Śmieciowe zamieszanie

23

2013-07-08

Nowy system odbioru odpadów, który wraz z tym miesiącem wszedł w życie to dla wielu nowodębian to wielka niewiadoma. Dlatego zwracają się do samorządu o opracowanie jasnych i przejrzystych instrukcji.

Pytań nasuwa się wiele, np: Czy należy myć lub może jedynie płukać wodą opakowania po sokach, mleku, jogurtach, albo słoiki po sosach, a może pozostałości na dnie i ścienkach opakowań są dopuszczalne, a ze względu na proekologiczną oszczędność wody mycie jest zbędne. A co z butelkami, czy zrywać etykiety i obręcze pozostałe po odkręceniu nakrętki? – pisze w liście do burmistrza jeden z mieszkańców.

Wiesław Ordon zapewnia, że niebawem ruszy kampania informacyjna: – Akcja edukacyjna w sprawie segregacji odpadów komunalnych będzie prowadzona i nie będzie to wydarzenie jednorazowe. Najpierw przeprowadzi ją Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Nowej Dębie, które wygrało przetarg na odbiór, transport i unieszkodliwianie odpadów komunalnych. PGKiM ma obowiązek dostarczyć właścicielom nieruchomości, zarządcom zasobów wielorodzinnych, terminarz odbioru odpadów komunalnych, na którym zostaną także określone zasady segregacji odpadów. Gmina Nowa Dęba będzie prowadzić edukację w placówkach oświatowych, wykorzystując pozyskane na ten cel środki zewnętrzne. Infpormacja dotrze także poprzez Nasze Sprawy i stronę internetową. – odpowiada burmistrz.

/info, umig

23 KOMENTARZE

 1. [b]Mycie śmieci….. Bardzo ekologiczne. A woda za darmochę pewnie. Zresztą, takie zajęcie było elementem produkcyjnym w firmach przetwarzających odpady i teraz pewnie pozwalniają pracowników odpowiedzialnych za to, bo teraz dostaną od społeczeństwa czyste i gotowe surowce do przeróbki.[/b]

 2. Panie Orrrrrdon! Proszę zaciągnąć kolejny kredyt na ulotki i brrrroszurki. Chodzi o moje dolary, dużo dolary. Mój bank czeka!

 3. pod blokami leżą sterty makulatury , pojemniki pełne,wiatr roznosi papier po podworkach, ale kogo to obchodzi, najwazniejsza propaganda

 4. Tylko w co segregować śmieci , skoro PGKiM nie dostarczyło jeszcze workó., bo o pojemnikach chyba można zapomnieć , choć na ich terenie widziałam ich kilkadziesiąt. Nie ma worków nie ma segregacji, a płacić będę oczywiście za śmieci segregowane . To oni nie wywiązują się z realizacji zadań jakie mają a nie my zwykli użytnicy!!!!!!!!!!!

 5. I co z tego że jedna czy dwie osoby będą segregować, skoro ze wsi przywożą worami śmieci do miejskich śmietnisk i oczywiście nie segregowane! wszystko lipa! A co więcej się zauważa, z aut jadących główna ulica – Rzeszowską sa wyrzucane worki ze śmieciami i wszystko ptactwo rozrywa! Wszędzie przez te niby segregacje pełno syfu przy ulicach i śmietniskach!Porażka rządzących!!!!

 6. Pan Ordon mówi, że w ulotkach będzie odpowiedź, śmieszny burmistrz. Takie ulotki powinny były trafić już dawno do mieszkańców. Każde kolejne to edukacja na, za którą my sami zapłacimy – zgodnie z ustawą, środki jakie wpłyną do gmin maja wystarczyć na administrację, sprzęt biurowy, … i edukację. Więc ulotki i tak sami opłacimy. Co do odpowiedzi czy myć czy nie to odpowiedź powinna być udzielona od razu, ale kto miałby ją udzielić skoro zatrudnił panienki, które na ten temat pojęcia nie mają. Odsyłam do lektury: rozporządzenie ministra ochrony środowiska oraz Ustawa o odpadach.

