[FILMY] Dyskusja na temat odśnieżania gminy

87

Tegoroczna zima jest wyjątkowo ostra. Obfite opady śniegu znacznie utrudniają poruszanie się naszymi ulicami i chodnikami. Na środowej sesji rady miejskiej Klub Radnych RATUSZ wywołał dyskusję dotyczącą stanu odśnieżenia.

Na początku grudnia radny Tomasz Licak (KR RATUSZ), zwrócił się z pytaniem do naczelnika Zakładu Karnego w Nisku dotyczącym możliwości odśnieżania naszego miasta przez więźniów z Zakładu Karnego w Chmielowie. – W projekcie umowy jaki otrzymałem od naczelnika było zapisane, że więźniowie będą wykonywać swoją pracę bezpłatnie. Gmina miała im jednak zapewnić transport, ubezpieczenie, sprzęt i ciepły posiłek.– mówi Licak.


Film: Marek Ostapko (Ratusz) porusza problem złego odśnieżenia gminy
http://www.youtube.com/watch?v=sQ6a2o_b_iM


Klub Radnych RATUSZ przedstawił te propozycje burmistrzowi Wiesławowi Ordonowi, jednak ten po konsultacji z prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, które zajmuje się odśnieżaniem naszej gminy stwierdził, że koszty takiego przedsięwzięcia są zbyt duże.


Film: Wypowiedź Burmistrza Wiesława Ordona na temat odśnieżania
http://www.youtube.com/watch?v=N0w44gQBXQk


Wobec takiego stanowiska burmistrza postanowiliśmy szukać innych rozwiązań– komentuje Marek Ostapko. –Podczas sesji skierowałem pytanie do radnego Jana Flisa, który kieruje Ochotniczą Strażą Pożarną w Osiedlu Dęba, czy istnieje możliwość aby nasi druhowie w przypadku kolejnego ataku zimy udzielili pomocy mieszkańcom.


Film: Wypowiedź radnego Jana Flisa i ad vocem Marka Ostapko
http://www.youtube.com/watch?v=H7oMDUsoc0s


Jak się włączy stowarzyszenie Ratusz do odśnieżania również włączy się bezpłatnie Ochotnicza Straż Pożarna– odpowiadał radny Jan Flis. Dodał również, że OSP Dęba nie posiada niezbędnego sprzętu. W odpowiedzi Marek Ostapko podkreślił, że Towarzystwo Kultury Powszechnej RATUSZ jak sama nazwa wskazuje ma inne cele statutowe i pełni inne funkcje.
Dla ludzi starszych przejście po nieodśnieżonym chodnikiem do sklepu jest naprawdę czymś ciężkim i dlatego jako Klub Radnych RATUSZ podjęliśmy inicjatywę: skierowaliśmy zapytanie do Zakładu Karnego , teraz do pana Jana. Jesteśmy radnymi i jeżeli mieszkańcy mają problemy naszym zadaniem jest je rozwiązywać dlatego poruszyłem ten temat– mówił Ostapko.

W dyskusje włączyła się również radna Maria Mroczek, która przekazała swoje krytyczne uwagi dotyczące pracowników PGKiM zajmujących się zrzucanem śniegu i sopli z dachow bloków.

/KK

87 KOMENTARZE

 1. [quote]Jesteśmy radnymi i jeżeli mieszkańcy mają problemy naszym zadaniem jest je rozwiązywać dlatego poruszyłem ten temat- mówił Ostapko. [/quote]

  No to któren ten mieszkaniec, ale z naźwiska i ymeniia, byście widzieliście, zmusił szanownego pan do poruszenia z posad tego tematu ????????????????????????/

 2. Do RawR
  Mogłeś jeszcze napisać: I sam sobie otwórz szpital i lecz w nim, sam sobie załóż komisariat policji i łap bandytów, sam sobie bierz gaśnice i leć do pożarów…

  Jak tobie nie przeszkadza, że jest źle odśnieżone i za to płacisz swoimi podatakami to gratuluje

 3. [b][size=16]Dla tego spod #5
  Słowo "Pani Mroczek" kłóci się ze słowem "rozsądnie"….Gdy chciałem użyć tych dwóch słów razem, system mi się zawiesił a komputer zrestartował….[/size][/b]

 4. A z jakiej racji OSP ma odsniezac chodniki, sama nazwa mowi "ochotnicza", zapłacicie dobrze to ludzie pojda powiedzmy 20 zl za 1m. A niech Bractwo Rycerskie z Nowej Deby wezmie zamiast halabard lopaty i pokaze musztre na chodnikach na czele niech idzie Kapitan z Kapitanowa z łopatami !!! Ostapko tez wez lopate i "ochotniczo" odsniez wejscie do Urzedu bo mozna sobie zeby powybijac.

 5. Skoro ponad milion zl idzie na osp a są one po to by pomagać nie tylko w przypadku pożarów to dlaczego nie?
  Ratusz w przeciwieństwie do innych szuka sposobu na rozwiązanie problemu. Ratusz dał dwie propozycje: więźniowie z Chmielowa za free, albo nasi dzielni druhowie.. Jeśli burmistrz i rada jest przeciwko tym rozwiązaniom niech zaproponują lepsze! Wyborcy czekają!

 6. OSP jest od tego aby gasic pozary lasow, mieszkac, zakladow pomagac w czasie klesk zywiołowych. Zima nie jest kleska zywiołowa, tylko pora roku. A kto bedzie odpowiadal jak jakis wiezien ucieknie, lub wykona kolejne przestepstwo Ostapko pogoni za nim aby go ponownie złapac, i doprowadzic do aresztu. Po drugie milion moze idzie ale na wszystkie straznice OSP w gminie, wiec nalezalo wszystkich zagonic, tych z Porab, Tarnowskiej,Alfredowki, Chmielowa. Halabardy na Lopaty !!!!!

