Dyskusja na temat stanu kanalizacji w mieście

20

2013-11-30

Kanalizacja w mieście Nowa Dęba jest w fatalnym stanie. Pod wiele bloków podjeżdżają \”szambowozy\” i opróżniają nieczystości. Doczekaliśmy momentu w którym mamy \”wybetonowane\” planty, ale nie mamy właściwie działającej kanalizacji! Koszty naprawy tego stany rzeczy są ogromne!

Temat ten został poruszony na ostatniej sesji Rady Miasta: – Stan kanalizacji w mieście jest fatalny. Właściwie kanalizacja się posypała. W związku z tym chciałbym wiedzieć kiedy kanalizacja będzie modernizowana. W tym momencie pod wiele bloków podjeżdżają szambowozy. To nie jest sytuacja normalna. To jest sytuacja kryzysowa. Kiedy konkretnie ruszą prace i z czego będziemy je finansować gdyż gmina ma ograniczone zdolności kredytowe a bez kredytu tego zadania nie zrealizujemy – pytał radny Marek Ostapko.

Władze miasta zapewniały, że dostrzegają problem – Staramy się patrzeć, gdzie są środki które można by pozyskać na realizacje takiego czy innego zadania po to by nie obciążać tylko i wyłącznie mieszkańców realizacją tych zadań. – odpowiadał burmistrz Wiesław Ordon.

Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Antoni Kapusta zapewniał, że w przyszłym roku powstanie dokumentacja techniczna na naprawę i modernizację sieci kanalizacyjnej:
Zlecamy monitoring tej sieci by dokładnie można było zinwentaryzować które miejsca są zarwane, a które dadzą się naprawić metodą bezwykopową. Badamy w których miejscach będziemy musieli wykonać nową kanalizacje. Ponadto prezes Kapusta dodaje, że realizacja tych założeń rozpocznie się, gdy tylko spółka będzie posiadać wszelkie niezbędne pozwolenia budowlane, oraz pieniądze.

/info

20 KOMENTARZE

 1. Nie zgodzę się. PGKiM ma długi i nie może nabrać nie wiadomo ile kredytów. Gmina również jest zadłużona więc jej możliwości są ograniczone. Póki co mówi się, że będzie finansowanie z UE, ale nic nie jest pewne w tym momencie. Może się okazać, że nie będzie naboru na tego typu inwestycje lub wkład własny (czyli wkład gminy) będzie wymagany na poziomie 50%. Przy obecnym zadłużeniu gminy sposowodanym zaciąganiem pożyczek np. na zabetonowanie plant może się to wszystko okazać bardzo trudne. Zwłaszcza że od 2015 roku rozpocznie okres spłaty długów jakie zaciągał burmistrz i rada miejska przez ostatnie lata. A kanalizacja czekać na spłatę nie może. Bo to jest bomba ekologiczna.

 2. [size=16]cyt….Władze miasta zapewniały, że dostrzegają problem – Staramy się patrzeć, gdzie są środki które można by pozyskać na realizacje takiego czy innego zadania po to by [color=#ff0000]nie obciążać tylko i wyłącznie mieszkańców realizacją tych zadań[/color]. – odpowiadał burmistrz Wiesław Ordon.[/size]

  [size=16]Wzrasta opłata za ścieki dla mieszkańców, instytucji użyteczności publicznej, placówek usługowo – handlowych, lokali użytkowych w budynkach wielorodzinnych oraz zakładów przemysłowych ( oprócz grupy taryfowej nr 3 ) z 4,74 do 5,17zł za m3.[/size][color=#ff0000][color=#cc0000]BRAWOOO!!!
  [/color][/color]

 3. brawo zorro!
  pięknie wyłapałeś sprzeczność.
  Pan Ordon mówi, że będzie chciał robić kanalizacje nie obciążając mieszkańców na sesji na której podwyższa opłate za ścieki! Pyszne!

 4. Wróbelki kiedyś ćwierkały, czy prawdą jest że komuś po zabraniu stołka w Tarnobrzegu utworzono stanowisko do pozyskiwania funduszy unijnych w PGKiM.
  A więc niech ta osoba się wykaże co potrafi i ile pieniędzy z Unii pozyska na remont kanalizacji w mieście jeżeli to jest prawda .

 5. [quote]Wróbelki kiedyś ćwierkały, czy prawdą jest że komuś po zabraniu stołka w Tarnobrzegu utworzono stanowisko do pozyskiwania funduszy unijnych w PGKiM.[/quote]

  Co Ty piszesz? Sugerujesz, że pod rządami pana burmistrza Ordona nie zatrudnia się fachowców wyłonionych w uczciwych konkursach tylko "TWORZY SIĘ" stanowiska??? Aż nie chce mi się w to wierzyć, żeby nasz pobożny burmistrz Ordon by na takie rzeczy pozwalał. Więc jak jest? Pan Burmistrz powinien podać do sądu komentującego nr 9 by bronić dobre imie Gminy.

 6. Wazniejsze były planty bo sie zblizaja wybory trzeba cos s…..ego pokazac boto jest nawierzchu a kanalizacja pod spodem !!!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here