Oni powalczą o mandat posła. Kogo z nich popierasz?

24

Trwa dopinanie partyjnych list kandydatów do Sejmu  w październikowych wyborach parlamentarnych. Lista nazwisk z ziemi tarnobrzeskiej i kolbuszowskiej jest naprawdę długa, a to może poważnie wpłynąć na wynik „starych wyjadaczy” którzy stracą głosy na rzecz lokalnych działaczy. 

Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość na te chwilę nie ogłosiła oficjalnie list wyborczych, natomiast niemal pewne jest, że znajdą się na niej wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, poseł Zbigniew Chmielowiec i jego rodak z Kolbuszowej Bogdan Romaniuk. Dla posła Chmielowca start Romaniuka nie jest zbyt komfortowy, gdyż odbiera mu głosy mieszkańców ziemi kolbuszowskiej. W dodatku z regionu kolbuszowskiego z list Konfederacji ma startować Tomasz Buczek, który dał się poznać z wielu akcji społecznych ( w tym wsparcia protestów rolników) i ostrej krytyki Chmielowca. Prognozuje się, że Konfederacja może zdobyć w naszym okręgu nawet 3 mandaty, tak więc Tomasz Buczek realnie może odebrać Chmielowcowi sporo głosów. Plusem dla obecnego posła jest fakt, że z wyścigu wyborczego wycofał się poseł Kazimierz Moskal dzięki czemu poseł Chmielowiec może liczyć na głosy wyborców z ziemi ropczycko-sędziszowskiej oraz dębickiej. Wiceminister Marcin Warchoł prawdopodobnie otrzyma trzecie miejsce na liście wyborczej, które zaliczane jest do tzw. miejsc biorących. Będzie to jego druga kampania wyborcza do Sejmu i bez wątpienia będzie walczył o ten sam elektorat co poseł Chmielowiec i … wiceminister Rafał Weber (Stalowa Wola), aczkolwiek teren działania Warchoła jest znacznie szerszy gdyż obejmuje również miasto Rzeszów, powiat niżański, powiat stalowowolski, tarnobrzeski oraz Dębice.  Warto dodać, że tarnobrzeski PiS zgłosił do centrali kandydaturę radnego tego miasta Kamila Kalinki, co dodatkowo zagęszcza sytuację kandydatów PiS w naszym regionie.

Dla wszystkich niespodzianką jest start z listy Trzeciej Drogi (PSL + Polska 2050) Leszka Surdego – wójta Gorzyc. Surdy prawdopodobnie mandatu nie zdobędzie, ale jako ceniony w w swojej miejscowości włodarz, może odebrać sporo głosów kandydatom Zjednoczonej Prawicy.

Koalicja Obywatelska zrezygnowała z Pawła Poncyliusza. Liderem listy będzie Paweł Kowal, a oprócz niego znajdą się znani w regionie działacze: posłanka Krystyna Skowrońska, posłanka Renata Butryn i Zdzisław Gawlik. Z ziemi tarnobrzeskiej wystartują tarnobrzeżanka Grażyna Potańska i były radny powiatu Dariusz Bukowski z Gorzyc.

W przypadku wyborów do senatu, najprawdopodobniej walka rozegra się między dwiema paniami. Z list Zjednoczonej Prawicy wystartuje obecna senator Janina Sagatowska (Stalowa Wola). Z kolei z list opozycji nominowana została była (?) działaczka Konfederacji Magłorzata Zych (Tarnobrzeg). Temat ten nie jest do końca zamknięty, gdyż konfederacka przeszłość mieszkanki Tarnobrzega budzi sporo kontrowersji w szeregach opozycji i nie wykluczone, że dojdzie do podmianki kandydata. Przy pozostawieniu Małgorzaty Zych na listach upiera się jednak PSL wskazując, że podkarpackie nie jest łatwym terenem dla opozycji, a uchodząca za konserwatystkę Zychowa może okazać się czarnym koniem w walce z Sagatowską.


 

24 KOMENTARZE

 1. Uwaga to nie żart! Wystąpienie poważnego posła Zbigniewa Chmielowca z mównicy Sejmowej. Wrzucam fragment, a następnie link do strony Sejmu gdzie znajdziecie całość:

  ” Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! 6 stycznia, gdy zmrok ogarniał już prawie wszystko, a mróz skrzypiał pod nogami, w kościele parafialnym w Stanach zgromadził się wielki tłum ludzi w oczekiwaniu na niezwykłe wydarzenie. Ciekawość czegoś nowego? Nadzieje związane z przeżyciem czegoś, co tak naprawdę zawsze przyciągało ludzką uwagę – tajemnica Bożego Narodzenia – przeżywana każdego roku, przeżywana tak samo, choć może zawsze inaczej.

