Kolejna część dotacji do zwrotu. Czy doszło do samowoli budowlanej i wyłudzenia?

26

W wyniku nielegalnie zamienionych materiałów budowlanych na tańsze i gorsze niż przewidywał projekt budowlany gmina musi zwrócić do Urzędu Marszałkowskiego 47 000zł. Jest to kolejna kwota dofinansowania jaka została odebrana miastu. Postępowanie wyjaśniające wciąż trwa! Podobnie jak śledztwo prowadzone przez Wydział V Śledczy Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu. 

W marcu Urząd Marszałkowski nakazał oddać burmistrzowi 159 tys. zł oraz 32 tys. zł odsetek, oraz obciął dofinansowanie o kwotę 124 tys. Obcięcie dofinansowania miało związek z nielegalną zamianą materiałów budowlanych na tańsze i gorsze niż przewidywał projekt. Chodzi między innymi o wykonanie ścieżek rowerowych z asfalto-betonu zamiast 3- krotnie droższego asfaltu lanego modyfikowanego polimerami. Kontrolerzy wskazali naruszenie art. 7, 140 i 144 ustawy prawo zamówień publicznych.

Tym razem kontrolujący inwestycję urzędnicy dopatrzyli się nieprawidłowości w związku z wbudowaniem jako podbudowy ścieżek asfaltowych, materiałów odpadowych oraz niewłaściwych palisad otaczających ścieżki. Co ciekawe burmistrzowie mieli pełną wiedzę iż wykonawca wbudował wadliwą podbudowę. Byli o tym informowani 5 maja 2014 roku:

wezwanie do burmistrza z 5 maja 2014 roku

8 maja 2014 roku pismo informujące otrzymali także: Przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Serafin, oraz skarbniczka gminy. 12 maja 2014 roku zastępca burmistrza skierował do wykonawcy wezwanie do wymiany palisad i ścieżek:

wezwanie do usuniecia wad z 12 maja 2015 roku

Jednakże Wykonawca odmówił wymiany podbudowy i palisad. Wówczas burmistrzowie aby nie rozzłościć wykonawcy (który mógłby co nieco opowiedzieć o tej inwestycji) zmienili zdanie i uznali, że wadliwa podbudowa i palisada może zostać. Ceną za milczenie i uratowanie przez burmistrzów kieszeni wykonawcy, jest utrata unijnego dofinansowania

SAMOWOLA BUDOWLANA?

To nie koniec kłopotów z „zalewem”. W chwili obecnej Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego bada czy nad zalewem doszło do samowoli budowlanej. Sprawa dotyczy trzech działek o numerach ewidencyjnych 17/2, 18/2 i 23 obręb Dęba, które zostały zabudowane bez zgłoszenia i pozwolenia na budowę. Decyzja nadzoru budowlanego zapadnie najpóźniej za 2 miesiące. Jeśli nadzór potwierdzi samowolę budowlaną, wówczas możliwą sankcją będzie rozbiórka ścieżek znajdujących się na wyżej wymienionych działkach. Gminie trudno będzie dokonać legalizacji samowoli budowlanej ze względu na fakt iż te działki nie stanowią własności gminy, a w sądzie toczy się spór między spadkobiercami i gminą o zasiedzenie tych działek. Sprawa jest dopiero w 1 instancji. Samowola budowlana ma również określone konsekwencje prawne. Osobie która się jej dopuściła grozi do 2 lat pozbawienia wolności.

Źródło mapy: geoportal.gov.pl

WYŁUDZENIE DOTACJI? GDZIE ZBUDOWANO 150 m2 ŚCIEŻEK ?

Jak wynika z dokumentacji inwestycji roboty I etapu budowy były podzielone na zakres główny i roboty dodatkowe: 86,5m2 ścieżek z asfaltu oraz 60,2 m2 ścieżek z kruszywa mineralnego. Wykonawca otrzymał wynagrodzenie za realizację zakresu dodatkowego, a burmistrz przełożył faktury do rozliczenia unijnej dotacji. Nikt jednak nie wie, gdzie ów zakres dodatkowy został wykonany. Burmistrzowie nie odpowiadają na to pytanie ani nam, ani Urzędowi Marszałkowskiemu. 

Z naszych ustaleń, dokonanych na podstawie obmiarów robót, projektu budowlanego oraz inwentaryzacyjnej mapy powykonawczej wynika, że zakres robót dodatkowych mógł zostać wykonany na działkach 17/2 i 18/2 które nie były objęte umową o dofinansowanie unijne, a więc gmina nie miała prawa przedstawić poniesionych na nich kosztów do refundacji. Wprowadzenie urzędników Marszałka w błąd i przedstawienie do refundacji robót które nie były objęte umową na dofinansowanie stanowiłoby czyn z art. 297 kk – wyłudzenie dotacji. 

oświadczenie beneficjenta

Art. 297 kk
Kto, w celu uzyskania dla siebie lub kogo innego, od banku lub jednostki organizacyjnej prowadzącej podobną działalność gospodarczą na podstawie ustawy albo od organu lub instytucji dysponujących środkami publicznymi – kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel gospodarczy, instrumentu płatniczego lub zamówienia publicznego, przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument albo nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia,  podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Do urzędu miasta skierowaliśmy już 3 zapytania dotyczące wyżej wymienionych okoliczności. Niestety ani nam, ani Urzędowi Marszałkowskiemu burmistrzowie nie chcą zdradzić tego sekretu.

