Radni uchwalili podwyżkę wody i dopłaty do cen

30

26.05.11r.

Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej zapadła decyzja o podwyżce cen wody i odbioru ścieków. Z przedstawioną uchwałą nie zgadzał się Klub Radnych Ratusz i Marian Tomczyk z Cygan. Reszta rajców się wstrzymała lub głosowała za podwyżkami.

Podjęto także próbę zniwelowania konsekwencji nowych taryf i zaproponowano radzie miejskiej wprowadzenie dopłat dla gospodarstw indywidualnych (w domach jedno i wielorodzinnych) w wysokości 0,25 zł do metra sześciennego wody i 0,57 zł do metra sześciennego odprowadzonych ścieków. Uchwałę o dopłatach wprowadzono jednomyślnie.

W efekcie wczorajszych decyzji łącznie koszty 1m3 dostarczonej wody i odprowadzonych ścieków dla gospodarstw indywidualnych wzrosną od 1 lipca o 0,38 zł, czyli o wartość mniejszą niż inflacja w ostatnich 18 miesiącach. Zakładając, że 1 osoba zużywa 4m3 wody na m-c wzrost opłat wyniesie 1,52 zł na osobę (4,80 zł w przypadku braku dopłat) co w przypadku czteroosobowej rodziny daje 6,08 zł (19,20 zł w przypadku braku dopłat). Szacunkowo w drugim półroczu 2011 r. samorząd Nowej Dęby wyda 52,5 tys. zł na dopłatę do wody i ok. 100 tys. zł na dopłatę do ścieków.

Burmistrz tłumaczy przyczyny podwyżki

Radna Helena Tłusty retorycznie pytała burmistrza czy wyższe ceny nie są spowodowane zatrudnieniem pewnych osób w PGKiM. Wprawdzie nie podała nazwiska jednak burmistrz domyślił się o kogo chodzi i kategorycznie zaprzeczył. Szef gminy podkreślał, że podwyżki wynikają przede wszystkim ze zobowiązań wynikających z ustawy o finansach publicznych nakładająca na spółkę konieczność zapłaty podatku od dysponowanej sieci kanalizacyjnej. W związku z rozbudową sieci kanalizacyjnej koszty te wzrosły w ostatnim roku o ponad 60 tysięcy. Ponadto kolejne 60 tys. PGKiM musi wydać na tzw. barierę hydrogeologiczną, zabezpieczającą ujęcie wody przed napływem zanieczyszczeń z terenów nowodębskiej podstrefy TSSE. Do tego dochodzi wzrost kosztów energii i pracy. To spowodowało konieczność podwyższenia dotychczasowych cen wody i ścieków w Nowej Dębie.

Wraz z uchwałą o dopłatach radni przyjęli także nowe stawki opłat za wodę i odbiór ścieków oraz przyjęli Plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w posiadaniu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Nowej Dębie. W związku z uchwałą o dopłatach radni dokonali także zmian w budżecie gminy na rok 2011.

/info

30 KOMENTARZE

 1. …Kuna co do DIASKA :owczoraj jak raz miałem pilne sprawy choć byłem na SESJI to musiałem właśnie w tym momencie wyjść A SZKODA bo bym coś na ten TEMA T SZEPNĄŁ !!! :@. W tym roku był y spisywane liczniki wody i zamiast 157 miałem napisane 175 i doszła Mi DOPŁATA !!! Po wyjaśnieniu sprawy w rozmowie z KIEROWNICTWEM MPGKiM doszliśmy do wniosku że zapłacę te 20zł a na KONIEC ROKU TO I TAK WYJDZIE !!! BO TERAZ NIE MA CO TEGO RUSZAĆ IŻ W TYM ROKU WODA NA PEWNO [b]NIE ZDROŻEJE !!!!:|[/b] a tu co do DIASKA kto wcześniej wstanie ten RZĄDZI!!! do kitu z TAKIMI RZĄDAMI i najlepiej na SYBIR…!!! ;0(:P:(

 2. Nowe trawniki,nowe chodniki i systematyczny drenaż pustej już prawie kieszeni zubożonego społeczeństwa.Miasto bez nadzieji i przyszłości.

 3. Dobrze ze bedzie doplata bo ona zminimalizuje koszty gospodarstw. jesli chodzi o radnych klubu Ratusz i lewicowca Tomczyka to zupelnie inne spojrzenie na prace urzedu. M.T.wszedzie weszy przekret nie podchodzi do spraw tworczo. nie proponuje jak zrobic , jakie podjac dzialania , tylko nie i basta.ratuszowcy przynajmniej proponuja , itp.

