Ciemno jak w …. Nowej Dębie

74

2013-09-27

Problem z dostosowaniem oświetlenia ulicznego do pór roku i warunków atmosferycznych to już chyba pewna \”tradycja\” . Temat wraca jak bumerang w okresie jesienno-zimowym kiedy to bardzo często na naszych ulicach panuje półmrok lub zupełna ciemność. Zmiana tego stanu rzeczy okazuje się dla naszych włodarzy zbyt trudna i wymaga czasu…

Wchodząc na witrynę Urzędu Miasta możemy zetknąć się z takim oto widokiem:

Prawda, że pięknie? Tylko to nie prawda. A przynajmniej nie cała prawda. Już zgaszona literka \”A\” w neonie \”Nowa Dęba\” rzuca na sprawe nieco inne \”światło\” ;)

Być może wiele osób \”choć na chwilę\” zatrzymało by się w Nowej Dębie gdyby rzeczywistość wyglądała tak jak na zamieszczonym na stronie władz miasta zdjęciu. Niestety są godziny w których nasze miasto nie prezentuje się zachęcająco. Należy jednak pamiętać że w temacie oświetlenia chodzi nie tylko o wizerunek naszego miasta ale przede wszystkim o bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników ruchu drogowego.


Wrzesień 2013. Godzina 19.30.

Wschody i zachody słońca

Gdy w styczniu 2012 roku poruszaliśmy te sprawę na naszym portalu burmistrz Wiesław Ordon poinformował nas, że \”tabela czasu świecenia oświetlenia ulicznego została ona opracowana w oparciu o kilkunastoletnie obserwacje wschodów/zachodów słońca (momenty świtów/zmierzchów). Tabela jest elementem, który podlega modyfikacjom. Pewnym problemem w styczniu b.r. jest brak aury zimowej i zachmurzenie nieba, co powoduje oczekiwanie na póżniejsze/wcześniejsze wyłaczanie/załaczanie oświetlenia ulicznego\”

Odpowiedź ta spotkała się już wówczas z licznymi docinkami ze strony czytelników portalu (Zobacz tekst i komentarze internautów), a także została wyróżniona w jednym z papierowych wydań \”InfoNowaDeba\”, gdzie humorystycznie przyrównano burmistrza Ordona do Mikołaja Kopernika.

Jednak tak jak napisaliśmy na początku tekstu problem ten cały czas powraca i od mieszkańców gminy otrzymujemy szereg sygnałów z prośbą o interwencje. Taka interwencja została podjęta przez radnego Marka Ostapko w formie interpelacji na którą burmistrz odpowiedział w sposób następujący:


Zobacz całość

No cóż… Komentarz pozostawiamy Państwu!

/ Ratusik

74 KOMENTARZE

 1. Nie rozumiem jak W.Sz burmistrz Ordon może szafować tak lekkomyślnie życiem nowodębian. Coraz bardziej UMIG zaczyna przypominać PO. Nie pałam miłością wyborczą do Pana Ostapko, jednak przez takie głupstwa plecione przez Pana Ordona na temat obserwacji wschodów i zachodów słońca skłaniam się coraz bardziej w kierunku lokalnej opozycji.

 2. Próbowałem zrozumieć co Ordon chce przekazać w tej ostatniej części ale się poparzyłem kawą prawie.
  Gość pisze , że "zmiana czasu dokonywana jest co dekadę" (czyli co 10 lat) ale jakaś tabela czasu zmienana jest "co roku" i w 2014 będzie zmieniona. Najpierw dekada, później co roku.. co to za brednie?

 3. Do #1 – czy ty nie widzisz że oni są z jednego ugrupowania:
  Pan Ostapko – PO
  Pan Ordon – PO
  ręka rękę myje – oni się tak opluwają na "wizji" a wieczorem spotykają się na wódce i omawiają o co jutro będą się spierać, bo przecież i o jednym i o drugim musi być w mieście głośno.
  Próbuje do nich dołączyć Pan Antoni Kapusta – PAK ale jakoś nie pasuje do nich inteligencją:)

 4. W prawie każdym mieście w okresie jesiennym jest problem z oświetleniem a ściślej z porą o której ma być włączane. Przykładem jest Rzeszów gdzie również dochodzi do takiej sytuacji, że ulice ogarniają już ciemności a latarnie nie zdążyły się jeszcze załączyć. Dlaczego np nie napiszecie o tym, że nie wyremontowano odcinka od końca ulicy Sikorskiego do torów LHS? Czy jechał tam ktoś z was ostatnio? Do mostku nad torami piękny i nowy asfalt oraz chodnik a dalej??? Czy Nowa Dęba kończy się na zakręcie obok kładki ? Wydaje mi się, że temat nie jest poruszany bo inwestorem budowy drogi był powiat a nie gmina. Nie zmienia to faktu, że mieszkają tam nasi mieszkańcy, którzy również płacą podatki.

