Samorząd zakupi przenośny fotoradar

77

06-02-2012

Już niebawem w Nowej Dębie pojawi się przenośny fotoradar który ma zwiększyć bezpieczeństwo na ulicach naszej gminy. Czy urządzenie stanie się maszynką do robienia pieniędzy?

Pomysł zakupu takiego urządzenia, pojawił się jeszcze w ubiegłym roku podczas jednego z posiedzeń komisji budżetowej. Było to po serii nieszczęśliwych wypadków na Osiedlu Dęba. W wyniku dyskusji przeprowadzonych przez radnych i burmistrza samorząd zadecydował o zakupie przenośnego fotoradaru. Przeciwnikiem tej inwestycji była radna Helena Tłusty, która wyrażała swoje obawy iż fotoradar odciągnie Strażników Miejskich od ważniejszych zadań. Ostatecznie jej propozycja o wycofaniu tej pozycji z budżetu nie znalazła poparcia większości radnych.

Fotoradar ma kosztować około 200 tys zł. Aby urządzenie się zwróciło, będzie musiało pracować 2 godzinny dziennie. W wypowiedziach udzielonych w mediach burmistrz Wiesław Ordon podkreślał, że radar ma zwiększyć bezpieczeństwo na drodze krajowej nr 9, a nie stać się maszynką do zarabiania pieniędzy. Obróbką zdjęć zajmie się stażysta, tak więc nie zostanie zwiększona liczba strażników miejskich.

/info

77 KOMENTARZE

 1. Rewelacyjny pomysł, teraz wszyscy będziemy jeździć 30 km/h po mieście. Ciekawe czy pomysłodawcy do tego się będą stosować. Brawo. 30 km/h. To po co w ogóle posiadać samochód?

 2. Po mieście jeździ się 50 km. Jak będziesz jeździł 30 to powinni Ci mandat walnąć za wolną jazdę. Poza tym, żeby radar przyniósł zyski to musi być ustawiony na dziewiątce (Jadachy, Tarnowska, Grabina). A to nie pomysł radnego Jana? Tak się chwalił, że wywalczył radar.

 3. Bardzo dobry pomysł ,problem był zgłaszany przez mieszkańców osiedla -Dęba.
  Poprawi się bezpieczeństwo na DK 9 w osiedlu Dęba, szczególnie w rejonie szkoły podstawowej i gimnazjum , na przejściu dla pieszych w rejonie szkoły w osiedlu Poręby oraz przy szkole w m. Jadachy.
  Mam nadzieję że szybko się zwróci i będzie bezpieczniej.

 4. ale na drogach krajowych to tylko krokodyle mogą stawiać radary. Nasze czarne wrony to tylko na gminnych drogach. Będą się po krzakach chować, i popisywać się przed ludźmi. Rozgonić te zgraje darmozjadów to wtedy będą oszczędności…

 5. Z tego co wiem to w 2011 miało być zmodernizowane skrzyżowanie drogi nr 9 z ul Niżańską na Porębach .Miał być zrobiony zjazd z drogi nr. 9 na St. Wolę z kierunku Rzeszowa i z Nowej Dęby dodatkowy pas w lewo . Po takiej modernizacji skrzyżowanie byłoby bardziej bezpieczne ale lepiej postawić radar . Prościej i taniej a tak chłopaki ze Straży Miejskiej z radarem pokażą jak są pracowici.

 6. 200 tys??? Czy ktos mi jest w stanie wytłumaczyć jakim cudem to g…no jest takie drogie?? Nie wierzę po prostu. To tylko cyfrowa zabawka, plastik plus układy scalone i czujniki. Dlaczego?
  By the way, nie mało ludziom że paliwo horrendalnie drogie?

 7. Ten fotoradar będzie udzielal pierwszej pomocy czy poprawi przyczepnosc kol ? Bo chyba pownien robic os z tych rzeczy skoro ma dbac o bezpieczenstwo. Pieknie, nachapajcie sie tych pieniedzy poki jeszcze mozecie. powodzenia.

 8. A na furmanki z żelaznymi kołami wróćcie jak wasi rodzice , to radar nie będzie wam snu z powiek zrzucał. Jak na saksy grajdół jeździ to na zachodzie przepisów się trzyma.A jak po swoich zagonach "jeździ" to zara mu przeszkadza ,trzymać się znaków / to cuś takie co koło drogi stoi / a będzie ok …

 9. I bardzo dobrze – fotoradary powinny być w kilku miejscach ( zresztą nie tylko w Nowej Dębie). Natomiast w Nowej Dębie powinny być i na 9 – tce i na Kościuszki i na J.P. II i na Porębach i na Konopnickiej.
  Proszę spytać tych, którzy stracili bliskich w wypadkach lub tych, którzy wyszli rano z domu i zobaczyli uszkodzone samochody na parkingach.

