Pytanie od seniorów

8

Czytelnicy papierowego wydania InfoNowaDeba* za naszym pośrednictwem postanowili wysłać pytanie do burmistrza dotyczące wykupu mieszkań. Poniżej przedstawiamy treść listu i odpowiedź Wiesława Ordona.


Pytanie do Burmistrza Nowej Dęby P. W. Ordona

Sprzedaje Pan mieszkania mieszkańcom Nowej Dęby, które są własnością Gminy N. Dęba na podstawie uchwały Rady Miejskiej w N. Dębie
§3 Uchwała określa cytuje:
Koszty związne ze sporządzeniem aktu notarialnego ponosi nabywca.
Pytania:
1.Proszę podać akty prawne na jakiej podstawie zmusza Pan kupującego mieszkanie o pokrycie kosztów wyceny szacunkowego mieszkania przez rzeczoznawcę zatrudnionego przez Urząd
2.Proszę podać akty prawne na jakiej podstawie kupujący mieszkanie musi zrzec się prawa do zwrotu kaucji mieszkaniowej wpłaconej do PGKiM przy otrzymaniu mieszkania.

Podpisano:
Mieszkańcy Nowej Dęby zainteresowani kupnem mieszkania

ODPOWIEDŹ BURMISTRZA

1.Zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami mieszkania mogą być sprzedawane przez jednostkę samorządu terytorialnego, w naszym przypadku przez gminę. Zasady sprzedaży określone zostały zaś w tejże ustawie. Wynika z nich, że mieszkania mogą być zbywane w trybie bezprzetargowym dotychczasowym najemcom, o czym zdecydowała Rada Miejska. W uchwale w wieczyste użytkowanie oddano także niewydzieloną część gruntu, na którym posadowiony jest blok wielomieszkaniowy, w którym jest sprzedawane mieszkanie.
Cenę zbywanego mieszkania w drodze bezprzetargowej ustala się w wysokości nie niższej niż jego wartość. Wartość lokalu mieszkalnego ustala się w drodze wyceny, której dokonuje biegły rzeczoznawca majątkowy. Sporządzenie operatu szacunkowego rzeczoznawcy zleca organ administracji publicznej. Tyle stanowią przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Natomiast kwestię ponoszenia kosztów wyceny przez nabywcę lokalu mieszkalnego wynika z umowy cywilno-prawnej, nawiązanej ze zbywcą (gmina). Koszty wyceny ponosi nabywca. W tym roku jest to kwota 183 zł, ustalona w przetargu nieograniczonym. Dodać należy, że gmina przy zbywaniu mieszkań stosuje cenę równą jego wartości, bez jej zwiększania.
Gmina udziela nabywcy bonifikaty w wysokości 90% wartości mieszkania czyli średnio ok. 80-90 tys. zł. Tak więc branie jeszcze na gminę kosztów wyceny jest nieuzasadnione z punktu widzenia zasad gospodarowania finansami publicznymi. W przypadku, gdy kupujący nie może nabyć mieszkania z powodów od niego niezależnych dokonana wpłata za wycenę jest mu zwracana.

2.Kaucja mieszkaniowa ma charakter umowy cywilno-prawnej , łączącej gminę z najemcą. Modyfikacja treści tego stosunku może odbywać się w drodze porozumienia stron. Taka modyfikacja znajduje się w protokole rokowań z nabycia mieszkania, gdzie strony umawiają się, że nabywca rezygnuje z kaucji mieszkaniowej. Nie jest to jednostronna modyfikacja treści stosunku prawnego dwustronnego. Nabywcy mają świadomość, że uzyskują dużą bonifikatę, której wysokość została wyżej przedstawiona, przy rezygnacji z kaucji mieszkaniowej o wartości od kilkudziesięciu złotych do 1-2 tys. zł, dlatego decydują się na takową modyfikację. Zostało to mocno wyartykułowane, gdy podejmowana była pierwsza uchwała o wyrażeniu zgody na udzielenie bonifikaty przy nabywaniu mieszkań w roku 2007, gdzie w stosunku do pierwotnego projektu uchwały zwiększono jeszcze bonifikatę o 5%.

————————————————————————-


*Papierowe Info wydawane jest raz w miesiącu w nakładzie 500 sztuk (6 stron A4). Adresowane jest do seniorów i osób które nie korzystają z Internetu. Jego zawartość stanowią przedruki z wydania Internetowego. Kolportowane jest metodą \”hand to hand\” i rozdawane w niektórych punktach sprzedaży prasy.

———————————————————————————————————————————————-

GŁODNY ? NA CO CZEKASZ?
\"GIUFEPPE\"

8 KOMENTARZE

  1. Czegoś tu nie rozumiem. Przez wiele lat możliwy był zakup mieszkania od Gminy za 100% wartości i wielu z nas z tego skorzystało. Teraz jak widzę można kupić takie mieszkania za 10% ich wartości i "mieszkańcy" są nadal niezadowoleni? Jaki trzeba mieć tupet aby domagać się kolejnych zniżek :(

  2. Hand to hand podczas jednej z z wielu rozmów na mieście. Później tak jak jest napisane pytania trafiły do Pana Burmistrza a gdy otrzymaliśmy odpowiedzi wrzuciliśmy na stronę :)

  3. ja również sądzę,że wpłynięcie pytania "bardzo ułatwili" administratorzy. Niemniej jednak, myślę,że cała sytuacja i tak jest korzystna z punktu widzenia nabywających mieszkania -rezygnują z akucji (max.2000zł), wpłacają 183 zł kosztu operatu,a w zamian dostają zniżkę 80-90 tys.zł Ludzie,o co wam jeszcze chodzi?? Nie pasuje płacenie operatu?Nie pasuje utrata kaucji? To wykupujcie mieszkania po 100% i przestańcie w końcu marudzić!!

  4. :)Tego typu osobniki / do regan 1973 / tak mają – dostali by gratis –
    w****ni by byli,że Gmina ich ''okradła'' bo- PRZY OKAZJI darmowego mieszkania -pare złotych pewno extra się im należy- no nie ma BATA !
    Zero umiaru.
    ech!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here