 5. Dekada obserwacji… Trzeba Ordona wybrac na kolejną kadencję aby dokończył obserwacje. a może latarnika trzeba zatrudnić? Każdą lampę będzie zapalał osobno zgodnie z rozkładem tabel wschodów i zachodów…. A tak serio: czy nie widzicie jak sobie obecna władza z was kpi? Nie dostrzegacie tej arogancji i pychy władzy?

 6. Te pytania należało by zdać staroście gdyż cała ulica Sikorskiego należy do powiatu zaczynając się od ul.Rzeszowskiej a kończąc na torach LHS. Niestety również ul Kościuszki należy do starosty a jej stan jet tragiczny. Co do wschodów i zachodów słońca to ą one podawane np. w kalendarzach na cały rok i nie potrzeba obserwacji urzędników.

 7. Proszę o odpowiedż który z pracowników podległych i w jakiej sytuacji obserwuje wschody i zachody ???? czy ma płacone za siedzenie wieczorami i wpatruje się w niebiosa ????

 8. do #13 – odpowiedź usłyszysz po dzisiejszym spotkaniu przy wódce PO z PO, być może posiłkować się będą inteligencją PAK. Panowie O. O z inteligencją PAK ustalą wersję dla ludu oraz kto ją ogłosi i powie głupotę a kto będzie go prostował. Jakbyś chciał już dziś znać odpowiedź poszukaj ICH w nowodębskich lokalach i przysiądź się, ale "wjazd" oczywiście flaszka.:)

 9. Czy Ordon potrafi rozwiązać jakikolwiek problem? Dopłaty do cie[pła, ciemno w mieście, kaluże na strefie, kanalizacja się zatyka, dom kultury się rozpada bo jest po remoncie, inwestorów nie ma, pracy nie ma, mieszkań nie ma, smiecie lezą na ulicach! A ten obserwuje zachody no cooor…. i pisze ze w 2014 roku zapali może światło. W 2014 to Ty się chopie pakuj!

 10. [b]A czego oczekujecie mieszkając na wsi? No bo chyba nie powiecie że N.Dęba to miasto…. Wystarczy choćby poczytać powyższe posty. Zresztą, i tak wszystkim rządzą proboszcze na zmianę, więc nie ma co się żołądkować.[/b]

 11. Powyższe posty sa akurat ok. , troche ironii , trochę sarkazmu , cóż nam pozostało. Co do reszty – pełna zgoda, z naciskiem na północ.

 12. [quote]Wiwat Kapusta za pomysl z podaniami o ogrzewaniu, wiwat MPGiMza wykonanie tego pomyslu ,wiwat pracownice od przyjmowania zgloszen[/quote]

  I wiwat Ordon jako ten który nam wsadził Kapustę. Świetny duet tworzą. Ale jaki burmistrz tacy doradccy, fachowcy, współpracownicy.
  Jeden przyjmuje podania żeby zacząć grzać a drugi majaczy o obserwacjach wschodów i zachodów słońca … Jaja jak berety!

 13. Tak jak pisał @9 i @20 – czujnik zmierzchowy – nie stać Miasta na taką INWESTYCJE? ?! Kredyt zaciągnąć i git. Qrwa – ręce opadają jak się czyta takie brednie -[quote]tabela czasu świecenia oświetlenia ulicznego została ona opracowana w oparciu o kilkunastoletnie obserwacje wschodów/zachodów słońca[/quote]

  @15 elektryk -[quote]Daj tumanom dostęp do internetu to się będą wysilać, Trochę kultury chamciuchy. Więcej kultury a mnej ironii.[/quote] – Ironia świadczy o kulturze – nieprawdaż? Miast wyzwisk..