 10. AAA -Popieram [i]Rozgonić te zgraje darmozjadów to wtedy będą oszczędności[/i]
  Ostapko obiecał jak zostanie Radnym to rozgoni – czekamy na działanie Panie Marku.
  Mam Nadzieje że jak zostanie Burmistrzem to spełni moje morzenie o likwidacji czarnych .

 11. Płaczecie że będą okradać i tak biednych już mieszkańców…. proszę tylko spojrzeć jakimi ci biedni mieszkańcy autami jeżdżą i ciekawe za co leją benzynę do tych samochodów ?!?!!! Fotoradar – niezbędny !!! Bezpieczeństwo – to konieczność !!!

 12. 20 osób po 100zł dziennie = 2000zł
  2000zł x 5 dni w tygodniu = 10 000 zł na tydzień
  10 000zł x 4 tyg = 40 000zł na miesiąc
  40 000zł x 12 miesiecy = 480 000 zł na rok.

 13. Najlepiej bez Straży bez Policji, bez fotoradarów? – I co ? Anarchia i "rządy kiboli" – tak niektórzy postrzegają wolność: rób-ta co chce-ta?, i tak postrzegają demokrację: racja musi być po naszej stronie?

 14. Po co Straży Miejskiej fotoradar wystarczy aby wyszli na ulice choćby Krasickiego i zroblili porzadek z zle postawionymi samochodami utrudniającymi przejście przez ulice lub przejazd nią, niech zaczną szukac i karać właścicieli psów które zanieczyszczają nowodębskie trawniki, ludzi którzy notorycznie piją alkochol pod sklepami w okolicy przedszkola, szkoły, świetlicy oraz na drodze do nich. A te 200 tyś można wydać na inne rzeczy bardziej potrzebne w Nowej Debie.

 15. A dlaczego "strasz miejska" nie wchodzi do lasu wzdłuż ul. Rzeszowskiej? Nie dalej, jak 50 m od osi jezdni. To już nie jest teren miasta? Czy może jakaś "strefa" wyłączona?

 16. Nad brakiem fotoradaru w Nowej DĘbie najbardziej ubolewał pan Ostabko. Czyżby teraz zmieniły mu się poglądy???????????????

 17. narzekasz na brak jego wypowiedzi w artykule? jakby się pojawiła natychmiast podniósł by się klangor że "sie lansuje". jak się wypowiada to źle, jak się nie wypowiada to też źle…

 18. wreszcie się straż miejska czymś zajmie i zarobi na siebie i na inne potrzeby + zadba o bezpieczeństwo. A więc do roboty. Wiadomo, że burmistrzowi nie wypada powiedzieć że to maszynka do robienia pieniędzy ale faktem jest że tak samorządy traktują radary.

 19. [quote]Burmistrz Ordon przyznał, że fotoradar ma znacząco poprawić bezpieczeństwo na drodze krajowej nr 9, która biegnie przez Nową Dębę. – Na terenie naszej miejscowości są miejsca, gdzie dochodziło do wypadków śmiertelnych, jak chociażby zjazd przy wiadukcie na osiedlu Poręby Dębskie – wylicza burmistrz. – W ostatnich latach w dwóch wypadkach zginęło tam dwóch młodych ludzi. – W osiedlu Dęba doszło do kilku wypadków. Jadący z nadmierną prędkością, kierowcy uderzają o ogrodzenie szkolne. Ostatnio tir potrącił tam dziewczynkę na przejściu dla pieszych.[/quote]
  [b]Echo Dnia:[/b]
  http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120206/POWIAT0304/406525749

 20. I bardzo dobrze że będzie fotoradar, mojej siostry kiedyś mało nie j… udany piracina jak szła do szkoły, może będzie trochę bezpieczniej. A nie wydadzą kaski na to, to wydadzą na coś innego

 21. [b]Sugestia dla władz: niech stażysta wyrzuca do kosza zdjęcia z tablicą RTA jako nieczytelne i wszystko będzie OK.[/b]

 22. Straż Miejska do likwidacji ! Ten dziwny twór wcale nie jest obowiązkowy. Mogą go tworzyć jednostki które na to stać ! Czy naszą gminę stać na utrzymywanie darmozjadów? Co o tym myślicie?

 23. Ostatnimi czasy Straż Miejska w opini publicznej dużo więcej zyskuje niz Policja, w której są teraz mało wykształceni, młodzi policjanci nie wiedzący nic o życiu, i bez logicznego myślenia, no ale taka Polska.

