Rodzice z Chmielowa chcą mieć przedszkole u siebie

35

14-02-2012r.

Prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz postanowił, że od 1 września nie będzie przyjmował do tarnobrzeskich przedszkoli dzieci spoza swojego miasta. Włodarzom ościennych gmin postawił prosty warunek: albo płacicie za dzieci z waszych miejscowości albo szukajcie innych rozwiązań.

Problem ten dotknął między innymi mieszkańców Nowej Dęby ( 30 dzieci) a konkretnie sołectwa Chmielów. Nie zgadzają się oni z decyzjami prezydenta Tarnobrzega i jednocześnie oczekują konkretnych działań od nowodębskiego burmistrza Wiesława Ordona. Ten stwierdził, że nie zamierza przystać na warunki postawione przez Mastalerza, który domaga się ponad 200 tysięcy rocznie z nowodębskiego budżetu za przyjęcie dzieci z Nowej Dęby. Burmistrz Wiesław Ordon odpowiedział, że zgodnie z założeniami ustawy o systemie oświaty, gmina ma obowiązek płacenia innym samorządom jedynie za dzieci uczęszczające do działających na ich terenie niepublicznych przedszkoli. Do tych, które prowadzą gminy, już nie. Burmistrz zachęcał obecnych na spotkaniu mieszkańców do skorzystania z przedszkoli prywatnych w Tarnobrzegu lub też do korzystania z przedszkoli publicznych i niepublicznych na terenie naszego miasta. Rodzicom ta propozycja jednak nie przypadła go gustu. Wiesław Ordon wspomniał również o możliwości utworzenia w Chmielowie od 1 września odddziału przedszkolnego. Także ten pomysł nie spodobał się rodzicom gdyż stwierdzali, że w związku z brakiem podziału na grupy wiekowe będzie to \”przechowalnia dzieci\” a nie przedszkole.
Prace nad rozwiązaniem problemu cały czas trwają.

/info

35 KOMENTARZE

 1. Wielokrotnie na tym forum podkreślałem, że dojdzie do takiej sytuacji, że przez politykę burmistrza Chmielów będzie miał w szachu całą resztę gminy. Oto z podatków nas wszystkich i kredytów zaciągniętych przez Wieśka i komitet "Nasz Samorząd", których to spłata spadnie na nasze barki, zbudowano kanalizacje za sporą kase a ostatnio strefe ekonomiczną w Chmielowie za 8 milionów.
  Teraz się szantażuje Nową Dębę, Jadachy, Tarnowską i Rozalin że [i]"jak nie dacie tego czego chcemy to pójdziemy do TBG i zostaniecie z długami"[/i].
  Jak Wiesiek mógł nas w coś takiego wpakować? Przecież nie trzeba być wielkim wizjonerem by przewidzieć taką sytuacje ze jak się wydaje miliony na peryferia to peryferia się usamodzielniają i mogą się wypiąć na metropolie. Niby historii uczył a takiego czegoś nie przewidział.

 2. za niedlugo niech Tarnobrzeg wprowadzi dla innych podatek od wjazdow do miasta. Nowa Deba zakaz korzystania z basenu ludziom z rej. RT… milo i sympatycznie

 3. Jak widać fajnie jest brać kredyt i budować na tren kredyt różne rzeczy z których cieszą się wyborcy. To się nawet opłaca bo wybiorą na drugą kadencje i posadkę się zachowa. Tylko, że taka polityka opłaca się na krótką metę. Jeśli się nie ma wizji na funkcjonowanie gminy wówczas przyjdzie czas ze wszystko zacznie sie sypać. Ten czas właśnie nadchodzi: wysokie koszty utrzymywania oświaty, szantaż ze strony mieszkańców Chmielowa, wzrastające zadłużenie, kłopoty w PGKiM, problem z ujęciem wody, problem z wodociągami i kanalizacją… To co sie dzieję naprawdę nie jest zabawne.

 4. To nieprawda, że przedszkole, w którym nie ma podziału na różne grupy wiekowe, jest "przechowalnią". Takie rozwiązania funkcjonują w wielu miejscach w całym kraju i świetnie się sprawdzają nie tylko w niewielkich miejscowościach, ale i w dużych miastach – tam często prywatne przedszkola proponują tylko jedną grupę dla 3,4 i 5latków i rodzice chętnie zapisują swoje pociechy. W grupie mieszanej wiekowo młodsze dzieci nabywają wiele umiejętności od starszych kolegów, a starsze uczą się koleżeństwa, opiekuńczości i odpowiedzialności. Punkt przedszkolny to super pomysł!

 5. Nie napędzaj propagandy Pilko. Pracy ludziom trzeba. A może zazdrościsz że komuś się udało tyle zrobić dla tej gminy.

 6. Zapamiętajcie raz na zawsze "mieszczanie" z Deby. Rozwój waszego "miasta" zaczął się w momencie aneksji Gminy Chmielów i czas skończyć z dobroczynnością!!!

 7. Zapamiętajcie raz na zawsze "mieszczanie" z Deby. Rozwój waszego "miasta" zaczął się w momencie aneksji Gminy Chmielów i czas skończyć z dobroczynnością!!!