 14. Sezon grzewczy zaczyna się przeważnie w październiku a nie we wrześniu, a że próbne grzanie i puszczenie ciepła na bloki (wspólnoty) za podaniem jest we wcześniejszym terminie bo na przykład jest zimno w mieszkaniach to w porządku, a że za to zapłacimy to chyba pewne jest. Nic za darmo nie ma i skoro się wspólnota zgodziła i puściła pismo to w czym problem. Chyba taki że wszyscy zapłacimy ale ja będę miał ciepło a ty zimno w mieszkaniu. Mi to pasuje.

 15. Na boga CYT! Dlaczego się kompromitujesz?!!
  Zamienił stryjek siekierkę na kijek..
  Czujnik zmierzchowy – [url]http://www.youtube.com/watch?v=Jg6Hfovha_s[img][/img][/url] zmierzcha – on / dnieje – off
  automat..

 16. Myślę ,że każdy rozsądny gość zdaje sobie sprawę – że te głupotki są do domku,klatki schodowej itd.itd.. Są prof. sprawdzone -ale kogo to obchodzi jak jest – o obserwacje / wschodów i zachodów [color=#ff9900]SŁOŃCA [/color]:)

 17. Widzę takie rozwiązanie tego ciemnego problemu. Każdy mieszkaniec dopłaca do czynszu mieszkaniowego odpowiednią kwotę na oświetlenie i problem sam się rozwiąże. Wtedy będą prosić by im gasić lampy po 22.00.Domagajcie się jeszcze u burmistrza by zabronił po 22.00 poruszać się pojazdom po mieście , cisza nocna jest zakłócana.

 18. @34
  Mieszkańcy JUŻ PŁACĄ w swoich podatkach za to oświetlenie. A skoro płacą to niech się włącza o należytej porze. Chociaż jak widać " z obfitości serca usta mówią".

  [b]Czyżbyś chciał powiedzieć, że pan Ordon do takiej sytuacji finansowej doprowadzil naszą gminę że musimy wyłączać światło na ulicach bo już nie ma kasy??? [/b]

  To już banki przyszły po swoją kasę i teraz zacznie się drenowanie mieszkańców???

 19. [quote] #29 | off pianka dnia 09/27/2013 20:36
  Na boga CYT! Dlaczego się kompromitujesz?!!
  Zamienił stryjek siekierkę na kijek..
  Czujnik zmierzchowy – http://www.youtub…img][/img] zmierzcha – on / dnieje – off
  automat..[/quote]
  Kużwa,takich mundrych mamy jak Ty off pianka i tak w naszej dębinie jest h u j owo.Facet,Ty golisz,strzyżesz a w raziecze go poród odbierasz.:(
  Facet,nie znasz się na AKPiA Tto nie zabieraj głosu,nie pouczaj.A le cóż to typowe mądrości grupy zwolenników M.Ostapko.Ty off pianka jesteś alfą i omegą,reszta to diesle.A wała.

 20. Czy Pan burmistrz Ordon którego bardzo cenię, nie ma już środków finansowych na oświetlenie? Jeżeli tak to również i my mieszkańcy powinniśmy pomóc Panu Burmistrzowi a nie krytykować.

 21. Napiszę po raz kolejny: gdy pisze się prawdę na tym portalu za wszelką cenę wszyscy OBŁUDNICY związani z lokalną władzą próbują ten portal zohydzić. Na dodatek żaden z tych "ŚWIĘTOSZKÓW" nie jest w stanie podjąć merytorycznej dyskusji bez uprzedniego OBRAŻANIA autorów jakiegokolwiek artykułu. Boli ich PRAWDA, bo ona pokazuje ich nikczemne i obłudne działania, które obrazują POZIOM MENTALNY I INTELEKTUALNY tych możnowładców. Do nr 40 jakaś nowa ulica ta MENTOLUPICH w Krakowie, której nadaliście oczywiście po obserwacji ruchów na księżycu jej nazwę ? Wy nawet nie bylibyście w stanie wysłać we właściwe miejsce RATUSIKÓW bo nawet w adresie walniecie błąd. No chyba, że poczynicie OBSERWACJE faz SŁOŃCA.

