Rodzić z uśmiechem – rodzić bez bólu

10

23-02-2012

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nowej Dębie obok szerokiego wachlarza technik uśmierzania bólu podczas porodu, w ostatnim czasie dodał nową metodę stosowaną z powodzeniem w takich krajach jak Anglia, Irlandia czy też Skandynawia – znieczulenie „gazem rozweselającym” – informuje starosta tarnobrzeski Krzysztof Pitra.

„Gaz rozweselający” jest to mieszanka tlenu i podtlenku azotu, który wdychany przez przyszłą mamę powoduje zmniejszenie bólów porodowych i poprawę samopoczucia. Co ważne, jest to metoda nieinwazyjna polegająca tylko na wdychaniu, nie ograniczająca świadomości pacjentki. Gaz działa już po 4-5 wdechach maksimum swego działania osiąga po 2 – 3 minutach i jest nieszkodliwy zarówno dla matki jak i mającego przyjść na świat dziecka. –Rodząca sama aplikuje sobie dawkę gazu w momencie nasilenia bólu. Kobieta wdycha gaz przez ustnik, który jest połączony przewodem z butlą.- mówi starosta Krzysztof Pitra. Mieszanka podtlenku azotu i tlenu uspokaja, sprawia, że poród staje się łatwiejszy. Działanie jest krótkotrwałe a gaz wydalany wraz z wydechem. Wdychanie podtlenku azotu uśmierza ból. Podawany środek pomaga pacjentce rozluźnić się i zmniejsza lęk. Poród jest spokojniejszy nie tylko dla rodzącej, ale również dla personelu, gdyż zapewnia lepszy kontakt z pacjentką, która ze spokojem reaguje na polecenia lekarzy i położnych. – tłumaczy p.o Ordynator Oddziału Ginekologii i Położnictwa Barbara Grudzień-Furman.

Należy również wspomnieć, że Szpital Powiatowy w Nowej Dębie od kilku lat cieszy się opinią placówki szczególnie dbającej o komfort pacjentów, po zabiegach chirurgicznych. Dzięki temu w ostatnich latach uzyskał certyfikat „Szpital bez bólu”. Oznacza to, że nasza placówka kładzie duży nacisk na dobro pacjenta oraz dąży do ciągłej poprawy świadczenia usług na najwyższym poziomie. Uzyskanie przez szpital certyfikatu „Szpital bez bólu” obliguje go do ciągłego wdrażania procedur objętych tym certyfikatem, a tym samym podejmujemy starania o coraz wyższą poprawę satysfakcji pacjentów z jakości leczenia – podkreślił Dyrektor SPZZOZ Bogdan Tomczyk.

Przy nowodębskim Szpitalu od 15 lat czynnie działa Szkoła Rodzenia, która przygotowała do porodu i wychowania dziecka już ponad 1200 przyszłych rodziców.

/SP

10 KOMENTARZE

 1. W Nowej Dębie opracowano i wdrożono najnowszą metodę znieczulenia nazywa się: " Świńska Narkoza"
  Bardziej od tego gazu rozbawi was ten artykuł.
  Polecam!!!

 2. Najpierw narzekasz że się nic nie dzieje i nie rozwija, potem gdy się rozwija kpisz, wyszydzasz, dyskredytujesz. Skąd ta "świńska mentalność" się bierze?

 3. Ja chętniusieńko porodził bym potomne Julianiontko ale macica mnie zginła gdzięś i szukać mnie Rutkowski nie pomago jej…

 4. bardzo dobrze,ze zachodza takie zmiany na oddziale polzniczym, osobiscie mam niestety przykre wspomnienia z tmy oddzialem, zwroty typu: przyj- zrobic dziecko umiala a przec nie umie, i jakis taki dziwny stres zwiazany z wizytacjami porannymi, zeby przypadkiem nie zrobic czegos czego sie nie powinno……….bylo to 7 lat temu, wiec mam nadzieje, ze zaszly i zajda tam pozytywne zmiany :)

 5. Może i zaszły ale metody leczenia maja jak za króla Ćwieczka, przez ten szpital mało nie straciłam dziecka, jak przyszłam na oddział z krwawieniem to najpierw zajęli się tym bym nie poplamiła łózka, a nie tym czy utrzymam ciąże, mam nadzieje że tam już nigdy nie trafie nawet przez przypadek a łapówkarstwo jest wielkie

 6. dobrze,że zaszły jakies zmiany odnosnie metod zwalczania bolu….NASI KOCHANI LEKARZE i RESZTA PERSONELU MEDYCZNEGO moglaby nauczyc sie tez innych rzeczy-np skonczenia z łapówkarstwem <no ale to my pacjenci sami przyzwyczailismy "ich"do biały kopert>

 7. mało nie stracilas dziecka, co to znaczy malo? a moze dzieki nim wlasnie nie stracilas ciazy ktora juz byla zagrozona? ciesz sie ze masz dziecko, bo sama nie urodzilas tylko bym przy tobie personel. sama wybralas ten szpital ,droga"pacjentko"

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here