 7. Straz pożarna ma inne zajęcia Panie Ostapko, a skoro jest Pan wybranym radnym to nelży dac przykład. Łopata w łapki i do roboty. A może Bractowo pokaże jak to się robi. Zimy i innych żywiołów nie można przewidzieć. Chyba że Pan Mareczek to potrafi. [quote]Musimy podjąć działania zmierzające do zwiększenia zatrudnienia w mieście. W tym celu należy odlesić tereny na strefie i przygotować grunty dla inwestorów. Jako radny będę o te kwestie zabiegał.[/quote] są to Pana słowa. czekamy wszyscy na te realizacje. odlesimy to będzie więcej do odśnieżania, a oddychać będziemy chyba ??? pozdrawiam.

 8. Drodzy strażacy. Nie obużajcie się, że ktoś zapytał czy pomożecie.
  Nie chcecie pomóc i po sprawie.
  Ostapko nie jest prezesem bractwa ani jego członkiem. To tak na marginesie.

  Ale skoro padl ten temat to może zapytajmy: Ile pieniędzy idze z budżetu na OSP? OSP dostają samochody, siedziby z których
  się utrzymują, kasę na utrzymanie tych siedzib itd. Dlatego pytanie czy w ramach podziękowania pomogą mieszkańcom uporać się z zimą jest zasadne.

  Ciekawe ile kasy dostało Bractwo które gonisz do łopaty. Też dostało samochody, siedziby itd?

  Zaproponuj jakiś sposób lepszy zamiast tylko pluć.

  A co do więźniów. W Chmielowie siedzą za alimenty, jazde po pijaku itd. Nikt z tych ludzi nie bedzie uciekał bo mu sie to nie opłaca. Pomyśl zanim coś napiszesz.

 9. Ten Flis jest beznadziejny, zlosliwosc go dlawi i nie potrafi prowadzic rzeczowej dyskusji. Biedna straz ma tylko dwie lopaty i brak checi do pomocy – to po co to utrzymywac z pieniedzy podatniklow?

 10. Ostapko moze nie jest w Bractwie ale Pani Luberowa vel. Kapitanowa jest, a nalezy tez do Ratusza.

  Bractwo pamieta o Debie jak potrzebna jest kasa, i pierwsi sie pchaja po dotacje. A kasa idzie do prywatnej kieszeni, a ci biedni uczniowie ktorzy sa w bractwie jezdza na ich pokazy za przyslowiowa miche i spanie.

  Wiec zamin zaczniecie gonic OSP, sami sie promujcie z lopatami przed społeczenstwem.

  A jak cie bedzie sie mieszkanie palic to wybiegnij i powiedz ze OSP nie chcesz aby ci pomagało.

 11. Flis powiedzial ze pomoze, ale był warunek. A ostapko zaczal sie wykrecac !! bo on nie ma w statucie machać lopata. Cała ta uwaga do radnego Flisa była zgryzliwa i wyrafinowana, dlaczego pytanie nie padlo do Pana Skiminy na Porebach tez jest OSP !!!!

  Jest takie powiedzenie "NIe kop Kangura"

 12. Burmistrz ma inne wydatki niż na odśnieżanie, PGKiM nie starcza na to w budżecie, chociaż wprowadziło na wszystko kolejne podwyżki, a OSP, mające w celach statutowych walkę z klęskami żywiołowymi itp. nie chce się robić takich rzeczy, bo ze swoją stałą dotacją za samo istnienie wygodnie się siedzi w ciepłych remizach przy stole. Radny Flis sugeruje, żeby za odśnieżanie zabrały inne stowarzyszenia, wskazując Ratusz – a dlaczego nie na przykład Koło Gospodyń Wiejskich w Rozalinie, Towarzystwo Przyjaciół Nowej Dęby i Okolic albo Koło Łowieckie „Ryśâ€ w Nowej Dębie? Też stowarzyszenia, powinny odśnieżać.

 13. Ordon jak zwykle powtarza oklepaną przez siebie śpiewkę,że cos kosztuje i trzeba znalezc na to srodki w budzecie.To wiemy panie burmistrzu tyle, że do pana nalezy tez szukanie tych środków i racjonalne gospodarowanie nimi, aby pomoc ludziom. Najlatwiej jest odbijac pileczkę do radnych i rozkladac ręce,ze nie ma kasy, tak jakby pan w tym nie bral udziału. Zaczyna to byc śmieszne.

 14. nie najeżdżajcie na siebie, w sumie temat rzeka, 20 lat walki ze śniegiem to historia. Zróbmy sobie OSP w odremontowanym SOKu.

 15. Mickeyu, nie denerwuj się, może w następnych wyborach przejdziesz… A zanim zaczniesz naruszać dobra osobiste osób fizycznych i osób prawnych, zastanów się, czy masz coś na podparcie swoich słów, inaczej może Cię to drogo kosztować. Jesteś typem człowieka, który nie stworzył nigdy niczego trwałego, cenionego i szanowanego przez ludzi. Próbujesz leczyć swoje frustracje w smutny sposób. Co do dotacji z programów dla stowarzyszeń, te o których mówiłeś, pobrały o ile wiem w tym roku odpowiednio: Ratusz – 0zł, Bractwo – 0zł, OSP łącznie – co najmniej kilkaset tysięcy (zaraz to sprawdzę). Mierzmy więc zadania możliwościami stowarzyszeń…

  Wracając do istotnej części dyskusji, Ratusz i zwłaszcza Marek Ostapko pokazali chyba pewną chorobę, która dotyka nasze miasto. Mówiąc krótko: finansowane przez społeczeństwo instytucje nie wypełniają swoich zadań. Albo więc powinny zacząć je wypełniać, albo przestać brać pieniądze na swoje istnienie!

