Czy "banderowcy" bawili w Nowej Dębie na Militariadzie?

296

08.06.2012r

To skandal! Dlaczego władze naszego miasta bratają się z osobami oddającymi hołd mordercom Polaków na Wołyniu?– pyta jeden z Czytelników, którego oburzyło zaproszenie na Militariadę Vasyla Połmaskanycza – przewodniczącego Rady Powiatu Gródzkiego.


Na zdjęciu burmistrz Wiesław Ordon wspólnie z gośćmi z Ukrainy w tym z Vasylem Połmaskanyczem (drugi od lewej). Źródło: Urząd Miasta i Gminy Nowa Dęba

Jak możemy przeczytać na ukraińskich serwisach informacyjnych Vasyl Połmaskanycz brał udział w otwarciu muzeum kata i oprawcy Polaków generała UPA Romana Szuchewycza (2007 rok).

Roman Szuchewycz, jako główny dowódca UPA ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za zaakceptowanie rzezi wołyńskiej jako taktyki UPA przeciwko Polakom i przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej w Małopolsce Wschodniej na polskiej ludności cywilnej, której ofiarą padło co najmniej 100 tys. osób. Warto w tym miejscu wspomnieć, że sadyści z UPA cechowali się niezwykłą fantazją: ludzi palono żywcem w zamkniętych stodołach, przecinano ich piłą do drewna, krzyżowano duchownych, nabijano kobiety na pal. Ofiary UPA ginęły tylko za to, że są Polakami i katolikami. Ludność polska konała od kul, siekier, wideł, kos, pił, noży, młotków i innych narzędzi zbrodni..

Żeby było ciekawiej 12 października 2007 Roman Szuchewycz został pośmiertnie nagrodzony tytułem Bohatera Ukrainy przez prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę. Po czterech latach w 2011 r. Okręgowy Sąd Administracyjny w Doniecku anulował ten dekret.

W otwarciu muzeum poświęconemu mordercy Polaków oprócz Vasyla Połmaskanycza brały także udział „delegacje żołnierzy UPA z Gródka, Radechowa i Żydaczowa”. Ukraińska gazeta nie podaje czy wspominano „osiągnięcia” na Wołyniu.


Źródło: Ukraiński portal http://zaxid.net
Tłumaczenie: Google Tłumacz

Nasz czytelnik retorycznie pyta: – Czy wyobrażacie państwo sobie, że jakieś izraelskie miasto zaprasza do siebie, na koszt podatników gości miłośnika nazistów? Czy wyobrażacie sobie państwo, że w jakimś polskim mieście taki zwolennik nazistów zostaje zapraszany przez oficjalne władze na dni miasta? Zbrodniarze z UPA niczym się od nazistów nie różnią. Mało tego – UPA współpracowało z Niemcami w eliminacji Żydów i Polaków.

Co ciekawe, na jednym ze zdjęć były wójt Suchowoli występuje w krawacie mogącym kojarzyć się z barwami UPA. Przypadek? Brak dyplomatycznej ogłady? A może celowa prowokacja?


Czy kolor krawatu nawiązujący do barw UPA to przypadek?

W 2011 roku władze Nowej Dęby udały się do miejscowości Komarno, gdzie spotkały się z przedstawicielami tamtejszych władz. Była to dobra okazja do poznania się obu stron. Wydawało się, że skoro burmistrz po tej wizycie rekomendował Radzie Miejskiej nawiązanie stosunków partnerskich z tym miastem, należy sądzić, że sytuacja została należycie skontrolowana. Tymczasem dzisiaj dowiadujemy się, że tak nie jest. Albo więc delegacja z Nowej Dęby nie dopełniła swoich obowiązków – powstaje więc pytanie, po co tam na koszt podatników pojechała? – albo też została oszukana przez ukraińskich partnerów. W trzecią wersję jakoby świadomie zawarto przymierze ze zwolennikami „banderowców” i ukryto ten fakt przed Radą Miejską wierzyć nie chcemy.

Cała ta sytuacja wymaga pilnego wyjaśnienia oraz podjęcia przez władze miasta stosownych kroków.


FILM: LUDOBÓJSTWO NA WOŁYNIU

Źródło: Youtube.com

/ZEW

296 KOMENTARZE

 1. Co do meritum – UPA nie jest honorowana na zachodniej Ukrainie jako mordercy Polaków, tylko jako partyzantka walcząca z Niemcami, a z Rosjanami do 1951 roku. Wiedza o ludobójstwie na Wołyniu nie jest w Ukrainie powszechna, ani też lato 1943 nie jest najważniejsza w dziesięcioletniej historii tej formacji.

 2. [quote]Dajcie spokój Wieśkowi.On tego nie ogarnia.[/quote]
  Przecież to nauczyciel historii więc jak to?

  [quote]Co do meritum – UPA nie jest honorowana na zachodniej Ukrainie jako mordercy Polaków, tylko jako partyzantka walcząca z Niemcami, a z Rosjanami do 1951 roku. [/quote]

  A co mnie obchodzi czym UPA jest dla Ukraińców z zachodniej części ich kraju? Bezwzględnie mordowali naszych rodkaów, dzieci, starców i kobiety. Nie widzę powodów by przyjmować ukraińską optykę. Wyobrażasz sobie, że do Izraela zaprasza się miłośników byłych morderców narodu żydowskiego?

 3. Przecież do IZraela jeżdżą politycy oddający hołd żołnierzom NSZ. Nikogo tam to nie oburza. Samorządowcy z Ukrainy uczestniczą w patriotycznych obchodach tak jak polscy,m nie widze w tym niczego dziwnego.

 4. Goszczenie człowieka który uczestniczy w otwarciu muzem poświęconemu mordercy Polaków jest oburzające.

  [quote]Warto w tym miejscu wspomnieć, że sadyści z UPA cechowali się niezwykłą fantazją: ludzi palono żywcem w zamkniętych stodołach, przecinano ich piłą do drewna, krzyżowano duchownych, nabijano kobiety na pal. Ofiary UPA ginęły tylko za to, że są Polakami i katolikami. Ludność polska konała od kul, siekier, wideł, kos, pił, noży, młotków i innych narzędzi zbrodni.[/quote]

  Rzeczywiście. Wpasniali ludzie, warto im budować pomniki i muzea.

 5. tak własnie usiłują od lat przedstawić się jako pseudopartyzantka tyle tylko że z tą walka z Niemcami do obłuda i kłamstwo bo UPO-wcy to esesmani z SS-Galizien zwłaszcza batalionu Nachtigall zwłaszcza Szuchewycz.

 6. A dlaczego Ukraińcy mają przyjmować naszą? Facet ma nie przyjeżdżać do Polski, bo wziął udział w jakichś obchodach ichnich bogoojczyźnianych?

 7. Mylisz pojęcia SS Galizien i Nachtingal a UPA to dwie różne formacje. Ukraińcy w SS podlegali Niemcom, w UPA-nie. Zresztą w UPA służyło wielu dezerterów z niemieckiego wojska i policji.

 8. Człowieku. UPA to współpracownicy nazistów. Bandziory mordujące bezbronnych ludzi za przynależność narodową. Mordowali Polaków i Żydów tylko za to że mieli inną narodowość. Dokonali ludobójstwa. Nie ma podstaw by te bande złoczyńców wychwalać a ludzi miłujących morderców zapraszać do Polski. Może zaprosimy miłośników nazistów ???

 9. UPA nie byli nazistami, a nacjonalistami. W Polsce stawia się pomniki polskim nacjponalisto, w Ukrainie – ukraińskim. Nikt tu nie wychwala UPA, namawiam tylko do tego, żeby nie siać paniki z powodu domniemanych ciemnych a mrocznych spisków ukraińskich samorządowców.

 10. [quote]http://pl.wikipedia.org/wiki/Batalion_%22Nachtigall%22[/quote]
  to sobie poczytaj mistrzu skoro twierdzisz ze Szuchewycz nie był w Nachtigallu

 11. Oczywiście nie, ale wiesz, jak założysz do tego czarne spodnie, to na infonowadęba dojdą do wniosku, że masz na sobie CZARNO CZERWONE BARWY UPA!!!

 12. [quote]UPA nie byli nazistami, a nacjonalistami. W Polsce stawia się pomniki polskim nacjponalisto, w Ukrainie – ukraińskim.[/quote]
  Nie ośmieszaj się. Polscy nacjonaliści nigdy nie współpracowali z nazistami w przeciwieństwie do ukrainskich UPOwców. Polscy nacjonalisci nigdy nie dokonali ludobójstwa. Polscy nacjonaliści walczyli z nazizmem. Zapraszanie osoby oddające hołd mordercą Polaków to wstyd!!! I każdy Polak to rozumie.

 13. Gdzie ja napisałem, że Szuchewicz nie był w SS? STwierdziłęm tylko, ze nie wolno mylić UPA z pomocniczymi formacjami niemieckimi, w których służyli ukraińcy.

 14. Podsumowując, Info robi z igły widły, podsycając tylko polskie uprzedzenia w stosunku do Ukraińców. Ale wszystkie chwyty są dobre, żeby dokopać Ordonowi.

 15. Bratanie się z miłośnikami morderców Polaków to wystarczający powód by historykowi, prawicowcowi "dokopać". Bo jest za co! Może zaproszą jeszcze miłośników nazistwów albo miłośników Armii Czerwonej mordującej żołnierzy polskich w Katyniu. Albo warto zaprosić tych żołnierzy z Gródka co otwierali to muzeum by opowiedzieli jak się fajnie "polaczków" mordowało rozłupując im czaszki młotkami.

 16. gubisz sie czlowieku w relacjach skoro buduje sie pomnik esesmanowi Szuchewyczowi, który jest upowcem to chyba normalny człowiek nie powinien brać udziału w gloryfikacji .

  co do uprzedzeń to jesteś w błedzie bo nikt nie ma nic do Ukraińców a do banderowcow i owszem.

 17. Po pierwsze: poddajesz się manipulacji Info. Nigdzie nie jest napisane, że facet jest miłoxnikiem morderców Polaków. Pięć lat temu był na otwarciu muzeum.
  NAwet jeśli był tam nie z obowiązku, a z patriotycznego porywu, to raczej nie dlatego, że UPA mordowało Polakó, a dlatego, że walczyło z trzema okupantami Ukrainy.
  Po trzecie – Upowcy z Gródka niekoniecznie mieli jakikolwiek związek z mordowaniem Polakó. Równie dobrze mogli swoje lata w UPA spędzić na walce z oddziałami NKWD albo polskiego KBW, etc.

  Problem z POlakami polega na tym, że w historii UPA widzą tylko epizod wołyński, przez co nigdy się nie dogadamy z Ukraińcami.

  To tak jakby w historii NSZ widzieć tylko mordowanie jeńcó z GL>

 18. tu nie chodzi o dokopywanie Ordonowi tu chodzi i zwykłą uczciwość a że INFO sie no boi to inna sprawa, bo inni dla poprawności politycznej to by nawet upowcom ****e lizało.

 19. Normalny człowiek nie idzie na otwarcie muzeum poświęconego esesmanowi który ma rękach krew niewinnie zamordowanych 100 tys Polaków. O czym ty chcesz dyskutować? Relatywizowanie zbrodni jakiej dokonujesz to moderstwo pamięci poległych oraz moderstwo pamięci o tych Ukraińcach którzy nie godzili się na rzeź Polaków. W historii Armii Czerwonej Katyń to też tylko epizod więc zaraz powiesz , że to w sumie spoko chłopaki.

 20. a może ty poddajesz się manipulacji …. nie wpadles na to…. ze conjamniej od roku 1945 wiadomo, że wyszedl rozkaz aby wszystkie zbordnia tej organizacji tuszować zwłaszcza wśród Polaków.
  Odsyłam do ksiązki pt. "Zbrodnie bez kary" gdzie są kopie ulotek banderowców …. dla mnie mistrzostwo świata propagandy i manipulacji.

 21. Mordu katyńskiego nie dokonała ACz, tylko NKWD.

  A powiedz, ilu Plakom przeszkadza pomnik Świerczewskiego w Baligordzie? Ilu chodziło do jego muzeum? Państwowa propaganda zawsze będzie działać tak samo.

 22. poprzez takie komentarze ośmieszasz siebie i normalnych uczciwych Ukraińców bo równanie np. zbrodni wołyńskiej z obroną jest nadużyciem ,… poza tym jak ktoś zauważył normalny człowiek nie idzie otwierać muzeum esesmana.

 23. Nie neguję okropności zbrodni wołyńskiej.

  Podobnie jak nie neguję okropności czystki etnicznej zwanej Akcją Wisła.

  Stwierdzam tylko, ze robicie z igły widły, a szacunek dla UPA spotykany na zachodniej Ukrainie głównie nie jest tożsamy z popieraniem wołyńskiego ludobójstwa czy nacjonalizmem.

 24. to tak jakby Niemcy budowali teraz pomniki esemanom ale nie utożsamiali się z ich zbrodniami …………… czy ty czytasz co piszesz…. bo chyba nie

 25. co do akcji Wisła rozsiewasz kolejną propagandę banderowską, bo ludzie z tamtąd zostali przymusowo przesiedleni z uwagi na wspólprace z UPA, piszesz o czystce to napisz ilu ich zginelo. Raczej nie napiszesz bo zgineli Ci co byli w UPA lub wspólpracowali z tymi bandami i zaczeli toczyć walki z LWP w obawie przed wysiedleniem…. ale propaganda banderowska przedstawia to jako czystkę etniczą ….. i ty piszesz o manipulacji nie osmieszaj sie kolego

 26. cały czas w swoich komentarzach starasz sie równać normalnych Ukraińców z banderowcami i ich zwolennikami czym sam tworzysz manipulacje. Normalny Ukrainiec nie popiera i nie popierał UPA i wiedział czym to się skończy.

 27. Akurat wysiedlani Łemkowie i Bojkowie to się z UPA tak nawspółpracowali, jak Ty z Urzędem Skarbowym. Łykasz komunistyczną propagandę, weź jeszcze Łuny w Bieszczadach zacytuj.

 28. Nikogo z nikim nie równam. Stwierdzam tylko, że nie można stawiać znaku równości między chłopakiem gwałcącym kobniety w 1943 a chłopakiem strzelającym do kagiebisty w 1946, podobnie jak nie można stawiać znaku równości między neonazistami, a np. płastunami skłądajacymi kwiaty pod pomnikami Bandery.

 29. tak si składa, że bandrowcy w Łemkach i Bojkach znaleźli sobie zaplecze logistyczne czym narazili te bogu ducha winne nacje sami uciekając jak szczury i chowając się po wykopanych jamach. To nie jest propaganda komunistyczna. Prawda jest taka że łemkowie czy bojkowie nie byli w stanie obronić się przed świrami z UPA a oni to wykorzystywali. Trudno ocenić akcję "Wisła" a wydaje się że aby zakończyć zbrodnicza działalność UPA w tamtym czasie bylo to jedyne choć trudne rozwiązanie.

 30. znowu mieszasz wątki bo co innego nacjonalizm a co innego podpisywanie porozumień z ludzmi popierającymi budowanie muzum esesmanom czyt. Szuchewyczowi

 31. po raz kolejny uzywasz słowa "czystka etnicza" ale napisz proszę w liczbach ilu niby Łemków lub Bojków zostało "zamordowanych" …. nie napiszesz bo takich liczb nie ma a jeżeli są to tylko podawane przez banderowców dlatego ich wiarygodność jest żadna

 32. [quote]Czystka etniczna – zbrodnia, która według rezolucji Komisji Praw Człowieka obejmuje deportację i przymusowe, masowe usuwanie lub wypędzanie osób z ich domów[/quote]
  tym linkiem tylko potwierdziłeś moje słowa i napisz gdzie tam jest napisane że Polacy wymordowali Łemków lub Bojków tak jak robili to twoi banderowcy własnie z Polakami

 33. Was normalnie p.o.j.e,b,ał.o przeciesz dzisiaj jest wielki dzień pokoju .Komu zależy na manipulowaniu Markiem i naszymi braćmi na Ukrainie no k.u.r.w.a komu /

 34. [quote]Roman Szuchewycz, jako główny dowódca UPA ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za zaakceptowanie rzezi wołyńskiej jako taktyki UPA przeciwko Polakom i przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej w Małopolsce Wschodniej na polskiej ludności cywilnej, której ofiarą padło co najmniej 100 tys. osób. Warto w tym miejscu wspomnieć, że sadyści z UPA cechowali się niezwykłą fantazją: ludzi palono żywcem w zamkniętych stodołach, przecinano ich piłą do drewna, krzyżowano duchownych, nabijano kobiety na pal. Ofiary UPA ginęły tylko za to, że są Polakami i katolikami. Ludność polska konała od kul, siekier, wideł, kos, pił, noży, młotków i innych narzędzi zbrodni..[/quote]

  [b]Oto w jaki sposób ów generał i jego ludzie z UPA walczyli o "wolną Ukrainę".[/b] Proponuje zaprosić jeszcze osoby uwielbiające Stalina bo przecież dla wielu Rosjan jest on ojcem narodów i walczył z Niemcami. Dlatego pomińmy stalinowskie zbrodnie i zapraszajmy czcicieli Stalina. Wtedy już wogole będzie pięknie.