 22. [quote] #41 | ratuszek dnia 09/28/2013 15:19 ……….[/quote]
  Użwa,następny który wie o wszystkim: o wszystkich prawach natury oraz o wszystkim, co się wydarzyło, dzieje i wydarzyw naszej pipidówce i we wszechświecie od początku do końca czasu. Jeśli zaś istnieje coś takiego, jak multiświat, wówczas ratusik o nim również wie wszystko.:o

 23. @42 CYT :) Co taki dzisiaj podenerwowany jesteś? Weekend jest – daj luz ;) Ja nie jestem ani alfą ani omegą – tak widzę pewne sprawy i komentuję zgodnie z własnym "widzimisię" :) Co w tym złego?
  Zezłoszczony jesteś i się wyżywasz na bogu winnych użytkownikach :)
  ps.[quote]http://www.electr…3029-.html
  Lepsze jest to rozwiązanie[/quote] Przyznaj się – troszeczkę się wygłupiłeś :P Prawda?:D:D

 24. Nie masz pojęcia o obwodach sterowania i automatyki i dalej się przypier….sz.Programator dobowy w połączeniu ze stycznikiem którego styki przenoszą obciążenia jest dobrym rozwiązaniem.Stosowanym w wielu miejscach.Wqrwiasz mnie,gdyż nie znasz się a pierdzielisz farmazony.Podobnie jak wielu Tobie podobnych na tym portalu..Gonić się na drzewo.Klucz trzynastka w rękę i igły na sośnie odkręcać.

 25. A Ty swoje.. Uparty jesteś nie bardziej jak ja . Proszę podpowiedz mi jak podłączyć to oto : [quote] #26 | CYT dnia 09/27/2013 20:05
  http://www.electr…3029-.html
  Lepsze jest to rozwiązanie[/quote] w oświetlenie ulic miasta.
  Proszę nie brnij! Daj sobie luz . A co tam -brnij!B) W sumie ciekawa propozycja i tak przed kompem siedzę.:|

 26. No i nabito prawie 50 durnych komentarzy do jeszcze durniejszego artykułu :) I co on zmienił? Nic :) Spuście trochę pary bo się przegrzejecie :)

 27. Co zmienił? Kolejni mieszkańcy zobaczyli głupotę, butę, arogancj i NIEUDOLNOŚĆ obecnej władzy.
  Ordon ze światłem sobie nie radzi to śmieszne! [b]To pokazuje kolejny raz, że gość potrafi tylko zaciągać kredyty i wydawać pozyskaną w ten sposób kasę… bo do innych nawet prostych i banalanych rzeczy się nie nadaje bo NIE POTRAFI I NIE OGARNIA.[/b] Zasłona opadla. KRÓL JEST NAGI!

 28. Po co tyle psioczenia, w następnych wyborach wybierzecie go ponownie na burmistrza a przewodniczący rady też pozostanie na swoim stołku razem z wiecznym radnym z Dęby.
  Wyrzućcie na luz, a nie jedziecie na blokadzie .

 29. Nikt go tzn Ordona już nie wybierze. No może poza tym co mają zysk z tego, że on rządzi. Gość traci u ludzi resztę poparcia. Zostanie pogoniony przez wyborców. Na szczęście! Chociaż za późno bo zadłużył to miasto.

 30. [quote]Nikt go tzn Ordona już nie wybierze. No może poza tym co mają zysk z tego, że on rządzi. Gość traci u ludzi resztę poparcia. Zostanie pogoniony przez wyborców. Na szczęście! Chociaż za późno bo zadłużył to miasto.[/quote]

  Ordon będzie miał wówczas więcej czasu na oglądanie wschodów i zachodów słońca w Tarnowskiej Woli.

 31. Wy ratusiki chcielibyscie zagrysc juz teraz przed wyborami Ordona ale nic z tego bo jestescie male kundelki i do gardla mu nie doskoczycie a o wybory sie nie martwcie bo wygra to co bedzie chcial bo wyborcy juz przejzeli ratusikow co miasto by doprowadzili do ruiny tak pieknie odnowione przez BYRMISTRZA i RADNYCH poza ujadajacymi z ratusza

 32. Ordon sam się zagryzł takimi mykami jak obserwacje wschodów i zachodów słońca…miasto doprowadzone do finansowej ruiny z którego ludzie uciekają bo nic tu nie ma. no.. poza betonem na planatach za 10 baniek! ludzie poznali się na Ordonie i wiedzą, że ten gościu nie daje rady. Gdyby był ustawowy zakaz zadłużania się to co by po nim zostało??? nierozwiązane proste problemy. smutne ale prawdziwe.
  I ludzie w sołectwach też mają gościa dośc bo zobaczyli ile dostał sam jeden Chmielów a ile inne wioski. I Jadachy, Rozalin, Alfredówka czują już jak zostały na tym oszukane i pokrzywdzone.

