy jaka ruszyła po apelu dyrekcji lecznicy, zasługuje na pochwałę i uznanie. Pokazuje, że w trudnych chwilach potrafimy się jednoczyć. Jednakże jak zauważył były starosta powiatu tarnobrzeskiego Paweł Bartoszek (Gorzyce) szpitalowi pomagają wszyscy, tylko nie powiat: – Ważne są sprawy zabytków, remontu dróg i chodników, ale myślę że najważniejszą w tym momencie sprawą jaką ma powiat pod swoimi skrzydłami jest Szpital Powiatowy w Nowej Dębie. Jest mi wstyd jako byłemu staroście i obecnemu radnemu , że szpital nowodębski znalazł się wśród kilkudziesięciu szpitalu w Polsce które proszą o pomoc na zewnątrz. Wnioskuje aby w tej wyjątkowej sytuacji przeznaczyć 100 tysięcy złotych na pokrycie tych wyjątkowych potrzeb w tym wyjątkowym okresie. Proszę Radę i Zarząd Powiatu aby znaleźć te dodatkowe środki.

STAROSTA JERZY SUDOŁ: NIE PYTAJ CO POWIAT MOŻE ZROBIĆ DLA CIEBIE
Apel radnego Pawła Bartoszka, nie spotkał się z uznaniem starosty Jerzego Sudoła (Nowa Dęba): -Mi nie jest wstyd za szpital bo szpital sobie znakomicie radzi. Maseczki są, środki ochrony osobistej są, kombinezony i środki do odkażania są. Na dzisiaj szpital ma zabezpieczenie, ale nie wiemy co będzie jutro – odpowiedział starosta Sudoł. W dalszej części swojej wypowiedzi starosta Sudoł sparafrazował słowa byłego prezydenta USA J. F. Kennedy’ego mówiąc „Nie pytaj co powiat może zrobić dla ciebie, spytaj co ty możesz zrobić dla powiatu”.

Słowa starosty w kontekście apelu wystosowanego przez dyrekcje placówki mogą budzić zdziwienie. W apelu czytamy, że środków finansowych na niezbędne wyposażenie brakuje JUŻ DZISIAJ, a nie, że będzie brakować jutro czy pojutrze jak mówi starosta. Zaskakiwać może również optymizm starosty wyrażony w słowach że „szpital sobie świetnie radzi” zwłaszcza, że pod koniec 2018 roku szpital musiał zaciągnąć 4 miliony złotych podwyżki o czym informowaliśmy w artykule pt „Szpital pod kreską. Trudna sytuacja powiatowej lecznicy”.

Odpowiedź starosty Sudoła, zaskoczyła również radnego Pawła Bartoszka który ripostował: –Zawsze dziecko zwraca się o pomoc najpierw do swoich rodziców. A tymi rodzicami w przypadku szpitala jest Powiat. I jest co najmniej dziwne, że gminy sąsiednie przekazują kwoty finansowe na pomoc szpitalowi, a my w tej wyjątkowej sytuacji nie podejmujemy żadnej uchwały o dodatkowych pieniądzach dla Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie i to niezależnie od kwoty, czy będzie to 50 czy 100 czy 200 tysięcy.

Wówczas starosta Jerzy Sudoł powiedział, że pieniądze dla szpitala są.. „ale zostaną uruchomione w momencie gdy zwróci się o nie dyrekcja szpitala”. – Proszę się nie martwić, że tych pieniędzy nie uruchamiamy, proszę tym nie grać bo to jest populizm i polityka – uspokajał starosta.

WNIOSEK BEZ GŁOSOWANIA
O wsparcie dla szpitala zwróciła się również radna Krystyna Kozieja (Grębów): –Chciałam poprzeć wniosek pana Pawła Bartoszka. Zapewniam, że to nie jest polityka. Myślę, że każdy z nas siedzący na tej sali chce dołożyć cegiełkę do szpitala w Nowej Dębie. Myślę, że my jako radni powinniśmy się dołączyć do tego, pominąć jedną drogę, jeden chodnik gminach, a środki przekazać na szpital w Nowej Dębie, bo nie wiadomo czy za tydzień lub dwa się w nim nie znajdziemy. Szpital który jest naszą jednostką powinien być dla nas priorytetem w tym momencie.

