13-letni Piotr Ordon odniósł kolejny sukces!

12

08-11-2011r.

Piotr Ordon został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Lipa 2011” organizowanego przez SCK „Best” i SM „Złote Łany” w Bielsku – Białej, przy wsparciu Prezydenta Miasta Pana Jacka Krywulta. Dla 13 – letniego ucznia Gimnazjum w Jadachach było to kolejne tej rangi osiągnięcie w tym roku (wcześniej zwyciężył w ogólnopolskim konkursie „Wędrówki z piórem”).

Tym razem okazał się jednak jedynym reprezentantem naszej Gminy i jednym z trzech laureatów w powiecie tarnobrzeskim. Jego wiersz pt. „Do władzy… marsz!” wyróżniono za zawartą w nim „bezkompromisową prawdę o żądzy władzy”, jak napisało w uzasadnieniu Jury pod przewodnictwem znanego poety i felietonisty „Newsweeka” Tomasza Jastruna. Piotr pokazał w nim osobiste odczucia na temat polityki regionu w ujęciu całego kraju, poruszając najważniejsze, jego zdaniem, problemy tych, od których tak bardzo zależne jest nasze codzienne życie. Ważnym aspektem było również wskazanie na problemy opozycji i ludzi biernych politycznie. Autor wyraził w ten sposób swoje zainteresowania wydarzeniami na scenie politycznej w kraju. Wiersz wraz z innymi tekstami zarówno poetyckimi, jak i prozatorskimi opublikowano w pokonkursowym tomiku, wraz z krótką biografią każdego z nagrodzonych uczestników konkursu. Zwraca ona uwagę na nieco satyryczne, ale realistyczne przedstawienie otaczającej nas, często niezwykle brutalnej rzeczywistości przez autora. P. Ordon wziął udział w uroczystości podsumowania prac komisji konkursowej, podczas której zaprezentował swój wiersz przed licznie zgromadzoną publicznością z całej Polski, która jego wystąpienie, pełne przemyśleń na temat polityki, nagrodziła gromkimi brawami. Gala odbyła się 21.10.2011 w siedzibie organizatora w Bielsku – Białej, gdzie odbyły się także warsztaty poetyckie dla laureatów prowadzone przez wspomnianego T. Jastruna.

Warto wspomnieć, że tegoroczna, jubileuszowa XV edycja „Lipy” przeszła do historii jako wyjątkowe wydarzenie dla organizatorów i młodych poetów, których wiersze mają szanse na to, by w przyszłości znaleźć się wśród kilkunastu najlepszych utworów w historii konkursu. Uczniowie z naszego powiatu dość rzadko mają okazję uczestniczyć w takim wydarzeniu. Według opinii komisji konkursowej wiersze pisane przez młodzież prezentują wysoki poziom twórczości literackiej.

Poniżej wiersz Piotra Ordona „Do władzy… marsz!”

Każdy z nas czymś się zajmuje:
Uczy dzieci, paczki wozi, w czarnej grzebie sadzy
Jedno wszystkich dziś cechuje:
Chęć bycia przy władzy.

Ksiądz, polityk, lekarz czy oficer
Każdy ma plany coraz ambitniejsze
Nikt zaś nie chce być – wice
Każdy – w hierarchii dzierżyć miejsce pierwsze.

Nie liczy się – jakim kosztem,
Nie liczy się – na jak długo
Liczy się, że masz burmistrza czy starostę
U boku, a nie jesteś tylko sługą.

W społeczeństwie, którego ranga się podniosła
Trudno żyć zwykłym ludziom, co nie mają planów
– z burmistrza ktoś idzie wprost na posła,
Co w sejmie zgrywają „mafię ważnych Panów”

Nic sobie nie robią z publicznej krytyki
Nie zważają na losy ludzi sobie poddanych,
Nie ma przerw od tak zwanego „uprawiania polityki”
I udawania mądrych, dobroczynnych, znanych…

Do władzy marsz! Powiem.
Powiedzą mi: Spocznij! Prezentuj swą broń!
Ten rządzi, kto mocny w słowie
– Kto z władzami walczy, tego Boże chroń.


Źródło: UMiG, Zespół Szkół Jadachy

12 KOMENTARZE

  1. To dziecko opisuje swoje srodowisko, to co widzi i slyszy, to dzieje sie u nas. No nie jest to optymistyczna wersja wspolczesnego zycia. Jadachy, jedna z najbardziej zaniedbanych wiosek przez nasze wladze. To powinno dac burmistrzowi Ordonowi do myslenia…

  2. Wplyw polityki na dzieci jest przerazajacy. Gdzie tu radosc mlodego czlowieka, gdzie choc odrobina patriotyzmu i milosci do kraju? jakis optymizm, jakies autorytety? Ojczyzna jego oczami to bagno: poddanstwo ludu, brak perspektyw,obluda ,polityczne gry karierowiczow, zadza wladzy itp. Czego ucza ich w szkolach? co czeka to pokolenie bez pozytywnych wzorcow?

  3. A gdzie wartosci chrzescijanskie w tym wierszu? a co wynosza dzieciaki z lekcji religii? Proboszcz w Jadachach chyba nie bedzie zachwycony ta poezja ;) "Bog, honor, Ojczyzna" poszlo juz dawno w zapomnienie, smutne to.

  4. Wiem jedno człowiek który sam nie posiada własnej godności nie potrafi docenić drugiego.Zwykła zazdrośc i czepianie się lokalnej władzy przy każdej okazji która wielce jest nieodpowiednia.Gratuluję Piotrkowi , zyczę aby jego talenty się rozwijały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here