  ale czego się spodziewać po gościu który oświetlenia w mieście nie umie ustawić…

 33. @53 Ordon poszturchał paluchem wesoło mi,że ostatnio mało propaguję jedynego? A pytam się gdzie modlitwa? grzechów wyznanie? Hę? :)

 34. [quote] #45 | ff pianka dnia 09/28/2013 18:52
  A Ty swoje.. Uparty jesteś nie bardziej jak ja . Proszę podpowiedz mi jak podłączyć to oto :
  #26 | CYT dnia 09/27/2013 20:05
  http://www.electr
  Lepsze jest to rozwiązanie
  w oświetlenie ulic miasta.
  Proszę nie brnij! Daj sobie luz . A co tam -brnij!Cool W sumie ciekawa propozycja i tak przed kompem siedzę.Frown[/quote]

  Nie będę Ci za darmo układów elektrycznych schematów montażowych a tym bardziej ideowych podrzucał. A i tak nic z tego nie zrozumiesz.Gdybyś miał o tym blade pojęcie to wiedziałbyś o co mi chodziło.Cienki bolek jesteś który tylko to potrafi:[b]"siedzieć za kompem"i ujadać na zlecenie ratusików [/b]

 35. Przypomnę ci CYT ,że zaproponowałeś mechaniczny wyłącznik czasowy.. On jest super do podgrzewania wody,podlewania trawnika etc. [b]NIE DO STEROWANIA OŚWIETLENIEM ULIC,CHODNIKÓW itd[/b]
  Owszem , później posiłkowałeś się sensownym rozwiązaniem -nie mniej – się wygłupiłeś NIESTETY polecając to :[quote] #26 | CYT dnia 09/27/2013 20:05
  http://www.electr…3029-.html
  Lepsze jest to rozwiązanie[/quote ]. Trzeba mieć cojones by się przyznać – Tobie raczej brakuje skoro uważasz mnie za [quote]Cienki bolek [/quote];)

 36. To jest Git! [quote] można zamienić wyłącznik zmierzchowy ,DOWOLNYM mechanicznym programatorem dobowym[/quote]
  To się pytam : Po cholerę ?"kombinować" jak masz dedykowany!! Ech! te domorosłe elektryki..Z pralki koparkę zrobią przy użycia sznurka…

 37. jak kiedys za komuny bylo tak ciemno (bo nawet na oswietleniu oszczedzali) to bylo na ta okolicznosc jedno takie okreslenie , teraz juz by nie przeszlo, bo sa inne czasy.

 38. Aby skonczyc dyskusje o oswietleniu nalezy na kazdym slupie zamontowac wlacznik klawiszowy typu wlacz-wylacz i ratusik tego artykulu w ramach zbawcy nie oswietlonych w czynie spolecznym bedzie te klawisze obslugiwal w ramach potrzeby i upodobania zanim nie napisze nowego durnego artykulu :|

 39. nooo @wesoło mi aleś UMYŚlił . Brawo! Szturchanie paluchem wyzwala energie szczątkową ale zawsze coś..
  ps – wigoru ci brakuje – jedz jakieś żelazo i suplementy ..

 40. proszę przestań się kompromitować pleaseee :)
  to coś ma ip54 i gdzie to schowasz żeby szlag tego nie trafił (woda, pyły itp…)?
  o czymś takim jak moc słyszałeś? po ile lamp chcesz pod to podpinać 2-3?

 41. drugi mądry się trafił :P
  rozumiem że taki programatorek chcesz ładować w każdy słup i jak zajdzie taka potrzeba przestawienia godziny załączanie to będziesz chodził od słupa do słupa i przestawiał? Miodnie :D

 42. #72
  Tu MASZ ODPOWIEDŹ –
  [quote] #31 | off pianka dnia 09/27/2013 21:19
  Myślę ,że każdy rozsądny gość zdaje sobie sprawę – że te głupotki są do domku,klatki schodowej itd.itd.. Są prof. sprawdzone -ale kogo to obchodzi jak jest – o obserwacje / wschodów i zachodów SŁOŃCA Smile[/quote]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here