Wicestarosta Jacek Rożek (Baranów Sandomierski) zapewnił, że jeśli wystąpi potrzeba to szpital wsparcie z kasy powiatu otrzyma. Jak zaznaczył, będzie to zapewne kwota większa aniżeli wnioskowane 100 tysięcy złotych.
Ostatecznie wniosek radnego Pawła Bartoszka nie został poddany pod głosowanie.

27 KOMENTARZE

 1. Jeżeli szpital sobie tak świetnie radzi to dlaczego musiał się zadłużyć na 4 miliony złotych i dlaczego do jego funkcjonowania ma dokładać miasto Nowa Dęba? Skoro powiat nie dokłada do swojej placówki bo jak twierdzi pan Sudoł, szpital świetnie sobie radzi to niech burmistrz i rada miasta nie daje tych 70 tysięcy na szpital tylko niech da brakujące drogi i chodniki. Szpitalowi jak zapewnia pan Sudoł niczego nie brakuje.

 2. Ja chyba śnie! Starosta Sudoł mówi, żeby nie pytać co go co powiat robi dla szpitala i mieszkańców tylko aby mieszkańcy się zastanowili co sami zrobili dla szpitala i powiatu. Ja panu odpowiem. Ciężko pracujemy każdego dnia, płacąc podatki i ZUS-y z których pan żyje i za które pierdzi pan w stołek. Nie nadaje się pan na te funkcję. A Szpital pod pana rządami skończy jak ZS1. Całe życie żyje pan z naszych podatków. Oddał pan te 13stkę na szpital?

 3. Zmieńcie tego starostę. Jeżeli radni z Grębowa i Gorzyc chcą dawać pieniądze z budżetu powiatu na szpital a starosta z Nowej Dęby tego nie potrafi wykorzystać to znaczy, że nas tam nikt nie reprezentuje.

  • @Anonim 31 marca 2020 at 11:08
   Starosta i jego zastępca zapewnili; że pieniądze dla szpitala są, „ale zostaną uruchomione w momencie gdy zwróci się o nie dyrekcja szpitala” i że; „jeśli wystąpi potrzeba to szpital wsparcie z kasy powiatu otrzyma”. Problem mają; radny z Gorzyc i radna z radnym Grębowa, bo chcieli by wesprzeć szpital, nie przyłączając się do inicjatywy, z jaką – na apel szpitala – wystąpił Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Wolan.

 4. https://youtu.be/IaR9CRvChUY?t=1667
  Bartoszek powiedział „Jest kilka tysięcy szpitali jak nie kilkanaście w Polsce”.
  Jest to bzdura.
  Szpitali w Polsce jest około 1100.
  Jeżeli wg wypowiedzi szpital w ND „nalazł się w Kilkudziesięciu, może kilkuset ……. Szpitali w Polsce, które proszą o pomoc na zewnątrz.” to biorąc pod uwagę PRAWDZIWĄ ilość szpitali nie jest to znikomy procent szpitali apelujących o pomoc tylko zjawisko masowe.

 5. Portal Infonowadeba to dziesięć żelaznych zasad!!!

  1. Niszczenie lokalnych więzi (tworzenie podziałów, jątrzenie).
  2. Promowanie określonych partii politycznych (Broń Boże, podnieść ręki na prawą stronę, a szczególnie na partię rządzącą).
  3. Pseudodziennikarstwo za przysłowiowe pięć złote (selektywność w doborze wydarzeń, publikowanie jedynie materiałów pod tezę).
  4. Dezinformowanie opinii publicznej.
  5. Promowanie hejtu (agresywne, wulgarne komentarze nie są usuwane).
  6. Niszczenie wspólnoty samorządowej i niezłomna wiara w państwo zarządzane centralnie (jak niegdyś PZPR? Komuno wróć?)
  7. Niszczenie idei świeckiego państwa (łączenie katolicyzmu z polityką i promowanie takich pseudouchwał jak ta dot. środowiska LGBT). Serio od tego jest samorząd?
  8. Brak szacunku dla prawa autorskiego (przeklejanie artykułów i zdjęć z innych stron bez podawania źródła.
  9. Nienawiść pod banderą „wolności słowa”
  10. Budowanie złej marki wokół naszego miasta. Każdy nowy czytelnik tej strony (potencjalny inwestor) jeśli wejdzie na tę stronę stwierdzi: Sorry, w tym mieście złotówki nie zainwestuje. Same afery i skandale i wiecznie sfrustrowani mieszkańcy, którzy burmistrza zwą wójtem.

