Jubileuszowa MILITARIADA

24

18-06-2013

Pogoda dopisała, program atrakcyjny, więc nie ma się co dziwić, że tłum mieszkańców i turystów przybył na nowodębskie \”Piachy\”. Policja szacuje, że tegoroczną Militariadę odwiedziło ponad 12000 ludzi, którzy przyjechali nie tylko z podkarpacia, ale również ze świętokrzyskiego i lubelskiego.

Tą V jubileuszową imprezę zorganizowali – Urząd Miasta i Gminy Nowa Dęba oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie. Imprezie patronowali Wicewojewoda Podkarpacki i Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

Żar z nieba oraz zmasowany atak najmłodszych, w trakcie Militariady dzielnie znosili żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, którzy oprócz statycznego pokazu sprzętu i uzbrojenia prezentowali wyszkolenie pododdziałów w dynamicznych pokazach na symulowanym polu walki. Pluton wojska aeromobilnego podczas inscenizacji patrolu \”wpadł\” w zasadzkę i wyszedł z pułapki, pokazano także atak na zmechanizowany konwój przeciwnika z ubezpieczonym odwrotem po podłożeniu ładunków. Tutaj specjalne podziękowania dla wszystkich dowódców i żołnierzy za wielką przychylność, elastyczność i pomoc we wszystkich pokazach i przejazdach sprzętu.

Oprócz nich swój udział w imprezie miały także Jednostka Wojsk Specjalnych, Żandarmeria Wojskowa oraz wystawcy sprzętu wojskowego i amunicji. Zawsze możemy liczyć na naszych przyjaciół z Zakładów Metalowych DEZAMET Nowa Dęba, Huty Stalowa Wola oraz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia – oddział Stalowa Wola.

W niedzielę królowały grupy rekonstrukcyjne, które zafundowały widzom wspaniałe widowisko, a mianowicie rekonstrukcję historyczną pt. „Bitwa o Wzgórza Seelow – 1945r.”

Ta piękna rekonstrukcja, okraszona efektowną pirotechniką miała międzynarodową obsadę. Przygotowało ją i przeprowadziło Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej wraz ze słowacką grupą – Presovsky Klub Vojenskej historie z Presov.

Ponadto swoje dioramy i aktywne stoiska miały: Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba, Brytyjski kontyngent wojskowy w Afganistanie operacja Herrick 9 – FOB, US Army z okresu wojny wietnamskiej oraz ISAF – Grupa Rekonstrukcji Historycznej.

Wszystkie pokazy odbyły się na wydzielonym i zabezpieczonym przez Straż i ochronę terenie przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności.

W trakcie trwania imprezy dla publiczności dostepne były interaktywne atrakcje: symulator lotu, strzelnica łucznicza, strzelnica Air Soft Gun, wykrywacz metalu na \”polu minowym\”, dioramy, a także przejażdżki pojazdami militarnymi i wesołe miasteczko.

Dodatkowo w niedzielne przedpołudnie na parkingu przed krytą pływalnią Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji można było oglądać blisko 50 idealnie utrzymanych pojazdów, w tym samochodów i motocykli i rowerów, które przybyły na 2 Zlot Pojazdów Zabytkowych zorganizowany przez Automobilklub Nowa Dęba. Dodatkową atrakcją zlotu był pokaz pierwszej pomocy, a także wystawiony przez Żandarmerię Wojskową symulator zderzeń oraz możliwość przejścia slalomu w alko-goglach.

Wszystko to okraszone potężną dawką wspaniałej muzyki. Każdy mógł wybrać coś dla siebie. Muzyczną ucztę rozpoczął w sobotę zespół HAWOK a wkrótce po nim dawkę kapitalnego rocka dał Paweł Małaszyński z zespołem COCHISE. Tu należy dodać, że śpiewający aktor okazał się również wspaniałym człowiekiem, otwartym na ludzi. Przechadzał się swobodnie po terenie Militariady rozdając autografy i pozując do zdjęć.

Pierwszy dzień muzycznie zwieńczył zespół VAVAMUFFIN, który wspaniale rozhuśtał cały zgromadzony przed sceną tłum.

W drugim dniu popłyneły dźwięki zespołów ZIEMIA KANAAN i ZIYO. Oba zespoły zagrały swoje przeboje a koncerty cieszyły się dużym uznaniem. Ciekawostką było to, że w obu zespołach na perkusji zagrał nowodębianin Arek Rębisz. Muzycznie Militariadę zamknął Czesław Mozil, który razem z zespołem zaśpiewał swoje największe przeboje. Koncert Czesława oprócz wspaniałej muzyki, wyróżniał się przepiękną oprawą świetlną.

V jubileuszową MILITARIADĘ 2013 mocnym akcentem zamknęli tancerze ognia z nowodębskiej grupy Turkus.