  [b]Dobrze, ze to całe rodziny palone żywcem w stodołach nie widzą tego jak dzisiaj "POLACY" próbują wybielać UPA i ich katów. Dobrze, że nie widzą już że elity polityczne szczebla samorządowego bratają się z osobami dla których bandyci i mordercy są bohaterami. [/b]

 35. to już kop w Jądra co ten zordon wyprawia :@, tu mieszkają ludzie którzy musieli uciekać przed banderowcami z teraźniejszych terenów Ukrainy a wtedy Polskich:@ terenów to jest jakaś paranoja:(

 36. Dla wszystkich obrońców UPA proponuje obejrzenie tej strony [url]http://www.upadeknarodu.cba.pl/zbrodnie-upa.html[/url] (<– uwaga! drastyczne zdjęcia) gdzie pokazane jest jak walczono o "Wolną Ukrainę". Wychwalanie UPA to cios dla Polaków i cios dla prawych Ukraińców którzy bronili Polaków – bo tacy też przecież byli.

 37. A co na to ortodoksyjna katoliczka i obrońca polskiej myśli chrześcijańskiej Pani radna Tłusta ze szlacheckiej Tarnowskiej Woli odpowie, czy wazelina do Wiesława będzie, czy też wazelina do swoich zwierzchników katolickich. Zróbmy sondę co zwycięży. Ja stawiam jednak na lokalne koryto…

 38. Chrin – Absolutnie podzielam Pańską opinie.Dziwi natomiast, brak UMIARKOWANIA| jak nasze dziady paliły po stodołach Żydów..To taka informacja jest uwierająca.. Również my Polacy mamy trochę z uszami… Ku.wa – Chrystus Narodów:@ Proporcje inne a i możliwości z znikome wówczas..

 39. pan od historii już wiele razy udowadniał, że jest ostatnią osobą która może reprezentować jakąkolwiek społeczność, jego kompetencje też zostawię bez komentarza, mimo wszystko nie kopmy go, on jest już taki zagubiony i bezradny i tak pozbawiony honoru,że zostawmy go samego sobie (wybory)

 40. Jezu Marek, czy Tobie się już do reszty sufit na głowę obsunął? Walisz propagandą rodem ze "stonki zrzucanej na spadochronach". Myślałem, że stać Cię na więcej…

 41. [quote]Ukraińcy nie zbudowali Szuchewyczowi, bo był w SS, tylko dlatego, że walczył o niepodległą Ukrainę.[/quote]

  Ta informacja wymaga korekty. Otóż R. Szuchewycz w SS nie służył. Nie można wrzucać go do jednego worka pod nazwą "SS Galizien" (z czym najczęściej kojarzy się działalność OUN-UPA w okresie wojny).

  [quote]Co ciekawe, na jednym ze zdjęć były wójt Suchowoli występuje w krawacie mogącym kojarzyć się z barwami UPA. [/quote]
  To nie jest na pewno gadżet OUN-owski, a jedynie źle dobrany krawat.

  Myślę, że nasi samorządowcy mają świadomość problemu. Nie tylko w przypadku Nowej Dęby zaistniał taki problem. Wiele miast z terenu Podkarpacia i Lubelszczyzny – mając podpisaną umowę partnerską z miastem na Ukrainie – boryka się z czymś podobnym. Problem zatem jest szerszy. To powinien być przede wszystkim temat do dyskusji dla MSZ obu krajów by uporządkować sprawę polsko-ukraińskiego partnerstwa, które polska strona postrzega jako strategiczne.

 42. Chrin – Absolutnie podzielam Pańską opinie.Dziwi natomiast, brak UMIARKOWANIA| jak nasze dziady paliły po stodołach Żydów..To taka informacja jest uwierająca.. Również my Polacy mamy trochę z uszami… Ku.wa – Chrystus Narodów:@ Proporcje inne a i możliwości z znikome wówczas..

 43. [quote]Otóż R. Szuchewycz w SS nie służył.[/quote]

  a batalion Nachtigall pod co podlegał jak nie pod SS
  cyt.
  [quote]W roku 1941 zastępca dowódcy batalionu Nachtigall.[/quote]
  oczywiście mowa o Szuchewyczu

 44. Nie tylko sympatycy galicyjskiego faszyzmu-banderyzmu goszczą za pieniądze polskiego podatnika lecz i odwiedzali Polskę jeszcze do niedawna sprawcy ludobójstwa Żydów i Polaków,setnicy UPA. Otrzymywali polskie wizy i chwalili się następnie tymi wizytami na banderowskich portalach z widoczna pogardą pisząc o durnych Lachach którzy nawet nie podejrzewali że spotykają się z dawnymi kumplami, w latach 90-tych czlonkami Związku Ukraińców w Polsce.

 45. Uważam, że UPA to była zbrodnicza organizacja, która 95% aktywności przejawiało się na mordowaniu Polaków. Bandy UPA
  wymordowały ponad 200 tys Polaków na Kresach Południowo -Wschodnich.Ten cały Chrin potomek banderowca kłamie zawężając
  zbrodnie UPA do Wołynie .Polaków mordowano wszędzie na Kresach. UPA wymordowała nawet 50 tys Ukraińców, którzy nie chcieli mordować lub przechowywali Polaków względnie nie chcieli
  iść do band UPA.

 46. UPA wymordowało tylu Polaków i Żydów i dzisiaj do Polski, do mojego miasta zaprasza się gloryfikatorów morderców Polaków. Pomordowani: kobiety, dzieci, starcy i inni przewracają się w grobach.

 47. oni czyli Burmiscze po prostu nie rozumieją pewnych rzeczy bo są krótkowzroczni. INFO znowu napisano jak jest a nie jak ma być zgodnie z MYŚLA POLITYCZNĄ Wieśta i teraz trza na INFO psy wieszać bo napisano prawdę, o której i tak większość na Debie od lat szeptała. No ale jak Wisio ma słycszeć tych z Deby jak on o 15.30 do TW jedzie.

 48. Ale pisiorstwo z was wyłazi.Najlepiej gdyby ksiądz proboszcz zatwierdzał wcześniej listę zaproszonych, a sama impreza zaczynała się modlitwą albo jeszcze lepiej – msza świętą, potem jakiś apel poległych bo to mam najlepiej wychodzi. Na koniec wystąpiłaby jakaś kapela podwórkowa i finał.

 49. burmiszcze już nawet nie udają …………….oni po prostu nie szanują ludzi w Nowej dębie i szukają wsparcia na wschodzie…. a po drugie niech mi ktoś powie co to za prestiż dla Nowej Dębie podpisanie porozumienia z grajdołem ….. bo tego pojąć nie mogiem.

 50. Myśle ,że ta dyskusja jest zdecydowanie na wyrost. Zreszta najlepiej sie widzi drzazge w oku bliżniego a juz belki w swoim niekoniecznie.
  Przecież nasz radny P.Ostapko też był zafascynowany Dmowskim, endecją , pisał do portalu Nacjonalista.pl czyli co?
  Mamy w radzie miejskiej antysemite i rasiste? Żydożerce i homofoba?:D

 51. No, zróbcie jeszcze oSTAPCE ZDJĘCIE W BRĄZOWYM KRAWACIE (brunatnym!!!!)m , SPRAWDŹCIE, CZY BYŁ W pAŁACU Kultury, darze mordercy Polakó Stalina dla Polski, zmiksujcie fakty w jednym poście i czekajcie, aż Prawdziwi Polacy zaczną rozdzierać szaty

 52. [quote]A z kim mają podpisać?Z Ukraińcami dogadaja się jakoś.A z i nnymi na migi?[/quote]
  To fakt. Z językami obcymi to u nich kiepszczocha.

  [quote]Ale pisiorstwo z was wyłazi.Najlepiej gdyby ksiądz proboszcz zatwierdzał wcześniej listę zaproszonych, a sama impreza zaczynała się modlitwą albo jeszcze lepiej[/quote]

  Przecież tak było. Nieświadomy proboszcz witał w świątyni naszych szanownych gości. Nawet brawa były.

  [quote]Ja ich szanuje bo lali Czerwonych i zatlukli Swierczewskiego[/quote]

  To jest plus. Ale nie przysłania od 100 tys polskich niewinnych istnień zakatowanych bezlistośnie.

 53. Proponuje poczytać wiecej http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=121 Tutaj jest mowa o faszystach z UPA. Kompedium wiedzy. Dla każdego normalnego Polaka niestosowność utrzymywania kontaktów jest naturalna. Bierzcie przykład z państw normalnych jak USA czy Izarel gdzie na takie coś by tam sobie nie pozwolono a osoba dokonująca takiej gafy zniknęłaby z życia publicznego.

 54. Ad 62
  [quote]
  a batalion Nachtigall pod co podlegał jak nie pod SS
  cyt.[/quote]
  To była jednostka zorganizowana przez Abwehrę, nie SS.

 55. Idźmy dalej…Nie gadajmy z Niemcami bo non stop na nas napadali , ruskie nas niewolili za rozbiorów i za komuny, Anglicy i amerykanesy sprzedali nas w Jałcie, Szwedzi nas zalali swoim potopem, Czesi nasz kraj plądrowali co chwila za pierwszych Piastów , Austriaki byli współautorami naszych rozbiorów , Litwini mają pretensje di nas za Kowno, Duńczycy i Norwegowie grabili nasze nadmorskie miasta za Bolesława Chrobrego, na Koreańczyków Pln krzywo patrzymy i chyba tylko Bangladesz jest dobry do rozmów i zaproszeń bo w nic nie jest z nami umoczony.

 56. Marek, czegoś tak niskiego się po tobie nie spodziewałem :( Info sięgnęło bruku. Został już tylko dziadek w Wermachcie? :(

 57. Ja się nie spodziewałem takiego niskiego poziomu burmistrza. Niech stanie twarzą w twarz z dzieckiem którego rodzice zostali spaleni żywcem przez UPA i powie, że to nic złego że się spotykamy z miłośnikami UPA.

  [b]Niemcy się rozliczyli z nazizmem i nie chwalą nazistów.[/b] Tu nie chodzi o nie rozmawianie z Ukraińcami lecz o nie utrzymywanie kontaktów z BANDEROWCAMI którzy gloryfikują morderców Polaków. Ta gloryfikacja dotyczy części zachodniej Ukrainy. Na wschodniej Ukrainie UPA i banderowcy są znienawidzeni. Więc nie bredzić, że krytyka banderowców oznacza krytykę Ukrainców.

 58. Problem jest jeden zasadniczy: totalny brak wiedzy historycznej. Zarówno u "władzy", jak i wielu wypowiadających się na tym forum. Czy ktoś zastanawiał się dlaczego zapłonęła jakaś tam stodoła z żydami? Bo jakaś przyczyna musiała być. Musiało być jakieś uzasadnienie wyboru takiego a nie innego środka…
  Jeżeli tego się nie wyjaśni, nie uświadomi, to wszelka dyskusja jest bezprzedmiotowa, a wiedza historyczna dyskutanta ukazuje się jako powierzchowna.
  Nie jest sztuką opanować daty i nazwiska – istotą jest kojarzenie co i dlaczego? Takie jest przesłanie płynące z historii jako dyscypliny naukowej.

 59. [quote]USA i Izrael normalne państwa. Chyba Cię pogięło.[/quote]

  Ludzie uciekają z Polski do USA a nie z USA do Polski …
  Może normalna jest Rosja, Białoruś, Ukraina? Tylko, że z Ukrainy, Rosji i Białorusi też uciekają do USA a nie odwrotnie.

 60. My Polacy nie jesteśmy lepsi jak to ktoś napisał palilismy zydków w stodołach.A na stadionie wisły było przy czarnych z Holandii słychać hu hu hu hu huu

 61. JEDNAK I NA UKRAINIE SĄ LUDZIE MYŚLĄCY………..

  Odessa przeprasza Polskę za Banderę

  Odeska organizacja społeczna "Dozór" wystosowała list do ambasadora Polski na Ukrainie i Konsula Generalnego RP w Odessie, w którym przeprosila za „zniewagę, którą wyrządził Polakom prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, nadając poplecznikowi nazizmu Banderze wysokie odznaczenie państwowe".

  "Organizacja społeczna "Dozór" w imieniu mieszkańców miasta Odessy oraz południowych obwodów Ukrainy przeprasza naród Polski, którą reprezentują Państwo na naszej ziemi – za tę zniewagę, którą wyrządził Polakom prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, nadając poplecznikowi nazizmu Banderze wysokie odznaczenie państwowe. Pamiętamy, że Stepan Bandera jest winny wielu zbrodni wobec narodu polskiego, przy czym tego faktu akurat współczesna ukraińska ideologia państwowa nie neguje.
  Bandera pozostał w ludzkiej pamięci jako człowiek, który aktywnie współpracował z nazistowskimi okupantami. Przy wsparciu Niemców banderowcy popełnili niezliczoną ilość zbrodni, w szczególności przeciw polskiej ludności zachodu Ukrainy. Szanujemy pamięć ofiar ludobójstwa Polaków Wołynia i innych regionów oraz uważamy, że historycznym obowiązkiem Ukrainy jest zachowanie zdolności do obiektywnej oceny własnej przeszłości.
  Niestety, ukraińskie władze aktywnie fałszują dziś naszą wspólną historię. I zupełnie nie interesują się tym, jakim "splunięciem" w twarz sąsiedniemu przyjaznemu narodowi może stać się taka ich polityka. Przyznanie tytułu Bohatera Ukrainy Stepanowi Banderze – mordercy i terroryście – jest jaskrawym tego potwierdzeniem. My, mieszkańcy Odessy i obywatele Ukrainy, szczerze potępiamy ten krok Prezydenta Ukrainy, jak również wszelkie inne działania skierowane na heroizację popleczników nazizmu i organizatorów masowych mordów cywilnej ludności. Zapewniamy Państwa, że naród ukraiński na ogół nie podziela miłości Wiktora Juszczenki do faszystowskich zbrodniarzy".

 62. [quote]Odessa przeprasza Polskę za Banderę

  Odeska organizacja społeczna "Dozór" wystosowała list do ambasadora Polski na Ukrainie i Konsula Generalnego RP w Odessie, w którym przeprosila za „zniewagę, którą wyrządził Polakom prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, nadając poplecznikowi nazizmu Banderze wysokie odznaczenie państwowe".

  "Organizacja społeczna "Dozór" w imieniu mieszkańców miasta Odessy oraz południowych obwodów Ukrainy przeprasza naród Polski, którą reprezentują Państwo na naszej ziemi – za tę zniewagę, którą wyrządził Polakom prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, nadając poplecznikowi nazizmu Banderze wysokie odznaczenie państwowe. Pamiętamy, że Stepan Bandera jest winny wielu zbrodni wobec narodu polskiego, przy czym tego faktu akurat współczesna ukraińska ideologia państwowa nie neguje.
  Bandera pozostał w ludzkiej pamięci jako człowiek, który aktywnie współpracował z nazistowskimi okupantami. Przy wsparciu Niemców banderowcy popełnili niezliczoną ilość zbrodni, w szczególności przeciw polskiej ludności zachodu Ukrainy. Szanujemy pamięć ofiar ludobójstwa Polaków Wołynia i innych regionów oraz uważamy, że historycznym obowiązkiem Ukrainy jest zachowanie zdolności do obiektywnej oceny własnej przeszłości.
  Niestety, ukraińskie władze aktywnie fałszują dziś naszą wspólną historię. I zupełnie nie interesują się tym, jakim "splunięciem" w twarz sąsiedniemu przyjaznemu narodowi może stać się taka ich polityka. Przyznanie tytułu Bohatera Ukrainy Stepanowi Banderze – mordercy i terroryście – jest jaskrawym tego potwierdzeniem. My, mieszkańcy Odessy i obywatele Ukrainy, szczerze potępiamy ten krok Prezydenta Ukrainy, jak również wszelkie inne działania skierowane na heroizację popleczników nazizmu i organizatorów masowych mordów cywilnej ludności. Zapewniamy Państwa, że naród ukraiński na ogół nie podziela miłości Wiktora Juszczenki do faszystowskich zbrodniarzy".[/quote]

 63. Do polak mały, zydki też wydawali swoich i naszych gdy tylko mogli ratować swoją skórę ale otym ze względów oczywistych nie wspominają. I nie stawiajcie na równi oun-upa, bo jakoś litwini, słowacy i inni chociaż związali się z nazistami to jednak takimi metodami się nie posługiwali.
  Do Gość#92 nikt normalny nie generalizuje i nie utożsamia wszystkich obywateli Ukrainy z tymi zwyrodnialcami. Zresztą Wam też się dali we znaki

 64. [b]Odessa przeprasza Polskę za Banderę[/b]

  Odeska organizacja społeczna "Dozór" wystosowała list do ambasadora Polski na Ukrainie i Konsula Generalnego RP w Odessie, w którym przeprosila za „zniewagę, którą wyrządził Polakom prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, nadając poplecznikowi nazizmu Banderze wysokie odznaczenie państwowe".

