Trutka na szczury w lekach. 2 mln Polaków zagrożonych, ministerstwo powołało sztab kryzysowy

11

Leki na cukrzycę zanieczyszczone. Skażenie ma dotyczyć aż 10 leków różnych dawkach – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Metformina i jej generyki to popularne leki stosowane przy cukrzycy typu II. Według szacunków problem może dotyczyć ok. 2 mln pacjentów w Polsce, którzy z niego korzystają. Leki zawierają substancję, która ma działanie rakotwórcze.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone. Problem ma dotyczyć aż 10 leków różnych dawkach. „Zażywana przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę metformina może zawierać silnie trujący związek chemiczny m.in. podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych” – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”

W środę z samego rana w Ministerstwie Zdrowia rozpoczęły się prace sztabu kryzysowego, który ma nadzorować sytuację. W jego skład wejdą konsultanci odpowiednich dziedzin medycyny, specjaliści Narodowego Instytutu Leków, eksperci Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Skala akcji jest ogromna, jednak jest to w pełni uzasadnione – Metformina, w której odkryto zanieczyszczenia to substancja, która jest bardzo często stosowana przy cukrzycy typu II. Szacuje się, że w Polsce przyjmuje ją nawet 1,8 mln pacjentów.

Problem nie dotyczy tylko osób chorujących na cukrzycę. Z leków korzystają także pacjentki leczące zespół policystycznych jajników. Zdaniem ekspertów, którzy wypowiedzieli się na łamach “DGP”, wstrzymanie lub wycofanie tych leków z rynku europejskiego – co jest jak najbardziej możliwe – może być problemem dla milionów polskich pacjentów. – Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina wydaje się przerażający – uważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, cytowany przez “DGP”.

“Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że zanieczyszczenie wykryto niezależnie od siebie w dwóch lokalizacjach: w Azji i w Niemczech. Oba przypadki dotyczą produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki prawie całą Europę.

/biznesinfo

 

11 KOMENTARZE

  1. Cukrzyce da się leczyć bez tzw. leków, ale tego wam lekarz będący na usługach koncernów nie powie. Podobnie jak nie powie wam o zagrożeniach płynących ze szczepionek. Właściwie to nie każdy z nich jest na usługach. Po prosty poziom edukacji w tym edukacji medycznej leci na łeb ma szyje. Większość lekarzy dzisiaj to zwykli wypisywacze recept i L4. Gardełko czerwone i kaszelek? No to cyk antybiotyk. Bez żadnych wcześniejszych testów na uczulenie itd. Po co? Przedstawiciel handlowy za odpowiednią liczbę recept odpowiednio doceni lekarza. Podobnie jak koncern farmaceutyczny odpowiednio doceni tzw. naukowców którzy stwierdzą, że rtęć w szczepionce nie szkodzi niemowlakowi. Miłego dnia!

    • Zostaw Ziebę w spokoju, facet ma wiedzę o której ty możesz tylko pomarzyć, to co napisała Kicia to 100% prawda, szczepcie się, wpieprzajcie leki na pewno będziecie zdrowi.

  2. To robota Grodzkiego, pojechal do Brukseli i napuscil organizacje aby wystraszyc Polakow, dobrze ze Minister sie nie wystraszyl bo faktycznie zazywanie tego leku jest bezpieczne i znam takich co go lykaja od 20 lat i maja sie dobrze razem ze szczurami

  3. PO CO MAŁPOWAĆ PRASĘ I INNE MEDIA I SIAĆ NA RAZIE BEZZASADNĄ PANIKĘ ? CZEMU I KOMU TO MA SŁUŻYĆ ? PODOBNIE BYŁO W TEMACIE WODY W NOWEJ DĘBIE . DYREKTOR SANEPIDU SWOJE A BRUKOWIEC SWOJE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here