„Skąpiec” Moliera na deskach SOK

0


Już 15 października 2015 r. będziemy mieli możliwość po raz kolejny zadać pytanie: pieniądze czy uczucia? Co ma większą wartość dla Harpagona, tytułowego skąpca z Molierowskiej komedii? Odpowiedź znajdziemy w tarnowskiej inscenizacji sztuki „Skąpiec”, którą przygotował słowacki reżyser Marián Pecko. Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie zaprosił Teatr im. Ludwika Solskiego z Tarnowa, który przedstawi klasyczną komedię w nowoczesnej aranżacji.

„Skąpiec” Moliera to chyba jedna z bardziej znanych francuskich komedii. Wystawiono ją po raz pierwszy we wrześniu 1668 roku, a w roli Harpagona – głównego bohatera, wystąpił sam Molier.

Kim jest Harpagon? Pogodnym staruszkiem przyzwyczajonym do oszczędzania? A może bezwzględnym lichwiarzem i okrutnikiem, który życie i szczęście swoich najbliższych podporządkowuje wymiarowi materialnemu? Co ma dla niego większą wartość – pieniądze czy uczucia? Harpagon jest ojcem dwójki dzieci – Elizy i Kleanta. Eliza jest zakochana w biednym Walerym, Kleant – w ubogiej Mariannie. Harpagon ma jednak wobec dzieci pewne plany… Do gry dołączą między innymi stary i bogaty Anzelm, swatka Frozyna, kłamstwa i przede wszystkim pieniądze. Każdy może odnaleźć w poszczególnych postaciach kawałek siebie, cząstkę własnej duszy, pragnień, ale także problemów dnia codziennego. Bo pewne zjawiska, sytuacje są ponadczasowe. Pieniądze i wszelkie ziemskie bogactwa kuszą wielu nieprzerwanie od wieków, przysłaniając im to, co najważniejsze – bliskich i uczucia, prowadząc do zguby i osamotnienia. Jak odczytywać „Skąpca” w czasach kryzysu, kiedy każdy z nas uwikłany jest w kapitalistyczne zależności, każdy pożąda rzeczy? Z tym zadaniem znakomicie zmierzył się słowacki reżyser – człowiek teatru – podobnie jak sam Molier…

Możemy oczekiwać szybkiego tempa akcji, wyrazistych bohaterów, elementów baletu i opery oraz niezwykłej świetlistej scenografii! Zapowiada się ciekawe i intrygujące wydarzenie artystyczne.

Spektakl odbędzie się 15 października 2015 r. (czwartek) w sali widowiskowej SOK o godz. 19:00. Bilety w cenie 40 zł. można zakupić w kasie kina lub sekretariacie SOK od 10 września 2015 r. Dodatkowe informacje pod numerem tel. (15) 846 24 10.

——————————————
Głosuj na PiS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here