  "Organizacja społeczna "Dozór" w imieniu mieszkańców miasta Odessy oraz południowych obwodów Ukrainy [b]przeprasza naród Polski, którą reprezentują Państwo na naszej ziemi – za tę zniewagę[/b], którą wyrządził Polakom prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, nadając poplecznikowi nazizmu Banderze wysokie odznaczenie państwowe. Pamiętamy, że Stepan Bandera jest winny wielu zbrodni wobec narodu polskiego, przy czym tego faktu akurat współczesna ukraińska ideologia państwowa nie neguje.
  Bandera pozostał w ludzkiej pamięci jako człowiek, który aktywnie współpracował z nazistowskimi okupantami. Przy wsparciu Niemców banderowcy popełnili niezliczoną ilość zbrodni, w szczególności przeciw polskiej ludności zachodu Ukrainy. Szanujemy pamięć ofiar ludobójstwa Polaków Wołynia i innych regionów oraz uważamy, że historycznym obowiązkiem Ukrainy jest zachowanie zdolności do obiektywnej oceny własnej przeszłości.
  Niestety, ukraińskie władze aktywnie fałszują dziś naszą wspólną historię. I zupełnie nie interesują się tym, jakim "splunięciem" w twarz sąsiedniemu przyjaznemu narodowi może stać się taka ich polityka. Przyznanie tytułu Bohatera Ukrainy Stepanowi Banderze – mordercy i terroryście – jest jaskrawym tego potwierdzeniem. My, mieszkańcy Odessy i obywatele Ukrainy, szczerze potępiamy ten krok Prezydenta Ukrainy, jak również wszelkie inne działania skierowane na heroizację popleczników nazizmu i organizatorów masowych mordów cywilnej ludności. Zapewniamy Państwa, że naród ukraiński na ogół nie podziela miłości Wiktora Juszczenki do faszystowskich zbrodniarzy".

 65. A prezydenta W. Juszczenko wybrali ufoludziki / proszę nie piep..yć głupot .Bracia Ukraińcy miotają się czy U.E. czy Federacja Rosyjska.. Proszę zastanowić się co dla RP byłoby w [color=#cc0000]XXI w[/color]
  korzystniejsze. Oczywiście Ukraińcy zamykający wschodnią flankę..
  Angole i Irlandczycy również miłością nie pałają…

 66. [quote]Ludzie uciekają z Polski do USA a nie z USA do Polski …
  [/quote]

  Uciekaj razem z nimi, a potem pogadamy. Jeszcze w Izraelu spróbuj. Teraz już nie musisz uciekać. Pożna pojechać. Śmiało

 67. przedstawiłeś swój pkt widzenia nie oznacza ze masz racje. To jasne, że Ukraincy są fajnymi ludźmi/kumplami ale ile razy udało Ci się tam wjechać coś załatwić bez "opłat dodatkowych". A jak wypada ich umiłowanie demokracji nie trzymają czasem kogoś w wiezieniu??

 68. #104
  Oczywiście!
  Rzecz w tym aby Braci Ukraińców ściągać na naszą orbitę! Putin zrobił z Julii wzorzec rękami *Kijowa..
  edit –
  *rękoma :D:D

 69. [quote]Rzecz w tym aby Braci Ukraińców ściągać na naszą orbitę![/quote]
  zgadza się Braci Ukraińców a nie banderowców a to wielka różnica. Wielu Ukraińców pomagało Polakom wielu za to, że nie chciało mordować zginęła z rąk tych bandytów, którzy zwą się teraz "weteranami" i "żołnierzami".

 70. znowu to wstretne INFO znowu prawda wyszła na jaw.
  co z tego ze my wiedziOOły że tam banderowce ale trza było morde trzymać na kłudke bo jaśnie pan nie kazali gOOdać to my nie gOOdoli.
  a i było dzie po łokowite pojechOOOć a terOOzki trza bedzie znowu bimber pendzić a kartoflów mało łoj mało

 71. dobrze Ci gość108 napisał
  poza tym Ukraina musi sama się określić bo ściąganie na siłę niczego dobrego nie przyniesie.

 72. Aby jasne było – zaproszenie tej ''osoby'' – wielce niestosowne…
  To jak zaprosić E. S. = przewodniczącą Związku Wypędzonych do Opola.. Gruba omyłka! Nawet w Opolu nikt nie zaryzykował by takiej Prowokacji. Mimo,że w Sejmie mniejszość niemiecka ma 2 głosy.(jeśli mylę się – proszę poprawić)Omyłkowo mnie zinterpretowaliście.
  – Ja niezbyt czytelne post'uje -:)

 73. moze trzeba powiedziec burmistrzowi, ze Polska jest w UE i ze byloby celowe i korzystne nawiazanie kontaktow z np. Slowakami, Wegrami czy Austriakami, Ukraine niech sobie zostawia politycy ze wszystkick polek na wiek XXII.

 74. tu nikt nie ma pretensji o podpisywanie porozumień z osobami z Ukrainy i oby takich jak najwięcej, ale niech nie będą to zwolennicy banderowców bo to jest ośmieszanie siebie jako Polaków…. poza tym jako miasto winniśmy wpierw należyty szacunek oddać pomordowanym Polakom, a dopiero później chyba bratać się ze zwolennikami Bandery i Szuchewycza …..o ile to etyczne …….jak inaczej mamy uczyć dzieci historii…. bo jak na razie to jest zakłamywanie historii, czyli dokładnie to czego oczekują UP-owcy…. obyśmy nie doczekali czasów, że w Dębie mieście COP-u komuś przyjdzie do głowy budować pomniki banderowcom.

 75. brawo Valeri brawo cieszy to, że jest w ND jeszcze ktoś kto sięga dalej wzrokiem aniżeli do czubka swego nosa. Masz w zupełności rację tyle tylko, że do takich spraw trzeba znać co najmniej dwa jezyki zwłaszcza obce :D poza tym Wienio powinien dać swoim podwładnym trochę poszukać, bo na pewno są tam też myślący, ale jak mają nawiązać jakąś współpracę skoro JAŚNIE PAN WSZYSTKO WIE i ŁON jest najmondrzejszy. W sumie zawsze lepiej jechać do zrujnowanej mieściny na Ukrainie bo tam jest za swojego, aniżeli do miasteczka np. na Węgrzech.

 76. Nie wierzyłem jak wczoraj się dowiedziałem o tym zajściu ! co ku…y nędzy dzieje się w tym Miasteczku ! Boże widzisz i nie grzmisz . Nie chce mi się czytać waszych wypowiedzi do końca bo nie wiem kto ale szukacie pierdół żydów palonych przez polaków itd. my tu mamy ewidentny przykład poparcia banderowców , bandytów , oprawców , którzy do teraz drwią sobie z Polaków wiem coś na ten temat jakieś 6 lat temu miałem okazję obracać się obok takiego rzezimieszka , pochowali się po wioskach mają przednie emerytury i wspominają przy wódzie jak to oni robili aż mnie szlak trafiał do pewnego momentu , jebnąłem jednemu padł jak wiktor (dodam było trzech starych ludków 80 latek ) ale i ja polizałem w czapkę , gdyby nie młodość i szybkie nogi to może by mnie piłą przerżnęli . Nie wiem czy już nad naszą władzą nie ma wyższej władzy co by mogła ukrócić ten incydent Ja nie myślę tego tak zostawić trzeba poruszyć niebo i ziemię i niech ktoś za to odpowie to jest karygodna postawa władz i proszę nie rozmawiajmy c tam z żydkami , cyganami itd tu mamy swój problem nad którym trzeba się zadumać i wyciągnąć wnioski takie porządne miasteczko a tu taka RYSA boli oj boli . Nie ma usprawiedliwienia dla Wiśka bo "kto z kim przystaje takim się staje" i tak właśnie rządzi a co tam woda do góry czynsze do góry i wsio do góry a jak się coś nie podoba to se ściągnę banderowców i zrobią porządek . Przecież nasza mieścina to powstała z ludzi wypędzonych z tamtych terenów większość już nie żyje , i w grobach się przewracają , może jeszcze i z cmentarza trzeba ich będzie zabrać bo władza weszła w przyjaźń z BANDYTAMI , o naszym Miasteczku i tak jest głośno w Polsce ale nie z takich relacji przyjaźń z OPRAWCAMI i prezenty dla nich wio z miasta i władza i BANDEROWCY .

 77. Ludzie czy Was po–ba-o. Kolejny dowód na płytkość pana redaktorka. Mareczek, dzieciuszek walczy wszelkimi możliwymi sposobami, nie patrząc na nic. Po trupach do celu. Nie polemizuje z Wami bo nie ma sensu. Leczcie się.(uczniowie Kaczystanu)

 78. A jednej nocy palila sie wioska ukrainska ,a nastepnej wioska polska ,i tak wkolo macieju asz sie wypalili,a potem wladza LUDOWA wszystko rozpierdzila ,winnych i nie winnych [LEMKOWIE ] wypedzila pozamykala, pomordowala i BIESZCZADY pustkowiem ustanowila

 79. [quote]A jednej nocy palila sie wioska ukrainska ,a nastepnej wioska polska[/quote]

  Jak bardzo trzeba nie znać historii by coś takiego pisać? Kto palił ukraińskie wioski? Polacy? Może zaraz się okaże, że Polacy dokonali rzezi na biednych Ukraińcach? Widać, że pranie czaszek przez media przynosi efekty. Pedagogika wstydu jaką się wpaja naszemu biednemu narodowi sprawia, że sami Polacy wierzą, że to oni wywołali II wojnę, budowali "polskie obozy śmierci" a po wojnie dokonywali "pogromów". Smutne jest, że ktokolwiek próbuje a) wyżywać się na autorach strony za to, że piszą prawdę (gorzką prawdę która pokazuje oblicze naszych władz) b) wybielać bandziorów i opluwać swój własny naród. Żałosne! Ale co się dziwić jak w TVN o haśle "Bóg-Honor-Ojczyzna" mówi się, że to hasło "faszystowskie"… Dramat!

 80. [b]Bo Nowa Dęba pislamem stoi, a pislam nie chce słyszeć innej wersji historii niż jej własna….Nawet to im nie przeszkadza że guru Kaczyński kiedyś gloryfikował socjalistyczny komunizm w Polsce, ale gdy partyjni notable stwierdzili że kolo się nie nadaje do rządzenia to zrobił focha i stał się jedynie prawdziwym Polakiem z jedynie prawdziwymi wartościami itd, itd….[/b]

 81. [color=#3300cc]Jakoś znajomośc historii, jaka by ona nie była, nie da mi pracy i dopóki nie będę miała perspektywy spokojnego jutra to daleko mam, wiadomo gdzie, to czy tam byli banderowcy hitlerowcy stalinowcy lub brygady Pol Pot`a. Ważne jest to abym i miała co do garnka włożyć i za co opłacić rachunki. Bo jak wiadomo, dziś nawet ksiądz za darmo nic nie zrobi. Tak więc darujcie sobie te debilne dyskusje, zwłaszcza że trzy czwarte z was nie ma pojęcia o czym pisze [/color]

 82. tak sie składa ze inicjały autora pod tekstem nijak nie pasują do [quote]Mareczka[/quote] poza tym widać ze prawda boli …..dlatego trzeba obsrać najlepiej redaktora INFO…. tyle ze zapomina sie o meritum sprawy ale to w grajdole norma. tylko żal patrzeć na te zakłamane twarze, które nie potrafią się określić…. najpierw żeby wygrać wybory to PIS-owi d"""pe lizali teraz PO-wcom…..(mowa o Wysokim i jego ekipie)…..może tak się w końcu zdeklaruje kogo popiera bo tak głupio na dwóch bilbordach wisieć…….w sumie to jeszcze kilka partii mu zostało …. chyba ze w PZPR (czyt. SLD) tez był …………………..

 83. a tu dalej swoje Kaczyński nie zaprasza BANDYTÓW do kraju czy też swojego miasta cz domu a więc widzę tu proste odbijanie pałą piły by zejść z tematu artykuł ten pokazuje nam Dębę a du…a z tym co tam Kaczyński inne ludki rozmawiamy o naszym mieście tak że jak ktoś nie zna historii czy też próbuje zmieniać temat bo jest obrońcą samowolnie lub z nakazu burmistrza to niech da sobie na wstrzymanie i pisze sobie na stronie burmistrza wychwalając go pod niebiosa i tam się może podpisać a punkty zaliczy , tu nie chodzi o politykę i czy Marek jak ktoś napisał (a głupio bo prawda boli) po trupach do celu , to co to ma znaczyć że dążenie do prawdy to błąd i powiedzenie jej to błąd , Marek chyba ie należy do tych ludzi co w ciągu przerwy zmieniają swoje zdanie , jak Mroczkowa czy Tłusta(nie mylić nie plama , plama na głosowaniu) , oj przeczytałem i ten artykuł wody kubeł na EB paniom dwóm szkoda że nie można za ja..ka powiesić i to chodzi po mieście z dziobem rozdziawonym uśmiechniętym jak by chciała powiedzieć to nie moja wina to gazda wszystko zaplanował . o sam prosiłem by innego tematu nie ruszać a wszedłem na tej stronie na wodę a rozmawiamy o przyjaźni z BANDYTAMI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 84. no nie wsadź sobie do garnka to z czego możesz jeszcze coś uzyskać , to zgrubienie na końcu szyi i zjedz drugą stroną co wiem że ci nie pomoże i ludziom nie ubliżaj wielka znawczyni od siedmiu boleści [quote]#123 | Eliza dnia 06/10/2012 13:33
  Jakoś znajomośc historii, jaka by ona nie była, nie da mi pracy i dopóki nie będę miała perspektywy spokojnego jutra to daleko mam, wiadomo gdzie, to czy tam byli banderowcy hitlerowcy stalinowcy lub brygady Pol Pot`a. Ważne jest to abym i miała co do garnka włożyć i za co opłacić rachunki. Bo jak wiadomo, dziś nawet ksiądz za darmo nic nie zrobi. Tak więc darujcie sobie te debilne dyskusje, zwłaszcza że trzy czwarte z was nie ma pojęcia o czym pisze [/quote]

 85. jesli naród nie bedzie znał historii i wyciągał z niej wniosków wówczas będzie manipulowany przez kastę rządzących oszustów. ci co są u władzy nie chcą aby prawda wychodziła na wierzch bo wówczas strąciłaby ich ze stołków. jesli chcesz mieć pełny gar zacznij wyciągać wnioski z historii.
  [quote]"Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się."[/quote] Cytat: Kardynał Wyszyński

 86. cytat z oficjalnej strony internetowej miasta Komarna, że niby miasto to było pod Polską okupacją w okresie międzywojennym cyt.[quote][b] Było to 20-letni okres polskiej okupacji miasta[/b], który towarzyszył represji i prześladowań politycznych. [/quote]

  nie wspomnę już o gloryfikacji OUN-owców i innych tzw. "bohaterów" …. dla mnie to potwierdzenie słów autora tekstu z INFO.
  przepraszam, ale mam pytanie czy ktoś jest poważny w tym naszym dębskim urzędzie czy nie. Oni na oficjalnej stronie piszą, że myśmy ich okupowali a nasz Burmistrz podpisuje z nimi porozumienie. Co ten człowiek chciał przez to pokazać ??????

 87. [b]Panie Burmistrzu!!!!
  Czy pan jako historyk zgadza się, że stwierdzeniem ze strony miasta partnerskiego Komarna, że II RP TO OKRES POLSKIEJ OKUPACJI POŁĄCZONEJ Z REPRESJAMI I PRZEŚLADOWANIAMI POLITYCZNYMI???[/b]
  Przecież to obraza!!!!! Jak jeszcze muszą plunąć w twarz byście przestali udawać, że deszcz pada????

 88. Historycy wyksztalceni w PRL-u ,na zafalszowanej HISTORI to sie tak maja do prawdy jak KROWA do BYKA, choc jedno i drugie podobnie RYCZY

 89. [quote]Panie Burmistrzu!!!!
  Czy pan jako historyk zgadza się, że stwierdzeniem ze strony miasta partnerskiego Komarna, że[b] II RP TO OKRES POLSKIEJ OKUPACJI POŁĄCZONEJ Z REPRESJAMI I PRZEŚLADOWANIAMI POLITYCZNYMI???[/b]
  Przecież to obraza!!!!! [u]Jak jeszcze muszą plunąć w twarz byście przestali udawać, że deszcz pada??[/u]??[/quote]

 90. O polskiej "okupacji", czyli o okresie dwudziestolecia II RP. Historia XX wieku jest dla zachodniej Ukrainy ogromnym problemem:

  "Zaczęła się 20-letnia polska okupacja miasta, która odznaczała się represjami i politycznymi prześladowaniami."