  A na koniec zadanie – propozycja. Spróbujcie znaleźć drugi taki portal w internecie. Z takim przekazem i kontentem. Odpowiedź: Nie znajdziecie. Ten portal to prawdziwy lider w zakresie hejtu. Brawo redaktor naczelny.

 6. Bartoszczek to ten co chciał zlikwidować liceum w Nowej Dębie czy się mylę ? Odpowiedź Sudoła jest nie na miejscu , ale niech Bartoszcze nie „buduje” się na koronowirusie …

  • Przypominam, że Sudoł tworzył koalicję z Bartoszkiem i również odpowiada za to co się stało z liceum.

 7. nie rozumiem czemu czepiliście się p. Starosty.
  czy nikt z Was nie chciałby być dyrektorem szpitala w ND?
  za nic nie odpowiadać o nic sie nie starać. Jak brak kasy to pismo o wsparcie do Starosty napisze.
  Jedyną winą Starosty jest to , że mając wpływ na obsadę stanowiska dyrektora szpitala w ND popełnia grzech zaniechania.

 8. Z artykułu wynika, że Sudoł kłamie mówiąc, że w szpitalu są środki potrzebne na walkę z koronawirusem. Jaki motyw miałby, żeby kłamać, skoro w budżecie pieniądze na ten cel by się znalazły…

  Chciałbym, żeby wypowiedział się szpital jak wygląda sytuacja

 9. Z artykułu wynika, że Sudoł kłamie, mówiąc, że środki na walkę z koronawirusem w szpitalu są. Ale jaki miałby motyw, żeby kłamać? Według mnie żaden, skoro z budżetu mógłby przeznaczyć pieniądze jednym podpisem.

  Chciałbym, żeby szpital powiedział jak jest.

  (nie wiem czemu mój poprzedni komentarz się nie dodał)

  • Milion złotych pożyczki? Starostwo pożycza swojemu szpitalowi? I kiedy i z czego ten szpital odda? Przecież to żart.

 10. Sudoł lansuje się przy obwodnicy bo jeśli nawet powstanie to nie za jego pieniądze no i nie będzie miał szumu pod oknami bo przecież wszyscybz ND wiedza gdzie mieszka… Niestety tam gdzie trzeba cos zrobić, naprawić, wesprzeć to go nie ma, ale jak gdzieś tylko można się pokazać, zaraz pojawia się Sudoł. Jak ktoś taki kozę w ogóle zajmować stanowisko włodarza… Dramat….

 11. Ważne słowa adresowane do wszystkich z Państwa. Nasza noblistka Olga Tokarczuk odbierając nagrodę Nobla mówiła o czułości dla świata, czułości dla drugiego człowieka, zrozumieniu, cieple, dialogu i komunikacji.
  Te słowa wydają mi się szczególnie ważne w czasie kryzysu, ktory panuje na świecie. Mam tu na mysli nie epidemie, a wszechobecną nienawiść .
  Kto z Państwa podjałby się takiej odpowiedzialności w służbie publicznej, nie jako radny, ale jako starosta? Kto nie wybiera zarabiania pieniędzy na prywatnych inwestycjach i biznesach, a nie brania na barki odpowiedzialności za kierowanie powiatem?
  Czy Państwo nie zdają sobie sprawy z podstawowych trudności strukturalnych w naszym państwie, i tym że nie ma jednego winnego, winnego to ze ludzie są biedni, że nie ma wystarczającej liczby respiratorów, że ludzie tracą pracę, w końcu że pojawił sie koronawirus? Czasami trzeba podejmować trudne decyzje, bo nie ma innego wyjscia, bądź sytuacje są wyjatkowo skomplikowane. W takim momencie wypada tak po ludzku sie wspierać i rozmawiać . Nie osadzać, bo problemów mamy wystarczajaco dużo.
  Jest mi bardzo przykro, jak czytam Państwa komentarze, bo niech niewinny pierwszy rzuci kamieniem.
  Chciałabym, aby każdy to przemyślał i zastanowil sie czy warto krytykować, nie będąc na czyimś miejscu. Punkt siedzenia zmienia punkt widzenia, jak mawiają. Wypowiedziane słowa mają ten sam ciężar co czyny. Nie chce zajmować stanowiska. Chce tylko przypomnieć żeby nie kamieniować ludzi za życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here