 7. ja tam w slowa klepane nie wierze,do konca Czerwca mial byc czynny Koziolek Matolek i co klapa ale slowa padly z ust Burmistrza

 8. ha ha bo nie mam co robić tylko kubki po jogurtach myć… my segregujemy a później i tak wrzucają to do jednej śmieciarki..

 9. Kiedyś były małe polskie firmy które PŁACIŁY mieszkańcom za posegregowane śmieci. Od 2009 roku rynek systematycznie był wykupywany przez niemieckie firmy i został przez nie zdominowany. Nagle wprowadzili ustawę która nakazuje nam segregować i za to płacić firmom śmieciowym.

 10. Tyle lat na osiedlach są kubły na karton, szkło i plastik a wy dalej nie potraficie segregować? Przecież wszystko zostaje jak było według rozpiski z roku 2000 a tak poza tym to chyba wiadomo, że jakiś słoik czy butelkę po soku warto raz wypłukać w niewielkiej ilości zimnej wody, moczyć i zdzierać etykiet też nie trzeba od tego jest Huta Szkła ona sobie stłuczkę przygotowuje sama. Butelki po wodzie to chyba najprostsza rzecz do segregowania, nakrętki można kiedyś wrzucić w sklepie jak zbierają na jakiś wózek dla chorych dzieci. Puszki i wieczka można oddzielnie do reklamówek zbierać, aby osoby nie grzebały w śmietniku. Da się i to w kawalerce z 2 osobami i nie potykam się o to wszystko. Da się tylko trzeba chcieć i żeby było wszystko na miejscu, a i jeszcze warto, aby w szkołach we wrześniu nauczyciele wpajali dzieciakom jak segregować odpady żeby wiedzieli n przyszłość. Dobrze, że nie zaczynamy teraz od kubłów tylko mieliśmy możliwość segregować je od 2000 roku.

 11. Zrezygnować na ile tylko się da z kupowania "opakowanych" (zwłaszcza kompletnie nieracjonalnie) rzeczy na rzecz towaru "na wagę" lub ewentualnie opakowanego w papier. Zminimalizować pudła i pudełeczka, folie, torby, plastiki i cholera wie, co jeszcze – co na marginesie jest mi, jako konsumentowi i tak kompletnie niepotrzebne. I to nie jest tak, że my "produkujemy śmieci" (konsumenci). Nas się do tego zmusza. I należałoby wymusić jakąś ustawą na firmach lokalnych na Podkarpaciu na producentach żywności i ogólnie w całej Polsce, aby firmy zminimalizowały ilość surowców do opakowania danego produktu.

 12. a pocałuj psa w d,u,p,e ja chcę mieć opakowane i do tego w ładny karton najlepiej z logiem firmy złotem wytłaczanym i wuj ci do tego .Płacę za śmieci i inne złodziejskie podatki więc spadaj możesz buty I INNE ŚMIECI kupować na targu – NIEOPAKOWANE .Z tym że moje buty są ładne do czasu aż mi się znudzą a twoje do pierwszego deszczu.

 13. Nie dość, że maja posegregowany, umyty towar, to jeszcze każą sobie ZA TO PŁACIĆ i to wcale niemała kasę. Jak dla mnie, to jakiś przekręt jest, a większość się tym niezdrowo podnieca i myśli, że to dla ich dobra.

 14. zgodnie kapusto z rozpiską Twą
  osiedle poręby dębskie wystawiło dziś worki niebieskie i zielone
  tych kapusto worków nie odebrano …bo jak twierdził chłop od pana, prezes kazał od 10 a jest pan widzi 9
  od 10 jadą zgodnie z kapustową rozpiską do TW
  panie kapusto masz pan podobno wyższe wykształcenie weź pan go używaj w pracy a nie jak cep po OHP kszątasz się tam jak ……..

 15. [quote] #21 | Gosc dnia 07/09/2013 19:20
  Napisałem NIESEGREGOWANE I PŁACE PARE ZŁ WIECEJ -i mam to w dpiie[/quote]

  A cóż to takie pojemne,ta [b] mam to w dpiie [/b]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here