  Cytat z: [url]http://komarno.in.ua/index/istorija_mista/0-11[/url]

 91. [quote]Gdybym walczył o niepodległość Polski robił bym to samo co UPA.[/quote]
  Brałbyś niemowlęta za nóżki i uderzał nimi w ścianę?
  Kroiłbyś ludzi piłą do drewna?
  Więcej o metodach UPA: http://www.wykop.pl/ramka/140347/lista-tortur-stosowanych-przez-upa-18/ <– wykaz tortur UPA
  I pamiętaj, że normalni Ukraińcy odcinają się od UPA i ich metod (odsyłam do komentarza nr 92)
  Jak się domyślam zgadzasz się również z twierdzeniem, że II RP to czasy "okupacji". Gratuluje.

 92. Dobra,Dosyć..#139 Tobie się udało.że babcia żywa i ma wnusia. A zamierzasz maleńkimi Ukraincami napierddalć w studnie? Oco Ci chodzi?

 93. Na tym forum pisze dwie, może trzy osoby zmieniając loginy. Co gorsza wiedzę o UPA biorą z komunistycznego filmu "Ogniomistrz Kaleń" który miał właśnie pokazać że wszyscy Ukraińcy to bestie żyjące tylko po to aby zarzynac palić mordować innych a w szczególności Polaków. Zapewne ci którzy tu piszą, w niedzielę siedzą w pierwszych ławkach na mszy, i pokazują się jako pełni cnót chrześcijańskich prawi obywatele … Może tak dla wzbogacenia swojej wiedzy zajrzą na portale typu "Pudelek" albo inne "Różowe Pończoszki"…

 94. na tym forum to moze pisze 2-3 zwolenników i miłośników UPA bo Polacy nie są tak głupi, żeby klaskać swoim oprawcom. Czy są?

 95. A i co innego Ukraińcy a co innego Banderowcy. Owszem wszyscy banderowcy są Ukraińcami ale nie wszyscy Ukraińcy są banderowcami. I to jest tutaj bardzo podkreślane, że pół Ukrainy odcina się od zbrodni bandytów z UPA i przeprasza Polaków. Chwalenie UPA to pośmiertny cios w plecy w stosunku do uczciwych Ukraińców którzy ginęli za obronę Polaków. Taka prawda. A jeśli ktoś nazywa mój kraj z którego jestem dumny (mam nam myśli II RP) "okupacyjnym" to mówi językiem nazistowskiej propagandy która nazywała II RP "bękartem wersalskim" i "państwem sezonowym". Kto ma szacunek do siebie nie będzie się przytylał do zwolenników rzezi wołyńskiej. Proste.

 96. polecam "Czerwone niebo nad Wołyniem" to wówczas przekonasz się skąd niektórzy czerpią wiedzę…. poza tym inne wydania zwłaszcza historyków …. pozycja którą przytoczyłeś mnie nie była znana ale dziękuję zapoznam się……… poza tym jak widać jestem chyba jednym nie z 2 lub 3 a co najmniej jednym z około 100 osób – mój koment 145

 97. cyt [quote]#137 | kokot dnia 06/10/2012 16:45
  Gdybym walczył o niepodległość Polski robił bym to samo co UPA.[/quote] to chciał bym widzieć jak się zachowujesz jak twoją mamę . córkę , syna , kuzyna przeżynają piłą ale co to dla ciebie twardziela w ramki z burmistrzem stawaj i tu jest pies pogrzebany

 98. coś wam jeszcze powiem typowi ukraincy to bandyci i w tym problem z dziada pra dziada w pałę mają wciskane że Polak to wróg i tak by nas zabijać to zaczynają śniadanie a na drugie to mały Polaczek tam tak jest mało czytają są do tyłu jakieś 2000 lat a naród taki gniewny że ho ho daj im wódki a pójdzie w pieriod , powiedzenie mówi gniotsa nie łamiotsa boli tylko że My Dębianie musimy się z takimi bandytami afiszowaź

 99. Jak UPA walczyło z NKWD? Jakieś bitwy, potyczki? Może jedna, głównie to wyrzynali swoich, którzy donosili, albo napadali na magazyny. UPA to wrzód na **** Ukraińców

 100. [quote]Jak UPA walczyło z NKWD? Jakieś bitwy, potyczki? Może jedna, głównie to wyrzynali swoich, którzy donosili, albo napadali na magazyny. UPA to wrzód na **** Ukraińców[/quote]

  Działania OUN-UPA zmienialy sie w zaleznosci od sytuacji miedzynarodowej. Po 1944 r. faktycznie przybraly na sile walki z NKWD (i WP, KBW, MO) – i na tym buduje się mit UPA jako antykomunistycznej partyzantki. Wczesniej wrogiem glownym bylo polskie podziemie i komunistyczna partyzantka. M.in. pod pretekstem walki z tymi dwoma przeciwnikami wyżynano polską ludność na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Nalezy pamietac, ze eksterminacja Zydow, prowadzona przez Niemcow (a na terenie Małopolski Wschodniej – przy wspoludziale ukrainskiej policji pomocniczej), uswiadomila kierownictwu OUN, ze likwidacja ogromnych mas ludnosci jest mozliwa w trakcie trwania wojny. Mordy na Zydach daly mocny impuls do radykalnych antypolskich dzialan. Szacuje sie, ze w wyniku dzialan UPA zginelo ponad 100 000 Polakow, z czego 40-60 tys. na samym Wołyniu.
  Polecam ksiazke Wladyslawa Filara:
  [img]http://images.gildia.pl/_n_/sklep/119/119514-180.jpg[/img]

 101. nie kłam i nie pisz bzdur człowieku bo autorowi artykułu nie chodzi o normalnych Ukraińców a o banderowców…. jeżeli próbujesz rozmyć sprawę to twoja rzecz, ale nie mieszaj spraw boguducha winnych Ukraińców ze zbrodniarzami banderowskimi … jak widać wiele osób w komentarzach to widzi poza tobą

 102. Do 152 – przede wszystkim cały ten dęty artykuł nie udowadnia, że facet jest banderowcem. Pokazuje tylko, że ma niegustowny krawat, a 5 lat temu był na otwarciu muzeum. Słabo.

  Nie jest nawet członkiek działającego do dziś OUN, żadnych kontrowersyjnych wypowiedzi, zdjęć. Autor tekstu próbuje zrobić z niego banderowca, ale słabo mu idzie.

 103. [quote]przede wszystkim cały ten dęty artykuł nie udowadnia, że facet jest banderowcem. Pokazuje tylko, że ma niegustowny krawat, a 5 lat temu był na otwarciu muzeum. Słabo. [/quote]

  Taaak?
  Wejdź na stronę miasta Komarna i zobacz w galerii zdjęć jak pan wójt stoi sobie razem z żołnierzem trzymającym sztandar UPA. Wejdz sobie na stronę miasta Komarna do zakłądki historia i poczytaj jak piszą że II RP okupowała ich ziemie!!!! Obencość na muzem zbrodniarza wyklucza tego pana definitywnie. Nie wiedział gdzie idzie? Doskonale wiedział. Jaką szpyre mają ci puścić banderowcy na twarz byś przestał uwadać że to tylko deszcz?

 104. Bo II RP okupowała ich ziemie. Ale mniejsza z tym. To, co przytaczasz to pierdoły – stoi z kombatantami, bo w tej części Europy samorządowcy zawsze robią sobie foty z kombatantami. Czy znajdziesz dowody na to, że ten pan ma poglądy nacjonalistyczne? Na razie słabo idzie, co? A Ostapko robio aferę co najmniej jakby facet zjadał na śniadanie polskie dzieci a do poduchy gwałcił staruchy. Judzi was, a wy się dajecie.

 105. Wiesła, wypowiedz wojnę Ukrainie, bo nasza zbolała Ojczyzna została obrażona, znieważona, splugawiona i opluta! Nie będzie banderowiec trzymał w rękach pamiątkowej grawerki!

 106. [quote]Bo II RP okupowała ich ziemie. Ale mniejsza z tym.[/quote]

  Jeśli posługujesz się banderowską propagandą i traktujesz ją jak swoją to nie mamy o czym gadać. Możesz nazywać bandziorów "kombatantami" twoja sprawa. Wyobrażasz sobie, ze samorządowiec z Niemiec staje obok żołnierza ubranym w mundur SS i trzymającego flagę ze swastyką i mówi: przecież to kombatant, a ziemie na Wschód od Odry były pod Polską okupacją więc nasi dzielni żołnierze odzyskiwali je dla wielkiego narodu niemieckiego. Gratuluje rozumu. Idź do Ordona i razem witajcie sobie gostków otwierających muzea poświęcone mordercy Polaków.

 107. Obca etnicznie władza szykanująca nauczanie w narodowym jezyku, niszcząca świątynie i zamykająca działaczy politycznych w więzieniach to… no, jeśli to Polakom robią Niemcy czy Rosjanie to jest to oczywiście okupacja. Gdy to samo robią Polacy Ukraińcom i Rusinom, to co to jest?

  Kombatant to uczestnik walk. Sprawdź w słowniku. Nie masz dowodów na to, że upowiec, który stoi koło samorządowców zabijał cywilów, nawet nie wiesz, czy działał na tzw. polksich kresach. Równie dobrze mógł nosić antyrosyjskie ulotki pod Kijowem albo strzelać się z KBW w Bieszczadach. Stąd nazwa ,,kombatant'' wydaje mi się na miejscu. Podajesz przykład Niemcó – u nich związki kombatantów Wehrmachtu (ba, nawet zrzeszające kombatantów poszczególnych pułków) istniały długo po wojnie, czasem do dziś.

 108. [quote]Wiesła, wypowiedz wojnę Ukrainie, bo nasza zbolała Ojczyzna została obrażona, znieważona, splugawiona i opluta! Nie będzie banderowiec trzymał w rękach pamiątkowej grawerki![/quote]

  Możesz sprowadzać sprawę do absurdu. Niech nie wypowiada wojny tylko niech sie weźmie do roboty. Za co dostaje olbrzymią kase co miesiac?. Pojechał sobie na Ukraine po to by tam sprawdzić swoich partnerów. Jak wypełnił ten obowiązek? Po co wogole Nowej Dębie stosunki z jakąś zapadłą wsią na Ukrainie? Jaka to wymiana kulturalna albo gospodarcza? I do tego za nasze pieniądze gości się ludzi którzy popierają bandziorów, morderców Polaków. Wstyd.

 109. [quote]Po co wogole Nowej Dębie stosunki z jakąś zapadłą wsią na Ukrainie?[/quote]

  Racja! Wiesław, natychmiast podpisz umowę z Nowym Jorkiem (chociaż nie, za dużo Zydów)… Hm, no to z CHicago, bo tam dużo Prawdziwych Polskich Patriotów i razem odbijemy Lwów i przyłączymy do Tarnoskiej Woli!

  Tego wymagają prochy przodków. Duchy obrońców Monte Cassino wzywają nas do czynu.

 110. Nie będzie Chachoł pluł nam w twarz
  ni nam grawerki trzymał!
  Przytrzymaj ludu mocno go
  aby nas nie wydymał!
  Nie damy by nas gnębił kac
  Więc Ukraińca w mordę pac!

 111. [b]Czy ZUPA wyobrażasz sobie, że niemieccy samorządowcy fotografują się z "kombatantami" z flagami nazistowskimi???[/b] Przecież to byłby skandal międzynarodowy! Ale jak goście burmistrza Ordona robią sobie zdjęcia z "kombatantami" z UPA (organizacji dokującej rzezi na niewinnych Polakach i Żydach) i otwierają muzeum osoby odpowiedzialnej za rzeź wołyńską to nie widzisz tutaj niestosowności.

  Powiem tak: nie mam żalu to tych biednych Ukraińców gloryfikujących bandziorów, katów i oprawców dokonującyh LUDOBÓJSTWA. Mam żal i pretensje do burmistrza ORDONA za to, że takich ludzi tutaj zaprasza. Pan burmistrz lansuje się jako wielki patriota i prawicowiec. Brawo!

 112. Polacy, zwracam się do was w sprawie wagi najwyższej. Ojczyzna nasza znalazłą się na skraju przepaści. Wraży Ukrainiec przybył niemal prosto z otwarcia muzeum, już po pięciu latach i założył krawat w czarne paski.
  Próbie tej musimy sprostać i udowodnić, że Polski jesteśmy godni.
  Jeszcze Polska nie zginęła, póki info czuwa.

  Marku, patrz uważnie na krawaty!

 113. Kreosiwaku, żadnych flag nazistowskich nie było. Oskarżasz bliżej sobie nieznanych dziadków ze zdjęcia o zbrodnie – pokaż dowody, że mają coś na sumieniu. UPA to 10 lat działalności na ogromnym obszarze, doprawdy, nie każdy kombatant UPA musi być zbrodniarzem.

  A Ordon powinie rzeczywiście sprawdzić, co w ciągu ostatnich pięciu lat robili zapraszani goście, ba, w ciągu 10 nawet.

 114. Burmistrzu
  Zaproś jeszcze miłośników żołnierzy Wermachtu.
  Przecież Wermacht walczył jedynie (idąc logiką autora historii miasta Komarno) z polską okupacją na ziemiach na wschód od Odry.
  Może zaprosimy żyjących żołnierzy UPA z Gródka aby opowiedzieli nam jak to walczyli o "wolną Ukrainę" i wyzwalali ją spod jarzma polskiego buta. Mieli wspaniałe techniki WYZWALANIA. MOŻE JESZCZE PAN ORDON PRZEPROSI ICH ZA OKUPACJE POLSKĄ JAKĄ DOKONAŁY RZĄDY II RP?

 115. ,,Może zaprosimy żyjących żołnierzy UPA z Gródka aby opowiedzieli nam jak to walczyli o "wolną Ukrainę" i wyzwalali ją spod jarzma polskiego buta.''

  Wiedza historyczna miejscowych by się powiększyła, może parę stereotypów by upadło.

  Ale zaraz zaraz. przecież Ordon zapraszał już GRH rekonstruujące m.in. Armię Czerwoną. ZDRADA! Miłośnicy Sowietów!

  A był tez pan zbierający niemiecką broń na militarioadzie. ZDRADAx2

 116. Swoją drogą, niedowierzanie, z jakim większość ludzi w Polsce przyjmuje prostą wiadomość, że polska władza to nie był szczyt marzeń Ukraińców po 1918 roku pokazuje, z jak silną propagandą mamy do czynienia w szkołach.

 117. No, autor artykułu np. za grosz honoru nie ma, rzucając potwarze i wciskając ludziom kit, że facet ma czarn-czerwony krawat.

 118. [quote] polska władza to nie był szczyt marzeń Ukraińców po 1918 roku [/quote]
  Dla komunistów z Komunistycznej Partii Polski też "polska władza nie była szczytem marzeń". Podobnie jak dla Niemców którzy nazywali Polskę "bękartem wersalskim". Może czas zacząć przyjmować optykę polską? Zaraz może się dowiemy, że II wojna to wina Polaków.

  Zdyskwalifkowales sie ze II RP to państwo okupacyjne Ukraine. Jestem ciekaw czy nasz pan burmistrz również tak myśli.

  Panie Burmistrzu,
  Czy zgadza się Pan ze stwierdzeniami zawartymi na stronie miasta Komarno, że od 1918 roku tereny te znalazły się pod polską okupacją?

  Czy uważa Pan za stosowne zapraszanie do Nowej Dęby osób, które uczestniczyły w otwarciu muzeum kata i mordercy Polaków Romana Szuczewycza odpowiedzialnego za rzeź wołyńską w wyniku której zginęło 100tys istnień ludzkich?

  Czy uważa Pan, że utrzymywanie kontaktów z osobami fałszujący

 119. Państwo, które wysadziło mi cerkiew, przeszkadza się uczyć mojemu dziecku w ojczystym języku, które zamyka w więzieniu działączy politycznych mojego narodu uznałbym za okupacyjne, gdybym był Ukraińcem i wtedy żył.

  Ale według Ciebie powinni byli nam dziękować, że ich nie zabijaliśmy masowo jak Rosjanie, nie?

 120. Muzeum, o którym jest mowa w artykule, nie wygląda wcale imponująco. To raczej mała izba regionalna, urządzona w wiejskim domku.

  [url]http://www.karpaty.info/en/uk/lv/hr/hrimne/museums/liberation/[/url]

 121. Wytłumacz mi proszę tylko czym różniła się "okupacja Ukrainy" od "okupacji Litwy" itp., że usprawiedliwiasz działania i metody UPA wymierzone w ludność cywilną. Może się myle ale jakość niespecjalnie pamiętam jakieś wybitne osiągnięcia SS Galizen w walkach na froncie.