 16. Żadnych dotacji – płacić stowarzyszeniom za robotę i tylę, żadnych ponadprogramowych podarków.

  Ja wolę sam kogoś wspomóc, niż jak mi zabiorą podatkiem, a później dają swoim.

  Komuchy.

 17. Moi drodzy, jak dobrze wiemy każde stowarzyszenie działa na zasadzie statutu i warto się zapoznać z takim przed zawieraniem jakichkolwiek pytań. Poznawszy statut zwiększasz swoja wiedzę na temat danego stowarzyszenia. Wiedzmy, że niektóre Stowarzyszenia działają na aktach prawnych, które są zatwierdzane przez sejm. Dlatego zwiększmy swoją wiedzę a następnie zacznijmy zadawać stosowne i mądre pytania.
  Panie Ostapko poruszając pewne sprawy na ostatniej sesji mogę jedynie dodać do wypowiedzi, że nie przygotował się Pan odpowiednio do tego. Dlatego proszę zabierać głos mając wiedzę i przygotowanie merytoryczne. To co Pan pokazuje to jest żenujące.

 18. nie wiem o co takie ciśnienie, że radny Ostapko zaproponaował "wynajęcie" więźniów z zakładu w Chmielowie, a tu takie poruszenie, przecież już kiedyś – parę lat temu – to robili i nikt nie uciekł, a co do niektórych widzę, że co Marek nie zrobi to dla was i tak źle i tak nie dobrze

 19. SPRAWOZDANIE

  Z DZIAŁALNOŚCI BURMISTRZA MIASTA I GMINY NOWA DĘBA ORAZ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH GMINY ZA OKRES OD 26 PAŹDZIERNIKA DO 28 GRUDNIA 2010 R.


  VI. Sprawy obywatelskie:
  1. Zakończono 120 godzinne szkolenie podstawowe strażaków – ratowników wytypowanych przez jednostki OSP z terenu miasta i gminy Nowa Dęba. Szkolenie ukończyło 18 strażaków.

  Super !!! Proszę mi pokazać jakie formacje, stowarzyszenia są szkolone, doszkalane za pieniądze mieszkańców w podobny chociaż sposób ?
  czekam na odpowiedź!

 20. Proszę sięgnąć do rozporządzenia MSWiA dotyczącego zabezpieczenia ochrony przeciwpożarowej i wymogami wyszkolenia jednostek OSP jakie zostały podpisane również przez Komendanta Głównego PSP. Dlatego odnoszę do literatury, którą warto przeczytać i zapoznać się. Dowiecie się Państwo wszystkiego

 21. Drogi obserwatorze, dowiemy się wszystkiego i założymy dziewiątą straż ochotniczą w naszej gminie. Zrobimy wam potem szkolenia z odśnieżania i kupimy łopaty.

 22. Nie rozumiem oburzenia panów Strażaków.

  Radny Ostapko w swojej wypowiedzi [b]pochwalił druhów z OSP i
  doceniając ich zaangażowanie i chęć działa[/b]nia zapytał [u](JEDYNIE GRZECZNIE ZAPYTAŁ)[/u] czy zdaniem Pana Jana (który akurat działa w środowisku ochotników) czy nasi dzielni chłopcy nie chcieli by się zaangażować w pomoc mieszkańcom. I to wszystko.
  [b]Nerwowowa rekacja i odbijanie piłeczki na zasadzie "sam sobie odśnieżaj" pokazuje tylko poziom niektórych osób. [/b][color=#0000cc][/color]Nikogo normalnego i zdrowo myślącego człowieka to pytanie nie ubodło.

  Co do więźniów. Szkoda. Kiedyś pracowali i sprawdzało się. Boje się, że dobre inicjatywy będą przez burmistrza i jego kolacje odrzucane tylko dlatego, że zgłasza je Ostapko albo ktoś z ratusza. Obym się mylił bo szkoda Dęby.

  Na ratusz głosowałem i nie był to głos stracony. Ci ludzie szukają sposobów, pomysłów by rozwiązywać problemy.
  Mickey i inni. Podaj jakiś swój pomysł na odśnieżenie zamiast się tutaj pultać i obrażac.

 23. Mam wrażenie, że osoby wypowiadające się w temacie znają odpowiedź na moje pytanie :"Ile wynoszą koszty akcji strażackiej osp za 1/strażaka ?" tylko omijana jest odpowiedź ?
  Czyżby celowo ?
  Dlaczego pytam ? Pytam ponieważ Pan Burmistrz w swojej wypowiedzi stanowczo powiedział, że straż OSP nie będzie pracowała za darmo !
  To jaką strażacy mają stawkę ?
  Mogę nie wiedzieć więc pytam.