  Wieść gminna zapowiadała wielkie przedstawienie jasełkowe. To będą megajasełka – mówili niektórzy. Ponad 160 aktorów, najmłodsza Lilianka miała tylko 7 miesięcy i zmierzyła się z odegraniem kluczowej roli – małego Jezuska. Wiekowy pan Stanisław, który przeżył już ponad 80 wiosen, z drżeniem uczonego w Piśmie deklamował proroctwo Micheasza, a w tle rzesza kolorowych aniołów zatopiona w niebiańskich obłokach, kołysząca się w rytm naszych starych, polskich kolęd.

  Gdy zgasły wszystkie światła w kościele, a wnętrze świątyni wypełniła wspaniała muzyka Ave Maria, wszyscy już wiedzieli, że zaczęło się coś wielkiego, że przenoszą się w ten zamierzchły czas, kiedy Słowo stało się Ciałem i zamieszkało pośród nas, a Bóg okazał nam swoje miłosierdzie, posyłając na świat swojego syna, aby nas zbawić.”

  https://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/wypowiedz.xsp?posiedzenie=84&dzien=3&wyp=326

 2. Konfederaci z Dęby powinni oddać głos na Buczka. „Jedynka” i tak wejdzie bo tak to działa, a szkoda żeby chłopak który jest naprawdę aktywny nie dostał się do sejmu. Dodatkowym plusem jest, że zabiera kolbuszowskie głosy starym dziadom, którzy powinni już być w senatoriach. Mam już dość tego, że przyjeżdża tu do dęby Chmielowiec i wychwala swoich kolegów a dla dęby hamulcowych dziadków Sudoła i Ordona. Czas na młodych bo ci te tłuste koty miały wystarczająco dużo czasu na działanie.

  • Ja jako pogardzany przez Ciebie, nie polityk,lecz również ,,stary dziad”wolałbym pojechać do SANATORIUM,ćwoku

  • Buczek wygrywa tylko sondy na Facebooku i się tym motywuje jest ,to niebywale zabawne bo wiadomo że przepraszam „stare dziady” zagłosują wiadomo jak.

 3. A co robi Chmielowiec na mojej ulicy na płocie remizy ? Kto wydał taką zgodę ? Przecież to obiekt publiczny. Kampania już oficjalnie ruszyła ? Gdzie jest cennik ? Gdzie można zobaczyć umowę chmielowca na najem ogrodzenia?

  • Nie wierzę że się jakiś strażak sprzedał za uścisk dłoni albo pustą obietnice. Widziałem też ten baner bo jest na wprost lidla. Tylko największy lizus rowa w tej gminie mógł to zrobić. Dla niepoznaki ostatnio chodzi w prześcieradle żeby się paniom z koła gospodyń przypodobać. Chyba że osp coś organizuje to pajacuje w mundurze strażackim

  • to ja zawieszam Buczka i Romaniuka na remizie bo chyba można ? skoro Chmielowiec wisi czyli robimy z ogrodzenia smietnik wyborczy? tak

 4. Nowa Dęba jak zwykle bez swojego dobrego kandydata. Bo jeśli znowu będzie Helena z Alfredówki to nie jest poważny kandydat. Swoje najlepsze czasy przespał Ordon w imię bycia podnóżkiem Kolbuszowej. Jeszcze parę lat poczekamy, zanim ktoś mocny się wyklaruje. Nadzieja właśnie w kimś nowym, zadziornym i odważnym, żeby nie być ciągle na łasce pańskiej innych.

  • Ale niech nie zapomni cecełe ze sobą zabrać, bo to tam ważne…

 5. P.Warchol jaki on poseł PiS to Ziobry minister solidarnej na suwerenna zmienionej parti ,P Kalinka działacz lokalny PiS_u na takie osoby oddać głos nam należy

 6. TYLKO NA KONFEDERACJĘ! Jedyna partia z polska flagą i POLAKAMI!!!Reszta to ukraińcy i ich potomkowie, którzy chcą zrobić z POLSKI ukropol

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here