  P.S. Ja do walki tych narodów o wolność nic nie mam dopóki są to działania zbrojne przeciwko oddziałom zbrojnym lub ludziom związanym z wojskiem/polityką.

 122. a widzisz większość ludzi niema nic do Ukraińców (Ci których znam są więcej niż OK) chodzi im co najwyżej o identyfikowanie się z organizacją która jako organizacja podjęła takie a nie inne środki aby osiągnąć taki a nie inny cel. Niewiele osób czepia się celu czy powodu działań chodzi podjęte Środki. A to że panowie mają coś na sumieniu czy nie jest istotne z punktu widzenia oceny ich jako jednostek a nie organizacji jako całości. Bo w SS, WH, LWP, NKWD też znajdziesz ludzi którzy potrafili się zachować jako ludzie co nie zmienia oceny tych ugrupowań.

 123. Idąc dalej tokiem myślenia autora artykułu, sam pan prezydent, najlepiej równocześnie z premierem, powinni się podać do dymisji, za zorganizowanie EURO razem z tymi strasznymi Ukraińcami! Panie Marku, proszę poruszyć niebo i ziemię, uruchomić wszystkie swoje znajomości w polskim parlamencie i zrobić z tym porządek!

 124. Zanim coś napiszesz najpierw porusz "niebo i ziemie" i zdobądź podstawowe informacje o polityce władz Ukrainy. Obecny prezydent Ukrainy Janukowicz jest przeciwnikiem UPA i odbiera odznaczenia zbrodniarzom z UPA.

 125. i tak jest [quote]#152 | do 150 dnia 06/11/2012 11:43
  nie kłam i nie pisz bzdur człowieku bo autorowi artykułu nie chodzi o normalnych Ukraińców a o banderowców…. jeżeli próbujesz rozmyć sprawę to twoja rzecz, ale nie mieszaj spraw boguducha winnych Ukraińców ze zbrodniarzami banderowskimi … jak widać wiele osób w komentarzach to widzi poza tobą[/quote] nie mieszajmy tego co się stało z Ukraincami co teraz są bo ich można do rany przyłożyć !!!

 126. totalne chamstwo i idiotyzm w czystej postaci. Info się skompromitowałosłoń. Przecież sampan naczelnynaczeln głosował za współpraca . Trzeba być debilem żeby członków delegacji nazywać banderowcamibandero. Przecież żadnego zw nich chyba na świecie nie było. było.

 127. Mianem banderowców określa się dzisiejszych zwolenników krwawych poczyniań UPA. Burmistrz będąc na Ukrainie (po to tam pojechał za podatników pieniądze) miał obowiązek sprawdzić z kim będzie Dęba podpisywać współpracę. Po powrocie rekomendował Radzie Miejskiej zatwierdzenie porozumienia. Radni uznali (jak większość wyborców), że to człowiek godny zaufania. Okazuje się, że nie.

 128. [url]http://www.polskiekresy.info/index.php?option=com_content&view=article&id=987:lwow-13-polskich-symboli-do-usuniecia&catid=128:ukraina&Itemid=512[/url]

 129. Bardzo się cieszę, że ktoś wreszcie zaczął zwracać uwagę na sprawę.

  Mojej znajomej babcia, którą miałem przyjemność poznać, była osobą, która przeżyła rzeź swego rodzeństwa w rodzinnym dworze. Mając, jeżeli dobrze pamiętam 6 lat, uciekła w las, kiedy trójka jej małoletniego rodzeństwa ( wszyscy poniżej 10 roku życia ) zostali bestialsko zamordowani przez dzikich Rusinów zamieszkujących Wołyń, poprzez powieszenie na drucie kolczastym na drzewach w sadzie. [b]Dzieci powieszone na drucie kolczastym!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/b] Czy to do Państwa dociera?

 130. Dociera, dociera. Dzikich Rusinów? Łomatko. Nacjonalizm, który i wy w sobie pielęgnujecie, zabijał na Wołyniu, nie żadni Rusini. Rozumiem, że masz na myśli Ukraińców, bo nazwa ,,Rusin'' odnosi się raczej do Łemków.

  Cały czas natomiast nie dysklutujemy o meritum – czy facet, o którym jest artykuł jest ukraińskim nacjonalistą? Gdyby choć jedną wypowiedź tego faceta udało się wyhaczyć, w której mówi, że wieszanie ludzi na drucie kolczastym jest fajne, to można byłoby się zgodzić. A tak, jakby gość wytoczył Info proces o zniesławienie, wygrałby go w cuglach. Info gra na ukrainofobicznej trąbce i patrzy, jak tłum szaleje.

 131. Jakie zniesławienie człowieku ogarnij się. Panowie są osobami publicznymi i ocena ich działalności też może być publiczna. Panowie wybierają działania i inicjatywy które popierają i na tej podstawie są przypisywani do grona sympatyków określonej organizacji.
  Poza tym, czy Ukraincy nie mają ludzi wielkich, że stawiają pomniki zbrodniarzom?? Coś mi się nie chce wierzyć.

 132. FAKT NR 1
  Facet ze zdjęcia uczestniczył w otarciu muzeum mordercy, bestii, zbrodniarza Szuchewicza
  FAKT NR 2
  Na stronie Komarna zawarte są kłamliwe informacje historyczne zawierające badnerowskie kłamstwa na temat "polskiej okupacji"
  FAKT NR 3
  Na oficjalnych uroczystościach w Komarnie pojawiają się zołnierze trzymający flagi UPA – organizacji odpowiedzialnej za rzeź wołyńską i ludobójstwo Polaków na wschodzie.

  Jak pan burmistrz chce dalej utrzymywać kontakty z tymi ludzmi to niech robi to prywatnie i za prywatne pieniądze.
  [b]
  DO ROZWAŻENIA:[/b]
  Perspektywa 1
  Samorządowiec z Niemiec uczestniczy w otwarciu muzeum nazisty Hansa Franka
  Perspketywa 2
  Na stronie urzędu prowadzonego przez tego niemieckiego samorządowca czytamy: Polacy odpowiadają za wybuch II wojny światowej a II RP była państwem okupacyjnym dawnych ziem niemieckich
  Perspektywa3
  Ów samorządowiec na uroczystości zaprasza byłych żołnierzy w strojach SS trzymających bandery ze swastą.

  Rozumiem – wedle Twojej logiki- że to "idealny" partner dla Nowej Dęby?

 133. Informacja o okupacji Zachodniej Ukrainy przez Polskę nie jest kłamliwa. Jest oceną pewnego faktu – Ukraińcy walczyli o wolną Ukrainę, Petlura wsparł nawet Piłsudskiego w marszu na Kijów, a po 1918 znaleźli się w obcym państwie, które stawało się coraz bardziej represyjne.

  Trudno mówić o odpowiedzialności całej UPA za zbrodnie – to nie była taka organizacja, jak Waffen SS, o mocnej strukturze, działająca w warunakch niezależnego państwa i o jasno sprecyzowanym profilu ideologicznym. To była partyzantka. Kto mordował, ten mordował, kto walczył z czerwonymi, ten walczył. Sam fakt przynależności jakiegoś dziadka do UPA nie decyduje o tym, że był zbrodniarzem. Mógł być, owszem. Ale czy był? Jedź i zapytaj.

  Dalej nikt nie udowodnił, że Połmaskanycz jest banderowcem. Należy do OUN? Mówił coś na ten temat?
  Powtarzam pytanie, iluz Was było w Jabłonkach?

 134. [quote]Trudno mówić o odpowiedzialności całej UPA za zbrodnie [/quote]
  Jasne. Zaraz się okaże, że nie wszyscy w NKWD byli źli….
  Nie wszyscy w SS i GESTAPO byli źli…..
  W sumie UB i SB to też w większości "przyjemniaczki".
  Pamiętaj jescze ZUPOWCU, że "ziemie odzyskane" są dzisiaj pod okupacją Polską, tak jak Śląsk któremu należy się autonomia. Świetnie wpisujesz się w antypolską propagandę.
  Odpowiedz mi na pytanie czy podoba Ci się ta perspektywa:

  DO ROZWAŻENIA:
  Perspektywa 1
  Samorządowiec z Niemiec uczestniczy w otwarciu muzeum nazisty Hansa Franka
  Perspketywa 2
  Na stronie urzędu prowadzonego przez tego niemieckiego samorządowca czytamy: Polacy odpowiadają za wybuch II wojny światowej a II RP była państwem okupacyjnym dawnych ziem niemieckich
  Perspektywa3
  Ów samorządowiec na uroczystości zaprasza byłych żołnierzy w strojach SS trzymających bandery ze swastą.

 135. No tak mordowało dwóch może trzech więc byli tak wyjątkowi, że trzeba im pomniki izby pamięci zakładać? Czy naprawdę Ukraińcy nie mają wielkich ludzi wartych wspomnienia?
  A jakie znaczenie ma to czy jest banderowcem czy nie? Jest reprezentantem władzy lokalnej biorącym udział w upamiętnianiu pamięci o zbrodniarzu. To jest polityk i bierze odpowiedzialność za to gdzie i jak reprezentuje siebie i swoich wyborców.
  Czy wyobrażasz sobie niemieckich samorządowców biorących udział w imprezie opisanej jak w #189? Czy ktokolwiek pytałby o ich przynależność do SS?

 136. Bardziej trafne byłoby porónanie do Wehrmachtu. Wehrmacht dopuszczał się zbrodni, ale służba w Wehrmachcie niekoniecznie była czymś haniebnym. Chyba, że uznamy 100 tysięcy Ślązakó w Wehrmachcie za zbrodniarzy.

  TZw. Ziemie ODzyskane trudno uznać za okupowane z prostego powodu – nie ma tam prawie Niemów. Oddawanie Niemcom Szczecina byłoby równie sensowne, jak odbieranie Ukraińcom Lwowa. W wypadku Zachodniej Ukrainy mówimy o terenach, na których większość stanowili Ukraińcy, którzy, im dłużej trwałą II RP, tym bardziej byli szykanowani przez włądzę. Jeśli to nie jest okupacja, to jak to nazwiesz?

  Typowa polska moralność Kalego.

  Wyobraź sobie taką sytuację:

  Samorządowiec z Niemiec uczestniczy w spotkaniu kombatantów grenadierów Wehrmachtu.

  Na swoim blogu pisze, że los wypędzanych Niemców był straszny.

  Samorządowiec zaprasza na uroczystości kombatantów WH z żelaznym krzyżem , używanym do tej pory przez niemiecką armię.

  Sytuacja kontrowersyjna, ale w takiej sytuacji pytamy faceta, o co chodzi. Albo przyglądamy się jego wypowiedziom, etc.

  Tutaj masz tylko podbijanie antyukraińskiego bębenka.

 137. Ukraińcy mają sporo wielkich ludzi do upamiętniania. ale np. miejsce urodzin Mychajła Werbyc'koho, autora słów hymnu narodowego jest obecnie w Polsce :)

  W Polsce stawiamy pomniki nacjonaliście Dmowskiemu nie za to, że był nacjonalistą (mam nadzieję) ale za starania o wolną Polskę. Podobnie w Ukrainie – nikt normalny nie nazywa ulic nazwiskiem Bandery za zbrodnie UPA, a za to, że był działączem niepodległościowym. W Ukrainie pechowo nacjonaliści byli główną siłą niepodległościową.

 138. Twoim zdaniem UPA nie ponosi odpowiedzialności za ludobójstwo. A Szuchewicz i inni są ludźmi wartymi upamiętnienia.
  P.S. Prosiłem abyś mi przypomniał osiągnięcia militarne SS-Galizien i batalionu Nachtingal w walce przeciwko oddziałom zbrojnym.
  P.S.2. Wymienieni Ślązacy (przynajmniej w części posiadali "korzenie niemieckie") z WH trafili na front walcząc z żołnierzami. Chyba, że posiadasz jakieś informacje o tym, że sformowano z nich oddział zajmujący się ludobójstwem.
  P.S.3. Jakoś nikt niema nic na tym tle do Łotyszy, Litwinów, Białorusinów czy Słowaków zadałeś sobie pytanie dlaczego?

 139. kto powiedział, że UPA nie ponosi odpowiedzialności za ludobójstwo? Kto powiedział, że warto upamiętnić Szychewycza? Moim zdaniem akurat ani Szuchewycza, ani Dmowskiego nie należy upamiętniać, wszystkim nacjonalistą kij w oko. Jestem w stanie jednak zrozumieć, że ktoś może robić muzeum Szuchewycza i nie być polakożercą, podobnie jak ktoś robiący rondo Dmowskiego może nie być antysemitą.

  Wymienieni Ślązacy, przynajmniej w cześci żadnych korzeni niemieckich nie posiadali.

  SS Galizien i Nachtiongal nie ma nic do rzeczy., Jestem w stanie np., przytoczyć osiągnięcia oddziałów kozackich w walce z partyzantką i A CZ, ale nie ma to nic do rzeczy

  Nikt nie ma noc do Łotyszy, Słowaków i Liwtinów, bo rżnęli raczej Żydów niż Polaków. A co Polakom przeszkadza rżnięcie Żydów? Nasze krzywdy to byśmy pamiętali, o, tak.

 140. No i pytam po raz czwarty – gdzie na tym zdjęciu jest czarno-czerwony krawat? I czy ktoś ma jakieś dowody na to, że Połmaskanycz jest nacjonalistą, nienawidzi Polaków, etc?

 141. Oświeć mnie bo może nie słyszałem aby wymienione nacje stawiały pomniki tym, którzy rżeli.
  Jak zauważyłeś słabo znam historię najnowszą i niesłyszałem otym aby Dmowski był odpowiedzialny za ludobójstwo. Antysemityzmu nie popieram.

 142. Według logiki INFO i Dmowski, i Ty byście się okazali nazistami, gdyby to było wygodne do kopnięcia w Wiesława. Był antysemitą, więc jeśli popierasz pomnik dmowskiego, zapewne żydów nienawidzisz okrutnie. Taka logika, jak w artykule, pod którym dyskutujemy.

 143. a co z tą odpowiedzialnością Dmowskiego za ludobójstwo??
  P.S. chyba troszkę nad interpretujesz to co piszą na info (na marginesie bardzo kiepskie forum)

 144. Trudno powiedziec, na ile antysemityzm endecji przełożył się na donosy i pogromy w czasie II WŚ i tuż po niej. Natomiast wyobraź sobie, że OStapko zdybał fotę Wiecha na odsłonięciu pomnika Dmowskiego. W artykule przeczytalibyśmy, że Dmowski był antysemitą, antysemitami byli naziści, naziści wymordowali 6 milionów Żydów, ergo – Wiechu popiera Holokaust, a jego krawat jest haftowany w swastyczki, tylko ze na zdjęciu tego nie widać ze względu na rodzielczość.

 145. Założę się za to o dobrą flaszkę Chlibnoho Daru, że Połumaskanycz popiera powstanie Chmielnickiego, który popierał Bohuna, który męczył Helenę Kurcewiczównę.

  INFO< do dzieła! Wiesdław popiera porywaczy kobiet!

 146. Przypisujesz odpowiedzialność za holocaust facetowi który w 39 już nie żył brawo.
  Strach siadać na rower bo jak się okaże za 10 lat, że jacyś cykliści dokonają pogromu to każdy rowerzysta przed i po będzie zbrodniarzem.
  Ogarnij się człowieku!

 147. Posługuję się logiką INFO.

  Jeśli chcesz znac moje prywatne zdanie, jest takie, że na pewno gdyby endecja nie szczuła latami na Żydów, mniej Żydó zginęłoby z polskich rąk w pogromach w trakcie wojny i po wojnie, mniej zostałoby wydanych w ręce Niemców przez POlaków. Sam Dmowski wpłynął na myślenie endeków o Zydach, chociaż oczywiście trudno mówić o jakiejś bezpośredniej odpowiedzialności za polskie zbrodnie na Żydach.

 148. to opinia z tych nierozstrzygalnych. Bo kto szczuł żydów na żydów? Część z nich się całkiem nieźle urządziła nie mówiąc już tym który miał posiadłość 300ha pod Wrocławiem. Zawsze trafią się ludzie którzy będą wydawać innych aby chronić siebie czy swoich bliskich. Ale jakoś nie widzę powodu aby to co robili usprawiedliwiać.

 149. Posługujesz się własną chorą logiką.
  Posługujesz się propagandą UPA, że II RP to kraj okupacyjny.
  W dodatku próbujesz zrównać Dmowskiego z Szuchewyczem co jest obrzydliwe. Jesteś śmieszny.
  Zaproś zwolenników nazistów i z nimi pij wódkę.

 150. W mojej prywatnej opinii możecie to uważać za okupację i tak to nazywać.
  Jednak uważam, że stawianie pomników ludobójcom (co do których niema żadnych wątpliwości) nie mieści się w żadnych możliwych do przyjęcia normach.