 24. "Standard możemy założyć taki, że będziemy mieli wszystko utrzymane tak jak należy; czarne drogi,[b] czarne chodniki[/b]" :D

 25. [quote]Mam wrażenie, że osoby wypowiadające się w temacie znają odpowiedź na moje pytanie :"Ile wynoszą koszty akcji strażackiej osp za 1/strażaka ?" tylko omijana jest odpowiedź ?
  Czyżby celowo ?[/quote]
  Oczywiście, że celowo, taka sama niechęć jest przy podaniu kosztów na jednego strażnika miejskiego w skali roku, ale mniejsza o to. Flis się podobnie pieni jak przy niegdysiejszej dyskusji o likwidacji OSP. Spróbujcie stanąć koło niego i coś komuś po cichu mówić, zaraz widać jak się mu podświadomie włączają urządzenia nasłuchowo-lokacyjne. Jakby miał chłopina choć odrobinę honoru to by się zajął wnukami. Same porażki: żenująca i złośliwa argumentacja teraz i wcześniej, mierna liczba uzyskanych głosów i jako buńczuczny związkowiec nie uratował TPBP. Ale ktoś go ciągle zachęca i napuszcza. Gratulacje dla radnego Ostapki. Więcej takich kontrowersyjnych pytań.Widać reakcję adwersarza i podział na zwolenników i przeciwników. I jeszcze jedno: [b]przywrócić efektywne i rzeczowe formy kontaktu radnych z wyborcami.[/b]

 26. głosowałam na Ratusz, bo mieli zająć się innymi tematami – rozwój jakiejś infrastruktury, ściąganiem inwestorów, rozwój sportów nie tylko nad zalewem… a tu widzę, że jak zabrakło im "czegoś" to wyciąga się tematy zastępcze, no bo można sobie medialnie poszaleć i pewna, krótko okresowo myśląca grupa dyskutantów będzie miała temat do "dyskusji". Pan Marek i Tomek ma to gdzieś, im tak naprawdę to nie przeszkadza (śnieg), a innych mają gdzieś bo inni, którzy na nich głosowali dali im swoje poparcie na inne deklarowane przez nich do realizacji działania. Uważam, że tematem artykułu nie był problem odśnieżania tylko przygotowanie gruntu pod obcięcie środków finansowych Strażakom z OSP a tym samym przysporzenie korzyści innym np. Bractwo lub inna instytucja, która wypączkuje i wyskoczy z tej instytucji.

 27. Babo jago. To dopiero początek. Wszystkich tematów nie ruszysz od razu. Problem z odśnieżeniem miasta jest faktem i dobrze że są ludzie którzy szukają rozwiązań. Szkoda, że ci którzy rządzą sprawiają wrażenie jakby było ten problem był im obojętny.

 28. RADNY FLIS PATRZYMY WRESZCIE CO ROBISZ DLA DĘBY -WRESZCIE JESTEŚ NASZ RADNY I ZAMKNIEMY MELINĘ STRAŻAKOM
  STASZKA ZA RZEKI

 29. Napisałeś cyt.Nerwowowa rekacja i odbijanie piłeczki na zasadzie "sam sobie odśnieżaj" pokazuje tylko poziom niektórych osób. Nikogo normalnego i zdrowo myślącego człowieka to pytanie nie ubodło.

  Gdzie Ty w wypowiedzi usłyszałeś hasło "sam sobie odśnieżaj" – Radny Flis powiedział wyraźnie ze jeśli Towarzystwo Ratusz się przyłączy to OSP też napewno się przyłączy wiec zastanów się co piszesz.

  Teraz co do burzliwej dyskusji o odśnieżanie przez OSP odpowiem słowami Pana Ostapki poczytajcie statut OSP i jeśli znajdziecie tam punkt statutu w którym pisze że mają oni odśnieżać miasto to wtedy mogą iść odśnieżać a jeśli takiego punktu nie ma to mają prawo dać taką samą odpowiedź jak Pan Ostapko.
  Co do sprawy więźniów policzcie sobie koszty i dopiero potem stwierdzajcie ze to nie są duże wydatki.
  250 zł za ubranie dla takiego więźnia do tego posiłek i transport i zabezpieczenie ochrony to są poważne koszty ale najpierw trzeba nauczyć się liczyć bo jeśli się słucha słów że odśnieżać będą za darmo to ja wam powiem tylko jedno za darmo to w naszym kraju już nic nie ma nawet za przeproszeniem po ryju nie dostaniesz.

 30. Ci co chca zamykac OSP, OSP i straznica powstala za pieniadze ochotnikow i dotacje panstwowe. Ludzie spolecznie wykonali mase pracy, wyremontowano straznice. Ba ona kiedys zostala zbudowana społecznie. Ale wy tego nie pamietacie. Jestem Debianinem od 5 pokolen, a najwiecej krzycza ci z "Osiedla Przybłedów" , pragne przypomniec ze najpierw Była Dęba a pozniej Nowa Dęba.

  Wszystkie inwestycje ida na miasto, a na Debe tzw. "wies" nie ma nic !!! Ale najwieksi krzykacze sa zawsze z betonowych bloczkow, bo im sie nalezy. Ludzie w Debie sami odsniezaja chodniki i ulice aby dojsc do sklepu, a wy mieszczuchy macie problem. Sytuacja ta sama jest w Chmielowie, Alfredowce,Jadachach tam sobie ludzie radza sami , zakasuja rekawy i robia co maja robic. A nie Bicie piany, pod publiczke jak widac robi to Ratusz.

  Iluz to reformatorow sie obudzilo w Nowej Debie. Normalnie bedziemy niedlugo gmina wzorcowa w skali kraju.

  Caly temat Poruszony przez Pana Ostapko, byl zgryzliwym atakiem na radnego Flisa bo jest Komendantem OSP ze, panowie za soba nie przepadaja to inna kwestia. Ale pytanie nie padlo do OSP Chmielow, OSP Alfredowka, OSP Jadachy, OSP Poreby Debskie nie tylko do Radnego Flisa i OSP Nowa Deba.