 8. Rozwój miasta a dzięki temu całej okolicy zaczął się dzięki COP. Później druga fala to komuna. Od 89 następuje stopniowa degradacja. A widząc co się zaczyna dziać, jakie zamieszanie społeczne narasta, jaka jest sytuacja finansowa, mieszkaniowa itd. oraz patrzac na ten brak perspektyw ciezko sie nie zgodzic z młodym radnym, że Nowa Dęba staje się wioską między majdanem a chmielowem…

 9. I co ? NIE JEST PRAWDĄ, ŻE TARNOBRZEG I PREZYDENT MASTALERZ DZIAŁA ???!! Nie jest to podobna sytuacja jak z dziećmi z gimnazjum w Cyganach??? Ej , ej, włodarze Nowej Dęby – ZAMYKAJCIE WSZYSTKIE SZKOŁY I PRZEDSZKOLA – TARNOBRZEG CZEKA !!! Cygany, Chmielów, potem Jadachy …… a potem ręka w nocniku!

 10. ND bez okolicznych wiosek i płaconych tam podatków m.in. od nieruchomości PADA ! Szanujcie wioski bo z tzw. 'weolnej strefy ekon.' na "zakładach' jest chyba finansowa kicha.

 11. To tak jak z pracą w Tarnobrzegu – tam się szanuje swoich mieszkańców – PRACA np. W SZKOŁACH TYLKO DLA NAUCZYCIELI Z MELDUNKIEM Z T-BGA. A u nas ??? W Cyganach i Chmielowie połowa z Tbga, w TW bez komentarza, w Nowej Dębie włącznie z Komorowem i innymi kumami….. Róbcie tak dalej, NORBERT CZEKA…

 12. [quote]Taka prawda, w ND mają tyko długi, podobno w samej komunalce ponad 3 mln PLN ![/quote]
  Dodaj jeszcze gługi Ordona i jego załogi wynikające z kredytowania deficytu i licznych projektów na drogi i kanalizacje na wsiach. A teraz wieś chce uciec do TBG i zostawić resztę z długami a społeczeństwo nie świadome całej akcji idzie do wyborów i głosuje dalej "na TAK". Te 3 bańki w komunalce to nic przy milionach które przyjdzie nam podatnikom za chwilę spłacać a wtedy już nie będzie kasy na nic.

 13. ujęcie które kupił wspaniały burmistrz za 1,2 mln trzeba zmodernizować za KILKANAŚCIE MILIONÓW. Do tego MILIONY trzeba znaleźć na wymianę przestarzałych awaryjnych wodociągów + kanalizacje deszczową. Pytanie co trzeba utrzymać:
  a) szkoły z klasami po 5 osób
  b) przedszkola na 30 osób
  c) zająć się ujęciem i wodociągami oraz kanalizacją
  [b]Bez tej szkoły i przedszkola jakoś przeżyjemy. Dowieziemy dzieci do innej placówki czy coś takiego. Ale bez ujęcia wody i wodociągów i kanalizacji to możemy nie przeżyć.[/b]

 14. -Jadachy dawno są w Tbgu,sercem.Wy nawet podetrzeć się nie potraficie wszystko s****cie mając strefę jesteście dziadami

 15. Tak , przeżyjesz bez tego przedszkola, przeżyjesz. Ale jak wku… tamtą stronę gminy i odejdą do Tbga to NA PEWNO PRZEŻYJESZ BEZ NOWEJ HUTY PILKINGTONA I KASY DAL GMINY ! Tak więc nie fikaj bo te w/g Ciebie wieśniaki niedługo mogą WAS utrzymywać….

 16. ad 24
  Dziękuję Ci za Twój wpis bo pokazałeś do czego doprowadziła polityka obecnej ekipy rządzącej. Zacytuje:
  [quote]Tak , przeżyjesz bez tego przedszkola, przeżyjesz. Ale jak wku… tamtą stronę gminy i odejdą do Tbga to NA PEWNO PRZEŻYJESZ BEZ NOWEJ HUTY PILKINGTONA I KASY DAL GMINY ! Tak więc nie fikaj bo te w/g Ciebie wieśniaki niedługo mogą WAS utrzymywać….[/quote]

  Dziękuję Panie Burmistrzu za to, że za 8 milionów złotych wydanych na Chmielów zafundowałeś nam mieszkańcom Nowej Dęby, Rozalina, Jadachów, Tarnowskiej Woli, Alfredówki i Budy Stalowskiej sytuacje w której 1500 osób z Chmielowa będzie trzymać w szachu pozostałe 12 000 ludzi. Okazuje się że ważniejsze jest przedszkole dla 30 osób niż ujęcie wody. Oto Dęba stała się wioską między Chmielowem a Majdanem.

 17. [quote]A NORBERT CZEKA………[/quote]

  Norbert rozgrywa Wieśka i jego załogę, że aż miło popatrzeć jak Wiesio porusza się jak dziecko we mgle. Może Nowa Dęba też doczeka się swojego Mastalerza.

  Nadzieja umiera ostatnia. Dobrej Nocy!

 18. A te Norbertowe to mają RTA czy RTL ??? bo coś strasznie im się dostaje. Przyłączmy się do Kolbuszowej na złość Biedronce i róbmy zakupy w Tesco …hurrra
  PS .zróbmy referendum i zmieńmy tablice na samochodach nie będzie RT pluł nam w twarz …

 19. Hej "mieszczanie" z Deby! Cieszę się, że zrozumieliście ( mam nadzieję raz na zawsze), że Wasz rozwój zawdzięczacie aneksji Gminy Chmielów. Dowód? Brak merytorycznych wpisów przeczących mojej tezie. Gratuluje wiedzy o funkcjonowaniu i finansowaniu Waszego grajdoła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here