  P.S. Prywatnie: Z czasów studenckich mam kumpla Ukraińca (po polsku mówi "bez akcentu") bał się przyznać do własnej narodowości więc go nie wydałem choć nie sądzę aby mu cokolwiek groziło. Ale nie to jest ważne, ważne jest to że jego dziad walczył w UPA a mój w LWP i mimo to jakoś nie mamy problemów ze wspólną zgodną oceną tamtych wydarzeń i tego co zasługuje na upamiętnienie a co nie.

 151. Nie uważam, że Szuchewyczowi należy się muzeum czy pomnik, powtarzam. Styaram się jedynie ludziom wytłumaczyć, że stereotypy, jakie uruchamia INFO są nie do końca prawdziwe, tzn. że ktoś, kto był na otwarciu muzeum Szuchewycza raczej nie marzy o rżnięciu Polaków piłą. Z prywatnych wspomnień – znam wioskę w Bieszczadach, w której ludzie upowców wspominają ciepło, bo gdy Polacy przyszli wygnać ich ze wsi i spalić im domy, upowcy ich wyparli. W odwecie Polacy spalili wioskę, ok. 40 osób zginęło. Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana niż się wydaje ludziom, którzy cąłą wiedzę o Ukrainie wynieśli z filmu Ogniem i mieczem.

 152. [quote] Jestem w stanie jednak zrozumieć, że ktoś może robić muzeum Szuchewycza i nie być polakożercą[/quote]
  Nie twierdzę, że jest polakożercą, dziwi mnie jednak to, że ktoś otwiera muzeum temu człowiekowi.
  Dziwię się, że próbujesz to usprawiedliwić przyrównując nacjonalistę do ludobójcy.

 153. Czyli można zrozumieć otwieranie muzeum dowolnego ludobójcy a jednocześnie tego nie usprawiedliwiać no fajnie. I oskarżać innych o ciasnotę umysłową jeśli tego nie ogarniają naprawdę przednie.

 154. Tak, rozumiec, co ludźmi kierowało, ale samemu nie popierać.

  Jak nie oskarżać o kłopoty z myśleniem ludzi, którzy nie odróżniają kolorów (sprawa czarno-czerwonego krawata?:)

 155. Rozumiem, że nie kochacie Piłsudskiego podobnie jak my Bismarcka i raczej nie wymagam abyście stawiali mu pomniki.
  Powiedz tylko, czy Niemcy mają problem z naszą pamięcią np powstaniu wielkopolskim a jeśli nie to dlaczego. Zastanów się chwilę.
  Ukraina ma wielu wielkich ludzi i nikt niema nic przeciwko nim problem się zaczyna gdy władze upamiętniają ludobójców.
  Kolory krawata nie mają tu żadnego znaczenia.

 156. MArnie Ci idzie gmeranie w genealogii, jestem Polakiem.

  Nie wiem, z czym Niemcy mają problemy, a z czym nie, więc sie nie wypowiadam.

  Ile razy mam powtarzać, że nie popieram stawiania muzeum Szuchewycza, ale rozumiem, co kieruje ludźmi, którzy to robią. I rozumiec, że niekoniecznie to, co podpowiadają narodowe resentymenty.

  Inny przykład: rozumiem, co kierowało Ostapką nakręcającym tę aferę, ale tego nie popieram.

 157. [quote]stereotypy, jakie uruchamia INFO są nie do końca prawdziwe, tzn. że ktoś, kto był na otwarciu muzeum Szuchewycza raczej nie marzy o rżnięciu Polaków piłą.[/quote]

  To Ty uruchomiłeś sobie coś takiego pod swoją czaszką i próbujesz z tym walczyć przesiewając swoje niezrozumienie tematu. Czytałem tekst kilka razy i nie ma w nim czegoś takiego. Jest za to mowa, że gościu otwierał takie i takie muzuem, takiego i takiego zbrodniarza. Na takie uroczystości po prostu się nie chodzi. Gość poszedł co obraża Polaków i dlatego czas temu panu podziękować za wzajemne relacje. No chyba, że przeprosi i się odetnie publicznie od tych rzeczy. Na tym zdjęciu http://komarno.in.ua/_ph/4/2/801710968.jpg <– wójt Komarna. W prawym rogu żołnierz z flagą UPA – organizacji zbrodniczej, popierające HOLOCAUST. Była to uroczystość organizowana przez władze Komarna. Nie widzę powodów by utrzymywać kontakty z osobami które otwierają muzea zbrodniarzom i ludobójcom a na swoich uroczystościach zezwlalają na obecność flag zbrodniczych organizacji a do tego na swoich stronach piszą że w 1918 roku zaczęła się polska okupacja.

 158. [size=16]przytoczyłeś jakoby wspomnienia mieszkańców jednej z wiosek w Bieszczadach która to niby miała być tak doświadczona przez LWP to ja przytoczę Ci inne wspomnienia z innej wioski, gdzie ludzie długo po akcji Wisła na samą myśl o "banderowcach" ciarki przychodziły bo zegnanie kilku rodzin w większości kobiet i dzieci do piwnicy i wrzucenie tam granatów było tylko jak to nazwałeś "walką o niepodległość w okupowanym kraju"…. przykład drugi na wioskę napadają "banderowcy" z uwagi na to, że że większość mężczyzn jest na wojnie zabijają tych którzy nie zdążyli uciec lub się schować szczególnie dzieci i kobiety, kilku rodzinom udaje się ukryć tylko dzięki wcześniejszym informacjom od sąsiadów Ukraińców, jednak wielu kobietom obcięto piersi, aby jak to mówili "przeki" (tak banderowcy obelżywie nazywali POLAKÓW) nie mogły wyżywić dzieci ….. to ZUPOWCu są wydarzenia nie wymyślone, nie na podstawie cudownych wizji historyków tylko autentyczne, mające miejsce w jednej z wiosek….. pisząc teksty jak wyżej obrażasz tych nieszczęsnych ludzi, ktoś to wielokrotnie pisał a ja powtórzę…. jedź np. do Izraela i powiedz, że popierasz np. wermaht i często bierzesz udział w uroczystościach "nazistowskich żołnierzy"….. jesteś nikczemnym obłudnikiem używając sformułowań, które tłumaczą podobne zachowanie jakichkolwiek władz….nie masz szacunku dla ofiar czy to Polaków, czy Ukraińców, którzy też ginęli za pomoc Polakom… nie masz żadnego szacunku bo gdybyś go miał przynajmniej powstrzymałbyś się od wymyślonych teorii na temat "okupacji". Przykładów na "walkę z okupantem polskim" znam setki z osobistych relacji ludzi, którzy to doświadczyli i to nie są opowiadania do poduszki, jak się ich słucha ciarki po plecach przechodzą i człowiekowi normalnie chce się płakać …. płakać rozumiesz to "człowieczku" ??????? [/size]

 159. Kilka filmów o rzezi Polaków dokonanej przez UPA.
  "Zabili nas w Wigilie" http://youtu.be/7v6kWHd4jgY o tym jak dokonywano ludobójstwa na Polakach.
  "Wołyń. Zapis zbrodni": http://youtu.be/r1x9SQSS38k
  Jeśli ktoś potrafi takie gloryfikować takie bestialstwo poprzez stawianie muzeum, pomnika, zapraszanie na oficjalne uroczystości byłych "weteranów" to świadczy o takim człowieku. A jeśli przedstawiciel polskiej władzy samorządowej zaprasza osoby biorące udział w otwarciach takiego muzem to świadczy to o kondycji owego przedstawiciela władzy samorządowej

 160. To płacz, ulży ci. Nie neguję ukraińskiego ludobójstwa i nie usprawiedliwiam go, co miliard razy pisałem. Nie mam zamiaru dłużej dyskutować z ludźmi, którzy nie czytają wcześniejszych postów, a jak przeczytają, to rozumieją, jak chcą.

 161. Sam zacznij rozumieć!
  Co z tego, że nie jesteś ukraincem z ukraińcami (przykład gdzieś wyżej) jakoś można było się dogadać i jakoś ich ocena podobnych wydarzeń nie odbiegała od naszej.

 162. Ja też nie mam zamiaru z Tobą dyskutować.
  Gdyby w Izraelu znalazł się człowiek który usprawiedliwiałby ludobójstwo popełnione przez nazistów na Żydach ("bo przecież walczyli o <<przestrzeń życiową>>") trafiłby tam za kraty. Natomiast jak w Polsce znajdują się ludzie którzy rozmywają i usprawiedliwiają ludobójstwo popełnione przez przyjaciół nazistów z UPA na Polakach, a swoje państwo z lat 1918-1939 nazywają okupacyjnym to należy im klaskać. Wiesz w czym rzecz? Normalni ludzie są po stronie OFIAR. Nie wiem natomiast po jakiej stronie jest dzisiaj pan burmistrz, wójt Komarna, i Ty.

 163. INFO pyta w artykul;e: Czy banderowcy bawili na militariadzie?

  ja odpowiadam, że niekoniecznie. W odpowiedzi słysze, że obrażam ofiary, płakać wam się chce, Polska nigdy nie okupowała Ukrainy, a w ogóle to po co Nowej Dębie kontakty z jakąś ukraińską wsią.

  Wyczuwam paranoję, milordzie.

 164. [quote] NIE NEGUJĘ ANI NIE USPRAWIEDLIWIAM ZBRODNI UPA.[/quote]
  Uspokoiłeś mnie. Pytanie jest zasadne wobec ruchów jakie Ci panowie z Ukrainy wykonali: otwarcie muzeum, treść strony internetowej Komarna, zdjęcia z imprezy miasta Komarno gdzie widać flagę UPA. Dla mnie i osób z moją wrażliwością już te gesty wystarczą by wypowiedzieć współpracę. Pozdrawiam!

 165. czy ty dobrze pisać po polska jazyka?? Patrz post powyżej.
  Póki co to Tu uprawiasz ekwilibrystykę umysłową porównując dmowskiego do ludobójców.
  Podpowiem Ci bo najwyraźniej masz problem z rozumieniem tekstu pisanego. Sprzeciw jest przeciwko upamiętnianiu ludobójcy! I taki sam byłby niezależnie od ludobójcy czy narodu który próbuje go upamiętniać. A prywatnie dowolny przedstawiciel władzy może sobie robić co chce (jeśli jest zgodne z prawem) ale w momencie gdy pojawia się gdziekolwiek publicznie na dodatek reprezentując swój urząd podlega ocenie publicznej przez pryzmat tego z kim się spotyka i jak ten urząd reprezentuje.

 166. udajesz inteligenta a jesteś śmieszny człowieczku piszesz coś…… później sam sobie zaprzeczasz….. później z kolei twierdzisz że ktoś nie rozumie spłycając ostatecznie sprawę, że niby nic się nie stało, że INFO to źle napisało i że w sumie to wszystko jest ok tylko kilku nawiedzonych nie wie co chce a ty wiesz oczywiście wszystko i jesteś aby nam to powiedzieć …….. oczywiście będę płakał i się tego nie wstydzę bo wymordowano moich rodaków tylko za to, że byli POLAKAMI i nigdy się tego nie wstydzili bo trzeba mieć honor z żelaza a nie z gumy jak ty i tobie podobni….. udajesz, że wiesz o czym piszesz w rzeczywistości zakłamujesz fakty………….na dodatek twierdzisz, że autor artykułu źle napisał i uzasadniasz swoją tezę broniąc banderowców….. polecam abyś przeczytał to co piszesz …..

 167. Artykuł nie jest o zasadności upamiętniania Szuchewycza, ale o zasadności przyjmowania banderowców. Ja tylko pytam, jakich banderowców?

 168. Ten człowiek z własnej woli jako osoba publiczna stanął po stronie zbrodniarzy. To jest artykuł o zasadności przyjmowania ludzi którzy jako przedstawiciele władzy stoją po stronie zbrodniarzy.

 169. "banderowcy" – tak się określa dzisiaj żyjących piewców działalności UPA. Nie potrzebuje mieć od gościa zaświadczenia na piśmie "jestem zwolennikiem UPA". Widzę co goście robią.

 170. pod koszulą.
  Jakie to ma znaczenie?
  Czy popierający neonazistów zawsze chodzą ze swastyką na plecach? Czy zwolennicy Palikota zawsze chodzą przebrani za trans? Czy hipisi do dziś chodzą ubrani tak jak kiedyś?
  Pytanie do ciebie jak zakładam krawat to jestem z UPA a jak muszkę to filharmonik wiedeński? Coś słabo u ciebie z argumentacją.

 171. Dyksutujemy o artykule., Jego autor twierdzi, że kolorystyka krawatu jest jednym z dodowów na ,,banderowskość'' gości. To ja się pytam ,,jaka kolorystyka''?

 172. Czerwono-czarnego krawata nie ma natomiast jest ciekawe zdjęcie na stronie Komarna z obchodów dnia niepodległości Ukrainy w mieście Komarno 24 sierpnia 2011 gdzie pojawia się na scenie starszy pan ubrany w mundur i z flagą właśnie czerwono – czarną. I fakt że obecny przewodniczący rady powiatu Gródzkiego był obecny na uroczystościach zwiazanych z upamiętnieniem gen. UPA Romana Szuchewycza oraz właśnie te zdjęcia które ukazują przyzwolenie na manifestowanie zachowań i treści nacjonalistycznych są przyczułkiem do zastanowienia się o dalszej współpracy miasta Nowa Dęba i klubu Stal Nowa Dęba (bo pan Prezes też tam był i podpisywał umowę o współpracy klubów) z tymi władzami ukraińskiego miasta. I myślę że temat zostanie poruszony na najblizszej sesji Rady miasta.
  Natomiast co do samych zachowań ludzi spod znaków UPA, OUN, SS Galizien, Nachtingal i innych organizacji narodowościowo-nacjonalistycznych Ukrainy w ówczesnych czasach to proszę zauważyć że Polacy cieszyli się z odzyskania niepodległości w 1918 i wspólnie ze ZSRR "nie pozwolili" Ukraińcom na podobna radość (wojna w 1919). Rozgoryczenie narodu ukraińskiego podzielonego na Polskę i ZSRR. Przychodzi II wojna światowa i Niemcy i kolejne nadzieje na odzyskanie niepodległości. Niestety Niemcy również nie pozwalają Banderze na sformowanie zalążka państwa ( aresztują go i wywożą do obozu – to że go traktują bardzo ulgowo to inna rzecz). U Ukraińców rodzi się wściekłość formują różego typu narodowościowo-nacjonalistycznej maści organizacje i kiedy widzą że Niemcy zaczynają przegrywać wojnę rodzi się kolejny "szał" Wolnej Ukrainy ale żeby nikt nie miał wątpliwości gdzie jest Ukraina tereny po Sanok i rzekę Bug muszą by zamieszkane tylko przez Ukraińców. Psychologia wojny i tłumu jest straszna, połączona z niesamowitą wolą posiadania własnego państwa zrodziła okropieństwo. Ukraińcy mieli się od kogo uczyć (Niemcy, Rosjanie i niestety również Polacy). Teraz kiedy "dostali" własną ojczyznę włściwie bez walki – okazuje się że nie mają z kogo robić BOHATERA. Dlatego wracają do najbliższych postaci które o tą niepodległość walczyły nie patrząc jakimi metodami do tego dążyli.
  A tak na marginesie czy jest tu ktoś kto wie że oprócz Niemiec i ZSRR okupantami terenów Polski byli także Słowacy (defilady w Sanoku i Zakopanem) i Litwini ( rosjanie wzamian za stacjonowanie na terenach Litwy dali zagrabione tereny obecnej południowej Litwy).

 173. dowodem jest udział w takich a nie innych uroczystościach i zamieszczanie takich a nie innych sformułowań na stronie www.
  Może błyśniesz inteligencją na ten temat i postarasz się udowodnić, że pozując do wspólnego zdjęcia zamanifestowali przeciwko ludobójstwu.

 174. Brawo, dobrze rozumiesz, skąd się bierze w Ukrainie kultu UPA.

  Co do gości z Ukrainy – a nuż zapytali najpierw dziadka, co robił w UPA? A jak usłyszeli ,,Ja tilky Waltera ubyw!'' powiedzieli, No to stij, spokijno:)

 175. Nawiasem mówiąc, wszyscy zakładają, że ci goście wychowani za sojuza są oblatani w historii stosunkó polsko-ukraińskich i odróżniają jednych kombatantów od drugich.

 176. Gość i kolega Burmistrza Ordona był na otwarciu muzeum Szuchewycza. Jesli poszedł tam protestować przeciwko otwieraniu muzeum mordercy, wszystko w porządku. A jeśli był bo mu się muzeum podoba, to znaczy że podoba mu się działalność Szuchewycza i ją sławi… A wtedy oznacza to, że Ordon źle dobiera kolegów. Ale za swoje może mieć kolegów jakich chce. Jeśli robi to jako przedstawiciel gminy za pieniądze podatników… to gorzej niż błąd – to głupota!