 31. Pan Ostapko jest zwykłym prowokatorem.

  prosze Państwa Zima była jest i za rok znowu będzie, bardziej okrutna lub łagodniejsza, ale nie trzeba szukac by ktść się czyms zajął tylko wziąść się wspólnie do pracy /wystarczy odśnieżyć przeds swoim garjdołkiem/

  PAn Ostapko szuka tych co by zrobili to czy owo – A ON SAM NIE MOŻE BO NIE MA TEGO W CELACH STATUTOWYCH – inni mają

  JAK MASZ CHŁOPIE INICJATYWĘ TO ZWOŁAJ INNE ORGANIZACJE I ZRÓBCIE WSPÓLNA AKCJĘ

  "ODŚNIEŻ SWOJE MIASTO"

  a nie szukaj darmozjadzie ludzi do roboty – A TY PÓXNIEJ ŁADNIE NAPISZESZ ZE JAKO TO INICJATYWE ZROBIŁEŚ

  Co do więźniów – koszty utrzymania takiego to jest duzo więcej niż by komunalnej zapłacił – a popos – PGKIM WYGRAŁ PRZETARG NA ODŚNIEŻANIE I UTRZYMANIE CZYSTOŚCI

  TO DO NIEGO MOŻNA MIEĆ PRETENSJE

  A PO ZATYM NIE JEST ŹLE, TYLKO JAK JEŁOPY STAWIAJA SAMOCHODY TU TO TAM TO JAK DO KUR… MENDY MAJA TO ODSNIEZYĆ

 32. O WIĘŻNIACH TO LICAKOWI TATUŚ-KLAWISZ TEMAT WRZUCIŁ . NAWET NA EMERYTURZE CHCIAŁO BY SIĘ RESOCJALIZOWAĆ!NOWA DĘBA JEST GENERALNIE ZADBANA I W ZIMIE I W LECIE. RADZĘ OSTAPCE I JEGO NEPOTOM WYCIECZKĘ DO SĄSIEDNICH GMIN {NP. NISKO} I ZOBACZYĆ.ALE RATUSZ CHCE BŁYSZCZEĆ, WIĘC KAŻDY PROBLEM JEST DOBRY NAWET BANALNY.

 33. OSP powinno zmienić nazwę na SSP (samorządowa straż pożarna) jeżeli za godzinę akcji strażackiej otrzymują 10zł to druhowie nie są w takim wypadku ochotnikami, a co do pracy przy śniegu to pseudo-ochotnicy wystawili by taki rachunek że więźniowie licaka razem z pracownikami PGKim-u pracując razem wyszli by taniej;)

 34. a ty jesteś [i][wycięte przez admina. Proszę nie używać wulgaryzmów][/i] .
  Strazak brał za picie wódki na wAłach 100 zł na godzinę z premia zapytaj ? a potem gadaj [i][nie używamy wulgaryzmów[/i]]

 35. #50 a co ma piernik do wiatraka, tak twój komentarz odnosi sie do posta

  co masz jakieś żale – nie zapisali cie do OSP i ne dostaleś kasy,

  Człowieczku nie bylo placone 100 zł za godzinę – po kilku starazaków – co najwięcej brali udział w powodzi dostało nagrody po 1000 zł – i to uzundowane przez ZOSP RP

  A jak jestes taki mocny w pysku to podpisz się, albo lepiej przeproś że ci się coś wymckneło, no bo tylko wykorzystac IP

 36. [quote]
  Wiec zamin zaczniecie gonic OSP, sami sie promujcie z lopatami przed społeczenstwem.

  A jak cie bedzie sie mieszkanie palic to wybiegnij i powiedz ze OSP nie chcesz aby ci pomagało.[/quote]

  Szczerze mówiąc ciężko mi wyobrazić sobie jakąś faktyczną wartość bojową jednostek OSP tego typu, podczas walki z zagrożeniem. To bardziej stowarzyszenie, czy kółko zainteresowań niż faktyczna siła do walki o życie ludzkie, podczas pożaru, zagrożenia chemicznego, biologicznego, czy po wypadku. Tradycja jakich wiele, pewnie warto kultywować i dotować w jakiś sposób. Taka siła przydaje się przy walce z katastrofami takimi jak powódź, gdy każda para rąk do pracy jest potrzebna.

  Nie bardzo rozumiem o co tu się tak kłócić i wręcz na noże iść.

 37. Co do odśnieżania: Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w art. 5 ust. 1 pkt 5 wskazuje, iż właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.

  Natomiast uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z przystanków komunikacyjnych oraz z wydzielonych krawężnikiem lub oznakowaniem poziomym torowisk pojazdów szynowych należy do obowiązków przedsiębiorców użytkujących tereny służące komunikacji publicznej (art. 5 ust. 3)

  Obowiązki utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należą do zarządu drogi. Do obowiązków zarządu drogi należy ponadto pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości przyległych do drogi publicznej oraz uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników, jeżeli zarząd drogi pobiera opłaty z tytułu postoju lub parkowania pojazdów na takim chodniku.

  Natomiast obowiązek utrzymania czystości i porządku na terenach innych niż wymienione w ust. 1-4, należą do gminy. Ponadto do obowiązków gminy należy także uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników, jeżeli gmina pobiera opłaty z tytułu postoju lub parkowania pojazdów samochodowych na takim chodniku (art. 5 ust. 5).

  Nadzór nad realizacją obowiązków określonych w ust. 1-4 sprawuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta (ust. 6). W przypadku stwierdzenia niewykonania obowiązków, o których mowa w ust. 1-4 wójt (burmistrz, prezydent miasta) wydaje decyzję nakazującą wykonanie obowiązku (ust. 7).

  Także nie widzę przeszkód by wejść na drogę prawną w razie jakiejkolwiek szkody. Trzeba tylko udowodnić winę (niedołożenie należytej staranności). Przepisy regulujące odpowiedzialność za odśnieżanie są dość jasne i klarowne. Trochę komplikacji pojawia się, jak zwykle, w związku z KC.