 24. UWAGA! Ludzie nie dajcie się zrobić w balona i nie bądźcie maszynką do nabijania kasy! Straż miejska (zgodnie z rozporządzeniem, które weszło w ubiegłym roku) NIE MA PRAWA dokonywać pomiaru kontroli prędkości na drogach krajowych a takową drogą jest odcinek DK 9 o którym mowa, tak więc nie przyjmujcie nawet takich mandatów jak Wam wyślą. Nawet, jeżeli te cwaniaki zaczają się gdzieś na drodze gminnej, to pamiętajcie, że przed miejscem w którym dokonuje się pomiaru musi widnieć znak informujący o takowym pomiarze o oznaczeniu D-51. Jak dla mnie to pieniądze wyrzucone w błotu, nie dajcie sobie zamydlić oczu i patrzcie jak Was się okłamuje i marnuje Wasze pieniądze. Fotoradar zapewne został zakupiony, aby tylko bardziej umotywować potrzebę utrzymywania straży miejskiej, mimo że realnie takowa potrzeba nie istnieje. Wspominacie o obwodnicy? Pozbawię Was wszelkich złudzeń Nowa Dęba nie ma najmniejszych szans na powstanie takowej w ciągu 10-15 lat! Dlaczego? Dlatego, że nie ma pieniędzy i nie będzie przez kolejne lata, miasta które potrzebują na wczoraj obwodnicy, są priorytetowe i gdzie jest wszystko: decyzje o lokalizacji, projekt, decyzje środowiskowe itd. Na to trzeba czekać dłuugie lata a w przypadku Nowej Dęby nie ma żadnego tematu obwodnicy.

 25. Do "w temacie" Zachęcam do zapoznania się z art. 129b a dokładniej punkt 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym zwanym Kodeksem Drogowym który mówi że "Strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych, czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących w oznakowanym miejscu i określonym czasie, uzgodnionymi z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub Komendantem Stołecznym Policji.". Źrudło http://dokumenty.e-prawnik.pl/kodeksy/kodeks-drogowy/kontrola-ruchu-drogowego/uprawnienia-policji-i-innych-organow-639.html

 26. Miejskie służby nie chcą jednak bezkarnie łamać prawa. Drogowcy już wpadli na pomysł, jak dostosować się do przepisów i nie popaść w absurd, a przy okazji ułatwić funkcjonariuszom ściganie piratów. – Rozważamy, czy nie ustawić na ulicach wjazdowych znaku informującego, że miasto objęte jest systemem kontroli fotoradarowej. Wtedy zlikwidujemy pojedyncze znaki. Jesteśmy na etapie uzgodnień z policją oraz Strażą Miejską – mówi Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.

 27. Lepiej niech zrobią porządek z Tym buractwem co przechodzą do stokrotki przez środek jezdni pasem skrętu na lewo chociaż mają przejście niecałe 15 metrów dalej!!!! Jak się coś stanie to będzie tragedia a tak to nie myślą jak chodzą

 28. Popieram Ryśka #41. Obwodnica byłaby najlepszym rozwiązaniem.
  Najlepiej aby obwodnica przebiegała przez poligon a wszelkiego rodzaju fotoradary podłączone były do rozstawionych tam czołgów. Byłoby bezpiecznie i efektownie. Pozdrawiam. I zdrowia życzę ;-)

 29. Kto w,,y,,pi,er,doli samochody wystawione do sprzedaży z parkingu przy Szypowskim .matoły wieśniaki to nie autogiełda ani wasz prywatny plac sprzedaży stoją tam pojazdy po miesiącu czasu z kartką – sprzedam – gdzie straż miejska ?

 30. @43 tja tyle ze jak nikt nie ruszy d..py to nie będzie jej i za 50 ;) Nigdzie nie napisałem ze ma być w tym roku bo wiem, że przygotowanie doc trwa te 10-15lat tak jak piszesz, ale to że dziś nie potrzebujemy jej na wczoraj nie oznacza że nie będzie tak za rok czy dwa pzdr ;) Btw zdaje się że w kol zaczynają coś budować pod lasem weryńskim.

 31. co do samochodów to bardzo proste, wystarczy wprowadzić opłatę targową z tytułu sprzedaży pojazdów samochodowych. Opłata taka przysługuje w każdym miejscu gdzie dokonywana sprzedający wychodzi z oferta sprzedaży, nie jest istotne czy sprzedał czy nie, czyli można a nawet należy ją naliczać i pobierać codziennie. Bardzo proste tylko trzeba chcieć. Wystarczy kartka za szybą "do sprzedania", i już jest oferta sprzedaży, i gmina ma kasę…. tylko trzeba chcieć.