 177. do ludzi z Ratusza – tylko prośba o kulturalną rozmowę z p. burmistrzem a nie językiem zajadłych tutejszych pismaków, z których niektórzy pewnie pierwszy raz ułyszeli o tragedii na Wołyniu.

 178. do #187

  Szanowny Panie,
  Nie pielęgnuję w sobie żadnego nacjonalizmu. Po prostu przytoczyłem bezpośrednie świadectwo znanej mi osoby, której we wczesnym dzieciństwie w bestialskim mordzie straciła rodzeństwo.

  Dlaczego użyłem terminu "Rusini"? Bo to jest etnicznie poprawne określenie ludności zamieszkującą Ukrainę. Termin "Ukrainiec" oznacza przynależność państwową.

  Łemkowie nie są w sensie dosłownym Rusinami, określenie ich w ten sposób jest nieścisłe, choć często stosowane. Łemkowie napływali z Półwyspu Bałkańskiego, od końca XIV lub od XV wieku podlegali rutenizacji kulturowej. Ale z uwagi na środowisko zamieszkania ( Karpaty ) zachowali w niemałym stopniu pierwotną odrębność.

 179. [quote]Łemkowie nie są w sensie dosłownym Rusinami, określenie ich w ten sposób jest nieścisłe, choć często stosowane[/quote]

  W tym przez nich samych. Czy wiedzą, jak bardzo się mylą?

 180. Nie jestem człowiekiem ratusza ani burmistrza, uważam że jedni i drudzy są jedną kiścią smarowani.
  Za niestosowne uważam gdy urzędnik dowolnej narodowości staje po stronie zbrodniarzy. A argument w stylu nie jest bo zmienił krawat do mnie nie trafia. Tak przy okazji info już kilka razy modyfikowało ten artykuł.
  @241 tak znam te fakty z "marginesu"

 181. Umiem i stosuję tam gdzie mogę normalnie pogadać, patrz PS w 214.
  Artykuł jest kiepski zgoda, ale relatywizowania problemu ze względu na kolor krawata, stawiania na równi ludobójców z Dmowskim jakoś nie pojmuję. Może warto byłoby pomyśleć nad jakimś pol-ukr panelem dyskusyjnym (zapewne jeden nie wystarczy) coby ludzie do spółki z historykami sobie wyjaśnili pewne kwestie. Jeśli będzie wola wysłuchania po obu stronach to wątpliwa ekwilibrystyka Pana "Zupa" nie będzie konieczna. A i nic nowodębianom się nie stanie jak poznają kulturę ukraińską.

 182. Nie stawiałem Dmowskiego na ówni z ludobójcami drugowojennymi, myślę że niapisałem wystarczająco jasno, żeby bez złej woli dało się odczytać. O kolorze krawata napsiał autor, jak rpzyznajesz, kiepskiego artykułu i wiem, że nie w nim rzecz, ale grzechem było nie poszydzić z takiej tandetnej manipulacji.

  Panel polsko-ukraiński byłby fajną sprawą, ale boję się, że paru miejscowych po usłyszeniu, że sporo Ukraińców wolałoby przetrwabnie w 1918 ZURL od II RP mogłoby zejść na apopleksję.

  Ale już bez ironii – dobry pomysł i tylko dzięki takim działaniom można niszczyć stereotypy.

 183. o to kilka bzdur, które wypociłeś bo ktoś zapewne tak ci kazał, gdyż nie sądzę, że w Polsce są ludzie tak obłudni, ale jak ktoś przez całe życie lizał zadki i nie miał odrobiny godności to czego się spodziewać. Napisałeś "geniuszu"

  [quote]Nacjonalizm, który i wy w sobie pielęgnujecie, zabijał na Wołyniu,[/quote]

  czyli według ciebie to Polacy poprzez swoje oddanie Ojczyźnie doprowadzili do samozagłady ????… brawo jeszcze z tak idiotycznym poglądem nie spotkałem się dawno !!!!!!!!!!!

  [quote]Artykuł nie jest o zasadności upamiętniania Szuchewycza, ale o zasadności przyjmowania banderowców. Ja tylko pytam, jakich banderowców[/quote]

  jak nazywano ludzie np. popierających Piłsudskiego przypomnę ci mimo że ty oczywiście wiesz wszystko jak twój pryncypał otóż "PIŁSUDCZYKAMI" ….. jak nazywa się ludzi popierających np. partię PIS "PISOWACMI" czyli ludzi popierających Stefana Banderę, Szuchewycza i całą tą bandę nazywa się "BANDEROWCAMI" …. chyba że w twoim świecie nie ma takiego pojęcia a tak w ogóle to zaraz powiesz że to nie prawda i przytoczysz kolejne wymyślone bzdury……. wg ciebie "oświecony" i "oczytany" człowieczku Polmasaknycz otwierając muzeum Szuchewycza popiera kogo ??? Piłsudczyków eeee NIEEEE !….to może "putinowców" eeee chyba też NIEEEEE ….. BANDEROWCÓW eeeeeeee chyba NIEEEEE co ?????

  [quote]INFO pyta w artykul;e: Czy banderowcy bawili na militariadzie?
  ja odpowiadam, że niekoniecznie.[/quote]

  "banderowcy" czyli osoby popierające S. BANDERĘ , R. Szuchewycza i całą tą bandę morderców naszych Rodaków ….. to w takim razie kto gościł ?? odpowiedz skoro twoja wiedza jest tak "nieprzenikniona" i doskonale wiesz kto to był (bo jak widać wiesz i bronisz w nieudolny sposób tych decyzji) czyli jesteś z tych co wiedzieli z kim się zaczyna tańczyć………….no chyba, że według twojej teorii INFO zaprosiło POLMASKANYCZA do Hrimna na otwarcie muzeum SZUCHEWYCZA……….INFO postawiło "weterana" z flagą czerwono-czarną na świecie niepodległości w Komarnie i ostatecznie INFO zaprosiło POLMASKANYCZA do Nowej Dęby na Militariadę ………………….. a prawda jaka jest to wszyscy wiedzą tylko teraz każdy kitę pod siebie i do budy bo JAŚNIE PAN ZRUGALI …… NIE OŚMIESZAJ SIĘ WIĘCEJ może tyle zrób dla tych jak to nazwałeś ludzi "kierujących się logiką INFO"

 184. Ja króciutko,ponoć zaśmiecam swymi postami forum. Do rzeczy – Zaprzyjaźnijmy się z Ukraińcami a wtedy – niełatwe kontakty możemy [color=#cc0000]razem dochodzić prawdy historycznej[/color] inaczej będzie przerzucanie ''gorącego kartofla'' zza pole obcych.. Przepraszam za śmiecenie. Wstyd mi.:)

 185. do #248

  Bułgarzy twierdzą, że są Słowianami. Cały naukowy świat doskonale jednak wie, że główny etniczny żywioł tego późniejszego narodu tworzyły koczownicze ludy tureckie, i to na długo przed Turkami Seldżuckimi, i prawdopodobnie idąc najpierw północą Morza Czarnego.

  Odpowiadam Panu, można poprzez samookreślenie polityczne wymyślido #248

  Bułgarzy twierdzą, że są Słowianami. Cały naukowy świat doskonale jednak wie, że główny etniczny żywioł tego późniejszego narodu tworzyły koczownicze ludy tureckie, i to na długo przed Turkami Seldżuckimi, i prawdopodobnie idąc najpierw północą Morza Czarnego.

  Odpowiadam Panu. Można poprzez samookreślenie polityczne wymyślić sobie różne pochodzenie – dopóki nie robi się badań genetycznych, można lać wodę ( proszę nie chrzanić mi w kontrze o tym, że nazistowskie praktyki – chodzi mi o współczesne badania genetyczne / patologiczne / archeologiczne, etc. ).

  Napisałem "nieścisłe", bo nie da się tak dokładnie i ostro, co wiadomo jest truizmem, rozdzielić grup etnicznych. Tym bardziej, w przypadku Łemków, którzy żyli na kresach ( z całym dla nich szacunkiem dla tego położenia ) kilku większych formacji.

 186. o ile pamiętam to Szuchewycza uznaj za bohatera narodowego prezydent Juszczenko którego gorąco popierał nasz prezydent Lech Kaczyński. Czyżby nasz prezydent popierał banderowców.? Towarzystwie to skandal! Musi się tym zająć IPN

 187. nie no porównywanie Prezydenta Kaczyńskiego do podrzędnego samorządowca "O" jest poniżej pasa ……. ale jak już to ja dodam że w USA, Kanadzie i Niemczech powstały pomniki Bandery….. czyli idąc tym tokiem myślenia mamy zapomnieć o ponad 100 tyś pomordowanych Polakach i bratać się z wyznawcami proroków zbrodniarzy czyli "banderowców" bo na szczeblu międzynarodowym ktoś porozumiał się z innym ….. to po co nam Obóz w Oświęcimiu …. po co nam inne miejsca kaźni …. przecież w sumie to Mazowiecki i Kohl pojednali symbolicznie narody…… ale chwila chwila ….. no właśnie był z jednej strony gest przeprosin a z drugiej przebaczenia i o to chodzi …. czyli Prezydent Kaczyński wykonał krok i przeprosił za akcję "Wisła", ale czy Juszczenko przeprosił za Wołyń itp. NIE NIGDY TEGO NIE ZROBIŁ bo jak można przeczytać w wielu wydaniach Juszczenko bał się stracić poparcie "banderowców" czyli na czym my chcemy budować POROZUMIENIA na dalszej OBŁUDZIE ??? tylko nie perspektywicznie myślący człowiek to robi i uprawia fikcję

 188. a ja pytam:
  1. kogo Jaśnie wielmoża chce uczyć w Komarnie i czego ? no chyba, że zaciągania kredytów to OK ?

  2. czy jaśnie wilmoża chce być menagierem Komarna bo tak ładnie w statystce wygląda ?

  3. czy wymiana kulturalna nie jest bardziej owocna z krajami bardziej rozwiniętymi (czytaj zachodnimi), aniżeli z miastem będącym wcześniej "pod okupacją Polski" ? no chyba, że zamierza za wszystkich Polaków odkupić winy za lata "okupacji" Komarna no to szacun dla naszego miejscowego Ojca Mateusza ??

 189. A może "nasz redaktor" DOTRZE do informacji kto, kiedy i w jakich okolicznościach wystapił z propozycją współpracy z powiatem i miastem ukraińskim rezprezentowanym przez osoby. Bo albo "nasz redaktor" jest jak Scherlock Holmes albo tylko dziennikarz przedrukowywacz i dziennikarski prowodyr (typu Fakt, Super Exspress itp):@:@:@

 190. Występować to sobie może każdy i z kim chce. Wówczas jest czas na sprawdzenie partnerów. Powiat niczego z nikim nie podpisał. W przeciwieństwie do Wiesia. I Powiat nie zaprasza takich osobników jak pan Wasyl. Zabrakło już argumentów w obronie "banderowców" ? Skoczyło ciśnienie, że Wiesio coraz więcej głupich ruchów wykonuje? Mi też skoczyło jak widzę to co robi. Ale w przeciwieństwie do Ciebie mam pretensje do niego a nie do tych którzy o tym informują.

 191. Ad 190:
  [quote]
  Informacja o okupacji Zachodniej Ukrainy przez Polskę nie jest kłamliwa. [/quote]

  Od kiedy Twoim zdaniem trwała ta "okupacja"?

 192. W 1928 roku były w Polsce 573 szkoły z ukraińskim językiem wykładowym a w nich 70 700 uczniów. Ukraińcy wydawali wówczas 81 tytułów legalnych czasopism. W 1939 roku istniały 4892 spółdzielnie ukraińskie które otrzymały od państwa 9,8mln zł. pożyczki! Warunki rozwoju stworzone Ukraińcom w Polsce na tle państw ościennych były bardzo dobre (poczytajcie chociażby jak "radzono" sobie z Ukraińcami w ZSRR. Odsyłam do hasła: Wielki Głód)

 193. Tak, byliśmy fajniejszym okupantem niż ZSRR, co nie zmienia faktu, że Ukraińcy liczyli po 1918 roku na niepodległość. Równie dorbze Austraicy mogą wskazywać na względną swobodę w Galicji i kazać sobie dziękować za to, jakim fajnym zaborcą byli.

  Skoro Ukraińcom było tak dobrze, skąd brał się silny opór? Skończyło się to akcją pacyfikacyjną, która dotknęła także ludnośc cywilną. http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%84%D1%96%D0%BA%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F_%D1%83_%D0%93%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%B8%D0%BD%D1%96_1930

  Jednocześnie ziemie ukraińskie były kolonizowane przez Polaków, a niektóre tereny polonizowane bardziej radykalnie – cerkwie na Lubelszczyźnie po prostu wysadzano. II RP to naprawdę nie był szczyt marzeń tych ludzi, łatwo mogę to sobie wyobrazić.

  ,,Jedną z dróg do polonizacji Ukraińców prawosławnych, władze widziały w osłabieniu pozycji majątkowej Kościoła prawosławnego. Miały miejsce różne akcje „wzmacniania polskości” w rodzaju niszczenia „niepotrzebnych” cerkwi na Lubelszczyźnie i nawracanie siłą prawosławnych na katolicyzm na Wołyniu. Propagandowo przedstawiano ją jako odwracanie skutków prawosławizacji Polaków za czasów carskich. W jej ramach na Chełmszczyźnie i Podlasiu zniszczono ponad 100 cerkwi, prawie 200 przejął Kościół rzymskokatolicki''

  Zimna Piłko, piszesz o szkołąch ukraińskich, nie piszesz o likwidowaniu ukraińskich gimnazjów.

  ,, Podejrzewając Ukraińców o brak lojalizmu rugowano ich ze służby leśnej, łączności, komunikacji, poczty, podejmowano także kroki w celu nawrócenia mniejszości na wiarę rzymskokatolicką[2] (patrz: akcja polonizacyjno-rewindykacyjna 1938 roku).
  Głównymi promotorami tej polityki byli marszałek Edward Śmigły-Rydz i generał Tadeusz Kasprzyck'' – http://pl.wikipedia.org/wiki/Polityka_wzmacniania_polszczyzny

  ,, Tajny Uniwersytet powstał także po części w wyniku usunięcia z Uniwersytetu Jana Kazimierza ukraińskich katedr i docentur[2] oraz przyjmowania na Uniwersytet Lwowski tylko tych studentów ukraińskich, którzy odbyli służbę wojskową w Wojsku Polskim lub przyjęli polskie obywatelstwo[3]. ''
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Tajny_Uniwersytet_Ukrai%C5%84ski

  Określenie ,,okupacja'' jest całkiem sensowne.

 194. [quote]Skoro Ukraińcom było tak dobrze, skąd brał się silny opór? Skończyło się to akcją pacyfikacyjną, która dotknęła także ludnośc cywilną. http://uk.wikiped…D1%96_1930[/quote]

  Byli sponsorowani przez NKWD któremu zależało na podsycaniu waśni narodowych na terenie II RP co miało przyśpieszyć wybuch rewolucji. Jak to się mówi, robili za "użytecznych idiotów". Akcja w Galicji Wschodniej miała na celu walkę z terroryzmem OUN i była zaakceptowana przez Ligę Narodów. Dodam, że już wówczas palono wioski, mordowano polskich polityków. W jednym z zamachów zginął kurator szkolny [b]Stanisław Sobiński[/b] – założyciel gimnazjum w Tarnobrzegu. Ale Ty dalej będziesz mówił, że Komarno i Lwów były pod polską okupacją. Chciałbym znać Twoje motywy – aczkolwiek się domyślam.

 195. Jestem ciekawy, czy pan burmistrz zgadza się z tym stwierdzeniem, że Komarno i Lwów znajdowały się pod "polską okupacją".

 196. No dobra, a kto sponsorował polskie ruchy narodowowyzwoleńcze w Galicji przed 1918? Przeciez nam też było dobrze w tym zaborze, no nie?

 197. Nie wchodzę w wątek finansowy.
  Dlaczego za punkt odniesienia bierzesz ukraińską wikipedie?
  Poczytaj tutaj o akcji w Galicji [url]http://www.kresy.pl/kresopedia,historia,miedzywojnie?zobacz/pacyfikacje-na-wolyniu-1930r[/url]
  Ok ja spadam. Nie mam czasu na rozmowę z ludzmi którzy mówią, że Lwów i Komarno były w czasach II RP pod "polską okupacją".