Tegoroczna MILITARIADA miała udaną, bogatą oprawę medialną. Newsy o imprezie ukazały sie na największych polskich portalach internetowych – Wirtualna Polska, Onet.pl, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza oraz wiele innych. Ponadto w sobotnim programie na żywo, w Radio Rzeszów, wiceburmistrz oraz dyrektor SOK, zachęcali radiosłuchaczy do przyjazdu na tą unikalną imprezę.
Gościliśmy również redaktorów telewizji TVP Historia. którzy przez dwa dni nakręcali materiały do wykorzystania w swojej pracy redakcyjnej. Hitem oczywiście okazało się, wręcz cudem uzyskane, wejście na żywo w programie Dzień Dobry TVN, w którym Czesław Mozil brawurowo wjechał na czołgu.

Słowa podziękowania należą się sponsorom, którzy wspomogli piątą już odsłonę Dni Nowej Dęby pt. \”MILITARIADA 2013\”.

Wsparli nas m.in.: Starosta Tarnobrzeski, Agencja Rozwoju Przemysłu, TSSE Wisłosan, Zakłady Metalowe DEZAMET SA, Spółdzielnia Inwalidów Zjednoczenie w Nowej Dębie, Bank Spółdzielczy w Tarnobrzegu, Fenix Metals, Restauracja Dębianka, Wojska Lądowe – Siły Zbrojne RP, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia Oddział Stalowa Wola, Huta Stalowa Wola, Alior Bank – Nowa Dęba, PHU \”AUTO-GAZ-BUT\” w Nowej Dębie, Centrum Fizjoterapii \”PHYSIO-FIT\” mgr Jagoda Najbar, Przedsiębiorstwo Budowy Segmentów Sp. z o.o. z Płocka oraz Instalatorstwo Sanitarne, Grzewcze, Gazowe Krzysztof Kluza z Bukowca.

UMiG

24 KOMENTARZE

 1. ZERO Komentarzy…
  ZERO!!!
  Was Nowodębian kompletnie po****o!!
  Te sosny odbierają "punkt widzenia" ? CZY CO?
  Hajneken by patronat objął – Gówniane piwo – dziadostwo i syf i niedobre i drogie… My w lesie sosnowym wiemy co jest piękne …
  Takto wygląda NIESTETY..:|

 2. Byłem. Możecie mówić co chcecie ale jest się czym pochwalić poza granicami Dęby. Na prawdę impreza godna polecenia. Gratuluję!

 3. Niech oponenci mówią co chcą,ale impreza była udana na całe podkarpacie, wysokie słowa uznania dla organizatorów i władz gminy.Jedynie co nie wypaliło to że nie było Markowicza z obrazem jego patronki. Ratusz też schował się w samosiejkach sosen.Panie burmistrzu następne pilne dla pana zadanie to aby w terminie oddać dzieciom 'Koziołka" i teren koło fontanny oraz rozpocząć prace nad zalewem.
  A co do referendum ,to totalna porażka organizatorów i doradców.

 4. Takie małe spostrzeżenie dotyczące Militariady a mianowicie organizatorzy nie zatroszczyli się (pomijając koszulke na której z przodu była reklama szpitala) o jakiekolwiek gadżety z logo militariady (np. długopisy, zapalniczki, czapeczki, znaczki, wpinki czy choćby naklejki) wielu przyjezdnych (ponoć było ich 12 tysięcy) chętnie by zakupiło coś na pamiątk a gdyby nawet pozostały jakiś gadżty to można je wykorzystć do promocji miasta i gminy. Można było wzorem wielu takich imprez w polsce wydać okolicznościową monetę (5 edycja Militariady była do tego okazją).

 5. Dobre spostrzeżenie do 5 chcąc pożyczyć dlugopisu od pana obslugującego na scenie dlugopisa powiedzial ze ma w spodniach i to sie nazywa kultura

 6. #4 dajcie już spokój z tym Markowiczem.I z Ratuszem również.

  [b]Odeszli w cień,nie ma ich więc po co wskrzeszać,to duchy przeszłości[/b]

 7. Observer skad w tobie tyle jadu zlosliwości? komentujesz tylko po to,zeby rozpoczac antagonizmy na forum. Wyjdz troche z domu,rozejrzyj sie, szukaj pozytywow w zyciu,a w ludziach dobra.