 4. EL ,a kawki sraja, a wrony kracza ,a jak pisalem ze od Lipca bedzie podwyzka wody i sciekow , to na tym portalu srano i krakano ze nie ze ja jestem oszolom, i co tepe lby kto mial racje?

 5. …do[quote]#7 | wesolo mi[/quote] miałeś rację Ja pisałem wtedy że nie bo rozmawiałem z Kierownikiem i właśnie mówił że do końca roku nie ma takiej OPCJI !!! a tu jebut :@jak GROM Z NIEBA !!!DAWAĆ KASĘ I SZLUS , :@ i jeszcze dodam do[quote]EL ,a kawki sraja, a wrony kracza[/quote] i dojdą do tego KOMARY , MUSZKI i inne Psie KRWIE choć w OLIGARCHACH NASZYCH JUŻ SĄ!!!:P:(

 6. Najgorsza rada jąką kiedykolwiek mieliśmy,nie chce wymieniać nazwisk ale ci ludzie nie biorą żadnej odpowiedzialności za swoje czyny ale przykład idzie z GÓRY zwanej PO

 7. Burmistrz kupił od warszawiaków ujęcie które wymaga sporych nakładów finansowych….
  Prace w PGKiM na stanowiskach kierwoniczych dostają nowe osoby…
  Wszystko dookoła drożeje….

 8. :oMy wyborcy chcemy aby wymieniono nazwiska rajcow co glosowali za,aby zapamietac gdy przyjda nowe wybory ,a i tych co sie wstrzymali

 9. W ostatnich wyborach Radny Flis powiedział że nie ma godnego przeciwnik i musi startować,co się czepiasz ,zastępca się jeszcze nie narodził.

 10. Panie Marku co znaczy " Z przedstawioną uchwałą nie zgadzał się Klub Radnych Ratusz i Marian Tomczyk z Cygan"?Jeżeli Klub Radnych Ratusz ma wiedzę o nieuzasadnionych przeslankach do podwyżki niech zaskarży uchwałę . Art. 101 ustawy o samorządzie gminnym.A nie się nie zgadza i nie zgadza.I co z tego wnika dla mieszkańców?

 11. Ja odpowiem: Nie zgadzał się czyli głosował przeciw podwyżkom które wynegocjował burmistrz. Można się domyślać, że Ratusz nie wierzy w umiejętności negocjacyjne Burmistrza. Może trzeba było negocjować inaczej? Co wynika dla mieszkańców ? Mieszkańcy widzą kto podwyższa im ceny ( i to w sytuacji gdzie wszystko drożeje!!!!) a kto nie. Powinni z tego wyciągnąć odpowiednie wnioski na przyszłe wybory. Kupno ujęcia za dużą kasę, zatrudnianie fachowców na dyrektorskich stołkach, teraz podwyżki…a miało być tak pięknie. Też się z tym nie zgadzam.

 12. :PJest mi glupio ze nie popieralem w wyborach RATUSZA, jest mi przykro ze glosowalem za NASZYM SAMORZADEM co to w nagrode drenuje mi kieszen ,obiecuje ze do konca moich dni wszystko naprawie

 13. Oczywiście że na maila hrabia M Ostapko nie odpowie.Wszak nie byłoby widać i słychać jego społecznego "zaangażowania"Co innego bić pianę przy szerokim gremium.O tak,tworzyć szum medialny to działanie w jego stylu.

 14. nic tylko bla bla bla nic tylko bla bla bla…. jak śpiewał niejaki Perfect. Kocham Was moi frustraci. Co by to było gdyby Was nie było.Pozdrawiam

 15. Każdy KAPITALISTA zanim zatrudni pracownika, waży ,czy jest potrzebny i czy zwiększy zyski…taka prawda. Ale w socjalu szuka się "ręciny" dla wypalonych… jeżeli taki fachowiec, to nie było innych propozycji? Nie , nie było…Ale koledzy znajdą posadkę, bo sami nie płacą…? Mam pytanie, czy ktoś z przedsiębiorców w Dębie zatrudnił by Pana W.? Serio!

 16. Według mnie zadaniem władz gminnych i miejskich powinno być ciągłe dążenie do obniżania lub przynajmniej utrzymywania na niezmienionym poziomie kosztów życia mieszkańców, na które mają wpływ. Władze powinny szukać sposobów na unikanie podwyżek. Rozumiem koszty podatkowe czy koszty bariery hydrogeologicznej, ale przerzucanie na mieszkańców wzrostu kosztów pracy już nie. Nie jest napisane szczegółowo dlaczego te koszty wzrosły. Mieszkańcy zawsze zapłacą, ponieważ nie mają innego wyjścia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here