 32. czy ktoś wie ile nasza gminę kosztuje utrzymanie Straży Miejskiej ?
  ile oni tam zarabiają za to nic nie robienie ? i dlaczego tak dużo?

 33. Ratusz jest przeciwko Straży Miejskiej. Ale to 3 głosy z 15stu. Potrzeba oprócz Ratusza jeszcze 5 radnych w tym z komitetu burmistrza żeby była większość (8 radnych). Rządzi burmistrz i jego załoga. Jeśli uważają że SM jest potrzebna to będzie tak do następnych wyborów aż zmieni się opcja.

 34. To już było lamento o tej SM. Jak są prawdziwie przeciwni to niech słowo stanie się ciałem i zażądają bilansu kosztów i efektów. W oparciu o takie materiały można dyskutować. W Stalowej Woli Straży nie ma i mają się całkiem dobrze!!!!!!!!!!, ale co to kogo obchodzi. Przecież Ślęzaka można na sesję zaprosić, żeby wyłuszczył szczegóły. D odziełą Panie Ostapko, a nie marketing i promocja?!

 35. A ja wiem że Stalowej jednak brakuje Straży,i to mówia ludzie ze Stalowej więc….? a że Prezydent jaki tam jest to już go zna cała Polska he,he

 36. majster masz odpowiedz w komentarzu nr 60
  3 głosy są za likwidacją. Ale rządzi większość burmistrzowa, więc pytaj pana Ordona czy się przychylą do wniosku czy nie

 37. [quote]A ja wiem że Stalowej jednak brakuje Straży,i to mówia ludzie ze Stalowej więc….? a że Prezydent jaki tam jest to już go zna cała Polska he,he[/quote]

  A ja rozumię pani rozgoryczenie z powodu wizji utraty pracy przez zięcia, ale niestety nieubłagalne są prawa rynku.

 38. może ktoś kto ma dostęp do budżetu gminy napisze jaki jest koszt utrzymania Straży Miejskiej w Nowej Dębie…. chyba to sie da znalezc…

 39. Straż Miejska to nie Policja i nie powinna dostawać takich urządzeń teraz darmozjady będą się chowały po krzakach i wyłapywały tych co przekroczą prędkość a nie będą robić tego do czego zostali powołani.
  Jak dla mnie Straż Miejska powinna zostać rozwiązana już dawno a pieniądze przekazane na Policję i napewno byłby z tego większy pożytek.

 40. Paweł Biedziak, rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli

  Straże gminne i miejskie mają szerokie uprawnienia do zapewnienia porządku publicznego, ale nadmiernie się koncentrują na ujawnianiu wykroczeń komunikacyjnych. Nie przekłada się to jednak na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Z kontroli NIK wynika, że część mandatów fotoradarowych samorządy nakładały niezgodnie z prawem. Wpływy z mandatów nałożonych przez strażników za wykroczenia drogowe stanowią dochody własne gminy. Samorządy ujmowały w planach budżetowych wielomilionowe kwoty pochodzące właśnie z mandatów. Zdaniem NIK nadzór wojewodów nad strażami powinien być bardziej szczegółowy, aby zapobiec takim działaniom.

 41. Niech jadą do Rydzyka z tym radarem po błogosławieństwo!!
  A potem po chrześcijańsku : w koszu na śmiecie, lub w innym ciekawym opakowaniu go ustawią . Te nieroby ze straży miejskiej i tak nie mają zajęcia, wydaje mi się że dla policji brakuje pracy w tej mieścinie, (za pracę nie uważam czajenie się pod "Biedronką" na nieprawidłowo parkujących ). Zamiast zadymy wokół MPGK to zlikwidujcie straż miejską to wyrzucanie pieniędzy w błoto , już wiele gmin i miast poszło po rozum do głowy i dobrze na likwidacji wyszły. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na dofinansowanie szkoły, przedszkola, czy gotować zupy dla potrzebujących , szczególnie w zimie, ale tego się nie dostrzega. Jacy katolicy bzdura muzułmanie lepiej dbają o bliźniego , a katolicy sprzedajni i tylko się cieszą z niepowodzeń sąsiada . Zacząć należy od instytucji kościoła , który nas tak uczy, ta instytucja nie wiele ma wspólnego z Bogiem, to kolejna partia polityczna , lub firma biznesowa – do wyboru.
  Jak długo będą tacy naiwni ludzie, tak długo będzie tylu pasożytów.
  Pytanie brzmi: " A gdzie w tym wszystkim jestem ja? ", " kim tak na prawdę jestem? ". Czy potrafimy tak szczerze sobie na to pytanie odpowiedzieć?, czy tylko będziemy szukać dla siebie usprawiedliwienia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here