TRWA ŚLEDZTWO

W 2014 roku mała część opisanych tu spraw była przedmiotem postępowania sprawdzającego Prokuratury Rejonowej w Tarnobrzegu, która wówczas nie dopatrzyła się podstaw do wszczęcia śledztwa.  Od tamtego czasu sytuacja się jednak zmieniła, pojawiły się nowe fakty i nowe okoliczności. Od kilku miesięcy sprawie bacznie przygląda się Wydział V Śledczy Prokuratury Okręgowej (prokuratura wyższego szczebla niż rejonowa) specjalizujący się w sprawach gospodarczych i korupcyjnych, który prowadzi śledztwo dotyczące przekrętów do jakich doszło podczas rewitalizacji nowodębskiego zalewu.

/info

26 KOMENTARZE

 1. Na 3 kadencją wybraliście Ordona który coraz bardziej zadłuża gminę,nie kumaci ludzie głosowali na niego bo są wzrokowcami i według nich coś na terenie Gminy się zmieniło.Otóż nie! Gmina popadnie w bardzo duże tarapaty finansowe,Ordon zapewne nie będzie kandydował na 4 kadencję bo będzie już ustawiony do końca życia pod względem finansowym i zostawi gminę w długach! Jeśli kto inny wygra wybory,będzie miał kłopot z budowaniem jakiś obiektów lub tworzenia innych inwestycji ze względu na to że będzie musiał spłacać długi po Ordonie! Ale ciemnogród wtedy powie że za „rządów” Ordona było coś robione,a za nowego nic się nie dzieje.Brakuje porządnej opozycji w radzie gminy,szkoda że Pan Ostapko nie jest radnym.Ludzie,obudźcie się póki nie będzie za późno!

  • Niestety, ale rada gminy za wyjątkiem jednej osoby weszłaby w du… Ordona. Co on im powie jak mają zrobić, tak zrobią/ Dopiero jak te wszystkie stare poumierają i niedouki z głodu zdechną to może coś się w tym grajdołku zmieni, to znaczy, miasta już nie będzie.

 2. to już nie chodzi nawet żeby coś wybudować, ale trzeba potem jakoś utrzymać to dziadostwo. Syf i lis, ładne i klimatyczne niegdyś miasto przeradza się w zabetonowanego bankruta. Chyba czas powoli na CBA i prokuraturę.

 3. Mam nadzieje ze wsadza go na dlugie lata zo to co zrobil i bedzie ciazko pracowal na swoje utrzymanie i nie mu nie przyjdzie z tej kasy z wałków. Go home

  • No ale on przecież do kościoła chodzi. Jak tak może postępować człowiek co niedzielę komunię św. przyjmujący?

 4. NO………….ciekawe ile jeszcze zabioro PIENIENDZY. Ciekawe czy Alfredowka bedzie miec kanalizacje,Cygany odwodnienie drogi na Piaskach Jadachy remize budowano a Chmielow przedszkole budowane i chodniki robione. NO CIEKAWE….. JAK BEDO NAS KRECIC ZA NOS. LUDZIOM OBIECALI I OBIECUJO LATAMI… TYLKO KASE NASZE BIORO I JESZCZE MALO. JAK SIE LUDZI TRAKTUJE….TAK NIE MOZNA, TAK SIE NIE GODZI, TAK NIE PRZYSTOI … CWANIAKI Z PIERWSZEJ KOSCIELNEJ LAWKI

 5. Nieprawidłowości są, prokuratura się tym zajmuje, tymczasem wszyscy żyli dostatnio i szczęśliwie(oczywiście wybrani). A w naszej gminie kwitnie kolesiostwo nepotyzm, najważniejsze, żeby był wierny. Dziwię się tylko obecnemu burmistrzowi, że po chrześcijańsku na to patrzeć może i nic mu się nie dzieje. Ciekawe gdzie sumienia zgubili jeśli ich w ogóle mają.

  • Zgadza sie za wladzy Po bylismy umoczeni w gownie po pachy,ale za cztery lata z tego gowna mamy wylezsc i zyc dostatnio popijajac miod i mleko

 6. Do Ala.Mylisz się że Ordon każe im wchodzić w d.To ci nasi radni się tam pchają.Popatrz na tych cieniasów i zobacz że oni tam pragną wejść.Oni za tą dietę sami siebie oszukują.

 7. Panujący nam Burmistrz, może spać spokojnie, jeszcze nikogo w tym kraju nie ukarano za tego typu niedopatrzenia, żaden urzędnik w tym kraju nie odpowiedział finansowo przed sądem. Ci ludzie są bezkarni, sami się o tym przekonacie… Dlatego spokojnie panowie burmistowie mogą dociągnąć przez kolejne 3 lata na swoich stołeczkach :)
  Zapewne kiedy się to skończy, ale dopóki ciemnogród ich wybiera to ONI mogą spać spokojnie :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here