 38. [code]Szczerze mówiąc ciężko mi wyobrazić sobie jakąś faktyczną wartość bojową jednostek OSP tego typu, podczas walki z zagrożeniem. To bardziej stowarzyszenie, czy kółko zainteresowań niż faktyczna siła do walki o życie ludzkie, podczas pożaru, zagrożenia chemicznego, biologicznego, czy po wypadku. Tradycja jakich wiele, pewnie warto kultywować i dotować w jakiś sposób. Taka siła przydaje się przy walce z katastrofami takimi jak powódź, gdy każda para rąk do pracy jest potrzebna.

  Nie bardzo rozumiem o co tu się tak kłócić i wręcz na noże iść.[/code]

  Wartosc bojowa posiada, na szczescie na terenie Nowej Deby nie musi jej pokazywac i aby nie musiala. A co roku bierze udzial w gaszeniu lasow i tego sie nie pamieta.

  Odnosnie tej klotni, caly ten temat o OSP to zwykly PR (propaganda) i chec uszczypniecia radnego Flisa. To byl celowy ironiczny atak na jego osobe. Ratusz mocno krzyczy bo wie ze jak nie bedzie tego robil to nikt na nich nie bedzie zwracal uwagi. Pan Ostapko jest dziennikarzem i byl szkolony w PR i reklamie ale niech nie zapomina ze inni tez, a radze przypomniec sobie jakie podchody robil przed wyborami. Poprostu czysta gra polityczna, caly atak powinien byc skierowany na Burmistrza i PGKiM, a nie na OSP. Mamy ZIME !!! i jest snieg, za 6 mcy wszyscy beda narzekac ze jest goraco.

 39. Don Quijote
  Gasić ratować a nie ośnieżać:P
  OSP i nagrody warto poczytać .
  http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=15&t=2967&start=15

  A fakt to jest taki że jak masz grubą i pyskatą i spoconą babę i nie chcesz jej pogonić w diabły,to musisz gdzieś odreagować z kolegami .Od tego jest strażnica tak robił mój dziad i robił pradziad na kresach .Ostoją kultury na wsiach są i były strażnice OSP . Za strażackim mundurem oglądały się wszystkie dziewki i tak zostało .A czasami strażacy bawią się sami .

  Cytat
  „W niedzielę w jednej z wsi w gminie Nowa Dęba umówili się na piwo
  dwaj strażacy z ochotniczej straży pożarnej. 33- i 25-latek sączyli
  napój w samochodzie należącym do starszego strażaka. Gdy obaj byli już wstawieni, 33-latek wyciągnął gaz łzawiący i psiknął koledze po oczach. Potem uderzył go pięścią w twarz i zgwałcił. Strażacy z gminy Nowa Dęba zapewniają, że strażak poczuł popęd homoseksualny dopiero feralnej niedzieli.”
  http://dcmaniak.pl/index.php?topic=683.0
  [b]Ostoją kultury strażnice OSP są i basta[/b].
  Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku

 40. Skoro na festynach robią za porządkowych (mają w statucie zapis "robimy za porządkowych"?) to odśnieżyć też można.
  Do krzykaczy: Zaproponujcie jak rozwiązać problem a nie znowu naskakujecie na tych którzy szukają wyjścia z sytuacji.

 41. Niech straz miejska zamiast wlepiac mandat 100zl za spozywanie w miejscu publicznym, palenie papierosow, niech zobowiazuje do 10 godzin pracy społecznej tj. odsniezanie. Po drugie straz miejska niech pilnuje tych ktorzy maja w obowiazku utrzymanie czystosci tak jak to przedstawil Pan Babula , posilkujac sie ustawa.

 42. a ja wam powiem ze ta cala akcja ze strazakami i odsniezaniem nie jest skierowana przeciwko strazakom. posluchajcie ostapki i jego podtekstow….. tutaj gra idzie o STRAZ MIEJSKA ostapko chce ja likwidowac i juz zaczyna agitacje w tym kierunku zeby w przyszlosci miec jak najwiecej argumentow. jana flisa juz ma. wystarczy przekonac go ze zamiast strazakow powinni odsniezac straznicy i on to kupuje bo jak powszechnie wiadomo nie grzeszy inteligencja

 43. Widać różnice cywilizacyjną nie tylko po komentarzach ale również na filmie. Gdy się przemawia powinno się wstawać co jest wyrazem szacunku dla audytorium. Ale zasady kultury to przecież jakaś przedwojenna burżuazyjna naleciałość…

 44. Flis i reszte druchów. Robić festyny z jabolami i wesela w remizie to OSP może? Brać kasiorę z miasta też. No to k….wa za łopaty Flis, Już tyle diet radnego przejadłeś że doroboty. A do tego strażaka co pisał że śnieg jestw zimie, niech się dowie że większe opady są anomalią i wtedy wskazany jest udział wielu służb. Żołądź i Konefał do łopaty a reszta do taczek. Szczęśliwego Nowego Roku dla wszystkich

 45. Drodzy internauci, mieszkańcy miasta i gminy Nowa Dęba,
  bardzo proszę o nie obrażanie się nawzajem, proszę o kulturalną i konstruktywną wypowiedź gdyż mamy tą wspaniałą możliwość komentowania artykułów na tym portalu. Nie koniecznie tematy te są wygodne ale warto o nich rozmawiać, bo dzięki naszym rozmową można znaleźć wiele wspólnych rozwiązań nawet w trudnych sprawach.
  W imieniu własnym proszę o kulturalne wypowiedzi i korzystając z okazji składam na Wasze ręce najlepsze życzenia z okazji Nowego Roku 2011.

