Poświęcenie i wręczenie sztandaru OSP w Alfredówce

4

2013-09-17

W niedzielę, 15 września, w miejscowości Alfredówka odbyła się ceremonia wręczenia sztandaru, poświęcenia i przekazania samochodu bojowego, poświęcenie figurki Św. Floriana oraz wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla druhów z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Alfredówce. Okazją do świętowania była 85 rocznica powstania jednostki.

Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu reprezentował starosta Krzysztof Pitra oraz wicestarosta Jerzy Sudoł. Kierując słowa uznania w stronę druhów ochotników przedstawiciele powiatu tarnobrzeskiego życzyli owocnej działalności, niezmiennego społecznego podziwu i uznania oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności. Podkreślili znaczenie ochotniczych straży pożarnych, które służą i wspierają mieszkańców podczas powodzi i pożarów, ale także podczas uroczystości kościelnych, festynów i dożynek.


Okolicznościowy sztandar oraz Figurkę Św. Floriana ufundowała lokalna społeczność. Zakup lekkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Alfredówce był możliwy dzięki dotacji Zarządu Głównego OSP, która wyniosła 50 tys. złotych, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w wysokości 22 tys. złotych oraz funduszu sołeckiego sołectwa – 30 tys. złotych.

Krótka historia jednostki:
Ochotnicza Straż Pożarna w Alfredówce została założona w 1928 roku z inicjatywny Wojciecha Okleka, Tomasza Strojka i Franciszka Tłusty, jej pierwszym komendantem był Tomasz Strojek. W 1930 roku strażacy wybudowali drewniany barak, który był siedzibą OSP. Dysponowała wówczas ona ręczną pompą zamontowaną na specjalnym konnym wozie. Strażacy mieli również 12 galowych hełmów wykonanych z blachy miedzianej. W 1967 roku z inicjatywny członków OSP rozpoczęto budowę nowej strażnicy, którą oddano do użytku w roku 1971. Po przeprowadzeniu prac remontowych i adaptacyjnych jest to obecnie piękny obiekt służący mieszkańcom Alfredówki. Od chwili powstania strażacy byli najbardziej aktywną grupą w swoim środowisku. Pomagali w budowie szkoły, gazociągu, wodociągu i telefonizacji. Aktualnie OSP Alfredówka na stanie posiada 2 samochody: lekki Żuk i średni Star, posiadają także motopompy w tym szlamową, agregat prądotwórczy, pilarkę spalinową i inny nowoczesny sprzęt służący do ratowania ludzi i mienia.

PT

4 KOMENTARZE

  1. Wtedy, kiedy powinni niech wspierają, ale podczas uroczystości kościelnych, festynów i dożynek niech lepiej nie ubierają mundurów, bo te czerwone opite gęby widać na kilometr. I na to wszystko patrzą dzieci. Szczególnie to widać podczas WOŚP i podobnych imprez. Zero szacunku do munduru. WSTYD!!

  2. Przecież życzono im "niezmiennego społecznego podziwu i uznania". Widocznie są to słowa, o których druhowie nie mają zielonego pojęcia i nie wiedzą czego one dotyczą. A swoją drogą…zabawa trwa tralalalala.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here