 198. [quote]Tak, byliśmy fajniejszym okupantem niż ZSRR, co nie zmienia faktu, że Ukraińcy liczyli po 1918 roku na niepodległość. Równie dorbze Austraicy mogą wskazywać na względną swobodę w Galicji i kazać sobie dziękować za to, jakim fajnym zaborcą byli. [/quote]

  Województwo lwowskie (do którego należała też Dęba), było przed wojną terenem okupowanym? To zdaniem Pana był "ukraiński rezerwat" II RP? Ukraińcy liczyli na swoją niepodległość i na terenie II RP działały legalnie ukraińskie organizacje, które dbały o ukraińską świadomość w tym względzie. OUN zaś był radykalnym ruchem narodowym (faszyzującym), którego metody walki był nie do przyjęcia przez władze reprezentujące nasz kraj.

  To działo się na Chełmszczyźnie w latach 30-tych wynikało z niekonsekwencji naszej polityki względem Ukraińców, ale też urosło do "ukraińskiego mitu o polskich prześladowaniach". Proszę zapoznać się pracami na ten temat.

 199. Nigdzie nie pisałem o województwie lwowskim. Dalej czekam czekam na lepszą nazwe niż okupacja i odpowiedź na pytanie, po co było Polakom walczyć o niepodległość w Galicji przed 1918, skoro mieli spółdzielczość i szkolnictwo.

 200. Pytanie zasadnicze: od kiedy trwała ta "okupacja"?
  Czy można królów polskich nazywać zdaniem Pana "namiestnikami okupowanego terytorium ukraińskiego"?
  Ukraina jako niepodległe państwo istnieje dopiero od 1991 r. więc o jakiej okupacji tu mówimy?

 201. Z królami polskimi to byłby anachronizm. Odkąd okazało się, że z ZURL i URL nic ni bedzie, a zamiast tego bedzie IIRP. Albo do momentu, kiedy okazało się, że w jej ramach nie można liczyć na autonomię.
  Rzeczpospolita Polska istniała jako niepdległe państwo dopiero od 1918 roku więc wcześniej nie można mówić o zaborach?

 202. Polska w 1918 r. [u]odzyskała [/u] niepodległość. Casus Ukrainy jest inny.

  A tu kolejny przykład ukraińskiej interpretacji międzywojnia: [url]http://wyborcza.pl/1,76842,6786790,Szef_ukrainskiej_bezpieki_porownuje_policje_II_RP_.html[/url]

 203. Ukraina w 1991 również niepodległość odzyskała.

  No ale ok, aby zakończyć tę dyskusję: przyznaję się do błędu. Polska była i jest niepokalanym Chrystusem Narodów, barankiem niewinnym cierpiącym za cudze grzechy, dla Rusina, Żydowina i całej masy innych niewdzięcznikó zawsze łaskawa była, za co czarna niewdzięczność ją spotyka.

  Pasi?

 204. [quote]Polska była i jest niepokalanym Chrystusem Narodów, barankiem niewinnym cierpiącym za cudze grzechy, dla Rusina, Żydowina i całej masy innych niewdzięcznikó zawsze łaskawa była, za co czarna niewdzięczność ją spotyka. [/quote]

  Dlaczego sprowadza Pan ten temat do takich prostackich wypowiedzi?

  Mówiąc o "okupacji terenów ukraińskich" przez Polaków powiela Pan naiwnie narrację stosowaną przez ukraińskie środowiska nacjonalistyczne.

 205. człowieku ty naprawdę nie rozumiesz różnicy między ludźmi którzy walczą o swoją niepodległość przeciwko politykom/armii kraju administrującego danym terenem a ludźmi którzy mają odwagę wystąpić przeciwko dzieciom kobietom i cywilom.
  Zanim napiszesz cokolwiek proszę zastanów się kilka razy bo na jakikolwiek kontrargument odwracasz kota ogonem a w najlepszym przypadku wracasz do koloru krawata.
  Doprawdy Ukraińcy nie potrzebują tak lichych adwokatów.

 206. [quote]Doprawdy Ukraińcy nie potrzebują tak lichych adwokatów.[/quote]

  Nie Ukraińcy tylko banderowcy. Ukraińcy są podzieleni co do UPA i tylko część Zachodniej Ukrainy jest za nimi. Centralna Ukraina + Wschód odcinają się od tych zbrodniarzy i wielokrotnie przepraszali Polaków za ich zbrodnicze działania. Dlatego nie wolno stawiać równości : Ukrainiec = banderowiec.
  Z resztą się zgadzam w 100%.

 207. [b]ALE JESTEŚCIE PORĄBANI. WSZYSCY. WYPISUJECIE BREDNIE TAKIE SAME JAK JEDEN TAKI MAŁY W TV CO TYLKO KŁOCI NARÓD.
  A KTÓRE Z WAS MA TYLE LAT ABY PAMIĘTAĆ TAMTE CZASY ?! NACZYTALIŚCIE SIĘ KOMUNISTYCZNYCH PIERDOŁÓW I TERAZ JE POWIELACIE JAK TEN PALANT Z IPN CO TO MIAŁ DWADZIEŚCIA LAT I NAPISAŁ KSIĄŻKĘ – DOWÓD O CZASACH SPRZED LAT TRZYDZIESTU. NAJLEPIEJ TO PROŚCIE BOGA O WYBACZENIE GRZECHU DEBILIZMU, BO LUDZIE NIE BĘDĄ MIELI TYLE WYROZUMIAŁOŚCI[/b]

 208. żenujący człowieku……..żeby zrozumieć co czuli ludzie, których bliscy zginęli na Kresach trzeba mieć duszę i rozum człowieka rozumnego …….. i nie obrażaj ludzi bo pokazujesz swoją słabość i głupotę, której i tak już jest nadmiar dzięki takim jak ty……… dzięki tym "palantom z IPN" czasami prawda jest ujawniona po wieli latach…. ale co może o tym wiedzieć człowiek oglądający obrazki.

 209. [b]No wreszcie ktoś powiedział prawdziwa prawdę. To ten spod #285. Reszta to jakby mogla to powywieszałaby innych na latarni a potem spokojnie poszła na msze z poczuciem spełnionego patriotycznego obowiązku. Ciekawe czy właśnie tego ich uczą w kościele. Gdy ja jeszcze chadzałem do kościołka to uczyli mnie wybaczać i nadstawiać drugi policzek. Teraz widać wszystko się pozmieniało
  A tak na marginesie : – …łatwiej zobaczyć źdźbło w oku czyimś niż belkę we własnym,,,,[/b]

 210. W NIEKTÓRYCH MIASTACH SAMORZĄDOWCY MOGĄ ZACHOWAĆ SIĘ HONOROWO I LUDZIE JACYŚ ROZUMNI !!!!!!!!!!!!…….OCZYWIŚCIE W NOWEJ DĘBIE JEST TO COŚ DZIWNEGO …

  [url]http://www.kronikatygodnia.pl/tekst.php?abcd=37269&pec=7&reio=4&dz=1[/url]

 211. [b]W podjętej uchwale z dnia 15 lipca2009 r., Sejm przyjął dyspozycję:[/b]

  [i]"Tragedia Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej winna być przywrócona pamięci historycznej współczesnych pokoleń. Jest to zadanie dla wszystkich władz publicznych w imię lepszej przyszłości i porozumienia narodów naszej części Europy, w tym szczególnie Polaków i Ukraińców".[/i]

  Co Ty Wieśku Ordonie na to?

 212. #265 – po '39 wiele się zmieniło… Prawda? Związek Sowiecki szczuł
  ( nacjonalizmem . .) i udało się ''poddane'' narody skłócić? udało? My Ukraińców – Akcja Wisła / Ukraińcy – UPA = a J.Stalin zaciera ręcę – Tak Trzymać.. Ech!
  W mrocznych dziejach 46'/48 -i dalej Sowieci dolewali ''ropy'' nam i im(patrz – wielki głód..) W ówczesnej Moskwie – prawie nic się nie zmieniło – vide casus Tymoszenko – zakręcili gaz = wymusili dla p.premier fatalne warunki – a teraz kibluje… Donieck rządzi.

 213. Jak mialo sie zmienic jak po 89 r. nie wywieszano komunistow , co sie do dzisiaj msci i u nas komuna dolewa nam rope i czasami zakreca korki i podnosi ceny:o

 214. Szanowna Pani
  Katarzyna Hall
  Minister Edukacji Narodowej
  al. J. Ch. Szucha 25
  00-918 Warszawa

  [List otwarty]

  Szanowna Pani Minister!
  15 lipca 2009 roku Sejm Rzeczypospolitej Polski przyjął przez aklamację uchwałę „w sprawie tragicznego losu Polaków na Kresach Wschodnich” („Monitor Polski” 2009, nr 47, poz. 684). Zobowiązuje ona władze publiczne wszystkich szczebli do upamiętniania ofiar masowych mordów dokonanych na naszych Rodakach przez ukraińskich nacjonalistów. Głosi ona ponadto, iż „Tragedia Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej winna być przywrócona pamięci historycznej współczesnych pokoleń”. Niestety, władze naszego państwa, dopuszczając się rażącego naruszenia obowiązującego w Polsce prawa, notorycznie uchylają się od rzetelnej realizacji przywołanej tu uchwały.
  Z oczywistych względów szczególnie ważkie zadania w dziedzinie przywracania pa-mięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez bandy OUN-UPA spoczywają na barkach Ministerstwa Edukacji Narodowej. Z przykrością trzeba jednak stwierdzić, że zadania te nie są należycie realizowane przez resort oświaty. Absolwenci polskiej szkoły wciąż dysponują znikomą lub, co gorsza, zupełnie zafałszowaną wiedzą o jednej najokrutniejszych zbrodni w dziejach nowożytnej Europy.
  Apelujemy do Pani Minister o podjęcie zdecydowanych kroków, mających na celu gruntowną zmianę zaistniałej sytuacji. W tym celu konieczne wydaje się:
  1. Wprowadzenie do spisu lektur na III i IV stopniu edukacji utworów literatury pięknej, podejmujących tematykę ludobójstwa dokonanego na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. W szczególności korzystne byłoby:
  – Uwzględnienie w edukacji na poziomie gimnazjalnym utworów lirycznych o tej tema-tyce, które wyszły spod pióra, np. Józefa Węgrzyna, Stanisława Srokowskiego oraz Krzysztofa Kołtuna, a także – odpowiednio do wieku dobranych wyimków z prozy powieściowej autorów piszących o mordach ludności polskiej na Kresach Wschodnich II RP.
  – Wprowadzenie do kanonu lektur obowiązkowych w szkole średniej na poziomie pod-stawowym wybitnej powieści Włodzimierza Odojewskiego Zasypie wszystko, zawieje…, a także jednego spośród znakomitych utworów powieściowych Stanisława Srokowskiego (np. Duchy dzieciństwa czy Repatrianci) oraz zbioru opowiadań Nienawiść albo przynajmniej niektórych z tych opowiadań, choćby takich jak Dziadek Ignacy czy Anioły.
  Nawiasem mówiąc, powieść Odojewskiego funkcjonowała już w programie szkół średnich, ale – niestety – obowiązującym wyłącznie na poziomie rozszerzonym. Jednakże i tu przeszkadzała ona współczesnym twórcom programów. Postanowili więc – całkowicie lekceważąc dążenia polskiego parlamentu do upamiętniania ofiar zbrodni ukraińskich nacjonalistów – usunąć ją z listy lektur.
  2. Dokonanie przeglądu podręczników historii i usunięcie (przynajmniej do czasu wnie-sienia odpowiednich poprawek) z listy książek szkolnych aprobowanych przez MEN do użytku szkolnego tych publikacji, w których przedstawiony został zafałszowany obraz sytuacji Polaków na Kresach Wschodnich II RP. Do najczęstszych metod przekłamywania historii należy:
  – Zastępowanie w pełni uzasadnionego w świetle prawa międzynarodowego określenia „ludobójstwo dokonane przez OUN-UPA na ludności polskiej” eufemizmami w rodzaju „konflikt polsko-ukraiński” itp. Eufemizmy te mają na celu umniejszanie wagi zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów oraz relatywizację zjawisk historycznych, polegającą na stawianiu znaku równości między motywowanymi szowinistyczną ideologią Dmytra Doncowa, planowymi i konsekwentnie realizowanymi przez ukraińskich nacjonalistów czystkami etnicznymi a spontanicznymi i zakrojonymi na nieporównywalnie mniejszą skalę akcjami odwetowymi polskich formacji obronnych.
  – Świadome zaniżanie liczby ofiar zbrodni dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów po-przez uwzględnianie wyłącznie ok. 60 tys. osób zamordowanych na Wołyniu, przy jednoczesnym pomijaniu takiej samej albo i większej liczby osób uśmierconych w Małopolsce Wschodniej.
  3. Usunięcie z listy materiałów aprobowanych do użytku szkolnego opracowania pn. Teki edukacyjne IPN. Stosunki polsko-ukraińskie w latach 1939-1947. Teki te, wydane pod redakcją Grzegorza Motyki, zostały opracowane – jak wykazał to w swoim obszernym artykule Prof. Józef Wysocki (http://www.stankiewicze.com/ludobojstwo/teki.html) – w sposób wyjątkowo niekompetentny i fałszujący historię.
  4. Odstąpienie od groteskowych prób wypracowywania wespół z przedstawicielami neonacjonalistów ukraińskich – jak to się określa – wspólnej wizji historii konfliktu polsko-ukraińskiego w latach 1939-1947. Po pierwsze, nasze państwo i nasze społeczeństwo są w stanie doskonale obywać się bez uzgodnionej w ten sposób wizji historii, tak jak obywa się do tej pory bez prób uzgadniania obrazu II wojny światowej z działającymi na terenie Niemiec ugrupowaniami neofaszystowskimi. Po wtóre, uznanie, że w latach 1939-1947 istniał konflikt polsko–ukraiński, już w punkcie wyjścia – jak słusznie podkreśla Prof. Wysocki – zafałszowuje historię. Organizacje ukraińskich nacjonalistów, skupiające 1-2% członków tej narodowości, nie mogą być traktowane jako ogół społeczności ukraińskiej, a tym bardziej – nie mogą być uznane za pełnoprawny podmiot prawa międzynarodowego, z którym państwo polskie pozostawało w stanie konfliktu zbrojnego. Oczywiście, mówienie o „konflikcie polsko-ukraińskim” jest równoznaczne z sankcjonowaniem bezpodstawnych uzurpacji zwykłych zbrodniarzy wojennych oraz ich potomków do reprezentowania społeczności ukraińskiej. Po trzecie, zasiadanie do wspólnego stołu w sprawie uzgadniania podręczników historii ma jakikolwiek sens dopiero wówczas, gdy strona ukraińska uzna – zgodnie z prawdą – że Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (m.in. czynnie uczestnicząca w pogromach Żydów i mordach na lwowskich profesorach), a następnie z utworzona przez jej frakcję banderowską Ukraińska Powstańcza Armia były kolaborującymi z Hitlerem organizacjami zbrojnymi, realizującymi skrajnie szowinistyczny program Dmytra Doncowa i odpowiedzialnymi za akty ludobójstwa dokonanego ze szczególnym okrucieństwem, którego ofiarami stali się Polacy oraz obywatele polscy narodowości żydowskiej, czeskiej, ormiańskiej, a także – ukraińskiej.
  5. Podjęcie wespół z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego działań zmierzających do podnoszenia wiedzy nauczycieli przedmiotów humanistycznych o tragedii, która dotknęła obywateli polskich na Kresach Wschodnich II RP.

  Szanowna Pani Minister,
  Dziś już widać wyraźnie, że prowadzona dotychczas w Polsce polityka przemilczania ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich oraz idąca z nią w parze polityka umizgiwania się do Wiktora Juszczenki i jego neobanderowskiego zaplecza politycznego za-kończyła się nie tylko fiaskiem, ale wręcz całkowitą kompromitacją: pół roku od czasu, gdy Juszczenko otrzymywał w Polsce najwyższe odznaczenia państwowe i honorowy doktorat na KUL-u, członkowie Parlamentu Europejskiego potępili jego dekrety heroizujące Banderę i UPA. Europarlamentarzyści uznali, że w demokratycznej Europie nie ma miejsca na faszyzm w żadnej jego postaci.
  Władze polityczne naszego kraju nie mogą kontynuować dotychczasowej polityki. Konieczne jest stanowcze i jednoznaczne potępienie ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. Powinno temu towarzyszyć uświadomienie szerokim rzeszom polskiego społeczeństwa przyczyn tego ludobójstwa, jego przebiegu i skutków. Raz jeszcze apelujemy zatem do Pani Minister, aby resort oświaty dołożył wszelkich starań, by – zgodnie z zapisem uchwały sejmowej – tragedia Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej została „przywrócona pamięci historycznej współczesnych pokoleń”.

  Z poważaniem

  Dr hab., prof. UZ Leszek Jazownik
  Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
  Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Oddział w Kędzierzynie-Koźlu – Witold Listowski, prezes
  Federacja Organizacji Kresowych – Ewa Szakalicka, rzecznik
  Światowy Kongres Kresowian – Jan Skalski, prezes …..

  …..i wielu wielu innych, czyli wszystkich namówiło INFO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here