  Pozdrawiam
  czytelnik

 46. osp potega jest i basta.chlopoki w mundurach piekne.szkoda ich likwidowac. byly zakusy o likwidacji osp juz 7 lat temu.M.Tomczyk nie widzial potrzeby utrzymywania strazy.on wam pomoze.dzielny chlopek.

 47. kiedy to druhowie i rycerze wezmą łopaty w swe ręce … to ja im też pomogę
  będę śledził losy i poczynania na info – dajcie znać

 48. Niech klub radnych Ratusz nie szuka rozwiązań tylko się weźmie za łopaty i zacznie odśnieżać nasze włości. Tylko gadać potraficie! Psia mać ….
  ps. A od straży to wara, powiadam wam.

 49. Pan Jan już powinien zrozumieć że kiedy zabiera głoś publicznie naraża siebie i strażaków na krytykę. Może czas na wyciszenie.

 50. Panie … uchroń nas od klęsk, katastrof etc, by nasi druhowie nie musieli wyjeżdżać swoimi pięknymi maszynami i nie musieli nam pomagać ratując nas w niedoli … Spraw aby ich zastępy nie ratowały istnień żywych, a gdy się tak stanie miej w swojej opiece wszystkich, którym starano się udzielić pomocy.

 51. Moim skromnym zdaniem – Jan F.rulez!
  Radny zwraca się z pytaniem (mniejsza rzecz czy zasadnym) a ten odpowiada '' plecami''… :D:D [size=24]0[/size] przyzwoitości.. Osobista kultura? brak.. W ''sensowniejszym'' mieście poleciał by na pysk… Ale grajdołek ma ten [color=#ff0000]k[color=#3366ff]o[/color][/color][color=#0066ff]l[color=#00cc99]o[color=#006600]r[color=#ffff00]y[color=#660000]t[/color][/color][/color][/color][/color] -ŻE SPOKO !

 52. ;) miało być :[color=#99ff00]k[/color][color=#cccc00]o[/color][color=#ff6600]l[color=#ff0000]o[/color][/color][color=#6600ff]r[/color][color=#333300]y[/color][color=#ff99cc]t[/color] :P

 53. Szanowny Panie Radny Flis !
  Nie wiem ile lat jeszcze upłynie zanim dotrze do do pana ,że jak zabierasz głos na sesji ,to szanowne cztery litery trzeba unieść do góry.To primo !
  Secundo natomiast ! Argument jak oni pójdą to my też ,jest powalająco-urzekający,pokazuje pański profil psychologiczny i sposób myślenia,który niestety, masz pan jaki masz.Jest to bardzo skomplikowane,trudne ale najwyraźniej nie bolesne i dlatego nic pan z tym robić nie zamierzasz.
  Szkoda tylko,iż brak chęci myślenia,rozwoju i jakiejkolwiek rzeczowej dyskusji jest tak mocno wpisany w pański fizys.Wiele pracy dla wysokiej klasy specjalistów i nie traćmy nadzieji.
  Powtarzam argumentu jakiego,pan użyłeś jak wy , to my też, jest naprawdę świetny ,jeszcze raz szczerze gratuluję.Tako powinno się prowadzić dyskusję na temat lokalnych problemów.
  Zapomniał pan tylko o jednym,że nie rozmawia pan ze swoją kobitą i wstać z krzesełka wypada przy zabieraniu głosu na Sesji Rady Miejskiej.Choćby z jednego powodu.Dieta jaką pan pobierasz to publiczne pieniądze,wiec winen jesteś szacunek.
  Tertio !W nowym roku życzę panu , a także pozostałym rajcom wielu konstruktywnych dyskusji,rozwiązania wielu problemów lokalnego elektoratu, samych sukcesów w życiu zawodowycm jak i osobistym.

 54. A Pani Luberowa ? Czas najwyższy okazać jakiś przejaw utożsamienia się z klubem. Może tak pójść w sukurs młodemu i niedoświadczonemu Panu Markowi. Może na kolejnej sesji. Widać, że toczy się w Pani walka dobra ze złem, wszak sytuacja, w jakiej się Pani znajduje, do wykwintnych nie należy, choćby z racji "zmiany warty" w jednostce nadrzednej i i czyhania na zajmowany stołek.

 55. Tak dla Luberow to była typowa ustawka, w razie nie przedluzenia stanowiska na Dyrektora szkoly zawsze pozostaje radny, A syn pnie sie w gore bo lubi rzadzic i ma smiale wizje szkoda ze nie realne. Pan Ostapko i chce sie podpiac i zaczyna dzialac jako radny, i najwazniejsze to zrobic duzo szumu o nic, aby ludzie go zapamietali. Promocja nadewszystko. No i ekspert od sportu pan Licak. Wystarczy spojzec jak Pani Luberowa zerka na produkujacego sie Pana Ostapko, akcja umowiona i patrzy sie na oratora jak Putin na Miedwiediewa. A Ostapko to taka pacynka na sznurkach. NIe wazne co byle glosno duzo i wazne ze to my Ratusz. Juz od pierwszego zebrania.

  Positive ty to poprostu smieszny jestes. Najlatwiej kopac slabego.

 56. Zły Ostapko. Czepił się naszych [b]WSPANIALE [/b]odśnieżonych chodników. Panie Marku. Mógłby pan siedzieć cicho tak tak jak reszta radnych i wtedy byłby pan wspaniały, rozsądny itd.