 8. [quote] #12 | wesolo mi dnia 06/19/2013 12:29
  CYT to duchy przeszlosci ? no to kto CYT teraz bedzie oskarzal Ordona ? ze np. sa anomalie pogodowe ?Sad[/quote]

  [b]Znajdą się naśladowcy,spokojna Twoja rozczochrana ;)[/b]

 9. Zgadam się, jeśli chodzi o, Militariadę iż była to świetna impreza na skalę całego Podkarpacia a nawet Polski. Mam nadzieję, iż z każdym rokiem będzie lepiej i zarazem obawy, jeśli chodzi o miejsce pod Militariadę, bo kiedyś w końcu trzeba będzie szukać innego miejsca na tę imprezę plenerową, (ale to już nie moja w tym głowa) myślę, że będzie dobrze. A jeśli chodzi o gadżety z Militariady to wstyd, aby nic nie było nawet długopisu, proporczyka, smyczki, breloczków i czegokolwiek dla dzieciaków a i dorosłych, bo przecież oni ci najmłodsi za kilkanaście lat będą mieli w pamięci młode lata spędzone z rodzicami na Militariadzie. A tak to były gadżety z NSR, Jednostki NIL, Karabeli i Dezametu.

 10. [b]Dlaczego INFO nie napisało swojej relacji z Militariady ??? Dlaczego INFO nie ma swoich zdjęć z Militariady ??? Wszystko zerżnięte ze stron Urzędu Miasta! Wstyd Panie Ostapko![/b]

 11. Trzeba by było być nieudolnym całkowicie żeby za blisko 100 tyś złotych nie zrobić imprezy…. chwalić się imprezami za publiczne pieniądze to ŻENUJĄCE. Ile kasy zostało znowu rozdane SWOIM ? Może na to odpowiecie ? Przepraszam !! ILU PRACOWAŁO ZNOWU "CHARYTATYWNIE" ??? :D

 12. [b]A co boli cię to, że nie załapałeś się na darmową kaskę boś nie swój ?[/b] Pracowały "charytatywnie" pewnie te osoby które chciały coś pomóc i choć grosza zarobić. Tak sadzę nie mnie to oceniać a impreza super..

 13. chyba nie "swój" bo jakem chcioł pomoc to mi godoły że już kasa podzielona …. a ja chcioł ino "charytatywnie" tak pincset zeta bo normalnie biera tysiaka za tako impre…. no chiba że mom sie dzielić to dwa tysiaki ale to tys "charytatywnie"

 14. [quote]Hitem oczywiście okazało się, wręcz cudem uzyskane, wejście na żywo w programie Dzień Dobry TVN, w którym Czesław Mozil brawurowo wjechał na czołgu[/quote]
  buhahahhah aaaaaaaa…… W DZIKIM MIEŚCIE DZIKIE ZABAWY ……….. BO TO NIEDALEKO GRANICY buhahahhahahhhhhhhhhhhhhaaaaaaaa

 15. [quote]wręcz cudem uzyskane[/quote]
  panie Ordon "co boskie Bogu co cesarskie Cesarzowi" czy nie tak to leciało :D …… proszę nie mieszać "CUDÓW" z populistyczną imprezą :D

 16. A w namiocie organizatorów, taki pan z identyfikatorem i dużym brzuchem w trakcie pracy, czyli wykonywania obowiązków pił piwo. Za darmo nie pracował, więc piwa nie miał prawa pić. To jest życie. Wziąć kasę publiczną za robotę i jeszcze piwo pić w trakcie.

 17. Ja odniosę się do przedmówcy. Nie tylko na Militariadzie można było zobaczyć pracowników SOK z piwkiem. Jest to bardzo powszechne w tej instytucji każdego dnia. Jest tyle ludzi chętnych do pracy a tu przyzwala się na spożywanie alkoholu w godzinach pracy. Albo mają przyzwolenie Dyrektora albo mają na to Jego zgodę. Smutne ale prawdziwe !!!

 18. A ja słyszałam od osoby najbardziej niedocenianej w tej instytucji, że sprzedawali jakieś książki, których nie można sprzedawać..hehehe…. a poza tym fajna impreza.

 19. [quote] #22 | OBSERWATOR dnia 06/23/2013 08:54
  Ja odniosę się do przedmówcy. Nie tylko na Militariadzie można było zobaczyć pracowników SOK z piwkiem. Jest to bardzo powszechne w tej instytucji każdego dnia. Jest tyle ludzi chętnych do pracy a tu przyzwala się na spożywanie alkoholu w godzinach pracy. Albo mają przyzwolenie Dyrektora albo mają na to Jego zgodę. Smutne ale prawdziwe !!![/quote]
  Żal d u p ę ściska?Nie dało się załapać na "krzywy ryj"?
  [b]A tak bez kpin to zapytam.Byłeś h..u ?,widziałeś.?Pomawiasz,rzucasz nieprawdziwe oskarżenia pod adresem pracowników SOK-u ,w czyimś oku widziś słomkę,w swoim belki nie widząc.[/b]

  :o mają przyzwolenie Dyrektora albo mają na to Jego zgodę. :D

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here