Gminy jednoczą się w walce o dotacje

20

2013-10-03

Burmistrz Jacek Hynowski, Wójt Marian Grzegorzek, Wójt Kazimierz Skóra, Burmistrz Wiesława Ordon oraz Prezydent Norbert Mastalerz podpisali dziś deklarację o współpracy na rzecz realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Tarnobrzeskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Nowa perspektywa unijna niesie za sobą możliwości realizacji inwestycji w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Kiedy jeszcze nie była określona forma obszarów funkcjonalnych, zaproponowaliśmy podpisywanie wspólnych porozumień pomiędzy gminami powiatu tarnobrzeskiego. Bardzo dobrze stało się, że w ramach nowej strategii Rozwoju Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Tarnobrzeg znalazł się wśród pięciu tzw. biegunów wzrostu, bo to daje nam szansę bycia tzw. obszarem funkcjonalnym – mówił Norbert Mastalerz, Prezydent Tarnobrzega.

Na dziś, Zarząd Województwa Podkarpackiego jeszcze nie określił, jak wiele pieniędzy może spłynąć na nasz teren. Nasze zamierzenia są dość ambitne. Dyskutowaliśmy już o tym, co nas łączy. Dziś podpisaliśmy deklarację o współpracy na rzecz realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, ale nie jest to początek naszej współpracy z Tarnobrzegiem. Mamy już wspólny projekt dotyczący termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej, który znalazł się na liście rankingowej Zarządu Województwa Podkarpackiego. Przed nami dużo pracy, ale wierzę, że ten projekt uda się nam dobrze zrealizować i przyniesie on wymierne efekty dla naszych mieszkańców – mówił Burmistrz Nowej Dęby, Wiesław Ordon.

Już na samym wstępnie porozumienia czytamy: „Mając na względzie zapisy Strategii Rozwoju Województwa – Podkarpackie 2020 uchwalonej 26 sierpnia 2013 roku wyznaczającej Miejski Obszar Funkcjonalny Tarnobrzega oraz kierując się możliwościami jakie stworzyła Komisja Europejska w ramach perspektywy finansowej 2014-2020, w celu wspomagania zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich oraz zwiększenia zaangażowania miast i ich obszarów funkcjonalnych w zarządzaniu środkami strukturalnymi UE deklarujemy wolę współpracy na rzecz utworzenia i rozwoju społeczno-gospodarczego Tarnobrzeskiego Obszaru Funkcjonalnego obejmującego: Miasto i Gminę Baranów Sandomierski, Gminę Gorzyce, Gminę Grębów, Miasto i Gminę Nowa Dęba oraz Miasto Tarnobrzeg”.

Deklarowana płaszczyzna współpracy to:
 przywracanie funkcji społeczno-gospodarczych zdegradowanych terenów obszaru funkcjonalnego;
 poprawa stanu środowiska przyrodniczego, wspieranie efektywności energetycznej;
 wzmacnianie rozwoju funkcji symbolicznych budujących ponadregionalną rangę obszaru funkcjonalnego oraz poprawę dostępu i jakości usług publicznych w całym obszarze;
 podnoszenie atrakcyjności turystycznej i kulturowej obszaru;
 promocja produktu turystycznego wspólnego dla całego obszaru funkcjonalnego;
 wzmacnianie rozwoju technologicznego oraz innowacji;
 wspieranie rozwoju przedsiębiorczości poprzez działania infrastrukturalne;
 współdziałanie na rzecz komunikacyjnej spójności obszaru.
 kształtowanie przestrzeni publicznej.

Koordynacja działań i przygotowanie mechanizmów wdrożenia Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Tarnobrzeskiego Obszaru Funkcjonalnego powierzono Prezydentowi Tarnobrzega.

UMT

20 KOMENTARZE

 1. TO PRIORYTETY DLA NASZYCH GMIN
  [b]wzmacnianie rozwoju technologicznego oraz innowacji;
   wspieranie rozwoju przedsiębiorczości poprzez działania infrastrukturalne;
   współdziałanie na rzecz komunikacyjnej spójności obszaru.
   kształtowanie przestrzeni publicznej[/b]

 2. #8 ;)
  Sorry za znęcanie się B)[quote]proponuje aby przeniesc literke "A" z Wieslawa na koniec Ordon Frown[/quote]
  Masz jak chciałeś – " wczoraj Wiesław Ordona zbierał grzyby" :P

 3. Zresztą nie miałem racji.. Tak to jest czytając posty – pobieżnie czytając TREŚĆ Artykułu .. Wstyd jak c… na usprawiedliwienie powiem – z Wesela koleżanki wróciłem i % i inne. K..wa wstyd! sorry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here