 57. Przeczytałem artykuł obejrzałem filmy, a komentarze to jedne wielkie obmawianie, szkalowanie i obrzucanie błotem.
  Straż pożarna jest była i będzie, co do OSP to jednostki wspierające, które wspomagają oddziały zawodowe, chociaż mi kojarzą się jedynie z Bożym Ciałem, strażą grobową, festynami , imprezami i weselami w remizach. Z całym szacunkiem w trakcie swojego krótkiego życia nie widziałem żadnej akcji takiej jednostki (jedynie na zdjęciach pozorowane akcje ćwiczebne no i zawody na stadionie).
  Nie rozumiem tylko tej całej wrzawy, która wynikła z prostego zapytania młodego radnego o pomoc w odśnieżaniu miasta.Jeżeli radni dostrzegają problem jaki przyniosła nam zima tzn. że służby odpowiedzialne za czystość na naszych drogach i chodnikach sobie nie radzą, i ci sami radni szukają innych rozwiązań by żyło nam się lepiej to po co ta cała afera. Pamiętam jak w czasach kiedy zima była surowsza to wojsko wychodziło na ulice i pomagało ludziom. Dzisiaj pomimo wszelkich obowiązków nakładanych na właścicieli posesji itp. każdy ale to naprawdę każdy ma to w dalekim poważaniu czy leży śnieg, psie odchody czy stłuczone szkło na chodniku. Nawet ci którzy mają płacone za to i tak mają to daleko w nosie. Uważam, że pomimo tego całego ataku na tych młodych Radnych należą im się słowa uznania za dbałość o swoich wyborców, nas mieszkańców, że nie jest im obojętny nasz los, że szukają rożnych rozwiązań problemów, że dzięki nim poruszane są tematy, którym należy się koniecznie przyjrzeć, że może w końcu będzie nam się żyło lepiej.

 58. [quote]Nie rozumiem tylko tej całej wrzawy, która wynikła z prostego zapytania młodego radnego o pomoc w odśnieżaniu miasta.Jeżeli radni dostrzegają problem jaki przyniosła nam zima tzn. że służby odpowiedzialne za czystość na naszych drogach i chodnikach sobie nie radzą, i ci sami radni szukają innych rozwiązań by żyło nam się lepiej to po co ta cała afera. [/quote]

  W Nowej Dębie nie wolno pytać. Wedle 20 lat tradycji samorządu radni powinni siedzieć cicho a od czasu do czasu wtrącić "dziękuję panie burmistrzu"

 59. Jak mieszkaliście na wiochach to wam śnieg nie przeszkadzał , a teraz jak siedzicie w wielkiej płycie i jecie chleb z woda to wam sie wygód zachciewa "mieszczuchy" …

 60. Miastowieś… to nazwa do takich miejscowości jak Nowa Dęba , fakt jest kilku mieszkańców których rodzice pochodzą np z Warszawki z tzw zaciągu powojennego , reszta ma niestety korzenie jakie ma , nawet się tego wstydzi , dlatego atakuje wściekle "wieś" / najlepsza obrona to atak /
  Miastami takimi "trzęsą" proboszczowie którzy są bardzo w takich społecznościach rozpoznawalni , a elitą stają się biorący łapówki lekarzowiny bo z lekarzami to akurat nowodębscy nie mają nic współnego. Nie żebym nie lubiał tego miasta bo ma coś w sobie , bywam tu dość często służbowo no i żonę mam stamtąd , ale z pewnej perspektywy lepiej co nieco widać , ech rozgadałem się , wszystkiego najlepszego w nowym roku , więcej tolerancji , dystansu do siebie …

 61. Zachowanie radnego Flisa na sesji wobec kolegów z Rady (nie tylko tej, mieliśmy juz wcześniejsze przykłady jego pieniactwa i braku kultury wypowiedzi) budzi wiele do życzenia. A może by tak szanowny przewodniczący Rady zwrócił uwagę na sprawę etyki radnych (jest przecież w radzie komisja powołana w tym celu)), może jakieś szkolenie trzeba by odbyć w tym zakresie, dla podwyższenia poziomu? Dziwi mnie,że pan Serafin zazwyczaj nie reaguje w takich sytuacjach, a jest to też jego obowiązkiem.

 62. Radnego Flisa już w życiu nikt nic nie nauczy.Temu panu wydaje się że on jest Alfą i Omegą w gminie i tylko on ma receptę na wszystko,a pan Serafin nie zwróci uwagi temu panu bo to jedna klika.
  Szczęśliwego Nowego Roku i dużo wyrozumiałości w stosunku do naszych radnych z Naszego Samorządu.

 63. bez przesady pan serafin jest przewodniczącym i myślę ze nawet jakby jego rodzony brat zachowywał się mało schludnie -to jest w stanie konstruktywnie go zrugać,także ludzie bez przesady.

 64. nagadali się, nalamentowali, obrzucili się śniegiem (błotem), a jak śnieg leżał na chodnikach tak leży i będzie leżał …
  … może jak któremuś z was drodzy radni pośliźnie się noga i ją sobie złamiecie, to temat powróci… i znowu będziecie tylko gadać, gadać i raz jeszcze gadać…

 65. Poprawcie mnie jeśli się mylę bo tak sobie myślę, liczę i …

  Policzmy wspólnie :
  20 pracowników zatrudnionych do odśnieżania to koszt 20x 1200zł (pensja) + 20x 250zł (ubranko o którym mówi burmistrz) co daje nam kwotę 24000zł (pensja) + 5000zł (mundurki) = koszt miesięczny[b] 29 000zł [/b]

  20 więźniów to: 5000zł (mundurki) + 200zł (ubezpieczenie) 2000zł dojazd z Chmielowa + wyżywienie 2300zł= [b]9500zł.[/b]

  [b]Oszczędności:[/b] 29 000 – 9500 = [b]19 500zł [/b]

  Za 19 500zł można postawić nowy plac zabaw, zrobić imprezę plenerową dla mieszkańców, czy PRZEZNACZYĆ NA ZAMYKANĄ SIŁOWNIE. Jeśli coś pomyliłem to proszę o poprawienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here